Olen 28 vuotias, ollut vuoden poikaystäväni kanssa, ja asuttu yhdessä maaliskuusta asti. Suhde voi hyvin, ja vielä pari kuukautta sitten hän olisi halunnut seksiä joka päivä, usein pari kertaa päivässäkin.Hän sanoi ettei ikinä ollut nauttinut seksistä niin kuin minun kanssani, ja pelkkä vihjaus tai hyväily sai hänet heti kuumaksi.
Nyt jostain syystä hän ei enää halua minua niinkuin ennen, aina saan minä tehdä aloitteen. Hänen viimeisestä aloitteestaan on varmaan kolme viikkoa, ja sitä ennen varmaan kuukausi. Nyt olen päättänyt odottaa niin kauan että hän hakee minua, ja on menossa jo viikko.
Hän ei ole koskaan tykännyt katsella pornoa, ja hänen tietokoneeltaan näin että molempina viimeisinä kertoina kun hän on tehnyt aloitteen, hän oli katsonut porno videoita juuri ennen sänkyyn menoa.
Tuntuu tosi pahalta, ikinä ei oo ollut näin vähän haluttu olo.
Olen yrittänyt puhua aiheesta, mutta hän sanoo ettei ole mikään vialla paineta töissä, yms..
En tiedä mitä tehdä, olisiko parempi vain olla painostamatta ja odottaa jos asiat palaa ennalleen?
Tuntuu ihan kuin iltaisin hän tahallaan viivyttelisi ennen sänkyyn menoa, että minä nukkuisin jo, tai sitten hänellä on paha olo tai vaan tosi väsynyt.
Alan olla epätoivoinen, auttakaa ja kertokaa mielipiteitä!!
Nyt jostain syystä hän ei enää halua minua niinkuin ennen, aina saan minä tehdä aloitteen. Hänen viimeisestä aloitteestaan on varmaan kolme viikkoa, ja sitä ennen varmaan kuukausi. Nyt olen päättänyt odottaa niin kauan että hän hakee minua, ja on menossa jo viikko.
Hän ei ole koskaan tykännyt katsella pornoa, ja hänen tietokoneeltaan näin että molempina viimeisinä kertoina kun hän on tehnyt aloitteen, hän oli katsonut porno videoita juuri ennen sänkyyn menoa.
Tuntuu tosi pahalta, ikinä ei oo ollut näin vähän haluttu olo.
Olen yrittänyt puhua aiheesta, mutta hän sanoo ettei ole mikään vialla paineta töissä, yms..
En tiedä mitä tehdä, olisiko parempi vain olla painostamatta ja odottaa jos asiat palaa ennalleen?
Tuntuu ihan kuin iltaisin hän tahallaan viivyttelisi ennen sänkyyn menoa, että minä nukkuisin jo, tai sitten hänellä on paha olo tai vaan tosi väsynyt.
Alan olla epätoivoinen, auttakaa ja kertokaa mielipiteitä!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koitappa tehdä itse aloite, miehenä itsekkin kyllästyn siihen jos nainen ei koskaan tee aloitetta.
Silloin yksinkertaisesti lopetan aloitteen tekemisen kokonaan kostoksi. En tiedä tarkasti teidän tilannetta joten tämä on pelkkää arvailua, mutta kokeileppa vaikka puhua asiasta ja selvittää onko kyse tällaisesta.
omassa suhteessani kävin niin, ettei naista enää kiinnostanut seksi. Oltiin oltu n. vuoden verran yhdessä, mutta jossain vaiheessa sain vongata päivittäin ja hyvä jos irtosi kerran viikkoon.
Sanoin asiasta lähes päivittäin, että seksi on minulle todella tärkeä tapa stressin poistoon. Ja ihmettelin myös, että mikä perkele siinä oikein maksaa jos muija kyllä kiihottuu, mutta orgasmia ei tainnut saada entiseen tapaan. no ei saa moni muukaan nainen ja olisi voinut puhua mikä mättää, niin ehkäpä olisin voinut auttaa.
Vitutusta lisäsi entisestään se, että muija jaksoi jonkinverran siinä hiljaisempana aikana käyttää seksiä palkitsemiseen. "Tee tuo ja tuo, niin saat illalla seksiä" ja paskat. Usein lupaus unohdettiin kokonaan ja eukko kehtasi vielä ihmetellä, miksi olin niin äkäinen sitten illalla ja seuraavana päivänä.
Noh minkäs teet jatkuva vitutus sekä pihtailusta sekä lupausten pettämisestä sai mut menettämään rakkauteni ihan kokonaan häneen, näin hänet lopulta vain asuinkumppanina.
No oma vika, kun ei suostuta puhumaan mikä vaivaa vai että vaivaako mitään, niin minä tein sen perinteisen eli lähdin viettämään vapaailtoja baareissa. Kunnes sitten lopulta löysin uuden naisen, jonka kanssa tuli myös sekstailtua ja joka myöskin tiesi jo alussa surkeasta suhteestani.
Ihme ettei muija ihmetellyt mitään, sillä päivittäinen vonkaukseni loppui kuin seinään. Nyt harrastimme seksiä kerran kahteen viikkoon ja aloite tuli aina naiselta.
Koko tuon ajan opin vähitellen jopa vihaamaan häntä siitä mitä hän teki minulle ja hermoilleni evätessään seksin ilman syytä. 5 kk päästä siitä kun seksi oli vähentynyt olemattomiin otinkin pitkästä aikaa asian puheeksi.
"Moi kulta, tiedätkö mitä? En enään rakasta sinua, enkä halua enään olla yhdessä kanssasi." noh itkraivarikohtaus, jonka jälkeen lähdinkin baariin vetämään kännit. Seuraavana päivänä menin pienessä krapulakännissä takaisin ja kun muija oli jo sulatellut suurimman osan sanomastani, niin jostain syystä mun oli ihan pakko tuoda esille myös eroon johtanut syy, seksin vähyys. Meninmpä siinä samalla sanomaan pettämisestäni ja siitä ettei koko episodia olisi koskaan tapahtunutkaan, jos hän vain olisi ymmärtänyt kuunnella, etten yksinkertaisesti voi elää onnellista suhdetta ilman seksiä.
Noh tuosta tuli sitten sellainen kohtaus, ettemme vieläkään ole pienimmissäkään puheväleissä. Ja miksi haluaisin ollakaan?
No eipä tämä kirjoitus juurikaan liity, mutta vinkkinä vain kaikille naisille että ei kannattaisi pihdata seksiä/antaa katteettomia lupauksia seksistä tai voi käydä kuten minun tapauksessa, että rakkaus muuttuu pikkuhiljaa vihaksi.
Tajuan kyllä miksi muija ei enää sano sinulle sanaakaan. Kyllä minuakin sylettäisi aika saatanasti jos tulisin noin pahasti vedätetyksi.
Mutta enpä silti osaa sinua syyttää. Hölmö muija jossei tajunnut että arvostus ja kunnioitus puuttui ja yritti ostaa niitä sitten seksillä onnistumatta kuitenkaan antamaan sitäkään... huh. o.o
Kummia ovat jotkut ihmiset.
Puoli vuotta oltu tiiviisti yhdessä. Seksi loistavaa, sitä on ollut tarpeeksi, myös toisen huomioiminen muulla tavoin kuin seksiin vihjaamalla ok. Pari viikkoa sitten oli joku ihme klikki. Kuukauden sisään oli ollut seksiä 2 kertaa. Toinen kerta oli ollut edellisenä päivänä kun sitten menin vonkaamaan. Poikaystävä totesi tähän että "ei kai nyt joka päivä".
Se riitti. Minulla meni pasmat sekaisin, en enää tiennyt saanko haluta tai osoittaa halujani -en nyt ihan joka päivä- mutta useimpina päivinä viikossa. En enää uskaltanut. Aloin pelkäämään torjumisia, siis sellaisia, joihin ei ole mitään syytä. Kyllä sen huomaa onko torjuminen sellaista pahoittelevaa "sori kulta mutta nyt ei haluta / nyt ei jaksa / jotain muita syitä" vai onko torjuminen tehty pelkästään ilkeydestä.
No sitten päätin että mies saa seuraavan kerran itse ilmoittaa, kun tekee mieli. Tätä jatkui muutaman päivän. Molemmat oltiin äreitä, kiukkuisia, turhautuneita... Eräänä iltana nukkumaan mennessä juteltiin hetki asiasta ja poikaystäväni sanoi ettei aina jaksa sitä, että hän tekee kaikki työt (siis seksissä). En ollut edes ajatellut asiaa tältä kantilta! Toki hyväilemme molemmat ja annan hänelle suuseksiä, mutta totta tosiaan, sen jälkeen, -useimmiten-, mies tekee kaiken työn. Hän siis halusi, että saisi joskus vain olla se vähemmän aktiivisempi osapuoli sängyssä.
Jäin miettimään asiaa yön yli.
Sitten eräänä iltana olin taas kiukkuinen enkä tiennyt että uskaltaisinko nyt haluta vai pitäisikö odottaa poikaystävän aloitetta (itse asiassa sitä vähän odotin). Menimme nukkumaan ja poikaystäväni käänsi minulle selkänsä sanomatta edes hyvää yötä (tai sitten hän vain tokaisi sen). Makailin hetken aikaa. Mietin kiukkuisena että tekisinkö aloitteen vai en. No kysyin kuitenkin "kulta, nukutko jo". Tiukka vastaus: En. Töks. "Voisitko kääntyä". No, poikaystäväni kääntyi minuun päin, jolloin otin hänen kädestään kiinni ja vein sen vyötärölleni/ lanteilleni. Se oli kuin sähköisku, tuntui kuin olisimme vaihtaneet maailmaa. Poikaystäväni oli yhtä hymyä, innoissaan ja malttamaton. Tuloksena erittäin hyvää seksiä, jonka jälkeen hän liimautui minuun kiinni nukkumaan ja aamulla otti hellästi syliin ja herätteli ja lähti iloisin mielin töihin.
Aloittajalle: Anna asian olla hetken aikaa. Älä koko ajan kyttää vieressä "tässä minä olen, tee jotain" -mentaliteetillä. Jos viikonloppuun mennessä ei tapahdu mitään (älä kuitenkaan tee niinkuin minä ja mökötä ja kiukuttele koko aikaa), ota huivi, sido sillä miehesi silmät, ota häneltä suihin ja anna hänelle hyvä pano (edelleen silmät sidottuna). Kyllä mieskin haluaa tuntea olevansa haluttu ja joskus vain olla ja antaa toisen ottaa.
Mun mielestä sun pitäs antaa asian ihan kokonaan olla vähän aikaa. Unoha itekin sen asian ajattelu ja palaa siihen sitten myöhemmin. Meneekö suhteessa muuten hyvin? Monet asiat sitten heijastuvat siellä makuuhuoneen puolella ja sitä ei aina itse edes huomaa tai oivalla.
on aina kiihkeää joka suhteessa, sitten se laimenee. Se on normaalia. Rakastuminen muuttuu rakkaudeksi ja tuttavuudeksi. Älkää tehkö seksin määrästä numeroa. Nauttikaa toisistanne ja seurastanne muutenkin. Ja nettiporno ei ole kilpailijasi, käsi ylös joka ei koskaan runkkaa tai katsele pornoa!
Tähän täytyy kyllä ottaa kantaa, osuu osa viesteistä myös omallle kohdalle.
Eli olen mies, 25v ikää ja useamman vuoden seurustellut saman naisen kanssa. Meidän suhteessa minä olen se jolla on huomattavasti enemmän haluja (Vaikka joka päivä), ja hoidan siis itse tarpeeni, kun tilanne sitä vaatii. Ja myöskin netti on hyvä apuväline kiihottumisen kannalta. Se ei todellakaan kilpaile naisen kanssa, minulle kävisi myös jos naiseni hoitaisi hommat, mutta häntä ei kiinnosta. Siispä hoidan hommat ite, enkä hänelle liioin asiasta puhu.
Mutta tohon suhteen vähäiseen seksiin. Meilläkin on ollut vaiheita joskus taisi olla jopa kuukausi ilman. Ja oli pitkään jaksoja, jolloin kertoja oli ehkä 2-3 kuukaudessa ja minä sain AINA tehdä aloitteen. Pakit sain varmaan 7/10 kerroista. Ja voin kertoa että vittu miten siitä tulee vihaiseksi. Teet kaiken oikein, palvelet naista, hierot, olet mukava ja kerrot rakastavasi ym. Hoidat kaiken kuten pitää ja illalla teet aloitteen ja vastaus on "ei nyt, väsyttää". Ja tuon kun saat kuulla vaikka viisi kertaa putkeen 3vk aikana niin alkaa itsetunto ja hermot menemään aivan täysin. Ja nainen ei ymmärrä miten se on niin "iso" juttu. Se sai ainakin itseni tuntemaan tosi paskalta, ja siltä etten merkitse hänelle mitään. Tulin tosi kiukkuiseksi ja vihoittelinkin turhista ja siitä seurasi riitoja. Puhuin asiasta hänelle ja kerroin mikä on vialla, tuntui ettei häntä kiinnostanut tai ottanut asiaa tosissaan, koska hänelle asia ei ollut niin kummoinen. Harkitsin jopa suhteen lopettamista, sillä ainakaan minä en tuollaisessa suhteessa voisi elää, jossa aina saa vongata ja tod. näköisesti tulee pakit.
Kyselin myös, että hoitaako hän hommat itekseen ja vastaus oli että ei. Ja seksissä hän saa 95% kerroista orgasmin, eikä feikkaa. Ja osaan ottaa hänet huomioon ja hän nauttii seksistä silloin, kun sitä satuttiin harrastamaan. Asia meni niin pitkälle, että siinä rupesi suhdekkin kärsimään ja rupesin kostamaan hänelle aina jollain tapaa tätä.
Suhteen alussa hän oli ensimmäiset vajaat kaksi vuotta taas niin kiimainen ja haluava, että hän jopa kyseli että et kai tylsisty häneen kun hän haluaa niin paljon. Päinvastoin.. :) Nykyään varmaan tilanteeseen on jotenkin tottunut, seksiä tulee harrastettua 1-2 krt viikkoon, edelleen tosin pääosin minun aloitteestani. Mutta enään ei tosin itteä tee enään niin paljon häntä mieli, runkkaan sitten enemmän :D Vituttaa se pakkien saanti, joten asennoidun asiaan nykyään erilailla. Tyytyväinen en tilanteeseen ole, mutta kaikki tässä on tullut kyllä koitettua eikä tunnu tepsivän. Tämä nykyinen tilanne nyt pitää ihan tyytyväisenä jo, sillä saa "jo" about joka viikko. Mutta pahimmillaan oltiin esim. aurinkomatkalla viikko eikä oltu pariin viikkoon ennen sitä touhuttu, eikä edes ulkomailla lomalla antanut. Olipa perseestä voin kertoa :P
Mutta jos suhde olisi muuten paskassa jamassa, tai ei toisistamme näin välitettäisi niin uskosin, että olisin käynyt vieraissa tai lopettanut suhteen. Muuten kun asiat toimii taas tosi hyvin ja on läheinen suhde.
Itse olen koittanut monesti, jos on tyyliin reilu viikko oltu ilman, että josko tänään? Vastaus on että ei nyt, ja olen koittanut saada häntä hoitaa hommat mun puolesta, niin siihenkin kieltävä vastaus varmaan 8/10 kerroista.
Sitä vaan ei moni nainen ymmärrä minkälaisia ongelmia tällänen voi teettää. Siinä menee miehen itseluottamus ja sitä kautta tulee mahdollisesti mustasukkaisuutta, kun mies ei kelpaakkaan ym. Kokemuksella voin sanoa.
Meillä on ollut samankaltainen tilanne päällä. Olemme olleet yhdessä vuoden, lähes koko ajan tätä normaalia alkuhuumaa oli jonnekin syyskuun alkuun asti. Sen jälkeen alkoi noin kahden ja puolen kuukauden seksitön kausi, ei minun vaan hänen puoleltaan. Hänellä viimeiset kuukaudet olleet todella stressaavia monella sarkaa elämää eikä häntä juuri haluttanut. Muuten suhde pysyi normaalina. Ennen viime sunnuntaita emme ehtineet nähdä kahteen viikkoon ja kun hän tuli käymään tauon jälkeen luonani, hän vei minut suoraapäätä sänkyyn :). Saa nähdä oliko tämä jokin hetkellinen juttu vai jatkuuko, odotan mielenkiinnolla...Mutta kuten muutkin ovat jo kirjoittaneet, se on ihan normaalia että joskus ei vaan halua. Oudoltahan se tuntuu ja olin minäkin siitä monta kertaa loukkaantunut, mutta uskon että ainakin meidän kohdalla seksielämäkin lähtee uuteen nousuun, eiköhän näin käy myös teillä :).
en tajunnut mainita, olen siis nainen ja seurustelen miehen kanssa
... ja olen siis nainen myöskin. Alle vuosi seurusteltu, ensimmäiset puoli vuotta oli mahtavaa, seksiä sai melkein joka päivä, ja jos parikin päivää jäi väliin niin tiesi tasan tarkkaan, että sitten sitä kyllä sai! Mutta nykyään mies onkin yhtäkkiä ylettömän väsynyt iltaisin, tai sitten emme vaan näe niin usein (emme asu yhdessä), joten niinä iltoina, kun näemme, seksiä ei välttämättä saa. Nyt on ehkä pari kuukautta menty niin, että seksiä on ollut ehkä pari kertaa kuussa, ja se rassaa minua aivan törkeästi! Nyt edellisen kuukauden aikana olemme harrastaneet seksiä kahdesti, molemmat kerrat niin, että miehellä oli krapula... Ennen sain seksiä muutenkin, ja krapulassa vielä enemmän!! Olen yrittänyt tehdä aloitteita, mutta mies ei niistä pidä. Miehen hommia kuulemma. Suuseksiä olen "saanut" miehelle antaa pari kertaa, ja luulen, että siihen kyllä suostuisi useamminkin, mutta ei tee mieli, kun ei itse saa mitään. En edes läheisyyttä tai sitä muuta, mihin olisin tyytyväinen ilman sitä yhdyntääkin... Mies on sanonut, että tällaisia kausia on hänellä aiemminkin ollut, joten olen yrittänyt olla liikaa vihjailematta tai ärsyyntymättä. Meillä on parisuhteessa ollut hieman riitojakin viime aikoina, mistä milloinkin, joten ymmärrän sellaisenkin välillä vaikuttavan, mutta täytyy sanoa, että minun puoleltani riidat johtuvat aika pitkälti juuri tästä, etten saa suhteesta muuta kuin ystävyyttä, ja sitä minä en pelkästään mieheltä kaipaa! Saakeli että alkaa ottaa päähän kirjoittaakin tätä juttua. Taidan mennä kylmään suihkuun. :/