Voisko joku kertoo kokemuksia et miten nopeesti ootte saaneet miehenne suomeen Turkista ?? Kannattasko hakee viisumia vai suoraan oleskelulupaa ?? Ollaan naimisissa.
oleskelulupa
manyak
13389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Noin 2 ja puoli vuotta. Kaikki oikeusasteet käytiin läpi ja valitus eduskunnan oikeuskanslerille. Viisumia eivät myönnä, se on saletti.
vähän...turkkilaisesi ei pitäisi olla tässä maassa
Me menimme naimisiin kesäkuussa tänä vuonna. Lokakussa mieheni häki perhesiteen perusteella viisumia tullakseen jättämään oleskelulupahakemuksen. Hänelle viisumi myönnettiin, ihme kyllä.
Nyt olemme jättäneet oleskelulupahakemuksen oman kaupunkini poliisille ja odottelemme vastausta.
Mieheni sai pidennetyn viisumin siihen saakka, kunnes vastaus tulee.
Nyt olemme odottaneet kaksi viikkoa.
Virallinen viisumi menee umpeen tällä viikolla, mutta väliaikainen on voimassa vuoden loppuun.
Mikäli emme saa vastausta siihen mennessä, annetaan hänelle taas lisäaikaa.
Näin ollen saamme ainakin odottaa vastausta ja olla YHDESSÄ tämän ajan.
Meille oleskelulupa tuli kahdessa kuukaudessa.Mies oli turkissa ja minä jätin oleskelulupa hakemuksen suomessa poliisilaitokselle.Hakemusta jättäessä sanoivat että kestää puoli vuotta mutta tuli sitten paljon nopeammin.
Voisitteko kertoa miten tässä edetä, kun muutamia kertoja turkissa nyt käynyt ja pian taas menossa tapaamaan miestäni, kun tarkoitus olisi hänet myös tänne saada tulemaan lomalle?? Mitä ensimmäiseksi tehdä ja siitä eteenpäin.... Kun ei tiedä, niin pakko kysyä... Kiitos jo etukäteen kovasti.... :)
että unohdat jos ole noin avuton ja taitaa miehes olla samanlainen holhottava .
Teidän pitää mennä ankaraan anomaan viisumia sun miehelle.Ja jos ne sen myöntää niin ei kun lomailemaan. Mee suomen suurlähetystön sivuille sieltä saat kaiken tarpeellisen tiedon. Mutta sen vaan sanon et on aika nihkeessä noi viisumit.Me ei viime syksynä saatu ja nyt yritetään uudestaan paremmalla onnella.
sinne turkkiin!täällä on jo pizzerioita tarpeeksi.Tosin jos menet lampaannussijamiehellesi ehdottamaan moista suhteenne loppuisi siihen,sinähän olet pelkkä oleskelulupa suomaan.muutaman vuoden päästä suomeen päästyään saat kengän kuvan ihraperseeseesi ja turkkilainen adoniksesi nai kotimaansa naiset.tai voihan olla hänellä on jo sellainen.
Miksi sieltä on niin vaikea matkustaa. Eikö sieltä voi samoin, kuin Suomesta sinne ,miehesi ostaa matkan Suomeen vaikkapa matkatoimistosta, ihan omilla rahoillaan ja nimellään. Miksi siinä naisen apua tarvitaan, ei ainakaan jos mies on täyspäinen . Kyllä normaali lukutaitoinen ihminen ihan itse hoitaa nuo viisumi ja maahantuloasiat. Mitä ihmeen keskenakasvuisia uusavuttomia tolloja sieltä Turkista tänne raahataan. Koettakaa nyt naiset pitää edes jotain tasoa ja unohtakaa nuo rantapummit, jotka eivät mitään osaa. On Turkissakin sivistyneitä, akateemisia, rikkaita ja fiksuja ihmisiä, yrittäkää löytää sellaisia.
On Turkisakin sivistyneitä ,akatemisia ,rikkaita ja fiksuja ihmisiä ,yrittäkää löytää sellaisia.Niitä on vaikea läytää ,kun turistityttöjen kimpussa on ainoastaa ammatitaidottomat turistipalveliat . Fiksunpi väki turkissa ei tarvitse itseään tyrkyttäviä turistityttöjä.
Vaikea sanoa kumpi kannattaa, käsittelevät jokaisen tapauskohtaisesti.
Me menimme naimisiin Turkissa 2006 marraskuussa, haimme viisumia, ja mieheni oli Suomessa 2007 helmikuussa. Oleskelulupaa haimme ja saimmekin Suomesta jokusen kuukauden jälkeen. Onnea teille!
ja toivotaan ettei kollis pääse suomeen .
Tuolta löytyy asiasta lisätietoa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8611618