Kertokaa kokemuksistanne, kiitos...
Saako uskosta tukea vaikeina hetkinä?
jumalan lapsi
13192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
...en jumaluskosta en saa mitään, koska multa uupuu tykkänään jumalusko..mutta uskosta parempaan huomiseen saan kaiken syyn ja tuen katsoa huomiseen hieman toiveikkaammin, kuin vaikkapa kehnoon tähän päivään..=o)
...eniten saan itseni ulkopuolelta tukea ihmisistä..joiden kanssa elämäni jaan..joille saan olla avoin ja haavoittuva karvoineen kaikkineen...täysin paljaana aitona itsenäni....heissä on voimaa jota he valaa minuunkin uskomalla mun kanssa huomiseen päivään..minuun ja meihin...=o)
mulla on myös "kyky"..tukea itse itseäni..taikka kyky valaa itseeni uskoa paremmasta..ihan hiljaa itsekseni..mä vaivun ajatuksiini ja käsittelen asiat päässäni..tarpeelliseksi katsomallani tavalla ja ajalla..ja kun olen ne käsitellyt mä huomaan päässeeni murheiden yli..ja saamalla voimaa siitä, että jaksan uskoa hyviin asioihin..uuteen huomiseen..siihen ettei maailmassa olisi mitään hyvää, jos ei olisi mitään huonoakaan..=o)..elämän valot ja varjot kuuluuvat kumpikin kokonaisuuteen..
auringon nousuun..
..ole niin hyvä..
Muka oikeasti uskossa vai mitä meinaat..Aloittaja kysyi saatko uskosta voimaa jos et kerran usko niin turha vastata.
vastaa kun omasta puolestani..joten sitä meinaan en ole uskossa enkä saa siis uskosta voimaa..=o)
muut vastatkoo puolestaan..toi et saako uskosta voimaa on paha muitten sanoa, kun semmosen joka sen tietää..siis vastatkoo jokanen ite puolestaan..=o)
luki jotta saako..ei saatko..=o)
Kyllä varmaan saa. Omakohtaista kokemusta ei ole, ikävä kyllä.
on huudettu maailmanhistorian aikana apuun niin monta kertaa, milloin Dresdenissä liittoutuneiden pommisateessa, milloin Aushwitsin kaasukammiojonossa ja milloin missäkin kun on viattomia siviileitä tapettu. Kertaakaan ei tietääkseni apuja ole herunut.
Kyllä siinä on usko koetuksella ja täytyy olla melko optimistinen asenne, jos siihen tukeutuu.
vastaan, että joo, mutta koputan puuta samalla ja toivon, ettei tule kaduttua mitä sanoin. Tähän asti olen ainakin saanut.
kunhan homma lähtee itestä eikä kenenkään tuputuksesta silloin,kun ihminen itse on palasina.
mene kirkkoon ja hiljenny
Tulin uskoon vuosia sitten. Ja olen saanut JUMALALTA voiman ja RAUHAN kohdata elämän eteen heittämät vaikeudet. Ja missäpä sitä uskoa tarvitsiskaan jos ei niissä vaikeuksissa, sunnuntai usko ei pitkälle kanna.
Mikään materia tms. Ei korvaa sitä mitä usko minulle antaa.
"Usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastut".
hetkinä, kuten kaikkina muinakin hetkinä.
Sillä olet sillä hetkellä jumala.
Jeesus Kristus pelasti minut