Olen tullut siihen tulokseen, että jotenkin naiset ajattelee, että minä haluan kunnollisen miehen,mutta sitten kun ne saa sellaisen niin tylsistyy. Nainen haluaa tiedostamattaan pelimiehen, koska se on "jännä" 24/7.
Sitten kun se pelimies pettää (jota tämä "tylsä" kunnon mies ei tee) niin vingutaan miesten paskamaisuudesta
vaikka nainen saa ihan sitä, mitä tilaa.
Eikö tämä ole aika outoa?
Ja korjattakoot tähän, että olen tällainen selkärangan omaava mies. En ole mikään ruma tms. Mutta olen tullut siihen tulokseen, että suhteet eivät kestä kun on uskollinen. Lisäksi olen huomioinut naista kaikin tavoin, mutta se ei riitä.
Pitääkö alkaa katselemaan ulkomailta?
Sitten kun se pelimies pettää (jota tämä "tylsä" kunnon mies ei tee) niin vingutaan miesten paskamaisuudesta
vaikka nainen saa ihan sitä, mitä tilaa.
Eikö tämä ole aika outoa?
Ja korjattakoot tähän, että olen tällainen selkärangan omaava mies. En ole mikään ruma tms. Mutta olen tullut siihen tulokseen, että suhteet eivät kestä kun on uskollinen. Lisäksi olen huomioinut naista kaikin tavoin, mutta se ei riitä.
Pitääkö alkaa katselemaan ulkomailta?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eikö tämän saman voi kääntää toisin päin. Miehet haluaa kauniin ja vetävän naisen, eivätkä huoli sitä vaatimattomamman näköistä tyttöä vieressä. Sitten ihmettelevät kun listakama pettää.
Että ruikuti-ruiktuti vaan. Toimii joka suuntaan!
minulla ollut kaikki naiset ihan normaalinnäköisiä. Mutta ei kelpaa.
Mikä on sinun normaali, on toisen erinomainen. Eli olet taas täällä vain surkuttelemassa itseäsi. Älä jaksa. Jokaisella meillä on sama tilanne, mutta edes yritetään olla vähemmän katkeria.
naisille kannetaan mies valmiiksi pöytään kuin manulle illallinen.
No ujompikin mies rohkenee kyllä halutessan lähestyä rumaa naista, mutta jos tähän vielä täm ruma nainen torjuu miehen(mitä useimmiten tapahtuu) niin kuvitteletko että mies jaksaa pätkääkään pidempää yrittä tällaista naista iskeä josta hän ei oikeasti ole edes kiinnostunut.
"Ja korjattakoot tähän, että olen tällainen selkärangan omaava mies. En ole mikään ruma tms. Mutta olen tullut siihen tulokseen, että suhteet eivät kestä kun on uskollinen. Lisäksi olen huomioinut naista kaikin tavoin, mutta se ei riitä"
Viimeksi kusetettiin ja petettiin koko suhteen ajan. Mihin nykymaailma on mennyt kun suhteissa petetään mennen tullen? Sairasta sanon minä!! Olen päättänyt olla yksin, koska en halua enää kokea sitä raastavaa sydänsurua ja sitä suurta vihaa minkä kokee kun rakas ihminen rikkoo tahallaan kaiken kauniin.
Taidat olla se tyyppi, joka muutama päivä sitten ihmetteli sitä, miksi "kiltti" mies ei kelpaa. "Kiltti" mies voi olla kiltteytensä ja kunnollisuutensa lisäksi vaikka mitä muuta, eikä yleistää voi sitten millään. Varsinkin ajatukset siitä, että "suhteet eivät kestä, kun on uskollinen", ovat aivan tuulesta temmattuja, sillä kyllä siihen suhteiden hajoamiseen on ihan eri syyt kuin uskollisuus. Vai oletko sinä myös sitä mieltä, että suhteet kestävät nimen omaan silloin, kun käydään vieraissa?
Vika on nyt jossain muualla kuin selkärankaisuudessa ja uskollisuudessa. En usko ollenkaan, että asia on ulkomailla erilainen, mutta tottahan sinä voit siellä käydä naista etsimässä, jos uskot, että tilanne muuttuu.
Taidat olla vähän hakoteillä noiden sun näkemysten kanssa.
Kiltti ja kunnollinen mies voi olla vaikka mitä muuta, joka tekee hänestä kiinnostavan. Ei kiltteys välttämättä ole synonyymi tylsälle.
Mielestäni kiltteys, kunnollisuus ja uskollisuus ovat hyviä ominaisuuksia. Mielummin lähden kunnollisen ja uskollisen miehen matkaan kuin pelimiehen mukaan. Pelimiehissä ei ole mitään kiinnostavaa ja niiltä en ainakaan saa sitä, mitä mieheltä toivon saavani.
Sillon on vaan väärä tyyppi, jos ei pettämättä pysty elämään suhteessa..kun on se oikee vierellä, ei tee mieli muita/ arvostaa ja kunnioittaa kumppaniaan, oli mikä oli. Aina voi sano ei. Valitettavasti, moni mies pettää tilaisuuden tullen :(
Monesti "kiltti ja kunnollinen" ei varmaan uskalla ottaa riskiä ja lähestyä naisia pilke silmäkulmassa..niin kuin nämä ns. pelimiehet..ei oteta elämää liian vakavasti..
Minulla oli saitilla profiilissa ammattina ensin sähkömies(olen kyllä alan insinöööri). Sen jälkeen kun huomasin olevani muutenkin ihan pihalla näistä parisuhdemarkkinoiden käyttäytymistavoista ja tyyleistä vaihdoin ammatkseni "Gambler, rather poker only" ja siitä sitten alkoikin tulla paljon hyvännäköisiltä naisilta vastauksia. Itse en kyllä ole lähettänyt ensimmäistä postia yhdellekkään naiselle tuolla saitilla.
niin ja 40v miehillä on eniten pokkaa lähetyä 30v naisia..ja suoraa ehdotusta tulee..kokemus tuo varmuutta vai miten..toivosin nuoremmiltakin jannuilta rohkeampaa lähetymistä..eihän se kysyminen mitään maksa..
Se on outoa toi, miten ajattelet. Silloinhan suhteet todennäköisemmin kestää, jos ollaan uskollisia. Suuri osa liitoistahan karitutuu juuri uskottomuuteen. Kaikki tuntemani eronneet ovat eronneet juuri siksi, ettei toinen ollutkaan luottamuksen arvoinen.
Ei pidä, mutta toki voi, jos kerran haluaa. Kuka tykkää mistäkin.
Sinä puhut kokemuksella, mutta minä miettisin sitä kauttaa, mitä haluaisin lapselleni, jos saisin vaikuttaa asiaan.
Toivoisin lapselleni suomalaista puolisoa, koska haluasin hänelle kaikkea hyvää. Haluaisin silotella hänen tiensä ja säästää häntä elämän suurimmilta vastoinkäymisiltä ja pettymyksiltä. Sen takia toivoisiin, että hän päätyisi samakulttuuritaustaiseen, kun haasteita tulee varmasti. Niistä selviää helpommin, jos on yhteinen kieli, jossa molemmilla on ns. kotikenttäetu pattitilanteissa. Vieraassa maassa olevalla on ainainen ikävä ja kaipuu kotimaahansa. Vierasmaalainen on aina muukalainen täällä tai missä sitten onkaan. Vieras kulttuuri voi olla se, mikä tuo eksoottisuutta ja sinänsä kiehtoo, mutta on myös rasite, silloin jos se on kovin erilainen. Jos vieras kieli on vasta aikuisena opittu, eikä ohimennen lapsena tulee vivahde-erojen ymmärtämättömyyden takia monenlaisia häslinkejä. Monikulttuurisista liitoista erotaan useammin kuin samanmaalaisten liitoista jne.
Se mikä ratkaisisi, miten suhtautuisin (sillähän ei olisi mitään väliä), olisi se, ovatko heidän arvomaailmansa yhteväiset. Tietenkin haluaisin, että lapseni puoliso kovasti arvostaisi lastani kaikin tavoin ja varsinkin häntä hänen itsensä takia. Ei minkään sellaisen seikan, mitä toinen toiselta saa, vaan hänen henkilönsä takia. Mitä hän olisi ilman ulkonäköään, ilman omaisuuttaan, ilman titteleitään tai muita seikkoja, vaikkakin ne ovat tavallaan olleet hänen muovaajiaan.
Tämä on asiaa! Erittäin hyviä mielipiteitä... Asiaa on todella ajateltu.
Miesmakuja on monenlaisia, voi olla että jotkut naiset hakee säpinää elämäänsä miehen kautta.
Itse tykkään kilteistä, kunnollisista ja herkistä miehistä. Ja sellaisiin myös olen tutustunut.
Suhteet eivät ole päättyneet kun on niin "tylsää" vaan muista syistä. Välillä väärä aika tai paikka esim. välimatka, työkuviot, muun elämän vaikea yhteensovittaminen ts. lapset (auts)
Ja luulen etten todellakaan ole ajatusten kanssa yksin, kyllä kiltti mies aina pelimiehen voittaa...
Tsemppiä ap:lle ja öitä sinkut!