Mites joulusuunnitelmat?

Kinkku uunissa ja punkku korkattu, joten meillä on joulu alkanut.

Huomenna tulee loput kakarat, siivotaan, laitetaan kuusi, laitetaan ruokia jne. Aattona tulee anoppi ja akan sisko miehineen tänne ja tietty pukki tulee illalla.

Tämä on munkin ensimmäinen kunnon joulu omassa kodissa perheen ympäröimänä. Tähän saakka olen ollut joulun joko yksin tai vanhempieni luona.

Odotukset on kovat ja fiilikset hyvät. :)

44

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uk-ko

      Aattoa vietän vanhempieni ja sisareni perheen kanssa. Vanhempani ovat sen verran iäkkäitä, että mielelläni vietän aikaa heidän seurassaan. Ei voi enää olla varma, koska on viimeinen yhteinen hetki. Tarjoilu on nyyttäripohjalta: mun osuus on lanttulaatikko ja sienisalaatti.

      Joulupäivän pyhitän itselleni: saunomista, lueskelua, käppäilyä talvisessa maisemassa ja rauhaa.

      Tapanina poikani tulevat luokseni ja luvassa saunan lisäksi on armotonta vääntöä maailmankatsomuksellisista aiheista akselilla salaliitot - sikojen kärsimykset - vallan turmeleva vaikutus - rahan turmeleva vaikutus - tietoisuuden kasvattaminen.

      Odotukset on kovat ja fiilikset hyvät !

      • minä yrittäisin isäni kanssa keskustella tietoisuuden kasvattamisesta, niin se keskustelu olisi kyl lyhyt ja hiljainen :)

        Hyvää joulua!


      • uk-ko
        relaxed_eyes kirjoitti:

        minä yrittäisin isäni kanssa keskustella tietoisuuden kasvattamisesta, niin se keskustelu olisi kyl lyhyt ja hiljainen :)

        Hyvää joulua!

        äijämeiningiltä :-) Hyvää Joulua teillekin.


    • amaly

      meillä pakataan parasta aikaa ja venaillaan H-hetkeä eli lähtöä, se siitä rauhasta...toistaiseksi :>>

      • onneks tarvii täl kertaa lähteä mihinkään joulun aikana..eiköhän se rauhakin sielt teil koita. :)

        Hyvää joulua!


    • Jazuli

      nytte parahillaan kinkku uunissa ( 8 kilonen)...noh se kutistuu...jouluaattona mun kotiväjelle syömää..saunoo ja laulamaa..illaksi kotiin ja siinäpä se..=o))

      kun ei ole lapsiakaan nii joulu on sillain vähän pelkistetympää..

      teillä on nyt se uus pieni ihminenki siellä, maailman paras joululahja..nauttikkaa joulusta perheen voimin..kaikkien muksujen keralla..=o)

      oikee mukavaa joulua..

      • relaxed_eyes

        nautitaan. :)

        Ja oikein hyvää joulua teille myös!


      • Jazuli
        relaxed_eyes kirjoitti:

        nautitaan. :)

        Ja oikein hyvää joulua teille myös!

        *niiata niksauttaa*..=o)


    • maniamania

      Nauti onnestasi, äijä. Toivon jotain samanlaista omaani elämään.

      Nyt joudut mistelioksan alle. Pusu poskelles.

      • tässähän ihan punastuu...

        :)

        Oikein hyvää joulua sinullekin!


    • MittaTäynnä

      yövuoro vielä tänä yönä työmaalla, sen jälkeen viikon loma joulua viettäessä. Ensi paistetaan kinkku ensi yönä, kun on valmiiksi jo tottunut yö valvomiseen. Perheen seurassa rouva ja kolme lasta rauhallista joulun viettoa.

      • taiskin jo aiemmin olla aiheesta puhetta..:)

        Hyvää joulua teille!


      • maniamania

        :)


    • laskin väärin

      Kinkku menee uuniin huomenna, lahjat ready ja ihan hyvä fiilis muutenkin.

      Pitkästä aikaa paljon ihmisiä kokoontuu saman katon alle, ihan mukavaa tulee varmasti olemaan :-)

      • samaa mieltä. Joulussa pitää olla ihmisiä ympärillä(ja kersoja jaloissa).

        :)

        Oikein hyvää joulua teille!


      • laskin väärin
        relaxed_eyes kirjoitti:

        samaa mieltä. Joulussa pitää olla ihmisiä ympärillä(ja kersoja jaloissa).

        :)

        Oikein hyvää joulua teille!

        Hyvää joulua myös teille!

        :-)


    • Jouluna iskee aina "tiskikonesyndrooma"....silloin se on pahimmillaan.
      Parempi vaan olla tekemättä yhtään mitään ja koettaa kestää.

      Suunnitelmissa olisi syöttää, juottaa ja saunottaa akan sukulaisia täällä meillä aattona....

      • Jazuli

        sukulaiset töihin..=o)


      • Jazuli kirjoitti:

        sukulaiset töihin..=o)

        Ehkä ei kuitenkaan.


      • Iskeekö se syndrooma niin, että tiskikone on täytetty ihan mite sattuu, vai niin, että sun pitäis se täyttää?

        Oikein hyvää joulua teille sinne kuitenkin!


    • phr

      Kuulostaa hyvältä. Nauti tästä Joulusta (ja tietty tulevistakin) sillä se kuulostaa niin erilaiselta kuin aiemmat lähihjousi! Älä aseta liikaa odotuksia vaan nauti pyhistä, joulusta. lomapäivistä ja rakkaittesi läsnäolostä.

      Itse tykkään joulusta, sen laittamisesta, tuoksuista, mauista, tunnelmasta yms. mutta nykyinen rakkaani inhoaa kaikkea jouluun liittyvää, joten joudun pidättäytymään Joulun vietosta ja joulutunnelman nauttimisesta. Toivon, että joskus hän ymmärtäisi, että Joulu on yhdessäolemisen aikaa ja vähintäänkin siloin olisi aika ja mahdollisuus muistaa lähimmäsiämimme rakkaudella.

      • odotukset oli vähä väärä sanavalinta, minä olen pikemmin toiveikas kuin kovin odotuksin ladattu. Joulun tuoksut, etenkin ruoka on melkein yhtä hyvää kuin rakkaat läheiset lähellä...No ehkä ei nyt kuitenkaan, mutta hyvälle joulu kuitenkin tuoksuu. :)

        Hyvää joulua sinne teille!


    • ,,....

      Ei varmaan välttämättä olis suurikaan ihme, jos vaikka teillä "akateltaisiin" ihan joulupöydässäkin, kun kerran KYKENET syyttelemään sinua moloa muka ahdisteleviksi tälläisia tavallisia ja sinulle melko vähän kommentoivia ihmisiäkin...

      Kuvottavaa, että kaltaises kuvittelee luovansa jotakin mielialaakin vielä. Ja älä vittu stalkkaa, esim. sanomalla, ettei viestiis saa kommentoida! Itsekin aina kommentoit. Mun silmissäni olet joku outo ja pelottava pelle, joka useimmiten on asiattomasti ahdistellut mua. Sulla kun noi jutut ei vissiin ihan totuudessa aina pysy. Vähän friikkiä, että olet hyökkäilyt ilman perusteita. Onks kenties kavereitas, mua palstalla stalkanneet sekopää- niskapaskantaja- nöyryyttäjä-kusipäät?

      Joukusuunnitelmat on ihan jees. Tossa pari lahjaa pitäis vielä jaksaa paketoida. (PS. Mulkku: älä tule, vaikka ilmeisesti mua olet kytännytkin, syyttelemään mua stalkeriksesi. Kato edes alkeellinen aivotoiminta edellyttää sitä, että käsität, ettei mikään keskustelupalstan viesti ole ainoastaan sulle.)

    • Siivoaminen jää hieman kesken.

      Konjakki saattaa riittää, jos ei viskiä löytyy.

      Hauskaa joulua.

      • ja hyvää joulua sulle kans! :)


    • vietämme joulua. Hyvää Joulua Sinulle, Rouvalle ja Lapsille :)!

      • ja oikein hyvää joulua myös Teille! :)


    • joulu menee kun käydään kullan kanssa vuoronperään kummankin vanhemman/ vanhempien luona jouluherkkuja ahmimassa..Tänään mennään yhdessä vielä viime hetken pienille jouluostoksille vaikka jouluaatoksi on jo pienet lempiväisten väliset lahjat hankittu, joissa ajatus lienee tärkein..

      Joulupäivänä taas näen pitkästä aikaa muitakin läheisiäni, mm. pienen veljentyttäreni

      • hyvää joulua myös teille! :)


    • sirpamaikkarilta

      aattona ja sitten lähetään Pässilään perjantaina. Yks ihanista asioista on että saa olla ihan koko joulun vapaalla. Ei tarvii mennä töihin! Harvinaista herkkua.

      • sirpamaikkarilta

        Nautihan kaikesta hälinästä ja tohinasta. Kaikille lahjoja tarpeeksi ja oikeanlaisia!


      • sirpamaikkarilta kirjoitti:

        Nautihan kaikesta hälinästä ja tohinasta. Kaikille lahjoja tarpeeksi ja oikeanlaisia!

        saas nähärä onko se pässi hommannu sulle oikeanlaisia yllätyksiä. :)

        Oikein hyvää joulua!


    • rekyyli-61

      hyvältä tuntuu joulun odotuksen fiilikset, oikein hyvältä.

      Itsellä pääsi kinkku pirulauta jäätymään, kun säilytin sitä pari päivää ulkosalla kodin pakastimen täyttymisen takia. Se sulaminen voi viedä nyt pari päivää huoneen lämmössä?

      • eiköhän se reilussa päivässä huoneenlämmössä sula...

        Ja kiitos ja hyvää joulua! :)


    • radanvarresta

      kirjoittaa nimimerkilläni joulusta, mutta kokemukseni mukaan sellaiset viestit häviävät. Hyvä, että sulle tämä suodaan.

      Ei muuta kuin oikein hyvää joulua koko teidän poppoollenne!

      • No poistuu jo poistuu, mut oikein hyvää joulua kuitenkin sullekin! :)


    • Leenimaija

      yhdet joulukahvit juomassa, asioilla käydessäni ja loput ruokaostokset tekemässä. Huomenna vähän järjestelen kotiani ja laittelen joulukoristeita. Kinkun ostin valmiina, mutta laatikot teen itse, muutaman tortun leivon samalla,( leivinuunissa riittää lämpöä moneenkin paistokseen) Eilen leivoin jo piparit ja rusinapullat.

      Lunta on satanut jo 20 cm ja nytkin tuiskuttaa, varmaan aamulla ensimmäiseksi lumityöt edessä.

      Hyvää Joulua!

      • oikein hyvät joulut myös sinulle. :)


    • Virkkis

      Eli tavoitteena on noin 8 tuntia kestävä erektio. Ja ilman viagraa. Apuna on lemppari thaikkuhieroja ja sen sisko 8D

      • Kyllä siinä kuule pian mälli lentää. :)

        Hyvää joulua!


    • sininen_sitruuna

      ... alkoi mun osaltani työpäivän jälkeisten pitkien unien jälkeen. Kinkku on otettu jo uunista, vielä lahjoja äsken paketoitiin ja pari lasillista piti tuossa maistella punaviiniä.

      Huomenna nukutaan pitkään, heräillään rauhassa.. kotosalla ollessa, kaikessa rauhassa.. syödään hyvin ja nautitaan! :)

      Rauhallista Joulua!

      • kiitos ja oikein hyvää joulua teillekin sinne! :)


    • Les Kinkku on uunissa ollut jo hyvän aikaa ja konjakit availtu...

      mitä tässä suunnittelemaan...Talvinen tunnelma ja Joulurauha huomenna.

      Hyvää Joulua teidän perheelle!

      http://www.youtube.com/watch?v=jgthWtT0jOg


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      202
      2133
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1178
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      22
      824
    5. 58
      796
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      741
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      567
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      532
    Aihe