Mitä sinä ajattelet asunnottomista?
* * * * *
52251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
joskus ei..tapauskohtasta..ne jotka on tahtomattaa joutunu kadulle asumaan..niitä säälin..=o/
aika moni on kuiteski myös omaa syytään kadulle joutunu..muttei suinkaan kaikki..
=o7
Avaa kotisi ovet, niin voit säästää säälisi biafralaisille.
..ei se tilannetta korjaa että mä kodistani teen yömajan..=o)
yömajat etc asunnot tarttee järjestää yhteiskunnan voimin..
=o7
mutta oommä spurgulle sapuskaa tarjonnu..yym
jos oman ympäristösi asunnottomat saavat nukkumapaikan. Toisessa kädessä pidät luuria, jolla otat yhteyksiä asuntotoimistoon sata x / pv ja toisessa kädessä pidät soppakauhaa, jossa hämmennät keittoa nälkää näkeviä varten.
...a) ne ei tänne landelle lähe tuolta keskustasta missä viina virtaa b)..naapurit puuttuisi semmoseen majottamiseen, koska häiritsisi heidänkin kotirauhaansa c)...mulla ei ole resursseja elättää muita d)...se ei ole yksin edes mun vastuulla...=o)
mutta soppaa voin lähteä jakamaan jos tilaisuus tarjoutuu..
=o7
Miltäköhän se tuntuisi olla jakamassa soppaa asunnottomille?
nyt tuntuu jakaa ruokaa ekllekkä tahansa muullekki..tossa kohtaa se vaan menis suihin jotka on ehkäpä ollu useemman päivän ilman ruokaa..=oI
...joskus annoin spurgulle rahaa et mee hakee itelles ruokaa..se meni nakkarille ja ainakin se oli siitä hyvillään ja mä..
jotain vaatettakin oon joskus antannu..
=o7
voisin ihan hyvin mennä jakamaan sapuskaa viikonlopuksi vaikkapa johonkin paikalliselle torille..ollaan itekkin p.a ja pärjätään mun päivärahoilla miten pärjätään..kun miehen liitto käsittelee 3 kk ennen kun maksaa..jotta pistän silti omistani satasen jos joku muukin pistää..ja mennää jakamaan sitä sapuskaa..=o9
MENEE PARHAAT ASUNNOT JA NIIDEN EI TARVI EDES MAKSAA NIISTÄ MITÄÄN
OHITTAVAT VIELÄ ASUNTOJONOSSA JO VUOSIA OLLEETKIN
HOIDETAAN ENSIN OMAT ASIAT KUNTOON JA SITTEN VASTA ELÄTETÄÄN MAAHANMUUTTAJIA VERORAHOILLAMME JA ULKOMAANVELALLA
ei ole juur maahanmuutajia näkynny...ja kodittomille alkkiksille on hienot uudet tilat..tosin sieltäkin joutuu pellolle, jos ei osaa elää tiettyjen sääntöjen mukaan..=oI
Mulla olis jotenkin kiusaantunut olo - olla jakamassa muille ruokaa. Olisin niin hyvä ihminen... Suhtaudun tähän vähän kummallisesti jostain syystä. Voisin olla sitä ruokaa saamassakin.
Helpompi on jakaa vaikka elinluovutuskortteja, vaikka on tärkeää, että joku sitä ruokaa jakaa.
ajattelin jotain telttaa mahollisesti mihin kodittomilla vois olla matalempi kynnys tulla, kun johonkin sisätiloihin...hmm..nii ehkä se vois tuntua kiusalliselle..itte "paremmassa jamassa"..olla jakamassa "heikommassa jamassa oleville"..ruokaa..=oI
..toisaalt must sen tartti kyetä sitte aattelee silleen..et hyvää työtähän sä siinä teet ja autat lähimmäistäs..mulla ei ole ollu koskaan tilaisuutta lähteä mihkään jakamaan mitään..ei meilläpäin ole tommosia juttuja..kaitpa ne on seurakunnat jotka eniten noita hyväntekeväisyys juttuja hoitaa..etc järjestöt..
..kodittomien eläinten hyväksi olen päässy tekemään työtä ja avustamaan..ihmisille lähinnä keräysten muodossa..ja tosiaan vippamalla viitosen ja viemällä iteltäni pois käytöstä pistettyjä siistejä vaatteita suoraan syliin..=o)
Onko mikään pelkästään oma vika? Ei.
..asuntoja tarjotaan mutta kun ne eivät osaa pitää niitä.
tuppaa kelpaamaan oikein mikään.
"Rupesin ottamaan viinaa, kun en kestänyt katsella ketään selvin päin"
Yksi siellä tunnusti haluavansa olla vapaa.
Sanoisin että monesti se syy on siinä että tollaset ei yksinkertaisesti _osaa_ asua missään vaikka paikkoja sinänsä olisi. Sitten jos kyse on siitä ettei asuntoa ole koska ei ole varaa vakuusmaksuun ja kenties osaa tai ymmärrä täyttää hakemuksia vaikka muuten olis ihan asumiskelpoisa niin se on eri juttu, sellaiset tarvii jeesiä.
Noi jotka valitsee sen pullon mielummin kuin vuokranmaksun tai oman oven ja muistaa se avain siihen... niin noi taitaa tarvita enemmänkin lämpimät rukkaset ja kunnon takin ja mestoja joista ne saa ruokaa ja jotain virikettä joka pitää ne poissa kolttosista.
Sitten joku opiskelija-asunnottomuus yms. on kyllä yhteiskunnan hulluutta. Kaikille jotka pystyy elään omassa kodissa pitäis sellainen todellakin jostain pierasta. Ne jotka ei pysty ... no, ne sitten ei tosiaan edes ota asuntoa. Väittäisin.
Riippuu vähän tilanteista. Siinäkin on monenlaisia tapauksia. Toisilla ei riitä raha vuokraan työttömyyden tai muun taloudellisen syyn takia, ja toisilla on pelkkää oma huolimattomuuttaan, eivät edes haluakaan vuokraansa maksaa.
mun mielestä on häpeä, että suomalaisessa yhteiskunnassa ylipäänsä on kodittomia.
Harva Suomen talvipakkasissa on ilman asuntoa.
Mies on työtön ja vaimo on löytänyt paremman ja heittää pihalle. Jos et saa asuntoa, minne menet? Ilmoitatko jonkun ensi-suojan osoitteeksesi? Voitko olla tyytyväinen tilanteeseesi? Onko se sitten vapautta? Missä peset pyykkisi? Kuvitellaan, että sukulaiset asuvat toisella kaukaisella paikkakunnalla. Olet veloissasi jne. Et saa ehkä tavata lapsiasikaan, kun sitä ja tätä...
Naisia on kait vähempi ilman asuntoa. Itse en ole koskaan asunnottomaan naiseen missään törmännyt, miehiin monestikin. Ja siihen häpeään samalla myös.
on muutama asunnoton nainenkin..yksi raahaa mukanaan kauheaa määrää erinäisiä säkkejä..missä ilmeisesti kaikki maallinen omaisuus..ja toinen asustelee millon minkäki juopon ukon luona, kun tilaisuus tulee..useesti sillan alla muitten seurasaa..=oI
...kyllä ne vaan monet tippuu yhteiskunnan rattaista siinä vaiheessa kun viina vie..eikä työnteko maistu..alkaa kierre joka päätyy sillan alle..jotta osalla on tosiaan omaakin syytä..
ei alkoholismistakaan voi kaikkia muita syyttää..samoin ei sen myötä tulleesta kodittomuudesta..=o)
yhteiskunta kykenisi takaamaan myös sille heikoimmalle lenkille elinolosuhteet, jotka kattaisivat elämän perustarpeet. Jos nyt ajateltaisiin, että jokainen suomalainen saisi vaikkapa muutaman satasen kuussa sitä perustuloa, sitä voisi myös kontrolloida tavalla, että se tulee myös käytettyä siihen vuokranmaksuun, ruokaan mm. Kuvittelisin, että ihmiset olisivat jossain määrin tyytyväisempiä elämäänsä, jos heillä olisi edellytykset jokaisella ihmisarvoiseen elämään.
Käsittääkseni alkoholismi on sairaus. Ei kai kukaan vapaaehtoisesti alkoholistiksi rupea. Se on sairaus ja riippuvuus, jonka kanssa voi elää kunhan saa tarpeeksi motivaatiota pysyä kuivilla. Itsekseen siitä selviytymiseen harva kykenee, eikä se ainakaan helpota että sinunkaltaisesi katsovat nenänvarttaan pitkin.
Jotkut luovuttavat kun ei ole mahdollisuutta muuhun. Viina sentään antaa hetkellisen hyvänolon tunteen ja unohduksen. Katkollekaan ei ole ihan helppo päästä, jonot ovat pitkät ja pari päivää pitäisi kyetä tarvittaessa olemaan selvin päin omin avuin. Pienellä paikkakunnalla ei katkoonkaan ole mahiksia.
mä olen elänny alkkiksen kanssa ja mun perheessäkin on ollu alkoholi ongelmana aikonaa..jotta elä suotta kerro mulle..ihmisellä tarttee olla selkäranka ja se nousee ylös jos niin tahtoo..=o)
..katkohoidoissakin olen ollu mukana..avopuolisona..jotta tiiän noi jutut kans..turhan hyvin..jollei ite auta itteensä ja ole tahtoa ptehä muutosta ei se koskaan siitä paranekkaan..sairauteen vedotaan joissain tapauksissa..ei kuitenkaan kaikissa..=o)
enkelien haltuun sitten...=o)
http://www.youtube.com/watch?v=UaoP9J7kBWU
=o7
harvemmin katton ketää nenänvartta pitkin..olen melko suvaitsevainen ja monelaisia ihmisiä tavannu...myöskin ystäväpiirissäni on laidasta toiseen kulkijaa ollu..mutta nii on et ihmisellä on myöskin oma tahto..vasten sitä ei kukaan voi auttaa..=o)
Johtaa aika usein talojen palamiseen kun pontikkapannun lopputuote vie keittelijöiltä tajun jne jne jne...
"Asumiskykyisyys" on jotain minkä esim. päihteidenkäyttö vie tietynlaisilta ihmisiltä. Paikkakunnalla jolla aikaisemmin asuin on kuollut jo kolme ikäryhmäni alkoholistiksi päätynyttä miestä erillisissä tulipaloissa, tupakka tai kynttilä... Pointti on siinä että nää kaiffarit uhkaa usein asumisellaan myös toisia asukkaita ihan jo turvallisuuden kannalta vaikkeivät olisi esim. väkivaltaisia.
Ne tarvii käytännössä valvojan peräänsä pystyäkseen olemaan edes jotenkuten. Mihinkään rivi tai kerrostaloon heitä ei kas kas haluta (yksi näistä kuolleista kuoli just kerrostalopalossa). Se mikä vois toimia on joku teräskontti joka on kytketty kaukolämpöön ja siellä on lukittava kaappi; avoin putka. Siitä seuraava askel voisi olla sitten se suljettu alkoholistiparantola jos siihen suuntaan tyyppi päättää vihdoin kulkea.
Alkoholismi on helposti sairaus joka vie myös kyvyn asua normaalisti ja huolehtia edes perusasioista. Mun mielestä sellainen tyyppiä on vähän turha sijoittaa normaaleihin asuntoihin. Se välittämisen taso ei voi toteutua siinä että sellaista yritetään integroida systeemiin joka _ei integroidu_ ennenkuin on parantunut. Jos se ei parannu niin sitten välittäminen tehdään sellaisella tasolla josta on oikeasti hyötyä sille avuntarvitsijalle.
Tuli vaan sellainen nenänvartismeininki mieleen vastauksestasi ja sellainen tuijottelu mitä muut tekevät. Siis ne jotka eivät ole läheisiäsi.
Tulipa mieleeni entinen naapurini, kun asuin kaupungin vuokrakämpässä. Taloon tehtiin peruskorjaus ja viikossa kaveri oli pistänyt kämpän taas samannäköiseksi. Mitä tällaisille pitäisi tehdä? Eivät kykene itsenäiseen asumiseen eivätkä suostu menemään asuntoloihin.
Kaduilla ei ole kovin montaa sellaista, joka ei voisi jonnekin mennä. Mutta kun ne eivät halua. Miten heitä voisi mielestäsi vasten tahtoaan auttaa? Eikä sillä, etteikö minunkin mielestäni oma asunto olisi kansalaisoikeus Suomessa.
ollu tarkotus..sanoa muuta kun et, kokemuksesta tiiän ettei ilman omaa tahtoa sieltä mudasta nousta..mulla on ympärillä ihmisiä jotka on ns. tuhkasta nousseet ja elävät tänä päivänä raitista ja hyvää elämää..kovia kokeneita ihmisiä monessa sotkussa olleita..ja heillä on vaan ollu karmiva halu ja sisu päästä ylös..alottaa alusta..joten en katso nenänvartta pitkin..mutta toki mua säälittää ja pänniikin..ettei kaikilla ole sitä sisua..=o/
ihan ittensä takiahan se on hyvä, jos sieltä on sisua nousta..ja näyttää maailmalle etten ole mikään väliinputoaja..eikä jää suremaan sitä omaa surkeuttaan vaan selkä suoraan..housut ylös ja eteenpäi hammasta purren..=o)
Sinulla aina riittää kokemuksia joko kaveripiiristä tai naapurista pönkittämään omaa näkemystäsi. On se hienoa että naapurisikin asiat tiedät noin hyvin.
Olet eri hieno kaveri.
jokin yhteisöllinen, tuettu asumismuoto kenties. Pääasia, että kuitenkin katto pään päällä, hygienapuoli wc, suihku ja kerran päivässä se lämmin ruoka. Heiltähän voisi ottaa aina tilistä tietyn osan mm. ruoka ja asumiskustannuksiin ... omaa rahaakin pitää jättää tottakai. Miltä tämä idea kuullostaisi? :)
kysymässä haluavatko elää kadulla vai paikassa, jossa katto pään päällä ja vaikka se yksi lämmin ateria päivittäin? :)
Jotkut tarvitsevat myös ulkopuolista apua silloin kun ei enää itse jaksa. Sen saaminen on vaikeaa jos ei ole muita ystäviä kuin se porukka jonka kanssa itseään tuhoaa.
Mutta yllättävän monta kertaa kun on noita juttuja lehdistä lukenut ja TV:stä nähnyt, niin ne ihmiset eivät halua mennä asuntoloihin. Kysyn edelleenkin: Jos ei pysty itsenäiseen asumiseen eikä halua mennä asuntolaan, niin mitä niille pitäisi tehdä? Miten ihmistä voi auttaa väkisin?
Onko sinulla paljon kokemusta vastakkaista mielipidettä tukevista havainnoista vai lämpimiksesikö vittuilet?
Voitaisiin vaikka kaupungin puolesta taata jokaiselle kaksi lämmintä ateriaa/vrk ja katto pään päälle. Sen verran tulisi hyvinvointivaltion pysyä jokaiselle kustantamaan, joka sellaiset palvelut tarvitsee.
Kaikki ovat arvokkaita ihmisiä. Ja jokaisen tulisi saada myös tuntea se. Ihmisillä on kumminkin niin erilaiset lähtökohdat ja tämä on kylmä, kova ja katala maailma.
...monelta kaikkoaa se turvallinen tukiverkko ympäriltä, kun tarpeeksi monta kertaa "töppää" ja pettää tavallaan sen tukiverkon luottamuksen...perhe jättää, kun ei jaksa taistella ja tukea..kaikki ei ole yhtä onnekkaita..niin se on..
=oI
onhan se tieteski helpompaa, kun saa auttavan käden sitä tarviessaan..harva saa..ja vielä harvempi edes pyytää..
itse olen enemmänkin ennaltaehkäisevän auttamisen puolestapuhuja :).
Jos pääsee töihin, pitää olla joku normaali osoite, pitää voida olla puhdas ja siisti. Pitää saada mahdollisuus (ja useampiakin) avun avulla, jos ei muuten.
onkin paljon hankalampi juttu. Jos nyt joku varta vasten haluaa olla metsämies tms. ei varmaan voi pakottaa. Mutta ne kunnon ateriat, jos ne edes kelpais sekä rokotukset, terveydenhoito tarvis olla kaikkien saatavilla.
Tai sitten olen niin mielikuvitukseton, etten vaan keksi. Pitäiskö sitä kysyä heiltä itseltään? En usko että niitä on kovinkaan montaa. Paljon useampi ottaa ilmaisen aterian ja katon pään päälle. Ulkona 25 astetta pakkasta ja kova tuuli.
Kuivissa asuntoloissa ei saa dokata, joten rapajuopot eivät mene sinne. Ja eivät halua kaltaistensa joukkoon märkiin asuntoloihin, koska ne häiritsevät siellä toisiaankin. Minusta me nyt puhutaan vähän eri asioista. Minustakin niitä pitäisi auttaa. Soppaa ja saippuaahan on tarjollakin, mutta kaikki eivät sitä jostain (minunkin mielstäni) käsittämättömästä syystä halua.
Se on totta. Ihmiset eivät ole toisten auttamisessa välttämättä ollenkaan niin pitkämielisiä kuin esim. äidit/isät, silloin kun kyseessä on oma lapsi. Kodittomissa on varmasti kyllä niitä, joilla ei ole enää yhtään ketään tai on joskus ollut ja riittävän monta kertaa töpännyt. Vanehmmat voivat olla itsekin haudassa ja huono-osaisuus on kumminkin niin kasautuvaa, että ei ole koskaan saanut kokea vaikkapa normaalia vanhempien huolenpitoa.
On auttaa niitä, joilla on paha alkoholiongelma, työttömyys ja asunnottomuus ja sitten siitä, joilla on tukku muita ongelmia, kuten juuri taas työttömyys ja asunnottomuus. Asunnottomien raittiusvaatimus on monille rajoittava tekijä. Silti iho paleltuu, kun on kylmä. Ja nälkä...
Minä olen sinun kanssasi aivan samaa mieltä heidän auttamisestaan, jos et vielä huomannut. Mutta millä sinä niitä vastentahtoisia auttaisit vai etkö usko heitä olevan?
Että jollain muotoa toi on ihan toimiva systeemi. Toisaalta taas alkoholistin menot on se että viinaa pitää saada ja nyt systeemi on alkoholistin mielestä hyvä koska hän voi itse päättää paljonko laittaa viinaan ja paljonko jää muuhun. Jos osa tuista pidätetään kattoon, suihkuun ja ruokaan - joka on sinänsä ihan toivottavaa - se on pois alkoholistin omasta primääritarpeesta... ja sitten kuvioon astuu tavat saada sitä viinaa... tai korviketta... muilla keinoin - joka johtaa taas toisenlaiseen katastrofiin. Väitän että monille se kadulla eläminen on tapa elää myös ilman ryyppyvelkaa ja sen seurauksia. Rahat riittävät nimenomaan siihen kännäämiseen ja se on tarkoituskin.
Johtaako "maksamaan pakottaminen" sitten lieveilmiöihin? Luulen että johtaa. Vaikea arvioida että kuinka vakaviin sellaisiin - eli tehdäänkö sillä että otetaan ihmisiltä VAPAUS pois itseasiassa enemmän hallaa todelliselle heidän valitsemalleen hyvinvoinnille kuin sillä että heidän annetaan toimia omaehtoisesti niinkuin toimivat nyt?
Mun mielestä niille pitäis järjestää myös valtion viinat. Lääkäri toteaa että riippuvuus on sitä luokkaa että ellei ihminen halua tai valitse lähteä etsimään parantumista voi olla parempi että hän saa oman konkreettisen hyvinvointinsa takia myös sen viinan jokseenkin valtion kustantamana. Raaka etanoli kun ei maksa paljo paskaakaan - ja siihen ne rahat menee.
Vaikka tää vaikuttaa ensin pöyristyttävältä ajatukselta että "juotettaisiin" ihmiselle viinaa ja se olisi osa palvelurepertuaaria... niin miten se on kauheampaa kuin se että se ihminen menee hakemaan sen kauapasta jokatapauksessa kalliimmalla hinnalla - ja samalla myy sen elintason joka merkitsee puhtaita vaatteita tai sitten sitä kattoa jossain muodossa pään päällä? Jos se ihminen on priorisoinut viinan tärkeämmäksi - niin jumalauta - järjestetään ensin asiat niin että sitä vinettoa saa hinnalla ja määrän joka ei tarkoita että kaikki muu on sen takia myytävä ja luovuttava muusta inhimillisyydestä.
Alkoholi on se mikä motivoi alkoholistia. Kun se tarve tyydytetään voidaan miettiä jotain muutakin. Jos se alkoholisti päättää jonain päivänä haluta parantua se voi luopua myös "ilmaisesta" viinasta aivan samalla tavalla kuin kaupan tuotteista. Tavallaan tilanteen irvokkuus kenties avautusikin helpommin kun se deeku hahmottaa että sen omaksi eduksi katsotaan mahdollisuus ilmaiseen viinaan. Jossain kohtaa se joutuu kysymään että mitä vittua on oikein menossa kun mulla on jatkuvasti leka kädessä eikä tää maksa mitään?
SE on kyllä niinkin, että se on nimenomaan se viina vain ja ainoastaan, joka kunnon juoppoa motivoi. Hyvä kirjoitus´.
peruslähtökohdan pitäis kuitenkin olla se, ettei tuonkaltaista pitäisi koskaan täällä suomessa edes tapahtua ... siis on häpeä, että ylipäänsä asunnottomia on. Loppuviimeksihän ihmisellä on itsellään vastuu omasta hyvinvoinnistaan, jne. Kuitenkaan kaikki eivät kykene siihen omin voimin ja sitä tämänkaltaisten ihmisten elämänhallintaa olisi tuettava ennaltaehkäisten kaikin tavoin.
Onhan se oma vika, jos luottotiedot on mennyt, eikä saa asuntoa vapailta markkinoilta.
Aika usein se on oikea vastaus nimenomaiseen kysymykseen. Vuokra-asunnonkin saaminen voi olla mahdotonta. Ihmiset velkaantuvat monistakin erilaisista syistä. Vastausten kirjo voi olla suurikin. Silti Suomen olosuhteissa on kohtuutonta joutua taivasalle.
palstalla kyselet? Koskeeko asia kenties sinua itseäsi? Ja jos koskee, niin miksi pidät asiaa ongelmallisena?
...olla aika pitkälti heidän omien henkilökohtaisten valintojensa seurausta.
toteampa vaan, että itselläkin mennyt tiukille kerran asunnon saaminen, ja silloin hirvitti kuinka käy. No, hyvin kävi, muttei asunnottomuus aina tarkoita ns. huono-osaisia, vaan mm. opiskelijoita ja eroavia on asuntojonot piukeina.