mikä nuorisoa vaivaa. kun pitää moottorikelkoilla ajaa päivällä ja iltasin pitkin keskellä kylään ja muutenkin tien päällä. menisivät ajamaan reiteille/urille ja jäälle ,jos haluavat ajella.
kelkkailu
ghjtuy
673312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
siellä pusikos huomais, ei likat ainakaan?
ärsyttää meitä vanhuksia niin paljon kuin suinkin osaavat ja ovat taas kerran hyvin onnistuneet. Niin kauan kuin täällä yksikin purnaa, niin kauan ne jaksavat ja niillehän me emme mitään voi.Sattui vain viime yönäkin niin, että olin jo valmiiksi hereillä, kun kelkat jyristivät, joten ohi meni kiusanteko. Ähä kutti, harmittaako!!!!
En kyllä usko että nuorilla olisi tarkoitus tahallaan ketään häiritä. Selväähän se on että moottorin ääni kuuluu hieman kauemmaksi. Eikä se nyt loppujenlopuksi niin kamalan häiritsevää ole. Jiohan nuita autojakin pörrää yötä päivää aivan nurkillamme ja valtatien lähellä oikeen kunnon rekat sun muut kovaääniset. Olkaamme hieman suvaitsevimpia ja miettikäämmem, ettei täällä kaukana isoista asutuskeskuksista ole noille nuorille kovin paljon ajanviettomahdollisuuksia. Muistakaamme, että itsekin olimme aikanaan samaa joukkoa. Ja paljon pahempiakin "harrastuksia" voisi olla tarjolla kun tuo kelkkailu.
tai sitte sie itte voisit painua nukkuhmaan muuale ko niin paljon kerta häirittee tuo kelekkojen ääni. tai lity samhaan porukhaan. :D
nurin ajetaan ,johan yksi vasta puhalsi ,poliisin pilliin yli 2 romillen lukeman muoniossa.
kuka on sanonut että ääni häiritsee???? se vai vituttaa kun nuoriso ajelee kelkoilla autojen seassa päivisin ja iltasin miten sattuu.ei tiä koska joku tulee kylkeen. kyllä se kylällä kelkkailu loppuu kun sattuu ensimmäinen onnettomuus. ottakaa järki käteen kylillä kelkkailiat. ei ainakaan tarvi mietti kumpi on syyllinen, jos autoja kelkka ajaa tiellä kolarin..
vahinkojahan on sattunut jo.. eikä lopu kelkkailu, siirtymä ajoa moottorikelkalla SAA ajaa tien päällä. viime talvenakin auton ja kelkan nokkakolari, auton omistaja maksoi
moottorikelkalla et saa ajaa maantiellä. jos laillisesti saisi ajaa, niin suurin osa silloin ajaisi varmaan. kyllä tuo poikasten kelkkalla ajo kylällä ei ole sitä ( siirtymä ajoa). silloin saa ajaa jos pitää ylittää silta tai vastaava. en ole vastaan vielä tullut sellaista laki pykälää jos moottorikelkkailu on laillista maantiellä. se on kyllä varma juttu että jos kelkalla ajat maantiellä auton kanssa kolarin, kyllä se kelkan omistaja joutuu maksu mieheksi.
Et olet kyllä sitten lakia lukenut, voit ottaa yhteyttä peräpohjolan poliisilaitokselle ja kysyä vaikka heiltä. Kelkalla SAA aja tienpäällä jos ajaminen on siirtymäajoa ja noudattaa normaaleja liikennesääntöjä. Kelkan omistaja ei maksa jos on noudattanut liikennesääntöjä! Itke siitä
Lukaseppa Asetus ajoneuvojen käytöstä tiellä 11 §. Yksi konsti pykälän tarkistamiseen on: googleta "Finlex" ja sieltä ajantasainen lainsäädäntö ja hakulaatikkoon "Asetus ajoneuvojen käytöstä tiellä".
...tekstihän on niin selvää, kuin lakipykälä vain voi olla.
"11 § (12.10.2006/899)
Maastoajoneuvon käyttö tiellä
1. Moottorireellä ja pyörillä varustetulla maastoajoneuvolla saa ylittää tien tai sillan. Moottorirekeä ja pyörillä varustettua maastoajoneuvoa saa tämän lisäksi tarpeellista varovaisuutta noudattaen tilapäisesti kuljettaa tiellä, jos:
a) sen kuljettaminen maastossa on kohtuuttoman vaikeaa kuljetustehtävän tai maaston olosuhteiden vuoksi;
b) sen kuljettamista tiellä on pidettävä tien turvallisen ylittämisen kannalta tarpeellisena;
c) siihen on lisättävä polttoainetta sen käyttömaaston välittömässä läheisyydessä olevalla yleiselle liikenteelle tarkoitetulla alueella;
d) se on siirrettävä tieliikenteeseen tarkoitetusta ajoneuvosta maastoon c kohdassa tarkoitetulla alueella; tai
e) sitä on säilytettävä c kohdassa tarkoitetulla alueella sijaitsevalla pysäköintipaikalla.
2. Edellä 1 momentissa tarkoitetussa tapauksessa moottorireellä on käytettävä ensisijaisesti tien auraamatonta osaa.
3. Traktoriin kytkettyä rekeä saa käyttää tiellä vain poikkeuksellisesti ja vain, jos muulle liikenteelle ei aiheudu vaaraa tai haittaa. Rekeä saa kuormittaa olosuhteiden ja liikenneturvallisuuden sallimaan määrään."
Eli kelkkalla saa ajaa tiellä jos se on siirtymäajoa
Tervemenoa vain Ylimuonioon rällämhään kaikki joilla on kelkkabensaa suonissa ja raskas kaasukäsi, sielä on lännen lait ja sheriffistä ei tietoakhaan. Alaikäisetki ajavat pimeällä kelkala ja mönkijällä otsalamput päässä maanteillä ja missä vain ikinä keksithäänki. Ja kypärä...mikä son?
HANKALA PÄÄSTÄ TIETYILTÄ KELKKAREITEILTÄ TANKILLE ESIM. SEOLLE. OLISIKO KUNNAN TEHTÄVÄ MERKATA/OPASTAA NÄMÄ NS. MAANTIEREITIT? TURISTEILLEKKIN HANKALAA KUN EIVÄT TIEDÄ. TUSKIMPA KOVIN MONI NUORI KESKELLÄ KYLÄÄ TURHAAN AJELEE JA NE JOTKA AJELEE ON SITTEN VAAN TYHMIÄ TAI HEIDÄN VANHEMMAT. AIKUISA PÄISSÄÄNAJELIJOITA RIITTÄÄ MYÖS.
"TUSKIMPA KOVIN MONI NUORI KESKELLÄ KYLÄÄ TURHAAN AJELEE"
Mitähän tuo mahtaa tarkoittaa? Sama kuin sanoisit, että tuskinpa aikuiset päissään ajelijat turhaan ajelevat päissään, eikös juu? Kysymyshän ei ole siitä, vaan siitä onko se luvallista. Ja kun tiedät niin kerroppa mikä on niin tähellistä ajelua, että maastoajoneuvolla pitää kylillä ajella? ..ja valta osa kylillä ajelijoista on varmaan aikuisia, ei nuoria, näinkö meinaat? Ja varo vaan ettet jää kelkan alle, tai ettet ite aja ketään hengiltä!
syksyllä ajoin kylälle, ajokaistalla oli kaksi mummoa rollaattoreilla ja eivät näyttäneet mitään reagoivan lähestyvän auton ääneen, ajelivat siis koko kaistan leveydellä! joten vilkku päälle ja OHITIN mummot toisella kaistalla! Olivatkohan aivan oikeilla asioilla? Mutta ei käyny kuiten mielessä alkaa heitä sättimään tai nimittelemään..vaikka pelasivat tosi vaarallista peliä :)
Peitonista Seolle on varmaan alusta loppuun pitkin Pirkantietä. Ja useamman kerran illassa ja useamman kelkan letkassa.Siinähän se on siirtymäreitti valmiina eikä kukaan seuraa minkälaista vauhtia "siirtyminen" tapahtuu. Ei poliisi ainakaan ja sitä bensaa kun ostaa tarpeeksi pienen määrän kerrallaan, saattaa joutua tankilla käymään vaikka kymmenen kertaa illan ja yön aikana, ainakin viikonloppuna.Eikös se juttu näin ole????? Mummut rollaattoreineen voisivat myös pysytellä jalkakäytävillä. Toki kadun yli täytyy heillekin löytyä "siirtymäreitti". Mummut vaan pakkaavat jo olemaan niin seniilejä, että eivät varmaan aina huomaa, missä kulkevat, nuoriso toimii tarkoituksella!
vissiinki häätyy tiellä ajjaa että pääsee tankille esim vaikka just peittonista. vitullakos menet kelkkaa muuten tankkaamaan seolle ko joetkaan ole vielä jäässä että vois sieltä ajjaa. ja seki ko täällä valitethaan tuolle nuorisolle niin seki varhmaan tekkee sitä että net vain enemmän ajjaa häirittevästi.
heitehään valittamasta tämmösestä turhanpäiväsyyestä niin eikhän nuorisoki rauhotu.
tuo on oikeaa puhetta. kuulun nimittäin itsekkin tähän "Karhukoplaan" että heittäkää vittuun nuo teän itku meistä niin mekki rauhotumma. kateellisia vittuja tet vain oletta että mithän muuta.
yhdyn (y)
Oliskohan pieni asennevamma olemassa?
Auttaako oikeasti tuollainen negatiivinen suhtautuminen, eiköhän tässäkin ketjussa ole ihan asiallisesti puhuttu siitä, että on olemassa tietyt lait ja asetukset, jotka koskevat kaikkia.
Niitä ei tarvitse sen kummemmin erikseen soveltaa kuhunkin tapaukseen.
En yhdy.Ainoastaa naiset kelpaa.
sie et ole vittu vissiin asiallista nähnykkään....
vissiin vittu viisaampi vittu jättää sikseen koko vitun suunsoiton. Ei vittu tuolle vitun nuorisolle vitun suunsoitossa vittu vanhat pärjää, voi vittu sentään. Eikö vittu näin vittu sekin asia vitun varmasti ole.Nuoriso kun on niin vitun asiallista ja fiksua.
veä sie vitunkantaja pillu päähän ja pakene vuorille jos ei nuorison ajot miellytä.
veä vittu päähän ja melo meksikoon vitun vanha homo. :) aamen
Kylläpä on kypsää!
äitis oli kypsä ko sinua teki.
Saako moottorikelkalla siirtyä ojanpohjia pitkin kelkkareitiltä toiselle tai kotopihalta reitille?
Jos kysyjällä on maanomistajan lupa maastossa liikkumiseen koko tälle matkalle, tai hän liikkuu omalla maallaan kotoa tänne uralle hän voi siirtyä kotoa reitille tai luvallisesti liikuttavalta reitiltä toiselle em. tavalla. (Ks. Maastoliikennelaki 4 §). Tällöin ei kuitenkaan saa käyttää yleisiä teitä, katuja, jalkakäytäviä, kevyenliikenteenväyliä tai niiden ojia, puistoalueita tms. alueita miltään osin tähän siirtymiseen (Ks. TLL 91 §, ja AAKT 11 §).
On siis huomattava, että maanteiden ja katujen vierustojen ojat kuuluvat tiealueeseen, ja täten niitä pitkin ajaminenkin on kiellettyä. Eteen sattuvien teiden suora ylittäminen maastoa pitkin luvallisesti edettäessä olisi tarvittaessa sallittua. Ojien käytössäkin tulee huomioida kelkalla ajamisen vaikutus ojien lumien paakkuuntumiseen / jäätymiseen paksuksi kerrokseksi. Tällä voi olla hyvinkin suurta vaikutusta keväällä ojien sulamiseen ja niiden alkuperäisen tarkoitusperän toteutumiseen ts. umpijäässä olevat ojat eivät pystykään ohjaamaan sulamisvesiä tarkoitetulla tavalla, vaan tästä aiheutuu mahdollisesti ennalta - arvaamattomia tulvia ojien lähiympäristöön ns. paannejääongelmat.
Pääsääntöisesti taajama- tai kaupunkialueilla siirtyminen suoraan kotipihalta kelkalla ajamalla luvalliselle reitille ei ole käytännössä juurikaan lakien ja määräysten mukaan mahdollista ja luvallista. Hyvin harvassa tapauksessa oma tontti on viereisen maastoalueen kanssa siten lähekkäin, että tämä em. maasto ulottuisi sallitulle kelkkauralle ilman, että kelkkailijan olisi pakko ajaa ainakin osittain esim. teitä tai kevyen liikenteenväyliä pitkin
Toivottavasti Muonion poliisit tustuis lakiin pikkuhiljaa ja alkas harrastaa valvontaa.
itkua tyhjästä paskasta.. eilenki kolme poliisi autoa ajeli muoniossa. valvontaa on mutta ei sakotettavaa.. älkää itkekö
Kyllä Muonion poliisit on käynyt koulussa asti keskustelemassa nuorten kans kelkkailusta. Annettin kertausta missä saa ajaa ja miten on eriasia menikö perille.
Näin vanhempana ihmisenä sanon vain, että kyllä ne poliisit saisi muitakin kouluttaa uudestaan kuin nuorisoa. Ajelee siellä vähä vanhemmatkin kuin nuoriso ja onneksi on nitrot taskussa kun seurailee näitä keski-ikäisiä kaahareita niin autoilla kuin kelkoillakin.
Ilmiselvä trolli on ilmiselvä. Vai oletko kenties oikeasti idiootti?
trollit sulla on pedro perseessä!
Uusin Luoteis-Lappi vastaa kelkkailunosalta kaikkiin viestiin.
Poliisit ok.
kyllä muonion polisit ei välitä autoista mitään mutta kelkoista ja mopoista
Meillä käytiin vastaavasti kelkkailu läpi poliisin toimesta,ei pitäs olla epäselvyyksiä miten kelkkailee.Olemme miettineet olisko osakaskunnilla mahdollista määritellä reitit järville ja pienet kapeat joet kelkkailu kieltoon.Levillä järvelle on reitti määritelty,erittäin hieno käytäntö.
olet nolo jätkä. Muuta en voi sanoa :)
fail
Nykyinen lainsäädäntö ei toimi miedän oloissa, laki säädetty etelän tarpeisiin. Poronhoitoalueen taajamiin tulee saada vapaampi kelkkailu, silloin ei olisi tarvetta kaahatakaan. Joka talossa on kelkat, ja tarve päästä maastoon kylien keskeltäkin.
Kyllähän se näin on, että ei ne muonion kk-tyypit osaa ajaa niillä kelkoilla. Pakkohan se silloin on ajaa tietä pitkin, ettei koko ajan nolais itteänsä jäämällä joka kinokseen kiini.
Sielä sitten vedetään kylällä "jee vittu ko oon kova äijä (ainaki 5cm)" ko ei oo skilliä muuhun.
Kyllä sai taas facepalmata lukiessa näitä viestejä.
-AP
tämä viesti, VOITTOA!
Toivotaan että joku mulkero jäis auton_alle ja delais pois.. ehkä sitten oppisivat miten pitää ajella.
Eikä ne teidän kelkat ole niin hienoja että niitä pitäis esitellä :D:DD
You guys.. FAILED!
tule huomenna koululle kattommaan kuka ajaa ja miten, ota muuten se yks pyttyne elanisti sieltä tallista mukkaan niin saat näyttää miten _tosimies_ ajaa kelkalla :) vaiko on sulla sitä skilliä ees tienata rahaa kelkkaan? :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
edes takainen kelkkaralli,oli vauhtia myös.
Poliisille bonus joka sakosta,vaikka 10% alkajaisiksi.Päissäajosta kelkka Isänmaalle ja poliisille 10% kelkan hinnasta.
Ei kelkkareittiä väyläle.Saarten yläpuolelta tamppaus koko joen leveydeltä,näin jäänpaksuus kasvaa ja keväinenpato.Mökit ja talot uusiksi.
toivottavasti asut rannalla.
Ei sakoista voi pienentää valtion tuloja vaan rikollinen maksaa poliisille 10% sakkosummasta.Sakot on muutenkin niin pieniä,lisä lisää turvallisuutta.
vieläki itkethään.. Te saatta itkeä täällä koko talven ko se kelkkailu EI lopu vaikka kuinka täällä valittatta ja tehettä asiaa.. ja jo oliki haettu joku pelle etelästä selostamhan skilleistä taitaa raukkanen olla vain katheellinen ko ei ole itelä vara laittaa komheita kelkkoja ja meillähän näyttäis olevan aika komeat kelkat ja olema "kovia äijiä", toppaa kylälä ens kerrala niin saat sieki kythiin tulla tai vaikka aijhan jos nuin haluttaa olla "kk-tyyppi ;) ja joka helvetin päivä saapii täältä lukea ittestä, mie se vain ruukaan käyä täältä kathoon mitä molen illala/yölä tehny jos pääsee ittellä unehtumhan. Eiku itkekkää samhanmalhin annatta ittestä hyvän kuvan!!
Joko loppu bensa SUOMI24 sivuilta.
viimein tajusitta minkälaisen kuvan annatta ittestänne täällä tyhjää jauhamassa. jouluna on muutaki tekemistä!
Onneksi maailmassa ei ole suurempia murheita kuin nuorison kelkkailu. Muutenhan kaikki tämä avautuminen olisi aika naurettavaa ja säälittävää.
valittakaapa nyt ees jostai... :)
ps. mummelit, se olin mie joka ajo eilen pirkantiellä 12 jälkeen, mitä helvettiä sie potkuttelet sillä potkukelkallasti keskellä yötä ilman heijastimia, onko marttakerhon kokoontumis ajat muuttunu??
jovain
lukekaapa huviksenne muitten paikka kuntien sivuja niissä ei valiteta turhaa paskaa toisinku muonion sivuilla pillaatte vaan muonion maineen....
juu jupsis
Ei nuoriso ole muoniossa sen kumpempaa kun muuallakaan,kivoja tyyppejä,nuoruuteen kuuluu kokeilla vähän rajoja,ja kelkkailu on aivan hyvä harrastus,siinä on meidän nuorison voimavara,luonto, eräretket,kalastus,ulkoilu, ym.sen kaltainen,täällä siihen on mahdollisuus,ei tartte maleksia tyhjää.Joskus tulee joillekin ylilyöntejä,mutta ei saa yleistää.Hyviä reippaita aikuisia heistä tulee.Älkää nuoret masentuko joittenkin aikuisten tiukkapipoisuudesta,heillä on varmaan köyhä eläma!
jorinaa. antakaa lasten ja nuorten ajella ja harrastaa kelkkailua. tuo tyhjänpäiväinen kateus ja valittelu pois. ei siitä voi olla kovin paljon haittaa ja jos se oikein alkaa haitata niin ottakaa terkkariin yhteyttä niin tutkitaan sitten josko sille vois tehä jotakin.
Tuleviin vaaliin on aika perustaa Mafiapuolue ja kumota lait.
Taitaa väylänpohjassa olla taas yks kelkka,ettei sitä päissäajoa kyllä kannatte kovin ihannoija.
Ei ollu päissä joka sinne ajo..
muuten vain päästä vähän tööttööt, oikeasti.
siisti ärsyttäää ku siitä saa lisää ajo fiilistä vai miten se meni ... viel ku ois sillee et tulis portaille huutaan niin sais käydä heittää lumipallolla tai heittäää telastollisenlunta niskaan..sen jälkeen ainaki ois fiilistä ;D
Lupasko isi nyt varmasti laittaa sulle apex:in ja vielä turbon siihen? Sitte olhaan polleaa ja nököhamphaat kiiltäen vejethään sätkää ja retostelhaan kuinka "mie"laitoin tuomosen pelin.
ku pers`aukisia vituttaa,oottele kyllä se toimeentulotuki kohta tulee ja saat ladan tankattua.