Olen lähes kolmekymppinen mieshenkilö, mutta minulla ei ole edelleenkään mitään suuria suunnitelmia tai tavoitteita elämässä. Olen ennemminkin sellainen päivä kerrallaan eläjä ja "ajaudun" johonkin suuntaan ilman suuria suunnitelmia. Olen suorittanut yhden yliopistotutkinnon ja vähän toista. Olen ollut kiinnostunut monista asioista ja opiskellut kursseja aika eri aloilta. Olen ollut ollut eri tyyppisissä työtehtävissä, olen matkustellut jne.
Siis, onko naisten silmissä tämmöinen henkilö surkea päämäärätön surkimus? Kun ei ole suunnitelmia ja päämääriä, että haluaa ison talon ja hienon uran ja sitä ja tätä ja tuota.... vaan enemminkin ihmettelen maailman menoa päivä kerrallaan ja katson mitä elämä tuo tullessaan. Eikä ole omakotitaloa eikä hienoa autoa yms.
Voisiko kukaan kiinnostua tällaisesta?
Siis, onko naisten silmissä tämmöinen henkilö surkea päämäärätön surkimus? Kun ei ole suunnitelmia ja päämääriä, että haluaa ison talon ja hienon uran ja sitä ja tätä ja tuota.... vaan enemminkin ihmettelen maailman menoa päivä kerrallaan ja katson mitä elämä tuo tullessaan. Eikä ole omakotitaloa eikä hienoa autoa yms.
Voisiko kukaan kiinnostua tällaisesta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
..tuo ois vain positiinen asia.
Itse samanlainen päivä kerrallaan eläjä, joka ei liikaa sressaa.
Tietenki riippuu ihan naisesta. Nykyään arvostetaan ihan liikaa
sitä että tulevaisuus on suunniteltu eläkeikään asti.
Itse en näe tässä mitään järkeä...
Nuoremmat naiset jotka eivät pyri kovin korkealle koulutusuralle arvostavat sinua mutta vanhemmat ja itse kovasti kouluttautuvat eivät todennäköisesti sinusta välitä
mies ( viisissäkymmenissä oleva ) minulla onkin ja olen oikein tyytyväinen. Kumpikaan emme halua mitään uraohjus-elämää. Riittää, että raha riittää elämiseen ja joskus pieneen hemmotteluun. Olemme olleet kumpikin monenlaisissa töissä, elämä ei ole ollut tylsää. Keksimme aina vapaa-ajalla mukavaa tekemistä ja ideoita. Halvallakin voi tehdä monelaista. Kesällä olemme usein rannalla, kalastamme ja grillaamme. Löydät varmasti kivan naisen :-)
Mä olen aika samanlainen tyyppi kuin sinä, ja olen kokenut asian niin, että monet naiset todellakin metsästävät näitä uraohjuksia. Kyllä mullakin suunnitelmia -tai unelmia - on, mutta miksi niistä huutelemaan muille. Elämä sattuu vain olemaan sillä tavalle kummallista, että voit olla kuollut viiden minuutin päästä, eikä suurista suunnitelmista ole silloin mitään hyötyä. Kyllä tätä elämää pitää elää nykyhetkessä. Monille naisille tämä ei vain kelpaa, mutta uskoakseni se johtuu aika pitkälle siitä, että naisen on saatava tuleville lapsilleen mahdollisimman turvalliset olosuhteet kasvamiseen. Ihmisen perimmäiset vaatimukset elämän suhteen eivät nimittäin eroa muista nisäkkäistä käytännössä mitenkään. Elämän tarkoitus on jatkaa omaa sukua, ei mitään sen ihmeellisempää.
Harvalla alle kolmekymppisellä pasmat on selvillä eläkeikään saakka. Aikamoista putkinäköä edellyttäisi jos näin olisi. Minusta sinä olet saanut elämässäsi paljon aikaan, tutkinnot ja muut. Mistähän näitä omakotitalosta ja hienosta autosta haaveilevia pimatsuita oikein kaivat? Monet naiset sinun iässäsi etsivät vielä itsekin tavoitteitaan ja ymmärtävät sinunlaisiasi vähän seikkailevampia miehiä. Nuorena kannattaa kokeilla kaikenlaista elämää, tulevaisuus on joka tapauksessa epävarma.
Ja kyllä voisin kiinnostua.
Olen siis luultavasti noin kymmenen vuotta alkuperäistä kirjoittajaa nuorempi, ja kuiten eräs vastaaja sulle jo ennusti, nuoremmat tytöt saattaa varmemmin kiinnostua itseään etsivistä miehistä. Itse voisin hyvinkin kiinnostua sun kaltaisesta miehestä, vaikkakin itse olen sun täysi vastakohta. Olen työpaikassa, jossa suunnittelen työskenteleväni mahdollisimman kauan mahdollisuuksien mukaan, mielelläni en lähde uusia ja outoja asioita kokeilemaan, koska en pidä riskeistä ja säännöllisyys on elämässäni erittäin tärkeää. Näkisin kuitenkin sun elämäsi mielenkiintoisempana, koska olen aina kadehtinut ihmisiä, jotka uskaltavat kokeilla erilaisia asioita ennenkuin asettuvat aloilleen ja päättävät mitä haluavat elämältään. Katsoisin, että sunkin tilanteessa naisten näkökulmasta tärkeintä olis vähintään säännölliset tulot, jotta sun kanssa voi joku edes yhteistä elämää suunnitella (sitä ei naisen rahoilla pelkästään tehdä) sekä luotettavuus. Ihmiset ilman suunnitelmaa mielletään usein saamattomiksi, vaikka eivät sitä missään tapauksessa olisi. Sun täytyis siis ansaita kumppanis luottamus, olla sanasi mittainen mies ja taata kumppanille säännöllinen ja tasapainoinen suhde, (osaltaan rahan ja) etenkin sun läsnäolos avulla.
no toi sun kuvaukses vois olla ku suoraan mun elämästäni paitsi että:
- en todellakaan kysele olenko sitä tai tätä sun tai sun mielestä, oon just mikä oon.
- tiedän että kaikki on kiinnostuneita tällasesta ;)
asennetta mies, niin se homma toimii.. tosin, on niiiin totta että jos ei rahaa ole niin ei ole tulevaisuuttakaan eli olet tavallaan tuomittu koeajalle aina kunnes nainen tajuaa että "muuten hyvä mies mutta on köyhä, ei riitä ei riitä.. tarttee jotain.. hhmmm.. tarttee... hmmm RAHAA.. "
no siitä on hyvä lähtä, mut kannattaa tiedostaa toi asia. kyllä kolmeakymmentä lähentelevän pitäis tienata jotta nainen jaksais katella pitempään, mut siitähän ei ole kyse että se olis se ongelma :)