Miksi mua isketään eniten silloin, kun olen juossut lähikaupassa nopeasti hakemassa jauhoja pulliin tms. Ja vain nopeesti vetässyt hiukset nutturalle jne. Miksi? Ikinä ei kukaan yritä lähestyä, jos on sentään hiukset kammannut ja vähän huollitellumpi ulkomuoto. Tai joskus lähestyvät, mutta sillä tavalla nopeasti, että ikään kuin haluavat vain pikaisesti sanoa jotain ja kiire pois. Ihan kuin mulla olisi rutto tai jotain. Ei tällä niin väliä ole, mutta olenpahan vaan miettinyt miksi.
Miksi mua isketään
Miettinyt...
5334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No jos yleensä liikut täydessä sotamaalauksessa, niin ns. kiltit/tavalliset pojat eivät uskalla tulla edes iskemään sinua. Kun liikut ilman meikkiä/vähässä meikissä ja tavallisissa vaatteissa et vaikuta/näytä kylmältä ja tylyltä naiselta, vaan siltä kaikkien haluamalta ns. kiltiltä naapurintytöltä.
Olen miettinyt samaa, mutta kun en mielestäni liiku missään "sotamaalauksessa", vaan vähän vain meikkiä ja nätimmät vaattet ja hiukset vähän paremmin. Silloin kun eniten iskemisyrityksiä on tullut, niin ei ole ollut yhtään meikkiä. Itsestä tuntunut, että vielä kauheat silmäpussit ja takkuhiukset, siis jopa sottunen olemus. Enkä oikein usko, että näytän lämpimämmältä jumppahousuissa ja paidassa, kun kuljen yleensä mekoissa ja eikö se sentään viestitä enemmän naisellisuutta ja lämpöisyyttä. ?. Tylymmältä varmaan vaikutan silloin arkisena, kun haluaa vaan nopeasti kaupasta pois, eikä ainakaan että kukaan ottaa mitään kontaktia tai edes huomaa, että olen olemassa. Olen miettinyt, että onko sellaisessa suttuisessa olemuksessa jotain touhukasta, mikä vetoaisi, en tiedä. Enkä haluaisi muutenkaan uskoa, että vaikutan kylmältä, koska olen kauhean ujo ja arka, mutten kylmä.
"Kun liikut ilman meikkiä/vähässä meikissä ja tavallisissa vaatteissa et vaikuta/näytä kylmältä ja tylyltä naiselta, "
Voi elämän kevät ja muutama päälle. Mikä ihmeen ajatusmaailma teillä miehillä on että meikattu ja huoliteltu nainen olisi kylmä ja tyly? sehän on just päinvastoin! Itse käytän meikkiä ja olen kyllä ihan säyseä tapaus ja parempi tuulisempi meikattuna kun sunnuntaina lähikaupassa ilman meikkiä maitoa hakiessa. Olen silloin tietoinen että en ole parhaimmillani mikä saa oloni ärtyneeksi ja ehkä tylyksin, mutta meikattuna olen paljon rennompi ja mukavampi!
Toivovat saavansa kutsun syömään.
Usko pois, on sekin käväissyt joskus mielessä. Mutta kun ostokset oli pitkään luokkaa suklaapatukka ja vichypullo, niin epäilen. Aina kun ostin jäätelöä ja niitä ostoksia vilkuiltiin ensin, epäilin kyllä että katsovat, että olen surullinen ja säälittävä, menen kotiin syömään lusikalla jäätelöä itkeskellen ja hyökkäävät siksi kimppuun :)