rikkaaksi luistelemalla

nörppö

kaverin kanssa satuttiin sanaharkkaan aiheesta "rikkaaksi luistelemalla".Hän väittää,ettei voi rikastua ja tienata miljoonia luistelemalla. Siis jos nyt kuvitellaan semmonen ääritapaus,joka voittaisi kaikki arvokisat vuosittain:D

Jäi vaan kaivertaan. Olen kuitenkin kuullut,että mm.yhdysvaltalainen huippuluistelija Michelle Kwan on tienannut sinä vuonna kun mm-kultaa voitti,niin n.1 miljoonaa dollaria.

4

413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jlllllllllll

      GP-kisojen voittaja saa 20 000 dollaria per kisa ja GP finaalin voittaja varmaan vielä enemmän, ehkä jotain 40 000 dollaria. Myös jos pääsee 4CC -kisoihin, niin niissäkin tienaa hyvin, voittajat jakavat jonkun 200 000 dollaria. Japanissa laji on tosi suosittu ja siellä järjestettävissä kisoissa on isot palkkiosummat. Sit em- ja mm- ja olympia-kisoista saa rahaa sen mukaan, mitä maata edustaa. Veikkaisin, et jos voittais kaikki merkittävimmät kisat, vois saada jonkun 150 000 dollaria vuodessa? Sit vielä jos tekis hyviä sponsoridiilejä siihen päälle. Michelle Kwan on saanut rahaa tosi paljon sponsoreiden avulla ja esiintynyt mm. monissa mainoksissa Jenkeissä. Musta on hyvä, että luistelijatkin saavat jotain, vaikka rahallisesti jäävätkin paljon esim. jääkiekkoilijoiden taakse.

    • ap

      selventävästä vastauksesta!:) Näin vähän arvelinki,valitettavasti kaveri joutuu perumaan sanansa;P

      • ruyk

        Myös esiintymällä erilaisissa jääshowssa esim. Japanissa, Ranskassa, Venäjällä ja USA:ssa, jossa ne ovat tosi suosittuja, saa ihan hyvin rahaa. Showt on yleensä kilpailukauden jälkeen. "Huonommat" luistelijat voivat liittyä esim. Disney On Ice -showhun, josta myöskin tienaa ihan ok.


    • Neiti X

      Kyllä voi luistelemallakin rikastua. Kisojen voitot, sponsorirahat puhumattakaan niistä kaikista esityksistä. Kansainväliset jääshow't kuulemma maksavat ihan hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2263
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1519
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1450
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1352
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1295
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1175
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      36
      1131
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1077
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1046
    Aihe