Ostin vetovehkeen Saksasta ja siinä on saksalaismallinen sähköpistoke, jota tosin tarvitsen aina välillä, kun hinailen saksalaisia kärryjä.
Mutta tarvitsisin siihen jonkinlaisen adapterin suomalaisia kärryjä varten.
Mistähän moisen adapterin löytäisi ?
Mutta tarvitsisin siihen jonkinlaisen adapterin suomalaisia kärryjä varten.
Mistähän moisen adapterin löytäisi ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
on normaali kolmetoista napainen nykyaikainen pistoke autossa ja tarvitset adapterin seitsemän napaiseen ?
saa melkein mistä tahaansa autoliikkeen varaosamyynnistä tai ihan mistä vaan tarvikeliikkeestä. Siis sitten kun tiedämme missä asut, voimme auttaa , jos et näillä neuvoila sitä löydä.
kirjoitettua aiheesta.
Vetovehkessä on saksalainen järjestelmä, johon kiinnitys tapahtuu kiertämällä ja tarvitsisin adapterin jolla suomalaisen järjestelmän kytkettyä saksalaiseen.
Katsastuskonttorilla suhtauduttiin todella nihkeästi saksalaisen ja suomalaisen järjestelmän rinnakkaiseloon,eli rinnakkaiskytkentään.
Noista halpispaikoista (motonet tai biltema) ei apua auennut.
Espoossa asustellaan.
karavaani liikkeessä on noita adaptereita, noin 15 egee kpl
...nöyränä
tarkemmin sanottuna, koska et näköjään ole itse hoksannut, KARAVAANARI kaupasta.....
ai niin, etä kehtaa enää käydä kun tuot saksavaunuja suomeen. No sieltä SAKSALAISESTA kaupasta niitä saa. niin ja sitten tuolta Villähteeltä saa kans
jotka sitten fixataan muualla.
Eipä ole tullut kysyttyä siltä maahantuojalta, kun silläkin on saksalainen pistoke siinä vetovehkeessään.
Ei se ole saksalainen systeemi, vaan aivan eurooppalainen. Esimerkiksi siihen seitsen napaiseen et saa latuas virtaa enää kytkettyä jos vaunussa on sumuvalo. Joten sen takia on nykyisin kaikissa laatu vehkeissä jos uuden osta, kolmetoista napainen systeemi. Mersut alkuperäisellä koukulla, kuten volvot , bmw , audi ja moni muu. Ja jos ostat euroopasta vaunun, niin niistä yleensä puuttuu alkuperäisvarustelussa akku ja virta tuodaaan vetoautosta. Joten unohda jo se saksa ja tule eurooppaan sieltä perähikiältä ja kehitys kulkee