Reenikämppä Kemistä?

Onko niitä enää? Ei taida kaupunki enää järkätä näitä..mitäpä ne järkkäis nuorisolle enää muutenkaan.
14630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

mutta jos mahdollista niin käy kysymässä torniosta,siellä on tai ainaki ennen oli järkätty nuorille hevimiehille mahollisuudet reenata!

Äänestä

joo kyllä o reenikset kiven takana nykyään.. meilläkin meni pitkään ennenkun löydettiin sopiva paikka, mut sinnikäs työ lopulta palkittiin ja ny jatsi raikaa ilosemmin ko koskaan. eli aktiivisesti vaan kyseleen ni kyllä se aina jostaki joku paikka irtoo, jos ei ala mitää luxus kämppää kaupungin keskustasta vaatimaan..

Äänestä

Itsekin sanoisin, että kiven alla ovat. Asiasta on tehty valtuustossa aloite, johon vastaus oli että mielellään ei kaupunkialueelle bändejä haluta. Kokonaisuudessaan sivistyspalvelukeskuksen lausunnon ja aloitteen löydät täältä: http://www.kemi.fi/d5web/kokous/20091623-16.HTM

Tuosta on kyllä tehty jatkoaloite, että tilapalvelut kartoittaisi mahdolliset tilat, mutta sitä milloin ja millainen vastaus on, ei voi kun arvailla.

Kysyä voisit tietenkin Kemin nuorisotyöltä, sillä ainakin Takitsulla ja Hepolassa harjoittelee bändejä. Myös seurakunnan nuorisotyöhön kannattaa olla yhteydessä. Nuoriskat tarjoavat varmaankin harjoittelutiloja vain nuorille, mutta Suomessa nuorisolaki määrittelee nuoren alle 29 -vuotiaaksi, joten jos tuo ehto täyttyy ja tyydytte muutamaan tuntiin viikossa niin varmaankin pääsette johonkin soittamaan.

Yksityisiltä markkinoilta voi kanssa haeskella, mutta menee melko vaikeaksi plus että tulee maksamaan jonkin verran.

Lanutin Kemin - sivuilta löydät kaikki yhteystiedot. Klikkailet niitä vasemman puolen linkkejä: http://www.lanuti.fi/Suomeksi/Valitse_kunta!/Kemi.iw3

Jos olette fiksuja ihmisiä, niin ehdottaisin myös lähestymään koulujen rehtoreita, jos joku heistä olisi halukas tarjoamaan harjoittelutilat koululta (lähinnä musiikkiluokka). Samalla kannattaa nostaa esiin, että tiloihin ei tule muita kuin bändin jäsenet ja että otatte vastuun kaikesta rikki menneestä/hajonneista tavaroista.

Se minkä takia käsittääkseni ei Kemissä enää kovin bänditiloja tarjota, on että aikaisemmin bändireenit menivät juopotteluksi ja yleiseksi pöljäilyksi. Treenikämpissä oli ylimääräistä porukkaa ja edellä mainituista asioista aiheutui haittaa treenikämpän tarjonneelle taholle sekä naapurustolle. Toisin sanoen nuoret omalla toiminnallaan hankaloittivat tulevien soittajasukupolvien treenikkämpän hakua. Tämän on vain omaa spekulointia, mutta kovin kauas totuudesta se ei mene. Itsekin haeskelin bändin kanssa joitakin vuosia sitten treenikämppää tuloksetta.

Äänestä

  • Itehän oon nää urkit sunmuut nähny aikoinaan ja vasta oli koulun tiloissaki reenis meillä. Siellä vaan kulki liikaa tätä nuorta porukkaa joten saimma tarpeeks.. Ja ei tässä nyt mitään kunnallista alotetta olla tekemässä kun kysyin vain jos joku tietää jonku mestan :) Ja joo, on tullu katottua kaupungin kotisivut.. siis ihan ekana tieten ku tällasta asiaa suunnittelee..

    Kiitti kuitenki jollekinhan tässä saattaa tulla hyödyllistä tietoa..

    Äänestä

ei tosiaankaan ajatella mitään muuta kuin juopottelun reenaamista, niitä paikkoja kyllä piisaa ja kunnan päättäjien myötävaikutuksella jopa keskeltä valtakatuakin kesällä että lapsekki näkee

Äänestä

Meilläki olis kohta bändi kasassa mut ei oo treenikämppää löytyny vielä ja etitään taukoamatta kavereiden kaa mut ei...

Äänestä
  • kyselkää pajusaaren koululta josko sieltä olis vapautunut..

    Äänestä

Parhaat vinkit saat kun kyselet asiaa Kemin nuorisotoimistolta itse. Toinen hyvä vinkki on kysellä paikallisilta muusikoilta asiasta ja jos nämäkään eivät tuota tulosta niin laittakaa pieni ilmoitus lehteen, jossa "nuoret" hakevat treenikämpää bänditoiminnalle, niin eiköhän jostain teollisuushallista tms.. löydy sopiva nurkka?

Äänestä

No eipä sonatakaan saanu kemistä treenikämppää ja ovat kuitenki kemistä suurinosa ni saivat torniosta aikoinaan treenikämpän.

Äänestä

oiskoha sittenki soitellee rytkäsä kusiaistenmäellä?

Äänestä

Sanonpahan vaan ett Kemi on paska paikka tämän asian kannalta!

Äänestä

Onko tilanne vielä sama? Onko tapahtunut kehitystä? Kovasti olisi kysyntää Kemi - Tornio akselilla. Siitäpä jollekin liikeidea. Esim. Helsingin seudullahan pyörii parikin Bändihotellia jossa bändit treenaavat.

Äänestä

Eihän se ole kuin vuokrata tila,tietenkin sellaisesta paikasta ettei ketään häiritse,ainakin vanhassa kaupungin elintarvike labrassa on bändejä ollut myös entisen ajoskrouvin alakerrassa,kannattais kysyä nuorisotaloista,karjalahdellakin on tyhjiä tiloja siellä ei ainakaan häiritsisi ketään,valtakatu 5 alakertaa kannattaa kysyä,entinen Telepolarin tila sossun vieressä ym.ym pitää vähän nähdä vaivaa eikä aina odottaa että kaiken saa ilmaiseksi ja helposti.Kemi on nuorison eteen kylläkin satsannut jopa yli varojen (velalla),nuorisotalot,jäähalli,jalkapallohallin veloissa ollaan mukana,lähiliikuntapaikkoja,Kemissä varmasti järjestetään nuorille enemmän tapahtumia kuin esim.Torniossa tai Keminmaassa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juspa83 kirjoitti:

Onko niitä enää? Ei taida kaupunki enää järkätä näitä..mitäpä ne järkkäis nuorisolle enää muutenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu