Muutin suoraan kotoa mieheni kanssa yhteen. Aluksi meillä menikin kivasti, tehtiin yhdessä kaikenlaista ja meillä oli kivaa. Muutaman vuoden päästä aloin kasvaa aikuiseksi oikeasti ja mulla alkoi olla miehestä riippumattomia menoja ystävien kanssa ja aloin kiinnostumaan eri asioista mistä mieheni kuten vaatteista. Mieheni ei tykännyt kun tuhlasin rahaa, henkinen rakoilu suhteessa alkoi jo silloin.
Kaikki levähti käsiin kun lapsi syntyi 8v sitten. Jostain syystä sen jälkeen mies on ollut viileä, ilkeä ja haluton. Vuosi vuodelta tilanne on pahentunut ja on nyt pari vuotta ollut siinä pisteessä, että seksiä on kerran kolmessa kuukaudessa (ja minä saan järjestellä tilaisuutta sille ja tehdä kaikkeni sen eteen), mitään halailua, koskettelua ja hyviä sanoja ei ole. Olen ilmoittanut monta kertaa olevani valmis yrittämään jos mies haluaa mutta teksti on sitten tällaista: kun alat tekemään ruokaa niin sitten voin harkita, kun lopetat tuhlaamisen niin katsotaan sitten, kun alat pestä pyykkiä enemmän niin voin ehkä olla mukavampi jne.
En ole mikään ihannevaimo itsekään, en väitä sellaista. Kyllä muakin ärsyttää miehessäni monet asiat mutta ainoa mitä häneltä pyydän on, että tekee kanssani jotain sen eteen, että tästä suhteesta saisi vielä toimivan. Toisaalta tiedän, että mies on mikä on eikä tästä tule mitään. Kaipaan ihan mielettömän, hirveän paljon kosketusta, läheisyyttä, rakkautta, arvostamista, helppoa oloa. Nyt saa koko ajan varpaisillaan kun ei halua suututtaa miestä. Ja se suuttuu ihan kaikesta. Hermot on kireellä kun viulunkieli ja aina löytyy jotakin josta se pääsee sanomaan ja aloittamaan sen sättimisen ja marmattamisen. Lapsi sanoi jo joskus vuosia sitten, että "isi inhoo sua" ja vaikka yritin vakuutella, että ei inhoo niin... Kyllähän se aina tasaisin väliajoin ihmettelee, että miksi toi isi on tollanen sulle.
Mies on sitä mieltä, että olen täysin kelvoton enkä ole ansainnut tulla rakastetuksi. Olen tehnyt virheitä kyllä ja kävellyt miehen yli muutamassa asiassa mutta edelleen- olen valmis myöntämään virheeni ja kokeilemaan vielä. Haluaisin mennä miehen kanssa jonnekin juttelemaan kun ei tästä meidän juttelemisesta ole mitään hyötyä mutta mies ei lähde. Todella harvoin me voidaan edes jutella koska kun aloitan niin mies yleensä häipyy tai alkaa sättimisen eikä anna mun puhua. Jos joskus harvoin kuuntelee niin vittuilee silti kaiken aikaa siihen päälle (hehe, no ainahan sä voit lähteä meneen, ai niin, mut eihän sulla oo rahaa, mä ihan unohdin!). Voisin periaatteessa muuttaa pois mutta toisaalta taas, miksi mun pitäisi muuttaa? Mies ei halua erota eikä muuta minnekään joten se vaihtoehto on pois käytöstä.
Eilen sanoin miehelle, että nyt kun tää yksin yrittäminen ei enää auta niin katson olevani vapaa tapaamaan muita miehiä. Mies sanoi, että muuta pois ja mä sanoin, että muuta itse. Ajattelin ottaa ylimääräisen huoneen omaan käyttööni ja muuttaa kodin sisällä :/ Sanoin miehelle, että ollaan vaan kavereita ja lapsen vanhempia mutta ei muuta. Se vastasi, että kunhan teet ruokaa ja pyykkäät enemmän niin kyllä hän sitten on hieman mukavampi. Joo, ja lehmät lentää.
En ole koskaan ollut yksin- nyt harkitsen eroa
4
552
Vastaukset
- ..Leila
Sinulla on paha olla. Se näkyy viestistäsi ja lapsesikin on huomannut sen. Oletko taloudellisesti myös miehen armoilla ? Onko sinulla työpaikkaa ? Miehesi alistaa sinua. Tekstistä näkee, että mies kohtelee sinua huonosti. Ihmettelen, että mikä saa sinut pysymään suhteessa ja vielä yrittämään parantaa sitä.
Et ole saanut vastakaikua keskusteluyrityksillesi. Se tie on kuljettu jo ainakin tällä erää loppuun.
Ehdotan, että ensiksi lakkaat olemasta kynnysmatto ja piika. Rupeat tarmokkaasti selvittämään miten omaa tilannettasi saisi paremmaksi. Ota yhteyttä perheneuvontaan tms ja mene sinne yksin, jos mies ei suostu lähtemään.
Selvitä mihin voisit muuttaa eron tullessa ainakin tilapäisesti. Korjaa rahatilannettasi. Jos olet rahapulassa ja sinulla on paljon muodikkaita vaatteita, voit yrittää myydä niitä huutonetissä ja kirpputorilla. Jos et käy töissä, rupea selvittämään työ- tai koulutuspaikkaa. Muista myös, että jos teillä ei ole avioehtoa, puolet omaisuudestanne kuuluu sinulle. Ystäväni ovat eron yhteydessä joustaneet raha-asioissa miehen hyväksi toivoen, että isän suhteen lapsiin säilyisivät. Näin ei kuitenkaan ole käynyt. Raha-asioissa ei kannata tehdä isoja joustoja.
Se että kirjoitit tälle palstalle tarkoittaa , että olet alkanut prosessoida tilannettasi ja haluat siihen parannuksen.
Tällä palstalla on aina välillä ollut vastaavia tarinoita alistavista miehistä, jotka eivät suostu lähtemään avioliittoneuvojille. Sitten vasta kun ero alkaa konkretisoitua esim. vaimon pakatessa ja he ymmärtävät että hän on todella lähdossä, miehille tulee hätä. He suostuisivatkin parisuhdeneuvontaan. Vaimot ovat edenneet omassa eroprosessissaan usein siihen pisteeseen, että se on liian myöhäistä. Vaimo ei enää halua. Hänhän aikanaan ehdotti sitä monta kertaa. Luulen, että näin kävisi sinunkin tapauksessasi.
Ihan oikeesti kaupankäynti pyykinpesuilla , siivouksilla hellyyttä vastaan ei ole tervettä. Olet vain hiljalleen ajautunut vuosien varrella tuohon tilanteeseen.
Kyllä sinä pärjäät elämässä... - mie64
Mieheni on narsisti,kehuu.Mut mökillä ollaan en osaa tehdä mitään oikein.Tiskaan astiat käsin vettä roiskuu,kuulemma.Vaikea ihminen.
- 21-vuotias mies
Aivan ensiksi :
Kun kerran tuo henkinen rakoilu suhteessanne alkoi jo melko aikaisin, muutettuanne yhteen, miksi ihmeessä teidän oli hankittava siihe vielä lapsi??! Jo ennen, kun aloitte perustaa uutta perhe-elämää ja hankkia jälkikasvua, teidän olisi pitänyt olla paljon läheisempiä toisillenne!
Tekstisi perusteella sulla alkoi olla miehestäsi riippumattomia menoja ystäviesi kanssa jo muutaman vuoden päästä siitä, kun muutitte yhteen. Mihin se yhteinen aika miehesi kanssa hiipui? Ja miksi se hiipui?? Yhteinen aika on TODELLA tärkeä asia kaikissa suhteissa, muuten niin sanotusti "kasvetaan erilleen". Tietynlainen harmonia täytyy osata pitää yllä parisuhteissa alusta loppuun, jotta se yhdessäolo olisi mukavaa. Vaikka tapaisi ystäviäkin, ei se tarkoita sitä, että oma kumppani olisi jätettävä taka-alalle. Kyllä suhteesta pitää löytää paljon asioita, jotka miellyttävät MOLEMPIA osapuolia!
Suhteethan ovat jatkuvasti yhtä ylä- ja alamäkeä - sitä en kiellä. Mutta siitä huolimatta on osattava löytää yhdessäolosta ne mukavat, molempia kiinnostavat asiat - muuten käy juuri niin, että ajaudutaan erilleen.- rakkaus,,,
mutta myös pitää olla omaa tilaa, ja omat ystävät ja harrastukset se on myös tärkeää, suhteessa pitää olla tasa-arvoa, yhteistyötä avunantoa ystävyttä, kunnioitusta arvostusta ja Rakkautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2132772
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521936Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4411611Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531513Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3661432Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641298Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251286Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141236- 621103
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23958