näpyt pois e-pillereillä

Onko totta, että e-pillerit auttavat ihoa pysymään näpyttömänä ( tai ainakin melkein). Kertokaa jos on omakohtaisia kokemuksia ja mitä pillereitä söitte. Itse alan olla epätoivoinen näppyjeni kanssa ja tällä hetkellä antipiootti kuuri päällä ja auttanut paljon, mutta kun sen parin viikon päästä lopetan niin tiedän että naamakin alkaa taas kukkia ''jessss'' :( En halua syödä toista antipiootti kuuria perään ja ajattelin että onko e-pillereillä mahdollisesti samaa vaikutusta kasvoihin kuin antipiootillakin.
kiitos jo etukäteen jos jaksatte vastata :D:D
3408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No kyllähän se e-pilleri siinä aknessa auttaa.. Mitä nyt kerran lueskelin, niin jollekkin oli määrätty Diane nova e-pillerit akneen ihotautilääkärin määräyksestä.

Kannattaa käydä jossain koulun terkkarilla tai vastaavassa hieman kysymässä niistä, siellä osataan kertoa.

Äänestä

Kyllä e-pillerit auttaa finneihin se on ihan totta...MUTTA kannattaa oikeasti miettiä ennenkuin alkaa niitä napsimaan, koska jonain päivänä kun pillerit lopettaa niin näpyt tulevat palaamaan. Ja mahdollisesti vieläkin pahempina!

Olen itse syönyt e-pillereitä teini-iästä asti (n.16 v.) ja lopetin ne nyt viime kesän alussa (olen nyt 26v.). Merkkinä oli Diane Nova.

Olen kokeillut teini-iässä ainakin 5 eri merkin pillerit, mutta Dianet oli parhaimmat. Näpyt hävisivät (tosin söin myös n. 5 vuotta sitten myös akneen lääkityksen) mutta iho ollut loisavassa kunnossa sen jälkeen! :)

Nyt monen pillerittömän kk jälkeen on alkanut iho huononemaan merkittävästi. Näppyjä on paljon selässä ja nyt ihan parin päivän sisään alkanut tulla myös rinnan alueelle... Kasvot suht. näpyttömät, mutta odottelen pelokkaana naamankin kukkaan puhkeamista... Kaikkein vitsikkäintä tässä on ettei minulla ollut edes akneaikoinani selässä näppyjä! Selvästi hormonaalista siis... lääkäri kyllä varoitteli tästä kun kerroin harkitsevani pillereiden lopettamista, mutta ajattelin syöneeni jo ihan tarpeeksi monta vuotta pillereitä (10 vuotta!) että on jo aika lopettaa terveydellisistäkin syistä. On mm. rintasyöpää lähisuvussa...ja jossain vaiheessahan ne on pakko kumminkin lopettaa mikäli perheenlisäystä haluaa.

Myös hiukset rasvoittuvat selvästi nopeammin ja joudun nyk. pesemään hiukset joka päivä, mitä en ole joutunut varmaan 18v. jälkeen tekemään.

Jos olisin tiennyt tästä teininä, en olisi alkanut syömään ainakaan Diane Novia, mutta toisaalta muistan kyllä kuinka tärkeää ihon hyvä kunto siinä iässä oli...kyllähän tämä iho-ongelma on tässäkin iässä kiusallista, mutta nyt siihen suhtautuu paljon armollisemmin kuin silloin joskus. Toivoa sopii että tämä tästä normalisoituisi jossain vaiheessa vaikka nyt näyttäisi kyllä olevan selvästi edelleen phempaan päin...

Äänestä
  • Itse olen syönyt Diane Novaa akneen jo useamman vuoden ja kasvot on nykyään täydellisen hyväkuntoiset. Joskus tulee joku yksi näppy, mutta muuten iho on erittäin hyvässä kunnossa. Antibioottejakin olen syönyt pitkään aikaisemmin, mutta niiden teho häviää ajan kanssa ja lisäksi ne tosiaan auttavat vain sen kuurin ajan. Mun mielestä ihan turhia aknen hoidossa.

    Totta on joo, että usein e-pillereiden lopettamisen jälkeen akne tulee, kun hormonitoiminta on ihan sekaisin. Mutta sen pitäisi laantua kun hormonitoiminta taas tasaantuu normaaliksi ja ainahan voi syödä Roaccutan-kuurin jos näin ei tapahdu. Usein hormoniperäiseen akneen e-pillerit juurikin auttaa, koska ne korjaa sitä hormonitasapainoa joka aknen aiheuttaa (jos on siis hormoniperäistä). Itsellä kyse taitaa olla juuri hormoniperäisestä aknesta, kun e-pillerit auttaa tosi hyvin. Olen myös yrittänyt lopettaa niitä useampaan kertaan, mutta kun akne aina palaa takaisin olen aloittanut ne aina uudestaan.

    Mun mielestä ne näpyt on vaan niin karseita ja elämänpilaavia asioita, että teen ihan mitä tahansa pitääkseni ne poissa. Kun pillerit jossain vaiheessa lopetan, niin käyn hakemassa Roaccutan-kuurin jos tarvitsee, ettei tarvitse elää aknen kanssa. Mulle se on ja tulee aina olemaan niin hirveä painajainen etten enää ikinä halua siitä kärsiä. Voit toki muuten kokeilla sitä Roaccutan-kuuriakin jos et halua e-pillereitä vuosikausia syödä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hopefull kirjoitti:

Onko totta, että e-pillerit auttavat ihoa pysymään näpyttömänä ( tai ainakin melkein). Kertokaa jos on omakohtaisia kokemuksia ja mitä pillereitä söitte. Itse alan olla epätoivoinen näppyjeni kanssa ja tällä hetkellä antipiootti kuuri päällä ja auttanut paljon, mutta kun sen parin viikon päästä lopetan niin tiedän että naamakin alkaa taas kukkia ''jessss'' :( En halua syödä toista antipiootti kuuria perään ja ajattelin että onko e-pillereillä mahdollisesti samaa vaikutusta kasvoihin kuin antipiootillakin.
kiitos jo etukäteen jos jaksatte vastata :D:D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu