Tarkoitus olisi tehdä ensi kesänä velipojan kanssa viikosta pariin viikkoon kestävä pyöräretki. Ei oo tarkemmin reittiä vielä suunniteltu, mutta taidetaan ehkä pysyä kuitenkin Suomen rajojen sisällä. Pääasiassa yövytään taivasalla, mutta tarkoitus ei ole ottaa koko omaisuutta mukaan. Ehkä pieni makuupussi, vaihtokamppeet ja rahapussi riittää.
Ongelma on nyt lähinnä se, että minkälaiset polkupyörät hommataan tuolle reissulle. Minulta löytyy trekin maastopyörä, mutta mielestäni se on turhan raskas ja hidas tuolle reissulle. Eli pitäisi saada uusi.
Molemmat ollaan ihan hyvä kuntoisia joten kilometrejä varmaan kertyy ihan mukavasti, mutta mitään sen kummempaa pyöräily taustaa ei ole kummallakaan.
Rahaa olisi tarkoitus käyttää tuohon polkupyörään noin 500 - 1200 euroa. Velipojalla tuskin löytyy käytettäväksi enempää kuin tuo 500 euroa. Eli hänen kohdalla joudutaan varmaan etsimään jostain joku käytetty ratkaisu.
Eli minkälainen pyörä olisi hyvä tuolle reissulle??? Kippurasarvisista en oikein perusta ja en tiedä totunkokaan sellaiseen. Pyörä saisi olla sellainen kuitenkin millä matka taittuu.
Kiitos!
trekking/retkipyörä
10
2869
Vastaukset
- alkup. Maantiepyöräi
Veljesi budjetti on liian tiukka uuteen pyörään, joten hän joutuu ostamaan käytetyn. Kannattaa vilkaista Fillarilehden torilta ja paikalisesta pyöräkorjaamosta.
Reilulla tonnilla saa perus retkipyörän. Jos ei ole jotain erityistä syytä suoralle tangolle, niin kannattaa hankkia normaali kippuratanko. Pitkällä matkalla paljon useampi otevaihtoehto, myös ne suoran tangon pari vaihtoehtoa.
Sopivan pyörätyypin voi valita varsinasiten retkipyörien, cyclocrossarien, kevyiden retkipyörien ja jopa maantiepyörien väliltä. Hyllytavarana Suomessa on ainakin Rossanolla, KONA:lla, Salsalla ja Surlylla sopivia pyöriä tuossa hintaluokassa. Crossareita on useammallakin merkillä. - AnttiX
trek 520. ajoin viime kesänä 300km ja 1100 km lenkit. hyvin toimii. runkomateriaaliksi kannattanee valita teräs jos meinaa useampia päiviä / viikkoja polkea. ei tuu sitten paikat kipeeks. tossa trekissä on useita retkipyörälle hyviä ratkasuja: dura-ace tangonpäävaihtajat (saa portaattomaksi - eli voi sitten reissussa hätäseen vaihtaa vaikka eri pakan jos hajoaa), triplapistosuojatut renkaat yms. kaikki ruuvit ja mutterit pitää kiristää testilenkin jälkeen, ettei ne tipu sitten kun poljetaan pitkiä päiviä. tarakka on trekissä aika hepponen. sen on ainoa miinuspuoli, mitä itse huomasin.
toinen vaihtoehto mistä oon kuullu hyvää on surly long haul trucker, mutta sitä ei taida kasattuna saada suomesta. foxcompista saanee runkopaketteja tilattua. varmaan jotain 500€ ehkä enemmän.
hintaa trekillä oli 1300 varusteineen, joten jos budjetti kestää niin kannattaa kyllä. mekaanisia ongelmia viime kesänä tasan nolla!- alkup. Maantiepyöräi
Ainakin pyorahuolto.com on tehnyt LHT:ta. Heillä on myös "talon merkkinä" CicliB.
http://www.pyorahuolto.com/show.php?type=maantie&id=14 - tuleva reissaaja
alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:
Ainakin pyorahuolto.com on tehnyt LHT:ta. Heillä on myös "talon merkkinä" CicliB.
http://www.pyorahuolto.com/show.php?type=maantie&id=14Ainakin tuo trek 520, Cicli B Cross Trekking ja Rossano touring vaikutti ihan mielenkiintoiselta.
Eli siis jos ymmärsin oikein niin kannattaisi ostaa teräsrunkoinen vai?
Entäs nuo osasarjat, tekeekö tuolla Shimanon 105 mitään? Niin no taitaa olla suhteellinen käsite... mutta näin peruskäyttöön...
Miten noista merkeistä sitten osaa päättää sen itselle sopivan? Vielä jos ne on hinnaltaankin aikalailla samaa hintaluokkaa.
Itse olen hieman yli 190cm pitkä ja pelkkää jalkaa (paino 87kg - 97kg tilanteesta riippuen)...eli mikähän runkokoko...? - AnttiX
tuleva reissaaja kirjoitti:
Ainakin tuo trek 520, Cicli B Cross Trekking ja Rossano touring vaikutti ihan mielenkiintoiselta.
Eli siis jos ymmärsin oikein niin kannattaisi ostaa teräsrunkoinen vai?
Entäs nuo osasarjat, tekeekö tuolla Shimanon 105 mitään? Niin no taitaa olla suhteellinen käsite... mutta näin peruskäyttöön...
Miten noista merkeistä sitten osaa päättää sen itselle sopivan? Vielä jos ne on hinnaltaankin aikalailla samaa hintaluokkaa.
Itse olen hieman yli 190cm pitkä ja pelkkää jalkaa (paino 87kg - 97kg tilanteesta riippuen)...eli mikähän runkokoko...?yleisesti retkipyöräilyssä käytetään paljon terästä, koska kilon parin lisäpaino ei enää haittaa kun vehkeitä on muutenkin paljon matkassa. teräsrunko myös joustaa enemmän kuin alumiini. täten se tekee siis pitkäkestoisesta ajamisesta paljon mukavampaa. lisäksi teräs voidaan melkein kylässä kuin kylässä hitsata jotenkuten kasaan jos jotain olennaista rikkoontuu. alumiiniset ja hiilarirungot eivät ole perusvehkeillä korjattavissa.
shimano 105 on ihan hyvä osasarja tuohon käyttöön. jos kysyt samaa maantiepyöräilyä kilpatasolla harrastavalta, shimano 105 on ihan paska. kyseistä sarjaa näkee ainakin muutaman vuoden vanhoissa hybrideissä. parempia osasarjoja ovat shimanolta ainakin ultegra ja dura-ace. lisäksi käytetään paljon campagnolon sarjoja, mutta niihin on vaikeampi saada varaosia.
trek 520:ssä on deore LX takavaihtaja ja navat, joita käytetään useissa laadukkaissa maastopyörissä. etuvaihtaja tais olla 105, kammet tiagra, vaihdevivut dura-ace. ihan hyvä combo mun mielestä retkikäyttöön.
merkeistä ei tarvitse eikä kannata ikinä päättää pyörää. toki valmistajilla on erilaisia takuita yms. trekillä taisi olla ainakin joskus elinikäinen runkotakuu, joten se nyt saattaa vaikuttaa jossain määrin ostopäätökseen. tärkeintä on valita itselleen pyörä, joka tuntuu hyvältä. joidenkin selkä ei kestä kippuratangolla ajamista. rossanon retkipyörissä käytetään ns. perhostankoa, joka sopii ehkä paremmin jos pyöräilystä tulee selkävaivoja. nämä tangot lienevät myös hiukan leveämpiä kuin kippuratangot. tärkeää on valita myös oikea runkokoko. sinun kokoisellesi pitää varmasti valita vähintään koko 54-56 (rungon pystyputken mitta) tai isompi. rungon koon valinta riippuu hyvin paljon oman kehosi mitoista (jalat - yläruumis). tähän kannattaa kysyä apua asiantuntevalta fillarimyyjältä pyöräilyyn erikoistuneesta liikkeestä (en luottaisi siihen että urheilukaupasta tai biltemassa sellaisia löytyy). pyörä on aina koeajettava ennen ostopäätöstä. ei kannata tehdä suuria investointeja esim ostamalla halvemmalla netistä, jos ei ole kyseistä pyörää päässyt missään ajamaan. - AnttiX
AnttiX kirjoitti:
yleisesti retkipyöräilyssä käytetään paljon terästä, koska kilon parin lisäpaino ei enää haittaa kun vehkeitä on muutenkin paljon matkassa. teräsrunko myös joustaa enemmän kuin alumiini. täten se tekee siis pitkäkestoisesta ajamisesta paljon mukavampaa. lisäksi teräs voidaan melkein kylässä kuin kylässä hitsata jotenkuten kasaan jos jotain olennaista rikkoontuu. alumiiniset ja hiilarirungot eivät ole perusvehkeillä korjattavissa.
shimano 105 on ihan hyvä osasarja tuohon käyttöön. jos kysyt samaa maantiepyöräilyä kilpatasolla harrastavalta, shimano 105 on ihan paska. kyseistä sarjaa näkee ainakin muutaman vuoden vanhoissa hybrideissä. parempia osasarjoja ovat shimanolta ainakin ultegra ja dura-ace. lisäksi käytetään paljon campagnolon sarjoja, mutta niihin on vaikeampi saada varaosia.
trek 520:ssä on deore LX takavaihtaja ja navat, joita käytetään useissa laadukkaissa maastopyörissä. etuvaihtaja tais olla 105, kammet tiagra, vaihdevivut dura-ace. ihan hyvä combo mun mielestä retkikäyttöön.
merkeistä ei tarvitse eikä kannata ikinä päättää pyörää. toki valmistajilla on erilaisia takuita yms. trekillä taisi olla ainakin joskus elinikäinen runkotakuu, joten se nyt saattaa vaikuttaa jossain määrin ostopäätökseen. tärkeintä on valita itselleen pyörä, joka tuntuu hyvältä. joidenkin selkä ei kestä kippuratangolla ajamista. rossanon retkipyörissä käytetään ns. perhostankoa, joka sopii ehkä paremmin jos pyöräilystä tulee selkävaivoja. nämä tangot lienevät myös hiukan leveämpiä kuin kippuratangot. tärkeää on valita myös oikea runkokoko. sinun kokoisellesi pitää varmasti valita vähintään koko 54-56 (rungon pystyputken mitta) tai isompi. rungon koon valinta riippuu hyvin paljon oman kehosi mitoista (jalat - yläruumis). tähän kannattaa kysyä apua asiantuntevalta fillarimyyjältä pyöräilyyn erikoistuneesta liikkeestä (en luottaisi siihen että urheilukaupasta tai biltemassa sellaisia löytyy). pyörä on aina koeajettava ennen ostopäätöstä. ei kannata tehdä suuria investointeja esim ostamalla halvemmalla netistä, jos ei ole kyseistä pyörää päässyt missään ajamaan.jos oot kiinnostunu tosta trekistä niin tuolta löytyy arvosteluja
http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/road/520/520/
ite voin ainakin suositella lämpimästi kyseistä fillaria! tuolla oli havaittu samoja ongelmia tarakan kanssa mitä itellänikin. - alkup. Maantiepyöräi
AnttiX kirjoitti:
jos oot kiinnostunu tosta trekistä niin tuolta löytyy arvosteluja
http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/road/520/520/
ite voin ainakin suositella lämpimästi kyseistä fillaria! tuolla oli havaittu samoja ongelmia tarakan kanssa mitä itellänikin.Itse vierastan vähän noita jenkkityylisiä tangonpäävaihtajia. Kun ollaan tiettömillä taipaleilla ja kaiken pitää olla yksinkertaista, niin ymmärrän jutun. Euroopasta ei sellaista kolkkaa löydy. Heittäisin vielä keskusteluun yhden osasarjan: Veloce.
Mitoitus kannattaa tehdä tarpeen mukaan. Jos ajetaan kevyillä kuormilla, niin sitten kevyt pyörä. Jos taas ajetaan raskailla kuormilla, niin sitten otetaan tukevampi fillari. Runkoakin enemmän miettisin kiekkoja.
Rospuuttopyöränä on Spessun Tricross single, jota muuten myydään Iso-Britanniassa yksivaihteisena retkipyöränä! Myyjä sanoi erikseen, että navat on avattu, tarkastettu ja nyt oikeassa kreydessä. Eli koneella tehdyt kiekot saattavat olla ihan mitä vaan. - AnttiX
alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:
Itse vierastan vähän noita jenkkityylisiä tangonpäävaihtajia. Kun ollaan tiettömillä taipaleilla ja kaiken pitää olla yksinkertaista, niin ymmärrän jutun. Euroopasta ei sellaista kolkkaa löydy. Heittäisin vielä keskusteluun yhden osasarjan: Veloce.
Mitoitus kannattaa tehdä tarpeen mukaan. Jos ajetaan kevyillä kuormilla, niin sitten kevyt pyörä. Jos taas ajetaan raskailla kuormilla, niin sitten otetaan tukevampi fillari. Runkoakin enemmän miettisin kiekkoja.
Rospuuttopyöränä on Spessun Tricross single, jota muuten myydään Iso-Britanniassa yksivaihteisena retkipyöränä! Myyjä sanoi erikseen, että navat on avattu, tarkastettu ja nyt oikeassa kreydessä. Eli koneella tehdyt kiekot saattavat olla ihan mitä vaan.voi teettää pyörätohtorilla kiekot erikseen jos epäilee kiekkojensa laatua :D itselläni ei ole ongelmia ollut... painavammassa lastissa olevaan retkipyörään ehkä kannattaa tosiaan painon mukaan harkita vähän tukevampia kiekkoja.
- tuleva reissaaja
AnttiX kirjoitti:
voi teettää pyörätohtorilla kiekot erikseen jos epäilee kiekkojensa laatua :D itselläni ei ole ongelmia ollut... painavammassa lastissa olevaan retkipyörään ehkä kannattaa tosiaan painon mukaan harkita vähän tukevampia kiekkoja.
Millähän merkillä ois suhteessa korkea ja lyhyt runko, kun ite olen pitkäjalkanen ja lyhyt selkänen. Vai onko noissa suurempia eroja?
- alkup. Maantiepyöräi
tuleva reissaaja kirjoitti:
Millähän merkillä ois suhteessa korkea ja lyhyt runko, kun ite olen pitkäjalkanen ja lyhyt selkänen. Vai onko noissa suurempia eroja?
Pyörissä on isoja eroja. Jonkin verran voidaan säätää ajoasentoa mm. vaihtamalla stemmin pituutta. Liikkeistä ainakin Velosportilla on testipenkki, jolla voidaan mitata sopiva runko. Mittaus maksaa aika paljon, mutta sen saa hyvityksenä, jos ostaa pyörän heiltä. Liike on enemmän maantie pyöriin erikoistunut, joten retkipyörävalikoima ei ole laaja. Voisiko Basson Devil Cross'sta tehdä retkipyörän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986948- 1592056
- 1131698
- 511400
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551248Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501118Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001074Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?71006Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan253961- 41939