että tulevaisuuden työntekijä on vuokratyöntekijä! Työnantajat suosivat tällaista ratkaisua, koska ammattiliitto laittaa joka asiassa kapuloita rattaisiin. Minunkin poikani on ollut jo yli kolme vuotta eräässä firmassa vuokratyöntekijänä. Siis se vuokrausfirma maksaa palkan. Poika on ollut samassa paikassa tekemässä töitä sen yli 3 vuotta. Ja tyytyväinen on. Muuten olisi työttömänä. Jos työntekijät suostuisivat tekemään töitä vuokratyöntekijöinä, eivät firmat pakenisi ulkomaille.
Ette te raukat tajua
minun näkemykseni
13342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kaikki me duunarit aikaamme vuokrataan, toiset kalliimmalla ja toiset huokeammalla.
Niin siis eikai se ole ammattiliiton jäsenyyteen sidoksissa onko vuokratyöläinen vai (mieluummin) ei?
Eikös se tee työn teettämisestä entistäkin kalliimpaa jos on vielä vuokrafirma välissä vetämässä ?
Vuorkrafirmoilla toimistoja joka kadunkulmassa parhailla paikoilla.
Kenen luulet nekin kulut maksavan?
Vuokrafirmojen tarkoitus on panna työehdot ja palkat matalaksi!
Se miten TYÖNANTAJAT työnsä teettää on heidän asiansa. TYÖNTEKIJÄN kuuluu huolehtia siitä että on ammattiliiton jäsen ja laatii työsopimuksensa noudattaen työehtosopimusta piste Mikä tässä on niin vaikeaa en ymmärrä mitä en tajua.
työnantajat suosivatkin vuokratyöntekijöitä! Työntekijät eivät ala röttelöimään. Moni hakeutuu vuokrafirmaan ihan sen takia, että voivat tehdä töitä, eikä vain soittaa suutaan ja vaatia kaiken maailmaa. Olihan tässä esimerkkikin takavuosina, saunaan piti päästä työajalla, jos oikein muistan! Sitten kun huomaatte, että ette enää pääse vakituiseen työhön, kokeilkaapa vuokrafirmoja!
Niin kuka maksaa nämä vuokrafirmojen liiketilat ja heidän työntekijöidensä palkat?
Ja miksi maksaa?
Vastatkaa!
Vuorafirmoihin töihin hakeutuvat ne reppanat, joita ei "oikeisiin" firmoihin huolita....
Jos näkisimme joskus jossain työväenhenkisen demarin. MISSÄ TAHANSA saattaisin jopa kunnioittaa.
En usko, että vuokratyöntekijät ovat ratkaisu jolla estetään työpaikkojen katoaminen ulkomaille. Vuokratyöntekijöiden työsuhteessa on lain mukaan sovellettava asiakasyritystä sitovaa työehtosopimusta. Tämä tarkoittaa sitä, että palkan tulisi olla sama kuin talon omalla väellä. Vielä kun huomioidaan henkilöstöyrityksen palkkiot, on vuokratyöntekijä jopa kalliimpi kuin talon oma väki. On outoa matematiikka väitää, että vuokratyöntekijöillä saadaan työpaikat pysymään Suomessa.
Vuokratyöntekijät ovat tällä hetkellä monien lakien ulkopuolella. Oikeuskäytäntö esim. vuokratyöntekijöiden irtisanomisajan suhteen on hieman vaihteleva. Vaikka poikasi on työskennellyt samassa paikassa jo kolme vuotta, voi olla, että hänen työsuhde päättyy ilman irtisanomisaikaa ja irtisanomisajan palkkaa.
Vuokratyöntekijät ovat monesti vain yritysten pelinappuloita ilman minkäänlaista varmuutta ja turvaa tulevaisuudesta. Asiakasyritys voi vain ilmoittaa, että ei enään halua käyttää vuokratyöntekijää ja hommat loppuu siihen.
On totta, että myös vuokratyöntekijöille on aikansa ja paikkansa esim. sairasloma tuuraukset, kiireapu jne. Mutta mielestäni on työntekijää kohtaan väärin olla vuosia vuokratyöntekijänä ja varmasti poikasi työnantaja olisi säästänyt rahaa, jos olisi palkannut hänet suoraan omaksi työntekijäksi.
eikös just joku putiikki ollu oikeudessa kun maksoi puolalaisille sähköduunareille 5€ tunti..?
Ei muuta kuin haukkukaa AY-liikettä ettei se vaadi edes sellaista palkkaa millä suomessa on mahdollista elää.
ei ota omille palkkalistoilleen! Työnantaja säästää monessakin asiassa vuokratyöntekijän kanssa. Jos v.työntekijä sairastuu, vuokrausfirma maksaa sairasloman. Jos sattuukin, että v.työntekijä on epäpätevä, työnantaja voi helposti vaihtaa parempaan. Työnantajan ei tarvitse maksaa sosiaalimaksuja, eikä eläkemaksuja, vuokrafirma maksaa ne. Ja jos ei hirveän paljon ole muuttunut 7 vuodessa, on vuokratyöntekijän palkka (siis kun vuokrafirma laskuttaa) kirjanpidossa edullisempi kuin vakituisen työntekijän palkka. Näiden vakituisten työntekijöiden palkkakulujen mukaan tilinpäätöksessä ja verotuksessa määritellään firmalle monia maksuja. Kun taas vuokrafirman laskut ovat suoraan kuluja joiden perusteella ei määrätä mitään. Näin siis ainakin 7 vuotta sitten, olin kirjanpitäjä, nyt eläkkeellä.
Eikä työnantaja voi myöskään odottaa vuokratyöntekijältä minkäänlaista sitoutumista, eikä samanlaista osaamista kuin yrityksen palkkalistalla olevalta työntekijältä.
Jatkossa on mietittävä miten työnantaja tuottaa sitoutuneille työntekijöilleen arvoa, joka taas tuottaa yritykselle kilpailuetua. Miksi silloin käyttää sitoutumatonta vuokratyövoimaa, joka on vielä kertoimien verran omaa kalliimpaa. Ja kuormittaa vakituisia työntekijöitä ohjaamisella ja perehdyttämisellä. Sekin maksaa.
Vuokratyökulttuuri edustaa mennyttä tehokkuuden puristamisen aikaa. Se tie on marssittu pian loppuun. Laatu, kilpailuetu, muuttuneet suhdanteet ja joustavat sopimukset ovat kumoamassa sen tavan.
Vuokratyöfirmat joutunevat itse hakemaan uusia toimintatapoja: rekrytointipalvelut yms. Jotkut ovat siinä jo varsin pitkällä.