Pyörässäni on Shimanon Nexus 7-vaihteinen takanapa. Nyt pakkasten tultua meno on muuttunut melko tahmeaksi ja polkeminen on todella jäykkää. Onko navan huollosta mitään apua? Onko vika vai ominaisuus?
Pyörä hyytyy
Paukku Pakkanen
9955
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luonnostaankin nuo napavaihteet ovat 30% rakaampia polkea kuin tavalliset ketjuvaihteet tai sinkulat. Kun siihen laittaa päälle vielä jähmettyneet öljyt, niin ero tuntuu.
Periaatteessa napaan voi vaihtaa talviöljyt, jolloin matkanteko on helpompaa. Keväällä sitten taas tavalliset tilalle. Kannattaa tehdä vain, jos kyseessä on Nordic versio. Niiden pitäisi kestää ympärivuotista käyttöä täällä.
Yleensä snkula on parempi ratkaisu talvipyöräksi. Yleisemmin vaihdepyöränä tavallinen ketjuvaihteinen on helpompi ja kestävämpi.
mulla on sellanen ongelma, että takanavassa jää ilmeisesti vapaaratas jotenkin lukkoon tjsp, koska kun rullaa ilman polkemista hetken niin saa sitten sen rullailun jälkeen polkea tyhjää oikein urakalla ennen kuin ratas taas "puree" kiinni. tämä ongelma siis tullut vasta nyt kun on lähemmäs 15 astetta pakkasta...
Voisitko jotenkin vinkata lähteet noihin "faktoihisi". En ole ennen kuullutkaan, että napavaihde olisi 30% raskaampi käyttää. Yhdestä kolmeen prosentin häviöistä on kyllä puhuttu, mutta että "luonnostaankin". Sama koskee tuota viimeistä lausetta kokonaan. Missä tuollaista on tutkittu ja mitä saatiin tulokseksi?
Yleensä minkä tahansa asian perustelun alkaessa "yleensä...", tietää heti että kirjoittajalla ei ole *mitään* faktaa väitteensä taakse.
Olen nähnyt sellaisen luvun Fillarilehden palstojen linkissä. Äkkiä hakemalla saksalaisen vaihdetuottajan sivustoilla puhutaan 10% häviöstä. Onko viime vuosina ollut kehitystä?
http://www.rohloff.de/en/technical/efficiency/index.html
Toinen selitys korkealle luvulle on todellisista tilanteista mitatut arvot. Napavaihdehan jätetään usein huoltamatta, koska huoltoa kaipaavat kohdat on nätisti paketissa. Napavaihde viedään huoltoon vasta, kun se ei enää toimi.
Kun nämä "faktat" ovat netistä... Ei p...e!
Eivätkö ihmiset ihan totta itse ajattele ja selvitä asioita enää ollenkaan? Uskotaan vain mitä satuttiin löytämään netistä ajattelematta ollenkaan voiko se millään pitää paikkaansa. Ja sitten kerrotaan sitä totuutena eteenpäin.
Mietipä nyt itsekin. Jos jonkin pyörän vaihteisto söisi kymmenen prosenttia sinne annetusta tehosta, kauanko sellaisia pyöriä oikeasti myytäisiin? Vastus olisi sellainen, että sen tuntisi joka polkaisulla. Pyörä panisi vastaan vaikka vetävä pyörä ei koskettaisi maahan. Ostaisitko sellaisen?
"... Jos jonkin pyörän vaihteisto söisi kymmenen prosenttia sinne annetusta tehosta, kauanko sellaisia pyöriä oikeasti myytäisiin..."
Siinäpä se. Moniko napavaihteella ajava ajaa myös paremmalla pyörällä. Moniko huollattaa napavaihteen vuosittain, niin että se oikeasti toimii. En ymmärrä, miksi niitä yleensä myydään.
Vaikuttaisi siltä, että vaihteistosi on pikku huollon tarpeessa. Navan avaaminen ja kuivattaminen riittää, ei tarvitsisi enempää. Mutta jos et asiasta mitään itse tiedä, kannattaisi viedä lähimpään pyörähuoltoon jos aiot ajaa koko talven.
Napavaihde toimii pakkasella ihan yhtä hyvin kuin kesälläkin, kunhan se on edes suhteellisen kuiva ja normaalisti rasvassa.
kuultua: ihmiset tuovat nyt näitä Nexuksen eri malleja pilvin pimein "huoltoon" , koska talvipakkanen jumittaa käyttöä. Kiva lisä hiljaiselle nyt muuten hiljaiseen pyöräkorjaajan aikaan !!