Liiton 30 vuotis video/kuvat

Huolestunut :(

Taytyy kylla sanoa etta melkein itku tulee kun kattoo keskimmaista patkaa (89-99) ja vertaa sita missa tilanteessa laji on tana paivana. Lajista Suomessa on kadonnut taysin taika ja urheilulliset pelaajat. Paljon on tehtavaa ennenkuin laji kunnolla taas nousee ja en ole varma pystyyko/osaako liitto/seurat sita nostaa...

3

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wacko for Flacco

      Junnuissa on kyllä aika hyvä meno nykyään. Varsinkin nuorimpien E,D junnujen määrä on noussut paljon viime vuosien aikana. Tuo 89-99 ajan suurin moka oli varmaan juuri kunnollisen junioritoiminnan puute.
      Sajl järjestää nykyään erikseen talenttiryhmiä mm. pelinrakentajille ja linjamiehille. Varsinkin tuo QB-akatemia on suorastaan edellytys sille että laji voisi koskaan kehittyä suomessa sille tasolle, että menestyäkseen joukkueet voisivat käyttää muita kuin amerikkalaisia pelaajia tärkeimmissä pelipaikoissa.
      Viime vuonna Wolverines käytti nimenomaan QB-akatemian "oppilasta" Lehtistä pelinrakentajanaan, ja vaikka kausi heillä ei ihan nappiin mennytkään, niin se oli silti rohkea veto oikeaan suuntaan. Sitäpaitsi Janne suoriutui kuitenkin ihan hyvin, eikä varmaan ollut syypää huonoon menestykseen. Wolvoilla oli huonoa tuuria mm. juuri muiden amerikkalaispelaajien loukkantumisien takia.
      Aika monta uutta(vanhoja uudellen perustettuja) joukkuetta on perustettu viime aikoina, ja kolmosdivarikin on saatu käyntiin. Toisin kuin 80-90 luvuilla lajissa on nykyään vakavasti otettavaa junioritoimintaa olemassa jonka ansiosta tulevaisuudessa pelaajat ovat aivan eri tasolla parhaassa iässään kuin tuolloin kuin lajin suosio oli suomessa korkeimmillaan. Uskon että fudis elää uutta tulemistaan suomessa.
      BTW, torstain Simpsons jakson alku on aivan yliveto.

      • Pelaajai vm1967

        No tulitteko huomanneeksi, että noista videopätkistä lähestulkoon kokonaan puuttui naiset, nuoret ja divarit? Jotain lippupallokuvia siellä taisi vilahtaa. Edelleenkin hehkutetaan pelkkää vaahteraliigaa, vaikka jos lasketaan pelaajamäärällisesti, se edustaa vain murto-osaa kokonaisuudesta. Mutta itsekin pelanneena tuolta 80-luvun alkutaipaleelta asti laji on kyllä mennyt kovasti alamäkeä juurikin 80- ja 90-luvun jälkeen. En sitten tiedä että missä se suurin syy on, liiton vai seurajoukkueiden saamattomuudessa.

        Pari hyvää nettisaittia on tullut viimeaikoina www.jefu.fi ja www.touchdown.fi joista on ollut mukava käydä katomassa pelikuvia aina kun ei ole itse päässyt paikanpäälle matseja seuraamaan. Jälkimmäisellä saitilla varsinkin on hyvin ollut myös esillä koko lajikirjo. Tuon kaltaista talkootyötä tarvitaankin että saadaan lajille sitä näkyvyyttä. Toivottavasti sivustoja ylläpitävät voimat jaksavat tehdä arvokasta työtään, sillä lajin tuntien siitä ei varmasti paljoa kiitosta tule herumaan.

        Jollain tapaa pitäisi taas saattaa se suuri yleisö tuonne lajin pariin, sillä tuolla videopätkissä oli hauska nähdä kun lippuja jonotettiin bollikselle, jossa itsekin muutamia loppuotteluita pelanneena oli mahtava fiilis pelata täysille 4.000 katsojan katsomoille, sekä 1991 loppuottelussa stadikalla, jossa taisi olla ennätysmäärä, 10.000 paikalla. Omasta mielestäni Finnairilla ja ISS:llä pelattavien loppuotteluiden fiilis ei ole samaa luokkaa ollut, sillä liian isot katsomot latistavat vähän sitä tunnelmaa, jota tiiviimmin pakattu porukka toi esimerkiksi bolliksella. Näin ollen olisikin hienoa jos esimerkiksi Velodromille saataisi kunnon alusta ja valaistus sinne niin sinne varmasti saataisi hieno spektaakkeli aikaiseksi kun ensi kaudella Wolverines ja Crocodiles ottavat yhteen loppuottelussa. ;)


    • sretsoor

      pillitä sä vaan kakkapylly siellä kotona, me mennään taas huomenna harkkoihin kehittymään.
      sillä tavoin laji saadaan nousuun, ei marisemalla vanhojen (hyvien) aikojen perään.
      kannattaakohan niistä ajoista nyt muutenkaan liikaa mallia ottaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe