Kummallista vinkumista täällä

Tämähän on lähtökohta työnhakijalla, hän on työmarkkinoille käytettävissä työhön tai työllistämistoimiin.

Työtä, tukityötä ja työllistämistoimia on tosiaan montaa erilaista. Työllisyystoimenpiteet riippuvat myös työttömyysajasta ja paikkakunnasta. Tätä voisi selventää vaikka näin, mitä nopeammin hakeutuu ja pääsee työttömyyden alkaessa tukitoimiin esim. muutosturvan piirissä työllisyyskoulutukseen sitä parempi on turvan taso ja jatkossa työllistymisen madollisuus ja vaikkapa kurssiajalta korotettu ansiosidonnainen koulutustuki. Taas jos vasta tullut työmarkkinoille tai työttömyys pitkittyy jostain syystä ja työttömyysturvassa tulevat aikarajat täyteen esim. 500 pv ansiosidonnaista työttömyysturvaa tai työttömän peruspäivärahaa, tulee korvauksena työmarkkinatuki, joka mahdollistaa vastikkeellisuuden eli hyvät ns. aktivointitoimet työllistymiseen.

Pääsääntönä on myös, mikäli kieltäytyy työstä tai työllisyystoimenpiteistä niin asema tietysti heikkenee esim. sanktio karenssi tai työssä/työllisyystoimenpiteessä oloehto, tai jopa päätös ettei ole ollenkaan työmarkkinoille käytettävissä, eli ei ole enää kelvollisena työttömänä työnhakijana, pitää siis uudelleen osoittaa silloin työkelpoisuus työssäoloajalla ja vain työsuhde kelpaa tähän. Niskoittelijalta aivan oikein leikataan myös mahdollisesta toimeentulotuesta –20% ja jos ei vieläkään työ tai työllisyystoimet kelpaa ja kieltäytyy tai ei vaan mene niin lisänä toinen –20% pois eli yht. -40% alennettu toimeentulotuki. Hyvä kun työmarkkinoille aktivoinnissa saa paremmin rahaa niinhän kuuluukin olla.
40960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

http://i36.tinypic.com/z0mlh.jpg

Ihan vain siksi että:
1. avoimia työpaikkoja noin 20000
2 .työttömiä työnhakijoita 200000 - 500000 laskutavasta riippuen.

Äänestä
  • Työllistämistoimenpide ja työpaikkaosoituksia kyllä lähetetään TE-toimistosta paitsi ihan hakemisen takia, myös siksi että selvitetään onko joku työnhakija ylipäätään työmarkkinoiden käytettävissä. Jos jostakin tiedetään tai epäillään ehkäpä etukäteen, että ei se mihinkään töihin tai työllistämistoimiin mene, niin sitten laitetaan osoituksia muutamia ja sitten mahdollinen lorvi lentää sossuun leikatulle toimeentulotuelle mikäli on edes siihen oikeutettu, jos kerran ei työnhakijan asemassa ole. Sossu yrittää taas työvoiman palvelukeskuksen kautta auttaen aktivoida työmarkkinoille ja ohjata takaisin yleisesti työllistämiskelpoiseksi. Ei muuten TE-toimistossa niin hirveesti kiinnosta alkaa uudestaan samoja asioita jauhamaan joidenkin työpakoilijoiden kanssa. Jos ei mene osoitettuun työhön tai työllisyystoimenpiteeseen, niin sitten ei vaan mene. Tuo on sossun ja palvelukeskuksen pähkäiltävää vaan seuraavaksi.

    Äänestä

  • tietysti kirjoitti:

    Työllistämistoimenpide ja työpaikkaosoituksia kyllä lähetetään TE-toimistosta paitsi ihan hakemisen takia, myös siksi että selvitetään onko joku työnhakija ylipäätään työmarkkinoiden käytettävissä. Jos jostakin tiedetään tai epäillään ehkäpä etukäteen, että ei se mihinkään töihin tai työllistämistoimiin mene, niin sitten laitetaan osoituksia muutamia ja sitten mahdollinen lorvi lentää sossuun leikatulle toimeentulotuelle mikäli on edes siihen oikeutettu, jos kerran ei työnhakijan asemassa ole. Sossu yrittää taas työvoiman palvelukeskuksen kautta auttaen aktivoida työmarkkinoille ja ohjata takaisin yleisesti työllistämiskelpoiseksi. Ei muuten TE-toimistossa niin hirveesti kiinnosta alkaa uudestaan samoja asioita jauhamaan joidenkin työpakoilijoiden kanssa. Jos ei mene osoitettuun työhön tai työllisyystoimenpiteeseen, niin sitten ei vaan mene. Tuo on sossun ja palvelukeskuksen pähkäiltävää vaan seuraavaksi.

    Työreformi on heti keskeytettävä ja työstä pitää maksaa PALKKAA!! Lisäksi työvoimahallinnon on lopetettava valehtelu, kikkailu työttömyystilastoilla, mielivaltainen karenssien jako ja muut kyykytystoimet sekä tunnustettava täysin epäonnistunut työvoimapolitiikka. Lisäksi nämä ”asiantuntijat” on saatettava tuomioistuimeen vastaamaan tekemistään virkarikoksista.

    Työttömät voisi omalta osaltaan aloittaa asioiden lailliseksi saattamisen ottamalla käsittelyyn työvoiman palvelukeskukset, jotka haluavat ”auttaa” työttömiä orjatyöelämään, pahoin kyykytyspalveluin. Alkakaa oikein joukkovoimalla kieltäytyä noista kyykytyspalveluista aluksi vaikka kieltäytymällä allekirjoittamasta tietojenluovutuslupaa ja tallentamalla kaikki noiden kyykyttäjävirkahenkilöiden uhkailu- ja kiristyspuheet esim. mp3-soittimella talteen.

    Sen jälkeen vain kanteluita ja rikosilmoituksia tekemään. Lisäksi kannattaa julkaista nuo kyykyttäjävirkailijoiden puheet netissä ja jos mahdollista kuvan kera niin että muutkin työttömät voivat reagoida heitä vastaan tarkoitukseen sopivalla tavalla kohdatessaan heitä turuilla, toreilla ja toivottavasti myös pimeillä kujilla. Jos kaikki tyhjänpäiväiset työvoiman palvelukeskukset lakkautettaisiin ja työttömät pääsisivät oikeisiin töihin, saattasipa joku työvoiman palvelukeskuksen työntekijäkin kelvata vaikka vessoja siivoamaan, niin ei työvoimaa tarvitsisi rahdata ulkomailta Suomeen. Tulisi halvemmaksi työllistää suomalainen, hän ei tarvitsisi kallista kotouttamista ja kielikurssia. Kun työtön palkattaisiin näiden kyykytystoimenpiteiden lopettamisen seurauksena työhön ja työnantaja maksaa palkkaa, niin lisääntyy myös ostovoima!

    Verorahat menisivät parempaan käyttöön, mikäli työvoiman palvelukeskukset heti lopetettaisiin. Kunnollisten työtä tekevien veronmaksajien mielestä tämä selkeästi kannattaa. Ja kun nuo loispummiyrittäjät, -konsultit ja -virkamiehet tajuaisivat sen että työhön perehdyttäminen on työsopimuslaissa määrätty työnantajan tehtäväksi työajalla. Ja jos jostain syystä ei homma onnistu niin sitä varten työsopimuslaissa on koeaika. Koeaikana voisi sitten vaihtaa toiseen työpaikkaan lähes palkanmaksun katkeamatta. Työhön opastusta, harjaantumista, valmennusta ja kuntouttavaa työtoimintaa ei tarvittaisi ollenkaan. Ja taas säästyisi yhteiskunnan varoja, kun työttömät pääsisivät suoraan töihin ilman kyykytystoimia ja palkasta he maksaisivat tietenkin veroja sen sijaan että ahneet ja röyhkeät loispummiyrittäjät, -konsultit ja -virkamiehet kuluttaisivat veroeuroja.

    Nämä samat ahneet ja röyhkeät loispummiyrittäjät, -konsultit, -virkamiehet ja kokoomuksen homepersefossiilit peräänkuuluttavat työttömiltä moraalia. Näillä pöhköillä loispummiyrittäjillä, -konsulteilla, -virkamiehillä ja kokoomuksen homepersefossiileilla ei ole ikinä ollutkaan mitään moraalia.

    TE- ja sosiaalitoimiston virkaloisia ei pidä nöyristellä, vaan vaatia ne pienetkin etuudet mitkä lain mukaan kuuluu vaikka oikeusteitse. Nämä loispummivirkailijat tilaisuuden tullen menettelevät laittomasti evätessään työttömälle lain mukaan kuuluvia etuuksia. Kannustavuus ja vastikkeellisuus ovat niitä kirosanoja jolla työttömät joutuvat orjaksi loispummiyrittäjälle, tähän ei tule suostua vaan saattaa virkaloiset oikeuden eteen ihmisoikeusrikoksista ja erittäin ovelalla tavalla tapahtuvasta joukkotuhonnasta. Elinkautinenkin on liian lievä tuomio noista törkeistä rikoksista, valitettavasti Suomen laki ei tunne sen ankarampaa rangaistusta. Niin kauan kun Suomessa on orjuutta ei myöskään mihinkään yleishyödylliseen vapaehtoistyöhön tule osallistua koska aina loispummiyrittäjät osaa varastaa noissakin asioissa työttömän työpanoksen. Kaikkein suurin virhe on osallistua kokoomuksen fasisti-sika-homepersefossiilien toivotalkoisiin.

    Äänestä

  • tietysti kirjoitti:

    Työllistämistoimenpide ja työpaikkaosoituksia kyllä lähetetään TE-toimistosta paitsi ihan hakemisen takia, myös siksi että selvitetään onko joku työnhakija ylipäätään työmarkkinoiden käytettävissä. Jos jostakin tiedetään tai epäillään ehkäpä etukäteen, että ei se mihinkään töihin tai työllistämistoimiin mene, niin sitten laitetaan osoituksia muutamia ja sitten mahdollinen lorvi lentää sossuun leikatulle toimeentulotuelle mikäli on edes siihen oikeutettu, jos kerran ei työnhakijan asemassa ole. Sossu yrittää taas työvoiman palvelukeskuksen kautta auttaen aktivoida työmarkkinoille ja ohjata takaisin yleisesti työllistämiskelpoiseksi. Ei muuten TE-toimistossa niin hirveesti kiinnosta alkaa uudestaan samoja asioita jauhamaan joidenkin työpakoilijoiden kanssa. Jos ei mene osoitettuun työhön tai työllisyystoimenpiteeseen, niin sitten ei vaan mene. Tuo on sossun ja palvelukeskuksen pähkäiltävää vaan seuraavaksi.

    Työmarkkinatoimenpiteissä, joita ovat työharjoittelu, työelämävalmennus, kuntouttava työtoiminta ja työkokeilu, joutuu tekemään työtä ilman palkkaa vaikka missään laissa tai sopimuksessa ei ole mainittu sanallakaan siitä että työtä pitäisi tehdä. Myös kansainväliset ihmisoikeussopimukset kieltävät pakottamisen palkattomaan työhön. Työntekovaatimus noissa toimenpiteissä on siis paitsi laiton ja moraaliton niin myös ihmisoikeusrikos.

    Tosin tuon työntekemisvaatimuksen todistaminen on jo vaikeampi juttu vaikka työn tekemistä pidetäänkin jostain ihmeen syystä itsestäänselvyytenä, sitä se ei todellakaan ole. Yksi keino tuon työhönpakottamisen toteennäyttämiseksi on varustautua aina jollain ääntä tallentavalla laitteella esim. mp3-soitin ja aika usein kännykässäkin on tallenusmahdollisuus. Tuo työhönpakottaminenhan tapahtuu yleensä kovalla äänellä krenssiuhkauksia (=laiton uhkaus) kirosanoilla höystettynä huutaen. Ja sitten vaan äänitys päälle kun rähinä alkaa.

    Lisäksi noista työmarkkinatoimenpiteissä ei kerry vuosilomaa eikä eläkettä, myös esim. työterveyshuoltoa ei ole vaikka noissa työmarkkinatoimenpiteissä tehdään ihan tuottavaa työtä josta on taloudellista hyötyä vain työn teettäjälle. Työmarkkinatoimenpiteissä saatava 8 euron ylläpitokorvaus päivältä ei riitä työssäkäyntikuluihin joihin sisältyy matkat vaatetus ja työmarkkinatoimenpiteen vuoksi kohoavat ruokailukustannukset, saati sitten että se olisi jotain ylimääräistä rahaa tai peräti palkkaa työstä.

    Viime aikoina on kovasti vaahdottu työttömyysturvan vastikkeelisuudesta mutta tosiasia on että työttömyysturva on tarkoitettu työnhakijoille työttömyysajan työnhaku- ja elinkustannusten korvaamiseksi vaikka se ei nykyisellä hintatasolla siihen edes riitä. Työttömyysturva ei ole tarkoitettu yrittäjien kilpailua vääristäväksi työttömien työllistämiseksi ilman palkkaa. Tuo vastikkeelisuus ei missään tapauksessa voi tarkoittaa 40 h työviikkoa ja jopa vuosia ilman lomia. Jos lasketaan työttömyysturva jotenkin ”palkaksi” niin viikkotuntimäärä olisi tehtävästä riippuen korkeintaan 8 h/viikko. Tuossa on huomioitu myös lomakorvaus ja -raha sekä se että eläkettä ei kerry. Jonkinlainen arvio tuo on koska se tosiaan vaihtelee tehtävän mukaan.

    Jos oikeasti haluaa tehdä työtä noissa työmarkkinatoimenpiteissä niin se on kai sallittua mutta sen työn tekemisen pitää olla oikeasti vapaehtoista . Motiivina voisi olla tosiaan se, että siitä saattaa olla jotain hyötyä joskus tulevaisuudessa. Tämä kai on ollut noiden työmarkkinatoimenpiteiden alkuperäinen tarkoitus mutta tuossa suhteessa on ”mopo karannut” jo aikoja sitten.

    Mutta jos sattuu sen tyyppinen ”työnantaja” jolla ei ole mitään aikomustakaan ikinä maksaa palkkaa kenellekään vaan ainoastaa hyväksikäyttää työmarkkinatoimenpiteessä olevaa niin eipä juuri kannta tehdä mitään. Eli ei työsopimusta, ei työpanosta, ei palkkaa; kaikki nuo kolme pitää toteutua, muuten homma on silkkaa hyväksikäyttöä eikä sellaiseen pidä suostua.

    Ja jos, tai kun nuo päättäjät joskus saadaan oikeasti vastuuseen asiasta niin aivan varmasti viime kädessä väittävät että ei kukaan ole pakottanut tekemään työtä; ”ihan vapaehtoisesti olet työtä tehnyt”. Ja yrittävät vierittää syyn noiden työhönpakottajien niskoille, ja ihan oikeaan osoitteeseen nuo syytökset silloin menevät. Samoin noihin työmarkkinatoimenpiteisiin pakottamissyytteistä selviävät sillä että; ”itse olet hyväksynyt nuo työmarkkinatoimenpitet allekirjoittamalla, työnhaku- /aktivointisuunnitelman”. Niin ovelaa ja pirullista touhua tuo on.

    Miksi sitten tällainen yhä lisääntyvä palkattoman työn teettäminen on sallittu ja vieläpä poliitikkojen ja viranomaisten suosiollisella myötävaikuttamisella? Siksi, koska kun köyhältä ei voida enää mitään viedä niin varastetaan sitten vaikka työpanos. Ja tämähän on sallittua korruptoituneessa Suomessa ja on ns. ”maan tapa”. On paljon mahdollista ja jopa erittäin todennäköistä että tuokin ”maan tapa” on saanut alkunsa jostain työnantajapiireistä jotka ovat antaneet vaalirahaa ja poliitikot ovat sitten säätäneet lain jolla nuo ihmioikeusrikokest on tehty ”laillisiksi”.

    Äänestä

  • tietysti kirjoitti:

    Työllistämistoimenpide ja työpaikkaosoituksia kyllä lähetetään TE-toimistosta paitsi ihan hakemisen takia, myös siksi että selvitetään onko joku työnhakija ylipäätään työmarkkinoiden käytettävissä. Jos jostakin tiedetään tai epäillään ehkäpä etukäteen, että ei se mihinkään töihin tai työllistämistoimiin mene, niin sitten laitetaan osoituksia muutamia ja sitten mahdollinen lorvi lentää sossuun leikatulle toimeentulotuelle mikäli on edes siihen oikeutettu, jos kerran ei työnhakijan asemassa ole. Sossu yrittää taas työvoiman palvelukeskuksen kautta auttaen aktivoida työmarkkinoille ja ohjata takaisin yleisesti työllistämiskelpoiseksi. Ei muuten TE-toimistossa niin hirveesti kiinnosta alkaa uudestaan samoja asioita jauhamaan joidenkin työpakoilijoiden kanssa. Jos ei mene osoitettuun työhön tai työllisyystoimenpiteeseen, niin sitten ei vaan mene. Tuo on sossun ja palvelukeskuksen pähkäiltävää vaan seuraavaksi.

    Työvoimatoimistoille on kyllä annettu just päinvastainen ohjeistus kuin tämä.

    "työpaikkaosoituksia kyllä lähetetään TE-toimistosta paitsi ihan hakemisen takia, myös siksi että selvitetään onko joku työnhakija ylipäätään työmarkkinoiden käytettävissä."

    Osoituksia ei saa käyttää työttömän testaamisee vaan työttömälle on tarjottava
    /osoitettava hänelle mahdollisesti soveltuvaa työtä jota pystyy tekemää.

    Tuo kokonainen ohjeistus löytyy internetistä
    pdf tiedostona, mutta en muista sen nimeä.

    Äänestä

Samaa vinkumista kirjoitat vuodesta toiseen. Vaihda jo levyä vitun papukaija tai ammu itsesi.

Äänestä

Kyllä me kaikki tiedämme että Suomessa on orjatyötä, paitsi Caleb jonka aivokapasiteetti ei riitä moisen asian ymmärtämiseen. Samaa mieltä on varmaan myös Suomen Jallitus (ent. Hallitus). Tuon Jallituksen älyttömyyden ja suhteellisuustajuttomuuden me olemme viime aikoina huomanneet.

Orjatyötä on se jos ei vähintään TES:n mukaista palkkaa makseta työstä. Lisäksi noista orjatöistä ei kerry vuosilomaa eikä eläkettä, myös esim. työterveyshuoltoa ei ole vaikka noissa orjatöissä tehdään ihan tuottavaa työtä josta on taloudellista hyötyä vain loispummiyrittäjille. Orjatöistä saatava 8 euron ylläpitokorvaus päivältä ei riitä työssäkäyntikuluihin joihin sisältyy matkat vaatetus ja orjatyön vuoksi kohoavat ruokailukustannukset, saati sitten että se olisi jotain ylimääräistä rahaa tai peräti palkkaa työstä.

Työttömyysturva ja sosiaalitukituki on tarkoitettu työnhakijoille työttömyysajan työnhaku- ja elinkustannusten korvaamiseksi vaikka ne eivät nykyisellä hintatasolla siihen edes riitä. Nuo tuet ei ole tarkoitettu ei loispummiyrittäjien kilpailua vääristäväksi työttömien orjatyöllistämiseksi ilman palkkaa.

Ellei palkkatyötä ole niin täysin laillinen elinkeino voi olla myös työttömyysturva jos työttömyysturvan edellytykset ovat olemassa. Työttömyyspäiväraha on ihan laillista ja lisäksi verollista tuloa. Myös toimeentulotuki ja asumistuki perustuvat lakiin ja ovat ihan laillinen elinkeino. Käytännössä työkkäri rikkoo Suomen perustuslakia valitsemalla työn koska vain työn tekijällä on oikeus valita työ. Perustuslaissa on myös määräys viranhaltijan puolueettomuudesta. Työkkärin virkailijat ovat lähes poikkeuksetta työnantajan puolella.

Totta kai työttömän pitää olla työhön tai työllistämistoimiin käytettävissä mutta ei loispummiyrittäjien hyväksikäytettävissä. Yhteiskunta tekee koko ajan rikosta ihmisyyttä vastaan pakottamalla ihmisiä orjatöihin vastoin Suomen perustuslakia ja kansainvälisiä sopimuksia. Tuo on enemmän kun sopimusrikkomus ja tulee ennemmin tai myöhemmin vaikuttamaan yhteiskuntarauhan järkkymiseen tavalla jota moni ei uskalla edes kuvitella. Työvoimahallinnon ja loispummiyrittäjien työttömille järjestämät sanktiot (karenssit) määrätään mielivaltaisesti ja länsimaisten oikeusperiaatteiden, Suomen perustuslain ja kansainvälisten sopimusten vastaisesti pannaan täytäntöön ennen lainvoimaista päätöstä. Nuo karenssit eivät tuo yhtään uutta työpaikkaa vaan päinvastoin ne aiheuttavat paljon inhimillisiä kärsimyksiä ja lisäävät syrjäytymistä sekä hätää ja sitä kautta sosiaalitukien tarvetta. Suomen laki ei pakota osallistumaan orjatöihin tai suostumaan muihin kyykytystoimenpiteisiin ja siksi usein onkin parempi olla vapaana kun orjana kun käytännössä ei elintaso siitä miksikään muutu, joissain tapauksissa jopa alenee.

Kyllä työvoimahallinto on tehnyt yhteiskunnalle melkoisen karhunpalveluksen ostamalla loispummiyrittäjiltä lumekoulutusta jonka taso on surkea. Myöskään koulutuksen tasoa ei valvota mitenkään. Päin vastoin jos kurssilla olija ilmoittaa kurssin tasosta työkkäriin niin saa hän potkut kurssilta ja tapauksesta riippuen joko karenssin tai rangaistustyössäoloehdon. Noilla hömppäkursseilla ei hoideta nykyistä työttömyyttä eikä paikata kyllä mahdollisesti ehkä tulevaa työvoimapulaa vaan koulutuksen tasoa on nostettava.

On turha vaatia työttömiltä moraalia kun sitä päättäjillä ja loispummiyrittjäillä saati loispummikonsulenteilla ei ole ikinä ollutkaan. Ei ole ahneudella ja röyhkeydellä kyllä mitään rajaa.

Orjuus loppuu heti kun kukaan ei suostu orjaksi. Onhan se jo nähty että puheet ei auta. Kaikkien edellä mainittujen yhteiskunnallisten epäoikeudenmukaisuuksien ja muiden haittojen lisäksi orjatyö huonontaa huoltosuhdetta kaksinkertaisesti koska jos työstä maksettaisi palkkaa niin siitä yhteiskunta saisi myös verotuloja. Nykykäytännöllä nuo veroeurot menevät loispummiyrittäjille, loispummikonsulenteille ja herraties minne.

Poliittista tahtoa työttömien tukien parantamiseksi ei nyky-yhteiskunnassa ole koska poliitikot ovat loispummiyrittäjien talutusnuorassa, päinvastoin noiden tukien reaaliarvo laskee jatkuvasti. Kaikkihan me olemme joskus maksaneet veroja joilla nuo tuet kustannetaan ja nykyisin aika moni tarvitsee noita tukia jossain elämän vaiheessa mutta nyt päättäjät keplottelevat ne omiin ja loispummiyrittäjien taskuihin.

Suomen orjatyölain on pakko muuttua jollain tavalla ennemmin tai myöhemmin ja sitä on pakko muuttaa viimeistään siinä vaiheessa kun saadaan kyseisen orjatyölain säätäjät Euroopan Ihmisoikeustuomioistuimeen. Ja ne kyllä sinne viedään vaikka raudoissa.

Äänestä

Tämä on vanha tarina jonka kuulin aikoinaan entiseltä työkaverilta, lienee tosi koska ei kaverilla ollut tapana koskaan valehdella. Tämä ei ole kehotus kenellekkään käyttää samoja menetelmiä kun tässä tarinassa on käytetty.

Ja sitten asiaan...
Aikoinaan kun suomalaiset oli olleet rakentamassa Kostamuksen kaupunkia. Oli siellä ollut myös tämä työkaveri erään suomalaisen Kaaleppi-nimisen (nimi muutettu) rakennusurakoitsijan palveluksessa. Tuolla urakoitsijalla oli ollut samanlainen tapa kun nykyisin on noilla loispummiyrittäjillä, eli täydellinen palkanmaksuhaluttomuus. Kottia oli sentään joskus maksanut työntekijöille ja sitäkin mahdollisimman vähän.

Olipa sitten eräänä päivänä tämä Kaaleppi tullut käymään työmaalla Kostamuksessa. Palkoista oli kovasti ollut puhetta ja Kaaleppi oli taas kerran luvannut maksaa ne ensitilassa, nyt olisi tarjolla vain kottia. No tähän ei olleet työntekijät tällä kertaa tyytyneet vaan olivat vieneet Kaalepin jonnekin kauas korpeen mistä ei huuto kuulu ja "virponeet" oikein kunnolla, vaikka tiettävästi ei ollut silloin edes palmusunnuntai.

Seuraavana päivänä oli Kaaleppi 700 km pituisella kotimatkallaan tullut toisiin ajatuksiin palkanmaksun suhteen. Siihen aikaan, joskus vuoden 1980 paikkeilla ei tiet eikä auton jousitus olleet lähellekkään niin hyviä kun ne nyt on.

Seuraavana palkanmaksupäivänä oli palkat tulleet työntekijöiden tilille ja jatkossa ihan säännöllisesti. Olipahan saaneet ahneuden karkotettua ainakin yhdestä työnantajasta, Kaalepista.

Tuota ahneutta on ollut aina ja tulee aina olemaan, samoin ”Kaaleppeja”.

Kyllä yksi vanha konsti on aina parempi kun pussillinen uusia. (vanha sananlasku)

Äänestä
  • Totta kai palkkaa maksetaan jos solmii työsuhteen ! Oletko noin vitun tyhmä ?

    Äänestä


Olet häiriköinyt tällä palstalla jo ainakin valovuoden ajan. Vaikka uusliberalismi onkin sumentanut aivosi, sikäli kun Sinulla niitä on, toivottavasti viimeistään nyt tajuat että koko maailma ei tanssi Sinun pillisi mukaan, ei edes työttömät. Tuskin kukaan työtön on noudattanut neuvojasi vaan on tehnyt juuri päin vastoin kun olet neuvonut. Noilla kirjoituksillasi olet tehnyt itsesi naurunalaiseksi ja samalla lanseerannut uuden huumorin muodon, idioottihörhön.
Sinusta on silti ollut tavattomasti hyötyä tätä palstaa lukeville ja keskusteluun osallistuville koska olet ottanut esille sellaisia asioita joista tuskin muuten olisi täällä keskusteltu.

Tässä muutama:

Työvoiman palvelukeskukset eli TYPit. Näitä mainostamalla olet saanut keskusteluun mukaan TYPin entisiä ja nykyisiäkin asiakkaita ja samalla olemme saaneet lukea karmeita tosikertomuksia kyseisen kyykytyslaitoksen laittomista ja julmista toimenpiteistä työttömien nujertamiseksi sekä alistamiseksi orjatöihin loispummiyrittäjien puuhastelupajoihin. Kerrassaan karmeaa luettavaa joka pitäisi saattaa koko kansan ja myös Euroopan Ihmisoikeustuomioistuimen luettavaksi, arvosteltavaksi ja tuomittavaksi.
Kuntouttava työtoiminta. Yksi julmimmista työvoimahallinnon käyttämistä kidutusmuodoista. Samaan kastiin kuuluvat myös työelämävalmennus, työkokeilu ja työharjoittelu sekä muut palkattomat orjatyöt.
Myös TE-toimistojen laittomuudet ja laillisuuden rajoja hipovat ovelat kikat joilla työttömiä saadaan orjatöihin tai karenssille ovat ansiostasi tulleet laajasti esille. Myös keskustelut noiden laittomuuksien torjunnasta työnhakusuunnitelman teosta keskustelujen äänittämiseen eivät olisi tulleet julki ilman Sinun apuasi.
Työvoimahallinnon lahjottujen virkamiesten loispummiyrittäjiltä ostamien lumekoulutusten taso japerimmäinen tarkoitus on tullut kattavasti esille avullasi.
Oman moraalisi ja epäisänmaallisuutesi olet tuonut myös selvästi julki peräämällä sitä työttömiltä. Samoin röyhkeytesi ja ahneutesi on tullut tutuksi Sinun kirjoitustesi johdosta.
Kaikenkaikkiaan olet paljastanut työvoimahallinnon mädännäisyyden ja siellä olevan korruption kaikkine laittomuuksineen ja raadollisuuksineen.
Lopuksi haluan kiittää Sinua siitä että silmämme ovat avautuneet ja olemme vakuuttuneet siitä miksi kokoomusta ei missään tapauksessa kannata äänestää.
Kiitos Sinulle tähänastisista saavutuksistasi, jatka samaan malliin.

Äänestä
  • Puit sanoiksi juuri sen mihin yleinen mielipide on kääntymässä näissä kokoomustakin vaivaavissa "tempputyöllistämis" kokeiluissa, joissa Kaaleppi on toiminut silmien avaajan asemassa.

    Kiitos vielä kerran.

    Äänestä

  • Nimimerkki Belac kirjoitti:
    "Lopuksi haluan kiittää Sinua siitä että silmämme ovat avautuneet ja olemme vakuuttuneet siitä miksi kokoomusta ei missään tapauksessa kannata äänestää.
    Kiitos Sinulle tähänastisista saavutuksistasi, jatka samaan malliin."


    Mutta arvoisa Belac:
    Ei kaaleppi ole kokoomuslainen, vaan pikemminkin päinvastoin. Todennäköisimmin hän on stalinisti, joka näkee öisin märkiä unia peppuseksistä Stalinin ja/tai Kim Il-Sungin kanssa. Tämä hänen meluamisensa tällä palstalla hyper-porvarillisineen mielipiteineen on käänteistä propagandaa, tarkoituksenaan synnyttää vallankumouksellinen raivo meissä työttömissä. Mutta turha on toivosi kaaleppi, ei me viitsitä
    lähteä vallankumousta tekemään, koska illalla telkkarista tulee kuitenkin jotain kivaa.

    Ja sitä paitsi nykysysteemin vaihtaminen Stalinismiin on vain joutumista ojasta allikkoon. Mitä Stalinismi käytännössä merkitsisi on selvää jokaiselle joka on TYP:in asiakas. TE/TYP-toimistothan ovat nykyään ainoa Pohjois-Korean ulkopuolella toimiva Stalinismin geenipankki.

    Oikea porvari, jollainen kaaleppi ei siis ole, on henkilö joka pääsääntöisesti elää kaupalla, hän myy tai välittää tavaraa ja/tai palveluksia toisille ihmisille. Ei oikean porvarin mielestä ole mitään järkeä siinä
    että potentiaalinen asiakaskunta on liian köyhää ostaakseen häneltä mitä hän ikinä haluaa tai voi heille kaupata. Tämä kaaleppina tunnettu hörhöhän jaksaa riekkua ja iloita työttömien köyhyydestä joka
    loppujen lopuksi on todellisen porvarin etujen vastaista.

    Mutta siinä olet aivan oikeassa Belac että kokoomusta ei kannata äänestää, mutta ei kannata äänestää stalinistejakaan, sillä tavallisen kansalaisen elämä ei parane stalinistisessa yhteiskunnassakaan.

    Äänestä

  • Q-k-Q kirjoitti:

    Nimimerkki Belac kirjoitti:
    "Lopuksi haluan kiittää Sinua siitä että silmämme ovat avautuneet ja olemme vakuuttuneet siitä miksi kokoomusta ei missään tapauksessa kannata äänestää.
    Kiitos Sinulle tähänastisista saavutuksistasi, jatka samaan malliin."


    Mutta arvoisa Belac:
    Ei kaaleppi ole kokoomuslainen, vaan pikemminkin päinvastoin. Todennäköisimmin hän on stalinisti, joka näkee öisin märkiä unia peppuseksistä Stalinin ja/tai Kim Il-Sungin kanssa. Tämä hänen meluamisensa tällä palstalla hyper-porvarillisineen mielipiteineen on käänteistä propagandaa, tarkoituksenaan synnyttää vallankumouksellinen raivo meissä työttömissä. Mutta turha on toivosi kaaleppi, ei me viitsitä
    lähteä vallankumousta tekemään, koska illalla telkkarista tulee kuitenkin jotain kivaa.

    Ja sitä paitsi nykysysteemin vaihtaminen Stalinismiin on vain joutumista ojasta allikkoon. Mitä Stalinismi käytännössä merkitsisi on selvää jokaiselle joka on TYP:in asiakas. TE/TYP-toimistothan ovat nykyään ainoa Pohjois-Korean ulkopuolella toimiva Stalinismin geenipankki.

    Oikea porvari, jollainen kaaleppi ei siis ole, on henkilö joka pääsääntöisesti elää kaupalla, hän myy tai välittää tavaraa ja/tai palveluksia toisille ihmisille. Ei oikean porvarin mielestä ole mitään järkeä siinä
    että potentiaalinen asiakaskunta on liian köyhää ostaakseen häneltä mitä hän ikinä haluaa tai voi heille kaupata. Tämä kaaleppina tunnettu hörhöhän jaksaa riekkua ja iloita työttömien köyhyydestä joka
    loppujen lopuksi on todellisen porvarin etujen vastaista.

    Mutta siinä olet aivan oikeassa Belac että kokoomusta ei kannata äänestää, mutta ei kannata äänestää stalinistejakaan, sillä tavallisen kansalaisen elämä ei parane stalinistisessa yhteiskunnassakaan.

    varsinkaan sdpt'ä ei kannata kenenkään äänestää, ne tuo mamuja suomeen ja laittaa työttmät vedelle ja leivällä duuniin.

    Äänestä perusS jos halaut muutosta, kommarit pistää sut vain orjatöihin.

    Äänestä

  • perus suomi kirjoitti:

    varsinkaan sdpt'ä ei kannata kenenkään äänestää, ne tuo mamuja suomeen ja laittaa työttmät vedelle ja leivällä duuniin.

    Äänestä perusS jos halaut muutosta, kommarit pistää sut vain orjatöihin.

    "Äänestä perusS jos halaut muutosta, kommarit pistää sut vain orjatöihin."

    Jahas, miten perusS aikoo ratkaista tämän työttömyys ongelman? Eiköhän heillä ole asian suhteen pallo yhtä hukassa kuin muillakin puolueilla.

    Olen valmis pistämään 8 - 9 euron vedon siitä, että tämä 8- kohta 9-euron orjatyösysteemi ei katoa mihinkään vaikka perusS saisi 200 kansanedustajaa seuraavissa vaaleissa.

    Äänestä

  • perus luomi kirjoitti:

    "Äänestä perusS jos halaut muutosta, kommarit pistää sut vain orjatöihin."

    Jahas, miten perusS aikoo ratkaista tämän työttömyys ongelman? Eiköhän heillä ole asian suhteen pallo yhtä hukassa kuin muillakin puolueilla.

    Olen valmis pistämään 8 - 9 euron vedon siitä, että tämä 8- kohta 9-euron orjatyösysteemi ei katoa mihinkään vaikka perusS saisi 200 kansanedustajaa seuraavissa vaaleissa.

    Ei sitä paljon hallitusneuvottelussa yleensä ees nää.

    Äänestä

Niskoittelijalta aivan oikein leikataan myös mahdollisesta toimeentulotuesta –20% ja jos ei vieläkään työ tai työllisyystoimet kelpaa ja kieltäytyy tai ei vaan mene niin lisänä toinen –20% pois eli yht. -40% alennettu toimeentulotuki. Hyvä kun työmarkkinoille aktivoinnissa saa paremmin rahaa niinhän kuuluukin olla.

Miten tämä auttaa saamaan töitä? vai kuvitteleeko HERRA jos MOL:llissa on työpaikka auki niin se on "TYÖVOIMAPULAA"

PAKOLLA EI OLE OLLU HYVIÄ SEURAUKSIA?

Äänestä

joka vitun päivä, helvetin debiili.

Äänestä

yläpuolelle.

Äänestä

Minäkin olen ihmetellyt joidenkin työttömien valittamista. Itsekin olen ollut työttömänä useammankin kerran ja pisin yhtämittainen jakso on ollut 8 kuukautta. Vaikka saankin ansiosidonnaista työttömyysturvaa 93 euroa päivältä, niin olen kyllä vastaan ottanut myöskin harjoittelu ja työllistämiskoulutuksia. Itselläni on kaiken lisäksi myöskin asuntolainaa maksettavana. Ei sen palkkan tarvitse heti olla 2 000 euroa kuukaudessa. Töitä tekemällä se palkkakin kyllä nousee ennemmin tai myöhemmin.

Äänestä

oot.

Äänestä

Onko lääkitys kohdallaan? Päästetty lomalle mielisairaalasta tänne avohuoltoon, kun ne ei siellä kestäneet jankkaamista siittä, että työttömät varastaa saunakauhoja suoraan sun perseestä nukkuessa.


Vai mikäs nyt ahistaa. Koita nyt ryhdistäytyä kun olet päässyt avohoitoon tännekin.

Tässä lopuksi sulle Heh^heh illan ratoksi katseltavaa:

http://images.google.fi/images?hl=fi&source=hp&q=löylykauha&gbv=2&aq=0&oq=löyly

Ja pikkusena hauskana sivuseikkana. Niin google näköjään on indeksoinut tai jotain sanan löylykauha, koska se ehdottaa sitä hakutuloksena. Joten tainnut Heh^heh hakea kauhean innokkaasti löylykauhan kuvia googlesta. Se on kyllä selitettävissä helposti. Sillä onhan Heh^heh innokas kaalepismin kannattaja.

Äänestä

Täällä paljon parveilee velvoite työkuntoutettavia.

Äänestä
  • Ellei palkanmaksu vaan huvita, niin heti saunan taakse ja kaula poikki. Työn tekeminen on tarkoitettu työntekijän oman elannon hankkimiseksi ei palkanmaksunvälttejiöiden elättämiseksi. Nämä sosiaalisesti palkanmaksurajoitteiset palkanmaksunvälttelijäthän kuuluvat vankeinhoitolaitoksen kurinpitotoimenpiteiden piiriin ja vankimielisairaaloiden yhteistyössä eutanasiassa avustettaviin!

    Äänestä

  • Sun kaltaisten ääliöiden on turha uhkailla karenssilla ja antaa yleensäkkään yhtään älyvapaata neuvoa mulle. Vituttaako se, etten tanssi sun pillis mukaan, mulle ei tollaseset räkänokat mitään mahda.

    Äänestä

  • Belac kirjoitti:

    Sun kaltaisten ääliöiden on turha uhkailla karenssilla ja antaa yleensäkkään yhtään älyvapaata neuvoa mulle. Vituttaako se, etten tanssi sun pillis mukaan, mulle ei tollaseset räkänokat mitään mahda.

    hyvää

    Äänestä

Vuoden 2007 työllisyyskatsauksen mukaan työttömät saivat n. 81 800 rangaistusta. Näistä karensseja on 45 200 ja rangaistustyövelvoitteita 36 700.

Näin siis vuositasolla. Melkoista tehtailua, vai???

Tähän hulluuteen ei saada muutosta ennen kuin kaikki valittavat. Työttömyysturvan muutoksenhakulautakuntaan menee vuositasolla n. 8 000 valitusta. Jos edes suurin osa sanktion saaneista valittaisi, niin järjestelmä menisi tukkoon ja siihen olisi pakko syventyä, sillä sekä oikeusministeriö että Ihmisoikeustuomioistuin valvovat sitä, etteivät valitusajat pitene kohtuuttomasti.

Vähäisen valitusprosentin takana lienee se, että työttömän valitustie on tehty - kai tarkoituksella - hankalalta näyttäväksi.

Tuosta 81 800 rangaistuksesta puuttuvat he, jotka ovat potkitut tavalla tai toisella ulkopuolelle työttömyysturvan.

Vuonna 2007 virallisen tilaston mukaan työttömiä oli runsaat 180 000. Siis lähes joka toista työtöntä rangaistiin. Oikea työttömien määrähän on ihan jotain muuta kuin mitä virallinen tilasto osoittaa.

Karenssien kestot ovat joko 2 kk tai 3 kk.

Pelkkiä karensseja on siis vuositasolla n. 45 000. Täysimääräistä työmarkkinatukea saava menettää siis 2 kk:n karenssin ajalta n. 1050 e, 3 kk:n karenssin saanut menettää n. 1580 e. Ansiosidonnaista saava tietysti enemmän.

Lievästä pahoinpitelystä tai lievästä rattijuopumuksesta saattaa selvitä 50-60 päiväsakolla. Työttömän päiväsakko on useimmiten 6 e, joten työtön selviäisi em. rikoksista 300-360 eurolla.

Joten kyllä työtön on tehnyt melkoisen rikoksen karenssin saadessaan.

Rangaistustyövelvoitteet kestävät minimissään 3 kk tai 5 kk. Nykyisin taitaa tavallisin rangaistustyövelvoite olla tuo 5 kk. Periaatteessahan rangaistustyövelvoite voi kestää vaikka eläkeikään asti. Se ei vanhene.

Minimissään rangaistustyössäolovelvoitteen saanut siis menettää tuon 1580 e, mutta tavallisimmin minimimenetys on 2600 e (5 kk:n rangaistustyövelvoite). Kattoahan ei ole.

Jos lasketaan karenssien keskimääräiseksi pituudeksi 2,5 kk, niin 45 200 karenssin osalta yhteiskunta säästää työllisyysvaroja n. 59 547 000 euroa, siis yli 59 miljoonaa. Jos tähän vielä lasketaan mukaan rangaistustyövelvoitteet, niin 100 miljoonaa taitaa paukkua rikki kirkkaasti.

Ei siis ihme, että näitä rangaistuksia lätkitään niin kevyellä kädellä kuin tehdään, kysehän on jo fiskaalisesta tavoitteesta.

Kun sitten sossut lisärankaisevat työtöntä vähentämällä perusturvaa 20-40 %, voitaneen puhua jo ihmisoikeusrikoksesta.

Työttömien parissa kuolevuus on muuta väestöä suurempaa, mikä ei ole ihme. Stressi tappaa ja aliravitsemus tappaa. Kaasukammiot eivät ole nykyaikana korrekteja keinoja, mutta käyhän se näinkin.

Äänestä
  • nykymallilla tehty työttömien potkiminen loppuu/muuttuu vielä ja naurua tulee vielä piisaamaan työttömilläkin mummoilla/papoilla, kun tämä nykyinen nuoriso eurooppalaistuu kovaa.
    Saavat olla luotiliivit päällä panssarilasien takana virkailijatkin piilossa eurooppalaiselta nuorelta työttömältä kun sen päässä naksahtaa kun yrittää häntä TYPittää.

    Meissä lampaissa on taas ollut se huono puoli että ollaan otettu/otetaan vastaan kaikki paska mikä lyödään eteen ja sanotaan vaan että "Yes sir, joko suoli on tyhjä". Tähän on taustalla varmaan suomalaisten muinoinen herran pelko, joka jo on dinosaurus asteella.
    Sen takia meitä pelotellaan eläkkeiden viemisellä nyt että pysytään loppuaika ruodussa. Huvittaa vain kun papat/mummot ovat ikänsä painaneet hommia ja saavat eläkettä 1000e pinnan molemmin puolin ja kun tuolla helsingin kuuluisalla kukkulalla käy pyllistämässä yhteen ilman suuntaan niin heti napsahtaa eläkettä 2000e rapeat päälle ja jos vielä sinä suolentyhjennys reissulla kerkeää hiukka kahmaista kakusta kermavaahtoa päältä on helppo ohi kulkiessa potkaista mummon/papan rullaattorista pyörä irti tai keppi nurin.

    Äänestä

  • pekkapp kirjoitti:

    nykymallilla tehty työttömien potkiminen loppuu/muuttuu vielä ja naurua tulee vielä piisaamaan työttömilläkin mummoilla/papoilla, kun tämä nykyinen nuoriso eurooppalaistuu kovaa.
    Saavat olla luotiliivit päällä panssarilasien takana virkailijatkin piilossa eurooppalaiselta nuorelta työttömältä kun sen päässä naksahtaa kun yrittää häntä TYPittää.

    Meissä lampaissa on taas ollut se huono puoli että ollaan otettu/otetaan vastaan kaikki paska mikä lyödään eteen ja sanotaan vaan että "Yes sir, joko suoli on tyhjä". Tähän on taustalla varmaan suomalaisten muinoinen herran pelko, joka jo on dinosaurus asteella.
    Sen takia meitä pelotellaan eläkkeiden viemisellä nyt että pysytään loppuaika ruodussa. Huvittaa vain kun papat/mummot ovat ikänsä painaneet hommia ja saavat eläkettä 1000e pinnan molemmin puolin ja kun tuolla helsingin kuuluisalla kukkulalla käy pyllistämässä yhteen ilman suuntaan niin heti napsahtaa eläkettä 2000e rapeat päälle ja jos vielä sinä suolentyhjennys reissulla kerkeää hiukka kahmaista kakusta kermavaahtoa päältä on helppo ohi kulkiessa potkaista mummon/papan rullaattorista pyörä irti tai keppi nurin.

    Tottakai nuoria kannustetaan hommiin hyvin monin työllistämitoimin, ettei huoltosuhde repsahda.

    Äänestä

on nuori tai naivi ihminen. elämä opettaa. odota vain, ei se tule seuraavassa viestissä, se tulee paaaljon myöhemmin.

Äänestä

ja uaahhhhh ja lissää löylyä kiukaaseen, aaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Äänestä

uijuijuiuijuijui... löylykauha on RASVAAMATTA ja nyt se on takasilimässä ja SYVÄLLÄ! Uijuijui

Äänestä

Hyvä kun on terhahkka työministeri:

"Sinnemäki uskoo nuorten työllistymiseen

Työuran alku tärkeä

Sinnemäki muistuttaa, että suurin osa nuorista opiskelee ja todellisuudessa noin yhdeksän prosenttia alle 25-vuotiaista on varsinaisesti työttömänä

– Työmarkkinat elävät ja rekrytointeja tapahtuu. Olemme vuoden päästä tilanteessa, jossa työmarkkinoilta poistuva ikäluokka on suurempi kuin työmarkkinoille tuleva ikäluokka, sanoo Anni Sinnemäki TaSan haastattelussa.

– Kannattaa hankkia kunnollinen koulutus. Pelkkä peruskoulu tai lukio ei tarjoa turvallista tilannetta työmarkkinoilla, Sinnemäki neuvoo.

– Kannattaa myös uskoa itseensä ja vähän kovettaa itsensä pettymyksille, koska työpaikkaa ei välttämättä löydy heti.

Maaliskuussa valmistuneessa lisätalousarviossa nuorten työllistymisen edistämiseen lisättiin yhteensä noin 77 miljoonaa euroa. Osa rahoista on tarkoitettu siihen, että nuoria autetaan suunnittelemaan opintojaan ja siirtymään työelämään."

Lisää:
http://www.taloussanomat.fi/uutinen/2010/04/07/sinnemaki-uskoo-nuorten-tyollistymiseen/20104856/243

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Heh^heh kirjoitti:

Tämähän on lähtökohta työnhakijalla, hän on työmarkkinoille käytettävissä työhön tai työllistämistoimiin.

Työtä, tukityötä ja työllistämistoimia on tosiaan montaa erilaista. Työllisyystoimenpiteet riippuvat myös työttömyysajasta ja paikkakunnasta. Tätä voisi selventää vaikka näin, mitä nopeammin hakeutuu ja pääsee työttömyyden alkaessa tukitoimiin esim. muutosturvan piirissä työllisyyskoulutukseen sitä parempi on turvan taso ja jatkossa työllistymisen madollisuus ja vaikkapa kurssiajalta korotettu ansiosidonnainen koulutustuki. Taas jos vasta tullut työmarkkinoille tai työttömyys pitkittyy jostain syystä ja työttömyysturvassa tulevat aikarajat täyteen esim. 500 pv ansiosidonnaista työttömyysturvaa tai työttömän peruspäivärahaa, tulee korvauksena työmarkkinatuki, joka mahdollistaa vastikkeellisuuden eli hyvät ns. aktivointitoimet työllistymiseen.

Pääsääntönä on myös, mikäli kieltäytyy työstä tai työllisyystoimenpiteistä niin asema tietysti heikkenee esim. sanktio karenssi tai työssä/työllisyystoimenpiteessä oloehto, tai jopa päätös ettei ole ollenkaan työmarkkinoille käytettävissä, eli ei ole enää kelvollisena työttömänä työnhakijana, pitää siis uudelleen osoittaa silloin työkelpoisuus työssäoloajalla ja vain työsuhde kelpaa tähän. Niskoittelijalta aivan oikein leikataan myös mahdollisesta toimeentulotuesta –20% ja jos ei vieläkään työ tai työllisyystoimet kelpaa ja kieltäytyy tai ei vaan mene niin lisänä toinen –20% pois eli yht. -40% alennettu toimeentulotuki. Hyvä kun työmarkkinoille aktivoinnissa saa paremmin rahaa niinhän kuuluukin olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu