Minulla on pienet silmät mikä häiritsee minua tosi paljon, sillä sen lisäksi nenäni on vähän iso ja aina kun hymyilen, niin posketkin ovat todella isot ja silloin silmäni näyttävät vielä pienemmiltä.
Miten meikkien avulla saisi silmät näyttämään isoimmilta? Mihin laittaa tummaa luomiväriä?
:)
Miten meikkien avulla saisi silmät näyttämään isoimmilta? Mihin laittaa tummaa luomiväriä?
:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
tummia luomivärejä. ne pienentää. Laita ensin koko luomelle vaaleeta luomaria. Liikkuvalle voit laittaa vaaleenkullanhohtosta luomiväriä. Laita kulmakarvojen alapuolelle vaaleaa luomiväriä ja kulmaluuta kohti rusehtavaa luomiväriä. Tee mustalla kissamainen rajaus ylös. Alhaalta voit rajata limakalvolta valkoisella, se suurentaa. Taivuta ripset ja harjaa niihin reilusti ripsaria, ulkonurkkaan eniten. Harjaa kulmat kuosiin ja meikki on valmis!
no laita viel sitä tummempaa luomiväriä luomien "ulkonurkkaan" ei liikaa mutta niin että tumma luomiväri vaalenaa asteittain luomen keskelle mentäessä. lopeta tumma luomiväri luomen keskelle. älä siis laita väriä koko luomeen..... :)
Jos silmät on pienet, siis itse silmäaukko ja sitä ympäröivä luomi on pieni, ei siihen luomen liikkuvalle osalle kannata oikestaan laittaa vaaleeta ja ympärille tummaa koska sillä tavalla se pieni silmä vaan korostuu entisestään.
Siis jos yritetään pienistä silmistä rakentaa isot niin tekniikka on ihan toinen: Sekä liikkuvalle luomelle että siitä ylöspäin ja hiukan ulospäin jotain keskitummaa (ei ihan tummaan) väriä, ei liikaa häivyttäen koska "isouden efekti" säilyy paremmin jos värialue on selkeempi, vähän vaikee näin selittää.
Ei tummanruskeeta tai mustaa vaan esim keskisävystä kanervaa, violettia, oranssia, mokkaa etc.
KOKO yläluomelle selkee pehmee rajaus, tummanruskeella, ulkonurkkaan aavistuksen verran enemmän vielä tummaa, mutten suosittelis niitä mauttomia kissarajauksia.
Yläripsiin taivutus ripsikihartimella ja runsaasti monta kerrosta mustaa maskaraa.
Alaluomiin vaaleammalla ruskeella kynällä tai luomipuuterilla pehmeä paksuhko varjostus, ulkonurkkiin tummempaa.
Alaripsiin ripsiväriä vain yks kerros, muuten tulee helposti paksujen ripsien lomasta tuijottavat "pöllönsilmät".
Niiden valkosten kynien kans on vähän niin ja näin; silmämunahan ei oo valkonen vaan vaaleenkellertävä joten se valkonen väri erottuu selkeesti ja tekee meikin aika keinotekoseks, maguaariasia et suurentaaks se silmiä....
Kulmat kannattaa nyppiä melko ohuiks (ei liikaa) ja meikata selkeiks siististi ruskeella, ei mustalla.
Jos nenä on "iso" ( ei se haittaa) niin huomio kannattaa kiinnittää huolellisesti punattuihin huuliin.
Huulet rajataan pehmeällä hyvällä rajauskynällä ja huuliin levitetään huolellisesti keskitummaa tai tummempaa mattahuulipunaa.
Jos kasvot on liian pyöreet, muotoile niitä aurinkopuuterilla.
Kiinnitä huomiota kampaukseen - ei jakausta keskellä päätä suoran tukan kera, ei mitään tylsiä poninhäntiä.
Hyviä malleja: Pitkähkö polkkatukka ja jakaus selkeesti sivulla, glamour-tupeerausta niin että tukka kohoo.
Lyhyeks leikattu tukka jota kohotetaan erilaisten muotoilutuotteiden avulla.
Kerroksittain leikattu tukka harteille, epätasanen otsatukka.
Tässä oli muutamia vinkkejä, kokeilemalla löytää miltä mikin näyttää, meikin ja hiusten avulla voi luoda uskomattomia muutoksia ulkonäköön.
Ei tummia värejä, esim. luomiväriä, eikä kajaalia. Paras keino on valkoinen kajaali. Laitat sitä koko silmän ympärille. Mutta jos et halua, niin ylöskin riittää. Vaaleat luomiväritkin auttavat, mutta kajaali -keino on paras. :)