Estääkö peruskoululaki lasten lähettämisen (vanhemmat asuvat siis edelleen Suomessa) vanhempien ex-kotimaan koraanikouluun? Kokemuksia niiltä, jotka ovat lapsensa sinne lähettäneet, kiitos.
Ja provoilijat/asiasta tietämättömät pysykää hiljaa.
Ja provoilijat/asiasta tietämättömät pysykää hiljaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lapsi pitäisi lähettää ulkomaille koraanikouluun? Koraanikoulujahan toimii Suomessakin koulupäivän ulkopuolella, samaan tyyliin kuin pyhäkoulut. Niissä oppii varmasti riittävästi uskonoppia vanhempien antaman opetuksen lisäksi.
Eri asia on, jos vanhemmat haluavat päästä lapsistaan eroon tai aivopesettää heidät esim. lapsisotilaiksi tms. Sitäkin ulkomailla tapahtuvaa koulutusta voi tietysti sanoa koraanikouluksi, mutta minun mielestäni se pilaa täkäläisten koraanikoulujen maineen. Alaikäisiä lapsia sellaisiin ei pidä lähettää. Lastensuojeluilmoitus olisi paikallaan moista suunnittelevista vanhemmista.
Vähintä olisi, että vanhemmat muuttaisivat lastensa mukana entiseen kotimaahansa ja järjestäisivät siellä myös lastensa normaalin koulunkäynnin.
Nyt kyse "oikeasta" koraanikoulusta.
Mikä sellainen "oikea" koraanikoulu on, johon esim. tyttöjä ei päästetä ?
hiukan "oikean" koraanikoulun opetussuunnitelmasta.
Kuinka monta vuotta mainittu koulu kestää?
Kuinka pitkiä ovat koulupäivät?
Milloin on lomia?
Mitä aineita koulussa opetetaan?
Mitkä ovat opettajien pätevyysvaatimukset?
Kuinka oppilaiden asuminen ja täysihoito on järjestetty?
Onko koraanikoulu osa maan virallista koulujärjestelmää ja onko se rinnastetista esim. peruskouluun tai toisen asteen koulutuksiin?
Ellei näitä eikä muitakana asioita tiedä, on mahdotonta vastata kysymykseesi.
Tämä seikka kannattaa tutkiakin. Jos on vähänkin vaaraa, että viattomat lapset saa lähettää radikaaleihin kouluihin ja mahdollisesti ääri-islamisoitua, tulee laatia laki estämään sellainen lasten törkeä hyväksikäyttö terrorismin palvelukseen.