Nyt äkkiä ottamaan snapsi ja varautumaan VIINARALLIIN, joka tappaa joka kuudennen suomalaisen!!!!111!! Viinapää on kehitettävä huippuunsa jottei tämä kansantauti vie!!!111!!
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/3819-alkoholi-tappaa-joka-kuudennen
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/3819-alkoholi-tappaa-joka-kuudennen
Vastaukset 11
Vanhimmat
Totta tuo on.
ole mikään vitsailun aihe. Yhtä vaarallista on se, että liika alkoholi varsinkin yhdistettynä erilaisiin pillereihin, tekee ihmisiä hulluiksi.
Mennään äkkiä porukalla tappamaan se ennen kuin se ehtii...
sitten, se on niiden valinta. Minä en ole valinnut possulunssaa!!! ei sama asia
JIPPIIIII
Malja sille;)
Tässä maassa rikoksetkin ovat yhteiskunnan tai uhrin vika. Samalla tavalla sanotaan, että alkoholi tappaa. Alkoholi ei tapa ketään, mutta ihminen voi tappaa itsensä alkoholilla. Ihminen voi tappaa itsensä myös hyppäämällä korkealta paikalta, muttei kukaan väitä että korkeat paikat tappavat ihmisiä. Ihminen voi tappaa itsensä vaikka millä, kekseliäs olento kun on.
"Alkoholi on edelleen työikäisten yleisin kuolemansyy. Vuonna 2006 kuoli työiässä eli 15-64 -vuotiaana yhteensä 7 475 miestä ja 3 155 naista. Yleisin kuolemansyy oli alkoholiperäinen sairaus tai alkoholimyrkytys, joihin kuoli 1 300 miestä ja 354 naista."
Kolme vuotta vanha artikkeli pitänee vieläkin paikkansa kuten sekin, että propaganda-journalismi uppoaa edelleenkin typerään kansaan. Raflaava otsikko uppoaa suhteellisuudentajuttomiin kuin kuuma veitsi voihin.
15-64-vuotiaita suomalaisia on noin 3,5 miljoonaa. Heistä siis kuoli kaikenkaikkiaan hieman yli 10.000, eli joka 350. ihminen. Alkoholisairauteen tai myrkytykseen kuoli alle joka 2000:s. Miettikää nyt vähän: Keskikokoisessa suomalaispitäjässä siis kuolee muutama ihminen viinaan vuodessa. Hui kauheaa, mikä kansallinen ongelma! Mutta jos asia huolestuttaa, niin tehkää henkilökohtainen ratkaisu ja olkaa absolutisteja.
murhat ja itsemurhat työtapaturmat yms, niin luku nousee
Tietysti vastaus saadaan näyttämään kysymyksenasettelun ja tilastointitavan mukaan sellaiselta kuin tutkijan tarkoitusperät vaativat. Kuten jo esimerkillä esitin, tulos on joko joka kuudes tai joka 2000:s. Siinä on vissi ero.
Ja joku väitti et tekoäly olis vaikeaa - siinähän se on seissyt nenän edessä koko ajan. Tosin pitäs ehkä laajentaa osaamista, mut onhan toi alku.