Löysin tälläisen nettikaupan. Myy sellaista LifeBike sähköpyörää hintaan 895:e.. Sähkömoottori integroitu tavaratelineen alle ja mukana tulee taka ja etuvalot. Jos hankkimassa nyt sähköpyörää ja pitäisi valita Helkaman ja LifeBiken väliltä, päätyisin Lihvepikeen. Akkukesto 70 kilometriä per lataukselta, eli riittää pidemmillekin matkoille. Helkama maksaa edelleenkin sen 2299:e..mikä on mielestäni karkeaa liioittelua, samoin Pedelec, joka maksaa melkein 3000:e..toisessa nettikaupassa, ilmeisesti sen Panasonic sähköistys systeemin vuoksi.
Trendimport- Nettikauppa
Löytäjä
61396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sitä Pedeleciä. On ne kyllä kalliita.
http://larunpyora.shop.wosbee.com/PublishedService?file=&pageID=3&action=view&groupID=465&OpenGroups=
Sitä LifeBikeä.( '"Köyhät kyykkyyn"'). Tilillä pittee olla 895 euroa ja sitä ei ihan joka iikalta löydykään, edes käteisenä. En usko et kovin hyvin menevät kaupax just tän takii.
http://www.trendimport.fi/product_catalog.php?c=8
Omaan Helkamasta kokemusta , laatu todella hyvää verrattuna kiinalaisiin, jarrut, navat, vaihteet,
runko ym. tekniikka ok. Varaosien saatavuus kunnossa. Ajokm. yli 10000 tuhatta takana Helkama 2800.
Ei yhtään vikaa. Kulut.Osia,ketjut ja moottorin vetopyörä vaihdettu. Jarruina rullajarrut, kestävät ja lähes
huoltovapaat. Vaikka hinta kaksinkertainen, lienee silti edullisempi pitemmän päälle. Kyseessä yli 10 vuoden
investointi.
Unohtui mainita, että ilmoitetut ajokilometrimäärät yhdellä latauksella voi heti puolittaa, käytännössä
vaihtelevassa maastossa napamoottoreilla varustetuilla pyörillä kilometrimäärät liikkuvat siinä 25-30 välissä,
jatkuvalla moottorivedolla. Kokemusta muutaman tuttavan kautta.
Oman kokemuksen mukaan kesäkelillä Helkamalla onnistui vähän yli 40 km. jatkuvalla moottorivedolla.
Maasto vaihtelevaa, sisältäen joitain jyrkkiäkin ylämäkiä.
Entäs Schwinn sähköpyörän osien saatavuus ?
Pyrkijän ?
Minua kiinnosytaa Sachs
http://www.sachs-bikes.fi/
http://www.sachs-bikes.fi/EloBikedeLuxe.htm
Salamapyörän kuningas ja Pyrkijän E240.Ehkä myös Boostbike...
Kävin koeajamassa pyrkijää, salamaa ja boostbikeä, kaikki vaikuttivat oiken mukavilta menopeleiltä mutta päädyin boostbiken traveller malliin koska siinä on momentintunnistin ja olen ollut tyytyväinen valintaani.