Olen jo kauan tykännyt tosi paljon yhdestä melko ujosta miehestä, joka liikkuu samoilla "reviireillä" kuin minä.
Tuo mies ei ole yhtään sitä tyyppiä mihin yleensä ihastuisin, mutta niin nyt vaan on päässyt käymään.
Jotenkin tuon miehen silmistä olen näkevinäni, että hän pitää minua viehättävänä.
Puhumme kuitenkin niitä näitä, jottei kummallekaan tulisi kiusaantunut olo..tai siis ainakin minä. Tiedän, ettei hänellä ole juurikaan kokemuksia naisista. Minua se ei kyllä haittaa. Päinvastoin. Exäni oli todella uskotonta sorttia, joten arvostan tuota ujoa miestä todella paljon.
Olen ihan hulluna häneen.
Minun tekisi mieli mennä nuuhkimaan sitä miestä kaulasta ja kaivautua syliin. Hänen kauniisiin silmiinsä voisi hukkua.. Mutta enhän minä voi sitä tehdä tuolla kyseisellä "reviirillä". Muuten taas emme näe ikinä.
Minä joka yleensä en ole ujo olen ihan kipsissä. Ujostuttaa minuakin, vaikka olen paljon kokeneempi kuin hän.
Mitä te ujot miehet toivoisitte naisen tekevän? Hyökätäkö lahkeeseen kiinni vai edetäkö rauhassa?
Mistä sen ihan oikeasti tietää onko mies kiinnostunut?
Toisaalta vaisto sanoo, että hänkin on umpirakastunut. Alkaa kertoa vitsin tapaisia ja on jotenkin paljon riehakkaampi, jos olen lähistöllä.
Mutta ainahan ihminen alkaa epäillä mahdollisuuskiaan..
Miten te ujot miehet toimitte, jos se joku Ihanainen on sekoittanut päänne? Kerrotteko vitsejä vai kukkoiletteko vai katoatteko piiloon?
Tuo mies ei ole yhtään sitä tyyppiä mihin yleensä ihastuisin, mutta niin nyt vaan on päässyt käymään.
Jotenkin tuon miehen silmistä olen näkevinäni, että hän pitää minua viehättävänä.
Puhumme kuitenkin niitä näitä, jottei kummallekaan tulisi kiusaantunut olo..tai siis ainakin minä. Tiedän, ettei hänellä ole juurikaan kokemuksia naisista. Minua se ei kyllä haittaa. Päinvastoin. Exäni oli todella uskotonta sorttia, joten arvostan tuota ujoa miestä todella paljon.
Olen ihan hulluna häneen.
Minun tekisi mieli mennä nuuhkimaan sitä miestä kaulasta ja kaivautua syliin. Hänen kauniisiin silmiinsä voisi hukkua.. Mutta enhän minä voi sitä tehdä tuolla kyseisellä "reviirillä". Muuten taas emme näe ikinä.
Minä joka yleensä en ole ujo olen ihan kipsissä. Ujostuttaa minuakin, vaikka olen paljon kokeneempi kuin hän.
Mitä te ujot miehet toivoisitte naisen tekevän? Hyökätäkö lahkeeseen kiinni vai edetäkö rauhassa?
Mistä sen ihan oikeasti tietää onko mies kiinnostunut?
Toisaalta vaisto sanoo, että hänkin on umpirakastunut. Alkaa kertoa vitsin tapaisia ja on jotenkin paljon riehakkaampi, jos olen lähistöllä.
Mutta ainahan ihminen alkaa epäillä mahdollisuuskiaan..
Miten te ujot miehet toimitte, jos se joku Ihanainen on sekoittanut päänne? Kerrotteko vitsejä vai kukkoiletteko vai katoatteko piiloon?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Iske kiinni. Niin ainakin itselleni toivoisin tehtävän. :)
Minä toivoisin naiselta aika selkeää ja asteittain lisääntyvää vastaan tulemista, ettei tarvitse miettiä päätään puhki laukkaako oma mielikuvitukseni vaan liian vilkkaasti ja mitä naisen kanssa saa tehdä ilman että hän pinkaisee karkuun. Lahkeeseen kiinni hyökkäämistä en kuitenkaan suosittele, ujokin mies haluaa olla mies ja tuntea olevansa tilanteessa se vievä osapuoli (vaikka tässä vähän huijaisitkin järjestämällä "valmiita paikkoja"). Yhteistä tekemistä voisi järjestyä vaikka kyselemällä toisen viikonloppusuunnitelmista ja jos toinen sanoo vaikka harkinneensa jotain leffaa, niin sitten vaan jatkamaan siitä että joko sulla on seurakin valmiina tms. Ja sitten vaan naisellisia keinoja peliin, hymyt, pienet kosketukset jne. saavat kyllä miehen hyrräämään.
Hyvä niin.
Itse olen kyllä ajatellut tuota "ujonmiehen" kehoittamaa kiinni iskemistä..mutta hillityllä ja tunnustelevalla tavalla.
Tuo mies on ilmeisesti kokematon ja jotenkin ajattelisin, että sellaiselle miehelle olisi helpotus, jos nainen ottaa ohjat käsiinsä...tässä hyppään jo hieman asioiden edelle, kun suunnittelen jo seksiäkin hänen kanssaan..
Olisikohan se viisasta, jos houkuttelisin hänet joskus yökylään ja pyytäisin, ettemme heti harrastaisi seksiä. Sanoisin, että pidän häntä hyvin haluttavana, mutta en haluaisi hosua. Siinä sitten totuteltaisiin toistemme ihoon...
Sitten kun hän olisi myöhemmin (muutamien yhdessä nukuttujen öiden jälkeen) hiukan jo tottunut, niin ohjailisin tilanteen niin, ettei hänen tarvitsisi hävetä kokemattomuuttaan..?
Pikkulinnut ovat visertäneet, että hän on epäonnistunut joskus jossakin sänkytouhussaan yhden naisen kanssa. Siinä oli kyllä ollut mukana rohkaisuryypyt(muutama liikaa???).
Minulla on sellainen käsitys, että hän ei uskalla yrittää enää.
Kyllä hän toisaalta tuhmia vitsejä kertoo ja on aiheesta kiinnostunut, mutta jotenkin minulla on sellainen kutina, että hän ei oikeasti uskalla tehdä naiselle mitään.
Minä oikeasti arvostan ja pidän tuosta ihmisestä ja seksi ei ole se maailman tärkein asia, vaikka sitä ei harrastettaisi.
Miten kertoa se miehelle, että hän on haluttava, mutta seksi ei ole se kaikkein kiireellisin asia?
..voin kyllä samaistua tuohon tilanteeseen että kun on joskus mennyt hommat pieleen, niin se ei todellakaan ole helppo asia miehelle, se vaivaa päässä todella paljon, ja silloin pahin virhe mitä voit tehdä on painostaa seksiin tai olla sillä tavalla hyökäävä... jos haluat tuon miehen niin älä missään tapauksessa ole hyökkäävä seksin suhteen, se karkoittaa kyllä varmasti hänet. Paras neuvo olisi että mikäli nyt pääsette siihen tilanteeseen että olette kahdestaan vaikka kotonasi, niin voit hiukan tehdä aloitetta mutta naisena osaat kyllä ohjata asiaa niin että annat miehen lopulta ajatella että hän onkin tässä ohjaimissa. Asiaa auttaa pieni rentoutus alkoholilla, mutta vain pieni !
Kerrankin on pakko sanoa et toi on kuin meikäläinen! Ite oon monet kerrat ollut kiinnostunut jostain naisesta, mutta kun kerran ei ole pokkaa mennä pyytämään kahville tai minnekkään muualle niin siihenhän se on lahonnut. Katsonut vain vierestä miten nainen viedään silmien edestä. Kerran olen tavannut sellaisen naisen kellä oli ns. ohjat käsissä niin sain sen ujouden pois ja uskalsin sanoa tunteeni häntä kohtaan. No siinähän kävi sitten niin että hän muutti toiselle puolelle Suomea, joten se siitä sitten. Joten tähän päivään mennessä ei ole yhtään seurustelukumppania ja ei ne sänkypuuhastelutkaan ole tuttuja.
Kun se lempi alkaa leiskumaan niin se tunne on jotain sanoinkuvaamatonta. Seuraat tarkkaan missä mielitiettysi kulkee ja mitä tekee. Haluat olla avulias ja kohtelias häntä kohtaan, näyttää hänelle millainen olet. Tuollainen ainakin minä olen.
Tällainen "kokenut" mies voisi antaa vinkiksi, että mene ja pyydä tämä kiinnostuksen kohteesi kahville tai johonkin missä tunnet olosi rentoutuneeksi ja jutelkaa kaikenlaista, vaikka vähän näitä tuhmia vitsejäkin sinne väliin aina silloin tällöin. Aluksi hän voi olla hieman hämillään, että miksi pyysit häntä ulos ja voipi olla vähän vaikea jutusteltava mutta pienen "alkukäynnistelyjen" jälkeen hänestä voi paljastua supliikki mies. Voit myös vähän vihjailla ainakin ensimmäisellä tapaamisellanne tunteistani häntä kohtaan, mutta älä lataa täyslaidallista tunteistasi häntä kohtaan. Ja jos oikein rupeaa jännittämään, niin pyydä jonkun kaverisi kautta esim. uudeksivuodeksi samaan paikkaan missä vietät vuodenvaihtumisen niin voitte sielläkin keskustella ja pitää hauskaa keskenänne.
Ei nyt muuta tule mieleen tässä vaiheessa avuksi, toivottavasti oli apua edes jonkin verran.
..tanssikurssille pariksi noin ihan ohimennen viattomasti "kun ei sitä tiedä millaisia tyyppejä siellä on"..
Silloin hän ainakin kieltäytyi, mutta en tiedä oliko pyyntö hänelle liian huRRRja. Olla nyt ihan lähekkäin ja kaikkea.. Minä taas olin laskelmoinut niin, että siitä olisi hyvä jatkaa, kun ensin on tanssahdeltu muutaman kerran..
Tänään näin ko tyypin. Ja hän taisi ainakin yhdessä vaiheessa ilmehtiä selkäni takana kaverilleen jotakin, koska tuo ko. kaveri naurahti jotakin. En kysynyt, että mitäs pojat virnuilee.
En usko, että se oli mitään negatiivista. Saattoi johtua kireistä farkuistani ja lyhyestä takistani, jotka olin laittanut, kun yleensä olen kamalissa rytkyissä...
Kyllä tuo kaveri porukassa vitsailee ja on supliikki, mutta sen pari kertaa mitä ollaan oltu ihan kahdestaan juttusilla hän on aika ujo. En halua kamalasti säikytellä häntä, vaikka mieli tekisi viedä kotiin ja kaataa alle.
...voi olla aika haastava aloitus miehelle, ainakin jos hän on kuten minä eli omaa kaksi vasenta jalkaa!
Mutta loistava juttu, että tartuit toimeen, ja luulen että siellä selän takana elehdittiin jotain tyyliin "tuohon peffaan kun voisi tarrata" tms. joka kertoo, että mies käy aika lämpöisenä!
Sitten vaan miettimään, mikä olisi sellaista toimintaa, johon tämän miehen saa helpolla houkuteltua mukaan. Ei sen tarvitse olla mitään ihmeellistä, vaikka koiran kävelyttäminenkin olisi minusta erittäin jees.
Täytyy varmaan mennä koirakauppaan, kun en sellaista omista -Vitsi vitsi-.
Itseasiassa tuo mies kuulemma tykkää koirista tosi paljon... Taitaa sellaisen omistaakin..
Olen itse enmmän kissaihmisiä, mutta juu ymmärsin pointin.. täytyy kysyä mukaan johonkin tavalliseen puuhaan. "Lähdetkös kaveriksi kuusivarkaisiin?" tai "Kiivetäänkö illalla tv-mastoon ottamaan valokuvia?"
On tämä vaikeaa...
Jos miehellä on koira, niin sittenhän sinun pitää ehdottomasti pyytää pilkettä silmäkulmassa, että hän esittelee sinut koiralleen! Tie kumppanin sydämeen käy hänen lemmikkinsä kautta, kerrottiin jo 101 dalmatialaista-elokuvassa. Ja sitten lemmikin kanssa kävelylle ja kahville. Hyviä ideoita nuo muutkin :)
Näin ne tekevät ulkomailla.
1.Pitää osoittaa kiinnostus jollain tavalla.
2. Pitää olla jokin yhteydenpitokanava henkilön A ja henkilön B välillä
3. Olen nähnyt aika paljon käytettävän kolmatta osapuolta. Luotettava kaveri, joka järjestää jutun.
Naisen pitää ottaa ensimmäisenä pieni fyysinen kontakti, ei tarvitse hypätä syliin heti. Mutta jos vaikka tulet takaapäin ohi niin kosketa olkapäätä kiinnittääksesi huomion ennen keskustelun aloitusta. Tai vieressä ollessa kämmenselällä ennen kun kysyt jotain normaalia. Tämä on selvä merkki miehelle, että hänet on hyväksytty ja lupa jatkaa tai aloittaa lähestyminen. Jos taas olet jo lääppinyt sitä karpaasia jo muutenkin niin sitten sun on vaan hypättävä syliin. Jos ei sekään toimi niin se ei ole yhtään kiinnostunut.
Voi kun olis enmmän sun kaltaisia naisia... Ite kun sopii hyvin kuvaukseen mut tuskin kyseinen henkilö.
Kyl ite ainaki toivois et myös nainen voi ehdottaa treffejä yms jos näkee et mies on kiinnostunut mutta ei saa mitään aikaan. Itel juuri samanlainen tilanne eli olen yhdestä naisesta tosi kiinnostunut mut saanu vaan kysyttyä henkilöltä et käviskö treffit. Kun tälläinen nahjus olen naisten suhteen. Tiedä sitten mitä vastapuoli musta ajattelee mut sais ainaki asiaan jonkunlaisen ratkaisun. Ainakin em tytön kanssa jonkunlaista silmäpeliä ja muuta ollu.
Joskus aikoja sitten minulla oli itseäni nuorempi mieskaveri ja hän oli ujo ja kokematon sänkyasioissa.
Minulle se sopi, koska en aina luota uuteen kumppaniin. Hänen kanssaan minulla oli tunne, että olen tilanteen tasalla ja voin heittäytyä rakasteluun kunnolla. Ikäänkuin johdin tilannetta ja sain päättää miten edetään.
Hän oli ujo, mutta uskomattoman kiihkeä. En ole ikinä saanut niin hyvää seksiä kuin tuolta ujolta mieheltä. Jo toisella kerralla hän oli ihan uskomaton sängyssä. Kolmannella kerralla hän rakasteli minua paremmin kuin kukaan koskaan.
Heh, heh.
Tuosta aloittajan viestistä muistuu mieleeni eräs ystävättäreni joka oli myös ihastunut erääseen ujoon poikaan yliopistolta. No, vähän aikaa tuota poikaa tarkkailleena hän oli tehnyt juuri nuo samat päätelmät jätkästä ja pohti sitten että miten luoda parempaa kontaktia häneen.
Eräänä päivänä luennon jälkeen hän sitten teki aloitteen ja pyysi poikaa kahville koulun kahvilaan. No, poikahan lähti ja vähän aikaa keskusteltua ystävättärelleni selvisi että poika on parisuhteessa, eikä se pari suhde ollut kuulemma mikään ensimmäinen. Asuivat yhdessä, mutta poika ei vain ollut halunnut tällä kertaa kiirehtiä ja siksi eivät vielä olleet kihloissa.
Arvatkaapa kuinka paljon ystävätärtäni hävetti kun hän oli mennyt näine kaikkine oletuksineen iskemään tuota ujoa poikaa. Poika ei todellakaan ollut ujo, tai kokematon, hän ei vain ollut kiinnostunut muista kuin omasta naisestaan.
:D ihan samanlaisia juttuja kuullut ja todistanut.
Ujoutta ja kokemattomuutta ei näe välttämättä ulospäin.
Osa on "jöröjukkia" ihan luonnostaan ja heillä saattaa olla silti kokemusta naisista vaikka kuinka paljon.
He heh.
Tuota, mulla on kyllä niitä "pikkulintuja", jotka ovat jotakin kertoneet siitä kaverista. Homman tekee mutkikkaaksi se, että yksi niistä pikkulinnuista on ihastunut minuun ja ikäänkuin naureskellen kertonut tuosta ujosta kaverista juttuja.
Kamalan mutkikas juttu, kun ihmset tykkää ketjureaktiona toisistaan.
Kerron mutkikkaan tarinan peitenimillä.
Heikki tykkäsi Saarasta, Saara tykkäsi Mikasta, Mika tykkäsi Teijasta, Teija tykkäsi siitä jostakin ukkelista siellä kotiseudullaan. Kaikki rakastivat kamalasti, mutta vääriä henkilöitä.. Minä olen yksi tarinan naisista.
...olen vain mies (22). Olen myös pidemmän aikaa ollut kovasti kiinnostunut eräästä viehättävästä tytöstä, jota aina silloin tällöin näen. Itse en todellakaan ole mikään naistenmies tai raikulipoika, jollaiseksi vois kutsua ujon vastakohtaa ja kontaktin otto on kestänytkin aikas kauan, joka tosin on itselleni aika tavanomaista. En kuitenkaan ole kovin ujo, uskallan katsoa ihmisiä silmiin ja jutella ihan vaikka niitä näitä, mutta tämä yksi nainen on vain jotenkin kovin erilainen.
Minulla on ollut lukuisia ihastuksia ja olen jopa huomannut ihastustasoissa eroja. Eroilla tarkoitan sitä, että osa ihastuksista on ollut puhtaasti fyysisiä (tiedät varmaan mitä tarkoitan), mutta tämä yksi nainen on jotenkin erilainen. Fyysisen ihastumisen "perusoireiden" lisäksi hänen kasvonsa aivan kuin loistavat väkijoukosta. Taannoin uskaltauduin ensikertaa puheille hänen kanssaan, ajankohta ja tilanne tuntuivat sopivilta. Jutellessamme katsoin häntä silmiin ja kuuntelin, hän katsoi takaisin puhuessaan. Hetken ajan oli kuin muu maailma olisi sumentunut ympäriltä ja hänen äänensä heikkeni ja hidastui. Pakotin itseni irti katseesta, oli vain jotenkin niin poikkeuksellinen kokemus. Jatkoimme juttelua myöhemmin ja se tuntui tosi mukavalta ja sen jälkeen todella liitelin puolittain ilmassa. Mutta jos tuo edellinen oli sitä katseeseen uppoamista, niin siinä on kyllä sana paikallaan.
Todennäköisesti et ole hän, mutta tästä ja monista muista vastauksista päätellen tapaus ei ole kovin harvinainen. Itse kuitenkin jatkuvasti haravoin katseellani jos vaikka hänet jossakin näkisin, mutta yllätys yllätys, aina tuntuu se potku kun sitten väkijoukosta loistaa ne tutut kasvot. Älä hätiköi, mutta varmaankaan et minua käytökselläsi säikäytä vaikka hyppäisit syliini seuraavan kerran kun näemme. Kuitenkin itseäni ajatellen olisi mukava, mikäli naisen puolelta saisi edes jotain vinkkiä, että "pyydä ulos" vaikka vaisto ja katse kertoo jo kaiken.
Olen myös ajatellut itseäni ja tuntemiani naisia. Loppujen lopuksi nainen ja mies ovat ihastuessaan kovin samanlaisia. Kumpikin jännittää, miettii mahdollisuuksiaan ja pyrkii selvittämään toisen tunteet, mutta patenttiratkaisua siihen ei taida olla. Mutta on tosiasia, että itsekin päiväni piristyy kummasti kun näen hänet vaikkapa samassa kahvilassa. En myönnä sitä kukkoiluksi, vaan silkaksi piristymiseksi, mikä voi ilmetä normaalista poikkeavalla riehakkuudella.
Siihen tulokseen olen tullut, että ei ne iskelmät aivan tyhjänpäiväisistä asioista kerrokaan.
Juu, se et ole sinä. Ikäsi ei täsmää.
Ihanasti kirjoitit asiasta.
Tuo silmiin hukkuminen on jännä juttu. Sydän heittää iiiison voltin ja kaikki muu häviää. Kaikki taustaäänet häviää ja sitä sukeltaa johonkin aivan toiseen ulottuvuuteen.
Sitten kuitenkin iskee se ujous (minuun, joka en ole ujo!!!) ja katse on pakko kääntää pois, koska se riisuu kaikista aseista ja niin alastomaksi, että ikinä vaatteet riisumalla ei ole niin alasti.
Pari kertaa ollaan oltu ihan kaksin ja sen sähkövanan voi miltei nähdä, mikä kipinöi siinä välillä.
kuitenkin, kumpikin jarruttaa tai ainakin minä, kun näen hänen katseestaan ujouden häivän. Alan puhua tekniikasta tai muusta hänelle helposta asiasta ja taas kipinöi.
Voi kumpa olisin uskaltanut sanoa edes jotakin pientä häntä rohkaisevaa..
Vaikka muita olisi paikalla hänen katse hakeutuu minuun ja minun häneen. Ja yllättäen hän saattaa ollakin siinä ihan lähietäisydellä vitsailemassa.
Kuitenkin on pidettävä tietty raja "soidinmenoissa" koska muu porukka alkaisi aika rankasti vitsailla asiasta, jos saisi aihetta...
olen 24 v mies ja pitänyt itseäni kypsemmästä naisesta jo pidemmän aikaa mutta en uskalla mennä sitä ujouden ( mikä kirous sen onkaan ) siitä hänelle vihjailemaan. näen häntä silloin tällöin työ keikalla ja menen aina paniikkiin ku näen hänet.
Eli ujot naiset kyllä tykkää ujoista miehistä, koska haluavat, että mies "ymmärtää heitä". Mutta ujous pitää jotenkin voittaa ja täytyy hankkia itseluottamusta, vaikkei olekaan itsevarma pelimies, joka kaataa naisia mennen tullen. Jos on ujo mies, niin kannattaa katsoa tämä video, ihan hauskaa juttua:
http://www.youtube.com/watch?v=4n4ifUfiW5g
Tuossa on hepun kotisivu:
http://www.tooshytodate.com/
"Tiedän, ettei hänellä ole juurikaan kokemuksia naisista. Minua se ei kyllä haittaa. Päinvastoin. Exäni oli todella uskotonta sorttia, joten arvostan tuota ujoa miestä todella paljon."
Eihän tällaisia naisia olekaan, vai onko :D Kuulostaa jo liian hyvältä ollakseen totta. No mutta itse asiaan. Se että mies onkokematon naisten suhteen voi olla kyllä melkoinen kynnys ja jopa ongelma. Näin sanoo siis nimimerkki Kokemusta on. Olen siis itse varsin ujo mies. Ainakin mitä naisiin tulee ja jos siihen yhdistetään kokemattomuus, niin miehen voi olla kyllä hyvin hankala lähestyä sinua. Hän ei yksinkertaisesti kehtaa/uskalla. Häntä saattaa pelottaa julmetusti se kokemattomuuden paljastuminen ja se on melkein pahempaa kuin mikään muu maailmassa. Ai miksi? No siihen voisi luetella vaikak kuinka monta syytä.
Sinun pitäisi jotenkin saada mise rentoutumaan ja ymmärtämään, että se on ihan sama sinulle että kuinka paljon kokemusta hänellä on. Toki se voi olla hankalaa, siilä mies ei oikein varmasti tykkää jos häneltä aletaan tenttaamaan tai kyselemään mitään tuohon liittyvää.
Ehkä sinun vain pitäisi pyytää hänet syömään ja tehdä ehkä jotenkin leikkisästi mutta pontevasti selväksi, että kielteinen vastaus ei käy laatuun. Ehkä sellainen ihan suora fyysinen kontakti ei ole hyväksi, mutta kyllä sinun kannattaa vaan ottaa ehkä tietyllä tapaa ohjat käsiisi. Ehkä se mieskin siitä lämpenee kun saa ensin tietynlaisen sykäyksen oikeaan suuntaan. Tosin jos joku oma ihastukseni tekisi minuun suoremmankin iskuyrityksen, niin en kyllä pistäisi pahaksi. Miehiäkin kun on kuitenkin erilaisia, niin ei ole aina valmiita sääntöjä.
"Miten te ujot miehet toimitte, jos se joku Ihanainen on sekoittanut päänne? Kerrotteko vitsejä vai kukkoiletteko vai katoatteko piiloon?"
No mitäpä arvelet :D Emme useinkaan varmaan mitään muuta kuin mietimme päämme puhki, että mitä hittoa tekisin ja sitten toteamme, että en voi tehdä mitään kun en osaa. No tuo oli ehkä vähän kärjistettyä, mutta ehkä joidenkin kohdalla totta (lue: ainakin usein itseni kohdalla). Tulen itsekin hyvin toimeen naisten kanssa ja hassua kyllä opiskeluaikana jotkut naiset pitivät minua ehkä hieman tuhmanakin, kun välillä se rempseämpi luonne pääsee esiin, mutta jos pitäisi ihan oikeasti tarttua tilaisuuteen, niin kyllä ne hurmaukset jäisivät minulta väliin. Enkä usko, että monikaan meistä haluaisi antaa itsestämme juroa tms. kuvaa, mutta jokin vaan menee päässä lukkoon kun pitäisi toimia ja iskeä.
Välillä myös tuntuu, että sellainen mukava, kiltti ja rauhallisempi/ujohko kaveri on ihan out. Vaikka ei ehkä ulkonäöllisesti vikaa olisikaan, nini ei vaan osaa tuoda itseään niin röyhkeästi esiin.
Mutta toivottavasti teitä kuitenkin onnistaa.
>>>Miten te ujot miehet toimitte, jos se joku Ihanainen on sekoittanut päänne? Kerrotteko vitsejä vai kukkoiletteko vai katoatteko piiloon?
"Mutta yleensähän on niin, että juuri tuo lapsesta lähtien vaivannut verbaalinen lahjattomuus on aiheuttanut miehen ujouden." ....Se on toisinpäin, ihminen oppii sitä mitä tekee.
Kyllä ainakin minä valitsen ujon, vähänkäytetyn ja pienehkö peniksisen miehen paljon mielummin kuin jonkun mölöttävän seurapiirileijonan, jolla on iso muna.
Ujot miehet ovat paljon, paljon huomaavaisempia sängyssä. Näkevät vaivaa naisen eteen ja haluavat oppia hyväksi rakastajaksi.
Sellainen mies, jolla on paljon kokemuksia irtosuhteista ja iso muna on usein ihan toope sänkyasioissa.
Luulee, että iso muna pelastaa kaiken, ettei mitään tarvitse osata tai tajuta. Tuputetaan vaan jotain pornofilmin juttuja kun ei muusta tiedetä.
Oma lukunsa ovat ne miehet, jotka eivät opi mitään uutta. Tarjoavat sitä, mistä exä tykkäsi..
Kyllä ujot miehet ovat ihanan kiihkeitä ja taiatavia sitten, kun sinne oikeaan asiaan päästään.
Otan myös mieluummin ujon miehen, jolla vähemmän kokemusta. Toi tuntuu olevan todella yleinen olettamus miehillä että iso muna pelastaa kaiken, ja sitten se on sellasta pelkkää pökkimistä, taidoista tai naisen miellyttämisestä ei ole tietoakaan! Todella tylsää! Itse ujompana naisena on kivempi kun mies on samantyylinen myös, ja jotenkin helpompi päästä lähelle miestä joka aidosti haluaa olla naisen kanssa ja sitä kautta se sänkypuuhakin on paljon parempaa.
Kohtuukokosempi muna on muutenkin paljon kivemman tuntunen, ei tee mieli tulla halkaistuksi kun tekee miestä mieli.
Joo, näin se on.
Kun miehet tajuaisivat sen, ettei kaikki naiset tykkää isomunaisista möykkääjistä...
Mä en oikeesti voi tajuta sitä, että miten jotkut ihmiset eivät voi vaan uskalla mennä puhumaan tai sitten vaikka iskemään toista. Aivan käsittämätöntä, entä sitten jos saatkin pakit? Mitä hemmetin VÄLIÄ sillä on? Mun mielestä sillä ei ole mitään väliä, jos sitten saakin pakit, kaikkihan joskus saa. Tuskin tämä mies/nainen pahakseen pistää, jos menet juttelemaan ja vaikka sitten kerrot että olet kiinnostunut ja haluat treffeille. Tosin, pistäähän se epäilyttämään jos itsetunto ei ole aivan katossa (sanotaan että omaa vaikka hieman ylipainoa tai muuta...), mutta silti. Hyvät ihmiset käykää ihmeessä koittamassa ja muistakaa itsekunnioitus, sekä varsinkin miehille sen vastakkaisen sukupuolen kunnioitus.
Tarpeeksi ujo jos on niin ei välttämättä tajua "vihjeistä" mitään, alkaa epäillä että naisella on sänkypuuhatkin ehkä mielessä kun olet pari kertaa asiasta suoraan sanonut. Ehkä parasta on tarttua "härkää sarvista" muttei pidä perääntyä jos mies aluksi säikähdettyään vähän vastustelee. ;)
kerran mirri tuli sylin jäi iäksi. eikä tullut pakkeja. enkä aja häntä pois.
on ihana lovistoori!
Juu, luulen minäkin ettei pakkeja tulisi, mutta joskus vaatii aikaa järkkäillä kaikki sopivalle tolalle.
Joskus miehillä on joku rooli, mistä niitten on vaikea päästää irti.
Tuokin mies on sellainen "äijäilijä" kavereiden seurassa. Sitten, kun ollaan juteltu kaksin, niin se mies on ihan muuta. ja muutenkin.. hän huolehtii vanhemmista sukulaisistaan ja on sellainen ihana nallekarhu.
Mutta..sitten kaveriporukassa (jossa me kaksi tapaamme) on se "äijärooli". Sen sisälle on vaikea murtaa tie, vaikka selvästi hän on naisasioiden suhteen yksinäinen.
Jotakin se yksi hänen kaveri on kertonut epäonniostuneesta seksijutusta. Luulen, että hän vähän pelkää tulla roolistaan ulos, vaikka minua ei periaatteessa haittaisi, vaikka hän olisi munaton.
Tottakai minä haluan ihan saatanasti sitä miestä, mutta myös kunnioitan ja arvostan. Se kullihan on loppujen lopuksi vain lihanpala..joskin tärkeä sellainen.
Äääh..haluan vain sanoa sitä, ettei se seksi ole ainut asia hänessä, mikä kiinnostaa..
ujon miehen metsästyksessä myös. Itse olen ollut suhteessa toisen kanssa kun itsellä orastava ihastuminen alkoi. Kielsin itseltäni tunteita häntä kohtaan vuoden ja siinä alkoi oma suhde rakoilla. Me erosimme ja nyt olen myöntänyt itselleni tunteet tätä ujoa miestä kohtaan. Olemme olleet useita kertoja yhdessä etkoilla ja jatkoilla ja milloin missäkin. Eli sellaista perussäätöä, flirttiä ja pientä pussailua. Hän ei uskalla selvinpäin juuri edes kuulumisia kysellä, koska on niiiin suunnattoman ujo. Nyt hän on alkanut jo kuorestaan tulla, eli aikaa se vaatii. Seksiin asti en ole mennyt, koska haluan pitää jonkinlaista mielenkiintoa vielä yllä. Eli en halua olla helppo. Meillä on silti aika kiihkeää ollut ja muutaman kerran meinannut lipsahtaa. Hänellä ei vaan humalassa pelit vissiin toimi ja selvinpäin hän ei uskalla. Mutta siis jotta en jaarittele enempää asiasta niin lyhyesti.
A) Se vaatii aikaa.
b) Jokin yhteinen kanava, eli yhteisiä ystäviä. Jolloin olet huoleton, naureskelet ystävien kanssa, olet kiva, huolehtivainen ja herttainen nainen, jolla on silti pilke silmäkulmassa. Hän huomaa että olet hyvä tyyppi.
c) älä vitkastele silti liikaa, lue tilanteita, keksi tekosyy koskettaa häntä vaikka kädestä tai ohittaessa kävele läheltä tai mitä vaan. Itse mielessäni ajattelen hänen riisumistaan ja uskon että se silmistäni hänelle välittyy ;)
Onnea ! (kunhan kyseessä ei ole minun ujo mies heh heh)
Mä toivoisin, että eräs hyökkäis kiinni jos hän tuntisi samoin... En osaa. Se vähän ärsyttää.
Olen itse erittäin ujomies (22v) entinen tyttöystäväni "iski" minut, ja jälkeenpäin naureskeli kuinka helppo olin. Hän kutsui itsensä luokseni leffaa katselemaan... ja siitä se lähti. Olimme yhdessä 1.5v kunnes muutimme eri paikkakunnille opiskelemaan, eikä etäsuhde toiminut kummallekaan.
Mutta sanoit että olette jutelleet sekalaisia sillointällöin, voin suoraan sanoa että tuo lahkeeseen iskeminen ja kainaloonkäpertyminen toimisi todellakin omassa tapauksessani :) Mutta se saattaa myös säikäyttää miehen jos on todella ujo.
Facebook jutustelu on mielestäni hyvä keino, jos siis tunnette oikeassakin elämässä. Juttele niitänäitä ja kiusoittele hieman. Jossain vaiheessa ohjaile keskustelua hieman siihen suuntaan että olisi kiva katsella vaikka joku leffa joskus yhdessä... ja jos hän vastaa myötäilevästi... niin täräytä joku kerta että "sain kaverilta lainaan .....-leffan, haluutko katsoa sen mun kanssa. (Vaikka kaveri olisi nähnyt sen, tai vaikka olisi ollut sen mielestä huono leffa, jos hän on kiinnostunut sinusta niin hän vastaa myöntävästi ;) ) Sanot että "Huomenna illalla (tai jos tiedät aikatauluista niin sopiva) olisi hyvä väli, mä tuun sun luokse silloin. Hommaa popcornia ja sipsiä ;) "
Mielestäni luonto ajaa tikanpojan puuhun kyllä, mutta ujoille tikanpojille täytyy naisen osata antaa vaivihkaista apua... tikapuut. Se ujous mitä nyt tunnet, on ujoille miehille alituista vaivaa. Kerrot että mies vaikuttaa melko ujolta, mutta käsitellään varmuuden vuoksi vaikeampaa tapausta.
Mikäli mies ei ole koskaan seurustellut ja jo kolmenkympin tietämillä, on hänellä käytössään käsittämätön selitysjärjestelmä hänelle tapahtuvista sosiaalisista tilanteista. Tämä voi tarkoittaa sitä, että mies yksinkertaisesti kieltäytyy uskomasta, että olet hänestä oikeasti kiinnostunut. Hän arvelee sinun pelaavan jotain peliään, koska näin luulee naisten aina käyttäytyvän.
Vaikuttaa siltä, etä tämä mies on mielellään seurassasi, joten anna hänen valloittaa sinut. Tämä tarkoittaa sitä, että väännä vaikka väkisin jokin hänen esittämänsä idea treffikutsuksi... tai paremminkin naamioiduiksi treffeiksi. Tällöin hänen suorituspaineensa lienee vähemmät.
Jos olet ujon miehen kanssa ensitreffeillä ja hän käyttäytyy jotenkin väkinäisen lipevästi, lie kyseessä pelimiessivustojen treffivinkit. Nämä karisevat kyllä ajan myötä, hän ei ole vain kokenut naisten kanssa. Ujo mies saattaa myös hävetä jotain erityispiirrettään. Kun hoksaat, mikä se on, vaikene siitä mahdollisimman paljon. Älä yritä kehua sitä, ei mene läpi.
Pahimmassa tapauksessa kokematon mies on jumiutunut omiin fantasioihinsa niin syvästi, ettei mikään kuvankäsittelemätön nainen mene läpi helpolla. Silloin vaikkapa hienovarainen fyysinen kontakti, vaikka kädestä pitäminen, herättelee häntä todellisuuteen.
Onpa ihana lukea tällaista 'järkevää' keskustelua. :) Impi Umpilampi, muista pitää meidät sivustakatsojat ajantasalla! ;)