29.11.2009 16.56
Minua huolestuttaa keskustanuorten rasistisuus. Olen ollut muutamassa tilaisuudessa mukana kuuntelemassa, ja varsinkin Kurvisen puhe antirasismista samaan aikaan kun hän puhuu maahanmuuttajien äänten kalastelusta, saa inhon sekaisia ajatuksia minussa aikaan…
Kurvisen mukaan keskusta on puolueena velkaa maahanmuuttajataustaiselle kannattajakunnalleen. Keskustalla oli vuoden 2007 eduskuntavaaleissa eniten maahanmuuttajataustaisia eduskuntavaaliehdokkaita.
Mamuilta saa ääniä, siksi mamujen maahantuonti kannattaa Keskustapuolueelle.
Keskustanuoret saivat inhoa ja ällistystä aikaan pitämällään mielenosoituksella keskustan kenttäväen ja puolueen valtuuskunnan kokouksessa Pietarsaaressa.
Onko Ylitornion keskustan väki rasistista? Onko keskusta tuottamassa ylitorniolle äänestäjiä afrikasta? Oletko keskustan tukija eli Suomen kansan vihaaja?
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/11/1007121
Minua huolestuttaa keskustanuorten rasistisuus. Olen ollut muutamassa tilaisuudessa mukana kuuntelemassa, ja varsinkin Kurvisen puhe antirasismista samaan aikaan kun hän puhuu maahanmuuttajien äänten kalastelusta, saa inhon sekaisia ajatuksia minussa aikaan…
Kurvisen mukaan keskusta on puolueena velkaa maahanmuuttajataustaiselle kannattajakunnalleen. Keskustalla oli vuoden 2007 eduskuntavaaleissa eniten maahanmuuttajataustaisia eduskuntavaaliehdokkaita.
Mamuilta saa ääniä, siksi mamujen maahantuonti kannattaa Keskustapuolueelle.
Keskustanuoret saivat inhoa ja ällistystä aikaan pitämällään mielenosoituksella keskustan kenttäväen ja puolueen valtuuskunnan kokouksessa Pietarsaaressa.
Onko Ylitornion keskustan väki rasistista? Onko keskusta tuottamassa ylitorniolle äänestäjiä afrikasta? Oletko keskustan tukija eli Suomen kansan vihaaja?
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/11/1007121
Vastaukset 16
Vanhimmat
ristiriitaista. Ota tuosta nyt selvää? "Oletko keskustan tukija eli Suomenkansan vihaaja?" Et voi olla kuin joku perussuomalainen. Minä olen työväinliikkeen ihmisiä ja perussuomalaiset Soinin mukaan kuuluvat keskustan ja kokoomuksen väliin. Selvästi porvaripuolue siis. Ja ratsastivat viime kunnallisvaaleissa selvääkin selvemmin maahanmuutto vastaisina valtuustoihin. Soinille kelpas ehdokkaaksi kuka vaan. Nyt taitaa olla toisin.
tuosta keskutan nuorten lausumista; Suomen pitää sallia rajaton maahanmuutto (muuten rasismi), katsovat Suomen olevan velkaa sen. siis keskustan ehdokkaista osa on mamuja, olemme velkaa heille sen että otetaan lisää mamuja maailman suurimmalla mamu-toimeentulotuella. mamuja otetaan siis siksi että saatais keskustalle äänestäjiä ja ehdokkaita, tässä rasismi. keskustan kannatus heikkenee oman kansan keskuudessa ja paniikissa etsitään kannattajia afrikasta asti. muka autetaan pakolaisia.
Höpsistä! Rasismista et näköjään tiedä mitään.
Keskusta näkee rasismia joka paikassa.
http://hommaforum.org/index.php?PHPSESSID=ppits2olr8cqili33it1008da1&topic=18502.msg258755;topicseen#msg258755
Persuet häärää hommafoorumilla, tiedän nämä Hullu-Uhot !
kyllähän hommaforumilla on väkeä kaikista puolueista, ehkä eniten kokoomuksesta? itse olen uuden Muutos 2011 kannalla. Kerätään kannattajakortteja, katsoppas alla linkkiä, suora demokratia on tärkeintä kun kansalla ei ole nykyään juuri vaikutusmahdollisuuksia.
Eikö ole typerää että puolueilla ei ole enää mitään omaa linjaa, aivan sama äänestääkö demareita vai kokoomusta...
http://muutos2011.fi/
http://octavius1.wordpress.com/
noin puolueaktiivina selittää, mitä tarkoittaa "suora demokratia"? Miten kansan vaikutusmahdollisuudet kasvavat, jos kansa tai osa siitä äänestää perussuomalaisia? Miksi puolueiden kesken vallitseva samanmielisyys on paha asia? Miten muutos2001 muuttaa ja mitä se muuttaa?
Kysymykset olivat retorisia, joten vastata ei tarvitse.
sitten minun nimimerkin tuohon senkin Mäki-Kutale! Ei taida olla Hommahanskassa. Meillä on oma linja, mutta persuilla ei minkäänlaista. Hypitää aina sinne missä parhaiten olisi pärstä näkyvissä.
linjoja piisaa! On Soinilaiset, Halla-Ahot, Mäki-Ketelät (muutos 2011) niin ja löytyy niitä Vennamolaisiakin vielä, Veikko on mennyt, mutta "aate jäi". On vara valita. Heh,Heh !!
2. Suora demokratia edustuksellisen demokratian tueksi
Nykyinen hallinto pitää kansalaisia kykenemättöminä tekemään vastuullisia ja järkeviä poliittisia päätöksiä. Aktiivisten kansalaisten sijaan hallinto kaipaa kansalaisia, jotka eivät häiritse sen harjoittamaa poliittista toimintaa. Olemme asiasta päinvastaista mieltä: kansalaiset täytyy ottaa mukaan tekemään itseään koskevia päätöksiä. Kansalaisille on annettava vaihtoehto, jossa he saavat osallistua päätöksentekoon niin kutsutun suoran demokratian keinoin. Suoran demokratian periaate on Euroopan valtioista käytössä Sveitsissä.
Koko kansakuntaa koskevat merkittävät päätökset voidaan tehdä suoran demokratian keinoin, jolloin lopullisen päätöksen tekevät Suomen äänioikeutetut kansalaiset. Tällaisia merkittäviä päätöksiä ovat esimerkiksi NATO-päätös ja Lissabonin sopimus (EU:n perustuslaki)
Suoran demokratian kolme keskeistä vaikutustapaa ovat kansalaisaloite, kansanäänestys ja keskeisten virkamiesten valinta.
Kansalaisaloitteen voi tehdä määrätty määrä kansalaisia, ja se etenee kansanäänestykseen, jos erikseen sovittava määrä kansalaisia kannattaa sitä.
Keskeisten virkamiesten panos lainsäädäntötyössä on merkittävä. Siksi kansalaisten roolia näiden virkamiesten valinnassa on lisättävä. Keskeisiä virkamiehiä ovat esimerkiksi eduskunnan oikeusasiamies ja valtakunnansyyttäjä.
Suoran demokratian periaatteella tehtävät äänestykset voidaan toteuttaa kunnallis-, eduskunta-, EU-parlamentti- ja presidentinvaalien yhteydessä, tulevaisuudessa äänestyskäytännön muuttuessa mahdollisesti internetissä.
http://muutos2011.fi/suora-demokratia
Mäki-Ketaleen vaahtoamiset lopu viimeistään ensikesänä! Mitäs tänne linkität sen sooloiluja!
Eilen eräs vanhempi rouva tuli luokseni ja alkoi kertoa ihmeissään, että voiko olla totta, kun hän kuuli, että maahanmuutajalle olisi maksettu melkein 200 e puhelinlasku.
Kyllä se niin on ja valotanpa hiukan lisää. Yhden esimerki kertoakseni; Ollessani maahanmuuttotoimistossa työssä eräs asiakkaani tuli luokseni n.3000 e puhelinlaskun kanssa.
Hän kertoi, että lasku oli noussut noin suureksi, koska hänen tulee pitää päivittäin yhteyttä sukulaisiinsa, jotka asuvat kallioluolissa kiduttamisen pelon vuoksi. Jotkut sukulaiset olivat kuulemma vankityrmissä eikä heillä ollut muuta yhteyttä ulkomaailmaan kuin hän???
Tämä lasku oli kolmas, jonka hän pyysi maksamaan. Edelliset laskut olivat olleet n. 1000 e suuruisia. Edelliset laskut olin taas kerran pakon sanelemana joutunut maksamaan, mutta tätä laskua en enää suostunut maksamaan.
Kyseenalaistin muutoinkin koko tarinaa...luolissa asuvilla puhelimet?...onko luolissa kenttää...? vankityrmässä puhelin...? Tietysti puheessani oli myös selkeää sarkasmia, kyynisyyttä ja närkästystä.
Seuraavana päivänä toimistooni purjehti joukko maahanmuuttajia varten palkattuja ymmärtäjiä ja asianajaja sekä esimieheni. Lasku maksettiin, tosin minä en päätöstä suostunut tekemään sen teki toinen sos.tt.
Suuria puhelinlaskuja maksetaan, koska mamun kotoutumista edistää se, että hänellä on mahdollisuus pitää yhteyttä omaisiinsa (ennenkuin ne muuttaa suomeen). Se helpottaa eroahdistusta, antaa rauhan sielulle, että omaisilla on kaikki hyvin jne.
Tähän samaan vedotaan myös, kun tarvitaan tietokone tai lautasantenni.Liekö siellä kallioluolissa laajakaistakin ja tv
Miettikääpä, että tämä on vain yksi tarina ja nyt meillä suomessa näitä yhteydenpitoa ulkomaille omaisiinsa pitäviä henkilöitä on tuhansia ja jokaista tulee auttaa.
Ja mikä kummallista, kun nämä ekonomi- ym korkeastikoulutetut sukulaiset, sieltä luolista ovat muuttaneet tänne meitä rikastuttamaan ja perhe on yhdistetty, edelleen mamun puhelin laskut vaan ovat ylen suuria ja niitä tuodaan sos.toimeen maksettaviksi.
http://hommaforum.org/index.php/topic,18589.msg259659/topicseen.html#top
Älä lue enää sitä hommafoorumia, pääsi sekoaa lopullisesti. Aika paha jo nyt.
huolestunut näistä puhelinlaskuista. Olen ihmeissäni ettei Suomi saa kuriin pintä vähemmistöryhmäänsä, joille kaikki lankeaa luonnostaan kuin "manulle illallinen"? Töihin , töihin;hop, hop!!
miten vanhustenhoito on järjestetty ylitorniolla? sidotaanko vanhuksia sänkyihin?
http://www.halla-aho.com/scripta/muutama_ajatus_minareeteista.html
ja hommataan lisää pakolaisa koska se ei meitä rikkaita kepuja häiritse,annetaan heille hyvät oltavat niin saadaan äänet heiltä itselle,eihän nuo vanhukset äänestä kun noita köyhien vasemmistopuplueita.kepu nuori.