!!Goottimusiikki HALOO!!

FeliFel

Eikös tällä alueella pitäisi keskustella goottiMUSIIKISTA eikä mistään goottimuijista/wannabeista/kaupoista ym. shitistä. Ne keskustelut menee johonkin aivan muualle. Mutta siis musiikista:

Suosittelen kaikille goottimuzakin ystäville kokeilemaan sanctuaryradiota, sieltä tulee aika monipuolisesti electroa, darkwavea, industrialia ja ihan perusgoottirockia, myös vähän vanhempaa.

Eli siis: www.sanctuaryradio.com

13

796

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stregoii

      Live365-sivulta (live365.com) löytyy genreittäin radioita, myös goottirock/darkwave/deathrock-osastoa. Ja RadioGhoulschool tietty..

      Ilman rekkautumispakkoa on ihan turha luulla, että tänne tulee mitään järkevää keskustelua. Olihan täällä se yksi threadi, missä joku ihan hyväkäytöksisesti kysyi goottimusiikista, ja hänelle hyvin vastattiinkin. Mutta sitten tietty jonkun ilma-aivon oli pakko tulla ketjuun kitisemään jotain.

    • Goottiäijä ja gootti

      Eihän nää goottimuovityrkyt edes kuuntele mitään oikeeta goottimusaa. Ne vaan leikkii jotain vitun trolleja ja pellejä. Eikä ne ole edes kuulleet mistään goottibändeistä. Niille goottimusa on 69 eyesiä tai muuta paskaa tai sit jotain ambient- ja industrial soopaa...

      • Stregoii

        ^ Totta tuokin. Tai sitten kuuntelevat metallia. Vähän hirvittää, että onko kohta siitä alkuperäisestä goottikulttuurista mitään jäljellä noiden ihmisten takia.. Siis tarkoitan, että kun tämä 25-sukupolvi, joka klubeja pitää ja järkkää esim. Lumousta, postuu keskuudestamme, niin tuleeko enää uusia klubeja`Miten käy Lumouksen?

        Onneksi on kait jonkin verran edelleen - jopa nuorempaa polvea olevia - tyyppejä, jotka sitä goottirockia ja muuta kuuntelevat. Nämä voivat ihan rauhassa kutsua itseään gooteiksi. Harvemmin tosin taitavat - eivät tarvitse sellaista egonpönkitystä ja mainostusta elämäntyylilleen. Kunhan ostavat levyjä ja pukeutuvat makunsa mukaan.


      • Darkspell

        Ööm.. Eikös gootit nimenomaan just kuuntele myös esimerkiksi ambientia ja Industrialia???


    • namu omoh

      ime sinä HOMO munaa

      • Murmelsaft

        Joku teinikyber harmistui, kun ei olekaan GOOOOOOTTTTI typerine putkihiuksineen, rumine vaatteineen ja hitsarilaseineen.


      • FeliFel
        Murmelsaft kirjoitti:

        Joku teinikyber harmistui, kun ei olekaan GOOOOOOTTTTI typerine putkihiuksineen, rumine vaatteineen ja hitsarilaseineen.

        Miksei gootti voisi kuunnella myös industrialia ja synkkää electroa? Tunnen monia jotka niin tekee. Itsekkin teen niin, tosin en luettele itseäni "true"gootiksi koska en enää pukeudu pahemmin sen tyylisesti.


    • Black Aurajuusto

      Supersonic..

      Let's Gothic jeejee 8D (dippadai, dippadai..)

      • Grogi

        Oh wait.. Wat?

        Siis onko nämä synkemmän konemusiikin uusien aaltojen mukana tulleet Cybergootit sitten gootteja ollenkaan, synkemmin pukeutuvia karkkireivaajia vaiko ihan tuulesta temmattu tyyli?


      • hz
        Grogi kirjoitti:

        Oh wait.. Wat?

        Siis onko nämä synkemmän konemusiikin uusien aaltojen mukana tulleet Cybergootit sitten gootteja ollenkaan, synkemmin pukeutuvia karkkireivaajia vaiko ihan tuulesta temmattu tyyli?

        Mä kans vähän ihmettelen et miks pitää olla just cyber_gootti_ voihan se olla ihan cyber ilman sitä jälkiliitettä ja kuunnella ebm:ää, valkosta kohinaa ja industriaalia, sekä käyttää kummia vaatteita ja hiuskapistuksia. Hyviä bändejähän noistakin genreistä löytyy, mut ei kaiken hyvän musan tartte liittyä goottiin mitenkään.


    • Jööttikyrpä

      Se vaan goottirockaria vituttaa kun sitä goottimusaa tulee niin vitun harvoin. Eikä mitään tylsää electroa, industrialia, darkwavwea ja teknoa ja muuta paskaa jaksa kuunnella.

      • Tone-

        Tietty niil cyberurpoil pitää olla se cyber_gootti_ osa siin, koska se on niiin synkkää siihen vitun goottilaisuuteen tunnelmoivaa paskaa, joka sattuu syystä ja toisesta olemaan synkkää. ylläripylläri. se gootti-liite on nykyää vaa sellanen homma et jos jollekki musiikin synkemmälle alakulttuurille ei keksitä COOOLIA nimeä, siihen tungetaan se vitun gootti osuus.


      • jaks
        Tone- kirjoitti:

        Tietty niil cyberurpoil pitää olla se cyber_gootti_ osa siin, koska se on niiin synkkää siihen vitun goottilaisuuteen tunnelmoivaa paskaa, joka sattuu syystä ja toisesta olemaan synkkää. ylläripylläri. se gootti-liite on nykyää vaa sellanen homma et jos jollekki musiikin synkemmälle alakulttuurille ei keksitä COOOLIA nimeä, siihen tungetaan se vitun gootti osuus.

        cybergootilla ei itseasias ole mitään tekemistä itse gootin kanssa, mutta totta on kuitenkin, että cyber on kehittyny gootista tavalla tai toisella enemmän tai vähemmän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1218
    2. 73
      1183
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      97
      947
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      43
      843
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      812
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      758
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      112
      597
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe