Mega Kiitokset Helsingin Kaupungin Liikuntavirastolle !!!
Helsingin kaupunki rakentaa tänä talvena 10km matkaluisteluradan Munkkiniemen rannasta Espoon Laajalahdelle. Viime talven radan hyvien palautteiden ja luistelukokemusten perusteella rakennetaan pidennetty parempi rata, joka mahdollistaa luistelumaratonin järjestämisen. Matkat tulevat olemaan 200, 100, 50, 20 ja 10 KM. (HS 12.11.2009)
Helsinki Marathon on Ice 2010 pidetään 6.3.
matkaluistelu
retkiluistelu
Munkkiniemen jäälle
Laajalahden matkaluistelurata
Helsingin kaupungin Liikuntavirasto
PS.
Vielä kun kunnostaisitte hyväkuntoisen, skröbelöttömän merkityn kesärullaluisteluradan HK I- Keha 1 - Kehä 3 akselin pyöräteille !
10km retkiluistelurata Espoon-Helsingin Laajalahdelle 2010
15
3667
Vastaukset
- MO
Tiedoksi kaikille luistelun harrastajille ja muillekin;
Luonnonjäälle auratut radat ovat Matkaluisteluratoja, eivät koskaan retkiluisteluratoja koska sellaisia ei ole olemassakaan (retkiluistelu on luistelua vapailla luonnonjäillä turvavarusteineen ja täysin eri laji)
Lisätietoja luistelulajeista ja termeistä www.luisteluliitto.fi - tahtoo luistelemaan
Matkaluistelurata kuulosta ihanalta ja upealta jutulta!!! Tietääkö joku mitä projektille kuuluu? Onko kyseinen rata jo olemassa ja jos ei ole niin koska se meinataan tehdä?
Olen jo malttamaton...8)- matkaluistelija
Jotakin tietoa löytyy netistä, mutta tiedotus aina laahaa jäljessä ja se on kurjaa!
Täällä kuitenkin kerrotaan, että radan kunnostus aloitetaan 5.1., joten...???
http://www.hel.fi/wps/portal/Liikuntavirasto/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/Liv/fi/liikuntapaikat/luonnonj__kent_t/matkaluistelur... - kiitos_
matkaluistelija kirjoitti:
Jotakin tietoa löytyy netistä, mutta tiedotus aina laahaa jäljessä ja se on kurjaa!
Täällä kuitenkin kerrotaan, että radan kunnostus aloitetaan 5.1., joten...???
http://www.hel.fi/wps/portal/Liikuntavirasto/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/Liv/fi/liikuntapaikat/luonnonj__kent_t/matkaluistelur...Munkkininiemen viime vuotisen kaltainen rata on kuulemma jo auki !
- __
kiitos_ kirjoitti:
Munkkininiemen viime vuotisen kaltainen rata on kuulemma jo auki !
Rata on auki ja pituus noin 1900m per kierros. Radan hoito ei toimi vielä kun harjakoneet eivät hoida hommaa. Toivottavasti kaupunki alkaa huoltaa rataa kunnolla.
Jään pinta oli huippukunnossa viime maanantaina, mutta tiistaina ja keskiviikkona pinta on ollut oudon pehmeä ja tökkivän takkuileva. Luistelu onnistuu kunhan skarppaa koko ajan. Mikäli rata olisi harjattu, niin jään pinnan kunto olisi parempi. Huonoon kuntoon vaikuttaa myös runsas alijäähtynyt kosteus (sumua).
Jään skröbelöisyydestä huolimatta tulossa toivottavasti pitkä kausi :-) - skrödelöö
__ kirjoitti:
Rata on auki ja pituus noin 1900m per kierros. Radan hoito ei toimi vielä kun harjakoneet eivät hoida hommaa. Toivottavasti kaupunki alkaa huoltaa rataa kunnolla.
Jään pinta oli huippukunnossa viime maanantaina, mutta tiistaina ja keskiviikkona pinta on ollut oudon pehmeä ja tökkivän takkuileva. Luistelu onnistuu kunhan skarppaa koko ajan. Mikäli rata olisi harjattu, niin jään pinnan kunto olisi parempi. Huonoon kuntoon vaikuttaa myös runsas alijäähtynyt kosteus (sumua).
Jään skröbelöisyydestä huolimatta tulossa toivottavasti pitkä kausi :-)Puotilan rata myös aurattu.
Munkkiniemen lyhyellä radalla on paikoin pehmeätä skröböä. Kannattaa malttaa luistella rauhallisesti. Nykyinen suunniteltu kunnostusaikataulu ei ole riittävä. Luistelijoita on sen verran paljon, että huoltokierroksia pitäisi olla enemmän kuin suunniteltu kerran viikossa.
Pitkä rata pitäisi saada pian aurattua, että pinnasta saadaan jäädytettyä kestävä kevään megakoitokseen. - Retkiluistelija
skrödelöö kirjoitti:
Puotilan rata myös aurattu.
Munkkiniemen lyhyellä radalla on paikoin pehmeätä skröböä. Kannattaa malttaa luistella rauhallisesti. Nykyinen suunniteltu kunnostusaikataulu ei ole riittävä. Luistelijoita on sen verran paljon, että huoltokierroksia pitäisi olla enemmän kuin suunniteltu kerran viikossa.
Pitkä rata pitäisi saada pian aurattua, että pinnasta saadaan jäädytettyä kestävä kevään megakoitokseen.Taitaa nimimerkki MO olla Luisteluliiton miehiä kun noin kovasti on asialla. olisi jo rehellisyyden nimissä hyvä esiintyä omalla nimellä näissä viesteissä, eikä vain nimimerkillä...
- ODS
Retkiluistelija kirjoitti:
Taitaa nimimerkki MO olla Luisteluliiton miehiä kun noin kovasti on asialla. olisi jo rehellisyyden nimissä hyvä esiintyä omalla nimellä näissä viesteissä, eikä vain nimimerkillä...
Jep, tosin taitaa olla joku yksittäinen höyrypää joka vaihtaa sujuvasti nimimerkkiä (ja jopa sukupuolta!) ja kouhoaa jostain tyhjänpäiväisyyksistä. Matkaluistelu ja retkiluistelu täysin eri lajeja...Ja oikein Retkiluistelun Virallisten Tahojen tekemiä nimityksiä. Oh hoh, kylläpä nyt täytyykin ruveta kiltiksi, kunnon alamaiseksi kun on oikein Virallisten Tahojen tekemät nimitykset!
- luistelija retkmatka
MILLOIN rata avataan ?
- MarttiS-K
Retkiluisteluratoja ei ole olemassakaan; retkiluistelua harrastetaan/suoritetaan vapailla luonnonjäillä ryhmissä ja turvarasteineen.
- saas nähdä mitä
Viime yönä sitä aurailivat, kohvajäätä nyt pinnassa, ei kannata kunnolla luistinta, tökkii vaarallisesti.
Saas nähdä, saavatko millä tempulla kuntoon, vetta päälle ajamalla tulee sitä vaarallista röpelöjäätä. Höyläämällä pinta tulee kuntoon, mutta jää ei kanna konetta. - fdgdf
saas nähdä mitä kirjoitti:
Viime yönä sitä aurailivat, kohvajäätä nyt pinnassa, ei kannata kunnolla luistinta, tökkii vaarallisesti.
Saas nähdä, saavatko millä tempulla kuntoon, vetta päälle ajamalla tulee sitä vaarallista röpelöjäätä. Höyläämällä pinta tulee kuntoon, mutta jää ei kanna konetta.millaisessa kunnossa rata on? onko kukaan käynyt katsomassa viime päivinä?
- m
fdgdf kirjoitti:
millaisessa kunnossa rata on? onko kukaan käynyt katsomassa viime päivinä?
Hirveen hyvä oli luistella keskiviikkona 26 päivä ennen näitä lumituiskuja.
- Kannattaako lähteä?
m kirjoitti:
Hirveen hyvä oli luistella keskiviikkona 26 päivä ennen näitä lumituiskuja.
Onkohan perjantain lumituiskun jälkeen rataa aurattu / aurataanko nyt viikonloppuna?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1629704Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877455Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427259Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217208Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126652Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495