Mielipidekysymyksiähän nämä tietysti ovat. Mutta ihmettelen naisia, jotka leikkaavat hiuksensa lyhyeksi. Mielestäni lyhyet hiukset vaativat kasvoilta paljon. Usein ajatellaan, että pitkät hiukset vanhentavat. Mielestäni asia on juuri päinvastoin. Mitä mieltä palstalaiset ovat?
Lyhyet hiukset sopivat harvoille
7
1684
Vastaukset
- FrozenCorpse
Ihmiset tuntuvat jopa pitävän hiusten lyhyeksi leikkaamista jonkinlaisena normina kun mittariin tippuu 25v ja viimeistään 30v kun tulee lapset. Ikäänkuin se letin leikkaamine olis aikuisen naisen merkki.
Kaupungilla näkee pari harmaapäistä, pitkähiuksista mummoa ja ihailen niitä kauniita kampauksia, joita heillä näkee.
Minä en lettiäni leikkaa enkä kasva aikuiseksi!- kaunis nainen...
kerran on ollut lyhyt polkkatukka ja ei saanut lainkaan laitettua hiuksia kiinni, nutturalle tai tehtyä kovinkaan montaa kampausta. Pidät pitkistä hiuksista.
- lyhyttukka
Aijaa. Minäpä epäilen että mummeleilla on sen takia lyhyet hiukset että esim. 50-luvun hiustyyli oli lyhyehkö marilyn- tukka (ainakin omien mummieni valokuvista päätellen) ja se on jämähtänyt tähän päivään. Keski-iässä tukka leikataan ja värjätään monesti räväkästi että saadaan vähän vaihtelua uuteen elämäntilanteeseen, ts. kyseessä on enemmän tai vähemmän keski-iän kriisi!=)
Itse pätkäsin pitkän tukkani juuri vähän aikaa sitten leukamittaiseksi ja vaikka en saa tehtyä mitään nutturoita tai muita niin nämä hiukset ovat pirun hyvän näköiset. Lyhyet hiukset sopivat kyllä vaikka kenelle, erityisesti siroille ja pitkäkaulaisille. Kyse on myös uskalluksesta etenkin kun nyt katumuotiin kuuluu pitkät luonnolliset kutrit. Itketään jos kampaaja leikkaa 3 cm sijaan 5cm huonhoa latvaa pois kun tukka lyhenee niin "radikaalisti"; tosiasia on kuitenkin että pitkiä hiuksia on hoidettava että ne näyttävät vetovoimaisilta ja lyhyt selkeä malli näyttää aina tuhat kertaa paremmalta kuin karhea, latvoista kuiva selkämittainen malliton reuhka. Tässä syitä miksi jotkut leikkaavat hiuksensa lyhyeksi=)
Ps. Olen itse muuten 19-v ja lapseton ja vieläpä parturikampaajaopiskelija=)- justme:)
Voi olen ihan samaa mieltä!:) Ei lyhyt tukka vanhenna todellakaan kaikkia. eri asia miten tukkas leikkaat, mut jos leikkaat trendien mukaan omaa ikääsi soveltaen nii lyhyt tukka on ihan mahtava:) Itse koen juuri että pitkä tasapaku tukka on ehkä maailman tylsin, miksi ihmiset jolla on ne mahtavan pitkät ja paksut hiukset niin eivät tee hiuksilleen mitään vaan tasan on se 2 kampausta: kiinni/auki! tylsääääää....
Ihanan näköistä kun osaava pitkätukkainen tekee itselleen ihania arkisia kampauksia, mutta valitettavasti geenit ei suosi kaikkia. Itselläni tukka on ohut ku mikä fiksuna entisenä blondina vielä ohkasempi ja tosi huonossa kunnossa. Ei auttanu ku leikata polkka tyylinen kerroksittain, jo kyllästyttää nii eiku uutta muotoa kehiin. lyhyt tukka on kyllä helppo siitä kun muotoa voi vaihtaa jos nopsaa kyllästyy ja voi että ku tukkaa on sit kiva ja helppo laittaa. Ehkä mikä monilla tulee mieleen lyhyestä tukasta on ns poikatukka, mutta nyt kaikki viimeisetkin ennakkoluulolliset heittää ne turhat vanhanaikaset kuvansa pois ja tajuaa että lyhyenmallinen tukka voi olla seksikäs naisille ilman poikatukka efektiä:) - Pitkätukkablues
justme:) kirjoitti:
Voi olen ihan samaa mieltä!:) Ei lyhyt tukka vanhenna todellakaan kaikkia. eri asia miten tukkas leikkaat, mut jos leikkaat trendien mukaan omaa ikääsi soveltaen nii lyhyt tukka on ihan mahtava:) Itse koen juuri että pitkä tasapaku tukka on ehkä maailman tylsin, miksi ihmiset jolla on ne mahtavan pitkät ja paksut hiukset niin eivät tee hiuksilleen mitään vaan tasan on se 2 kampausta: kiinni/auki! tylsääääää....
Ihanan näköistä kun osaava pitkätukkainen tekee itselleen ihania arkisia kampauksia, mutta valitettavasti geenit ei suosi kaikkia. Itselläni tukka on ohut ku mikä fiksuna entisenä blondina vielä ohkasempi ja tosi huonossa kunnossa. Ei auttanu ku leikata polkka tyylinen kerroksittain, jo kyllästyttää nii eiku uutta muotoa kehiin. lyhyt tukka on kyllä helppo siitä kun muotoa voi vaihtaa jos nopsaa kyllästyy ja voi että ku tukkaa on sit kiva ja helppo laittaa. Ehkä mikä monilla tulee mieleen lyhyestä tukasta on ns poikatukka, mutta nyt kaikki viimeisetkin ennakkoluulolliset heittää ne turhat vanhanaikaset kuvansa pois ja tajuaa että lyhyenmallinen tukka voi olla seksikäs naisille ilman poikatukka efektiä:)lyhyet vs pitkät. Minkään mittaiset hiukset eivät näytä hyvältä, jos ovat huonokuntoiset. Kaikille ei "kasva" pitkä tukka jne.
Vaan pitkät ne sexyn naiset hiukset tulee olla! Ei tietty mikään väkisten mahdollisimman pitkäksi rääkätty pehko vaan sellainen omiin mittasuhteisiin sopiva pituus.
Totta on sekin pointti, että on olemassa joku sitkeä myytti siitä, jotta naisen täytyisi leikata tukka kun niitä penskojakin on syntynyt jne.... naimisiin on päästy jne. Heh. Aivan naurattaa koko ajatus. - hairmetal
Pitkätukkablues kirjoitti:
lyhyet vs pitkät. Minkään mittaiset hiukset eivät näytä hyvältä, jos ovat huonokuntoiset. Kaikille ei "kasva" pitkä tukka jne.
Vaan pitkät ne sexyn naiset hiukset tulee olla! Ei tietty mikään väkisten mahdollisimman pitkäksi rääkätty pehko vaan sellainen omiin mittasuhteisiin sopiva pituus.
Totta on sekin pointti, että on olemassa joku sitkeä myytti siitä, jotta naisen täytyisi leikata tukka kun niitä penskojakin on syntynyt jne.... naimisiin on päästy jne. Heh. Aivan naurattaa koko ajatus.Itelläni on aina ollut pitkä melko paksu tukka... mulla oli joskus jonkin aikaa lyhyet mutta ei ollut kyllä yhtään mun juttu. Vaikka ne olis miten leikannu/muotoillu niin silti ne ei kerta kaikkiaan sopineet (omasta ja kaikkien muidenkin mielestä). Koko nuppi näytti siltä kuin se ei edes tähän kehoon kuuluisi. Kasvatin pitkät takasin ja nyt ne on juuri sen mittaiset kuin olen loppujen lopuksi aina halunnut, noin 10 cm persiin yläpuolella.
Olen samaa mieltä Pitkätukkabluesin kanssa -on täysin naurettavaa että tukka "täytyis" leikata jossain tietyssä elämänvaiheessa. Tosin se on jokaisen oma asia, ihan miten itse tykkää.
Mielipideasioista on turhaa kiistellä koska niissä jokainen on oikeassa.
Itse en leikkaa enää ikinä, edes satavuotiaana.
Ja pitkät hiukset miehellä ne vasta sexyt ovat -omasta mielestäni ;)
- superstaR
Itse en tule ainakaan koskaan leikkaamaan lyhyttä tukkaa! Ei sopisi kasvojeni mallille ollenkaan ja mielestäni pitkät hiukset ovat ihanat kun niitä voi näplätä ja käsillä voi "leikkiä" niillä;)
Nyt hiukseni ovat reilusti yli olkapäiden mittaiset mutta olen kasvattamssa niitä pitkälle puoliselkään. ahh jos olisi jo sellaiset..ihanaa. pidennyksiin en aio turvautua. kyllä hius aina kasvaa ja paljo helpompaa ja terveempää on pitää omaa hiusta kun jotain tekohiuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244736- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483135- 542677
- 2062621
- 512609
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322410- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081549