Painehaavan hoito? (onkalotyyppinen haava)

haava.....

Painehaavoista, onkalotyyppisistä haavoista pari sanaa täällä, kun ei ole haavoille omaa palstaa..

Onko kellään uusinta tietoa, miten seuraavanlaista haavaa pitäisi hoitaa oikein? Olen lukenut monesta eri lähteestä tietoa, mutta niissäkin vain suuntaa antavia ohjeita puhdistuksesta ja haavanhoitotuotteista.

Haavasta: Se on takapuolessa ja onkalohaava, kooltaan muutaman sentin, myös syvyydeltään muutamia senttejä, se on granuloitunut (väriltään punainen), haavan reunat maseroituneet, haava erittää usein kellertävää katteista eritettä ja hoitaessa haavasta usein tulee paha haju. Haavasta ei ole otettu bakteeriviljelyä eikä muitakaan näytteitä. Haava vuotaa myöskin verta hoidettaessa. Siellä ei ole nekroottista (mustaa kuoliota) kudosta.

Mitä haavanhoito tuotteita joku kokeneempi ja viisas suosittelisi? Miltä kuulostaa keittosuolaliuoksella haavan puhdistus? Vai olisiko parempi lämpimällä vedellä puhdistus? Puhdistuksen jälkeen kuivaus pumpulipuikoilla ja taitoslapuilla. Sitten koko onkalon täyttö Sorbact-nauhalla..

Mikäs olisi paras suojalappu/haavanhoitotuote kyseisen haavan päälle suojaksi? Onko viisaammilla ehdotuksia, olisiko esim. Wlivazell-laput ja meporefilmin tyyppisellä kalvolla kiinnitys? Vai Aquacell tai Aquacell Ag ja sen kiinnitys jollain? Tai sitten Allevyn adhesiven tyyppinen "vaahtomuovi" lappu Sorbact-nauhan (siis haavan päälle) suojaksi ja sen kiinnitys kalvolla tai teipeillä? Vai miten olisi haavan päälle suojaksi Mepitel itsekiinnittyvä "vaahtomuovin tyyppinen" lappu, entäpä Mepilex border?

Haavanhoito vielä vähän hakusessa, olisin kiitollinen jos kokenut osaisi ja vaivautuisi auttamaan ja perustelisi vastauksensa, miksi jotkut tuotteet sopisivat juuri parhaiten tämän tyyppiseen haavaan?

Kiitos etukäteen jos joku viitsii vastata asiallisesti :)

1

2164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • painehaavasta asiaa

      Itselläni tuli painehaava takapuoleen n2v sitten. Sorbact nauhaa kannatan ja vesisuola liuoksella puhdistamista.. on tärkeää ettei haavaaan pääse bakteereja tai se voi aiheuttaa kuolion.. itselläni kuolio oli lähellä mutta saatiin onneksi hoidettua ajoissa. Nyt on tosin tullut pieni haava joka arastaa niin entisen paniehaavan ealapuolelle... mutta luulenpa että se on vain jonkin sortin hiertymä. Sinun pitãisi hakeutua lääkärin vastaan otolle jotta haava saataisiin turvallisesti hoidettua!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2678
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1134
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      907
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      797
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      120
      753
    Aihe