KOKKI KOLMONEN puhuu terveestä ruuasta Jaaakko Kolmonen on Suomen Ykkönen Ravinto-Opissa !
KUUTELE NYT STUDI 55
nyt juuri menossa
13240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
puhtaan- ja lähiruoan puolesta. Ruisleivästäkin pitää, mutta se pitää olla sitä oikeaa hapatettua, juuresta tehtyä. Taitaa pitää puuroistakin, mutta kaikkea kohtuudella ja maalaisjärkeä peliin, niin pärjää.
on virallisesti todettu Ykköseksi Suomessa !
Ylijäämä-oliiviöljy on Espanialaisen maajussin kampitusyritys Suomalaisen kunto-hemmon nilkkaan eli jääkiekkokielellä POIKITTAINEN MAILA !
En yhtään ihmettele että kaltaisesi reikäpääjuntti pitää jääkoronasta. Ihan helvetin juntti laji. Tavoitteena Jutin vartalo? No sehän onnistuu, pidät vain nykyisen linjasi.
mene askartelusivustoille ja leiki nukkekodilla vielä joku vuosi !
ja seuraava puhelu ,,,,,,,,,,,,,,,,,
Millä tavalla rypsäri on ykkönen?
Sen on myyntilistoilla ykkönen kun on niin halpaa? Ihmiset tunnetusti ostaa halpaa vaikka se ei se terveellisempi vaihtoehto olisikaan.
Se on eniten mainostettu öljy?
Se sisältää eniten omega-6 rasvoja?
Se on maatalouden eniten tuotettu öljy (paras voitto% ?)?
eroon, myymällä se kalliilla kuluttajille. Jenkeillä maissi- ja soijaöljy, täällä rypsäri. Politiikkaa, ei terveyttä.
ajatetaan Suomeen tyhmille juotavaksi ja kohta on taas hautajaiset ja pappi saa kahvia juodakseen
Halpa soijaöljy on suosittu margariinien raaka-aine.
oliiviöljyllä. Rypsärillä nekin kuukahtaisivat aikaisemmin...
Välimerenruokavalioon kuuluu reilusti oliiviöljyä ja he ovat selvästi suomalaisia terveempiä. Suomessa suositelluin on rypsäri jonka terveysvaikutukset ei näytä hyviltä.
Miksi sitä suositellaan?
"Suomessa suositelluin on rypsäri..."
"Miksi sitä suositellaan?"
Kuka sitä suosittelee?
Vastaus: Maa- ja metsätalousministeriön alainen Valtion ravitsemusneuvottelukunta jonka tehtävänä on edistää Suomessa viljeltyjen maataloustuotteiden (rypsi, rypsiöljy) kauppaa.
ulkomaankauppaministeri !
ylijäämä kamaa saa halvalla ja taseet paukkuu sinisillä ja vihreillä ! he hee
ei näistä saa täällä puhua, tuo kuulostaa ihan salaliitolta ja niitä ei suomessa ole. Ei ainakaan elintarviketeollisuuden puolella. Raha ei missään tapauksessa ratkaise ainoastaan terveellisyys.
Pystyitkö lukemaan nauramatta?