missä palstan taso? miksi nykyään jokainen aihe täällä on haukkumista tai rasismia? missä ovat ne melko normaalit keskustelut joita vielä vuoden alussa löytyi ja todelliset keskustelut? missä muualla voi keskustella monikulttuurista, eri maista ja eri maiden ihmisistä jos ei ole esim. suhteessa mutta kiinnostunut aiheesta?
ei huvita tänne kirjoittaa mitään kun tänne ovat kokoontuneet jopa Jouluna kaikki rasistit ja pilkkaajat riitelemään keskenään!
Hyvää Joulua palstalaisille ja muille toivottavasti teillä on hyvä omatunto.
ei huvita tänne kirjoittaa mitään kun tänne ovat kokoontuneet jopa Jouluna kaikki rasistit ja pilkkaajat riitelemään keskenään!
Hyvää Joulua palstalaisille ja muille toivottavasti teillä on hyvä omatunto.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Totta turiset kuomaseni!
aikaisemmin täällä oli oikeasti hyviä keskusteluja ja olen saanut muutaman Naamakirja-kaverinkin täältä kun on keskusteltu oikeista asioista ja ongelmista!
Kun tosiasia on että monikulttuurisissa suhteissa useinkin on enemmän ongelmia kuin suomi-suomi. suhteissa! Niitä olisi mukava jakaa täällä ilman että saa heti haukut tai rasistisia juttuja niskaan!
Joten mielestäni rasistit voisivat katsoa omaan napaan ja huomioida että kaikki me olemme erilaisia ja antaa olla EDES joulun aikana kaikkien rauhassa!! kyllä me kaikki tiedetään että suomessa on paljon rasismia ja epäilyä maahanmuuttajia kohtaan mutta en tiedä onko se mukavaa lueskella täällä siitä, kun on jo yleensä valmiiksi ongelmia!? ja tämä olsis hyvä paikka pyytää apua ja antaa sitä myös!!
"tosiasia on että monikulttuurisissa suhteissa useinkin on enemmän ongelmia kuin suomi-suomi. suhteissa!"
musukuukeripatja avautuu kokemuksistaan BUHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAA
sun ongelmasi joka on mielenterveydellinen....koetapas hakeutua ammattilaisten hoitoon.
"Keskustelupalstat ovat täynnä kirjoittajia, jotka aloittavat uusia aiheita siinä toivossa, että niihin tulisi paljon vastauksia. Tällaisia henkilöitä kutsutaan trolleiksi eli henkilöiksi, jotka yrittävät väkisin saada kommentteja omiin viesteihin. Yleensä tällaista keskustelua luodaan tekemällä uusia aiheita, joiden sisältö on herjaavaa, provosoivaa tai muuten vain mahdotonta.
Joillakin keskustelupalstoilla herjaavia viestejä on enemmän kuin asiallisia viestejä yhteensä. Millainen tilanne on viiden vuoden päästä? Onko viiden vuoden kuluttua yhtäkään keskustelupalstaa, jossa olisi laadukasta keskustelua? Otetaan esimerkiksi Suomi24-keskustelupalstan. Siellä on trolleja kaikkine ärsyttävine arvosteluineen mutta myös asiallisuutta noudattavat kirjoittajat. Valvontaa ei kuitenkaan ole minkäänlaista, koska herjaavat viestit jäävät yleensä kaikkien näkyville. Harvoin niitä poistetaan ja jokaisella palstalla ei ole edes moderaattoria ja jos onkin, niin herjaavia viestejä on silti niin paljon, että niiden kaikkien huomaaminen on käytännössä mahdottomuus.
Tyypillisimmät trollit esittävät esimerkiksi asioita, jotka eivät pidä paikkaansa alkuunkaan. He voivat väittää sitä mikä ei pidä paikkaansa ja jos käyttäjä alkaa väittelemään trollin kanssa, niin hän saa vastineeksi yleensä rakentavan palautteen sijasta sitä negatiivista palautetta. Ei ole siis mikään ihme se, että miksi nykyään keskustelupalstoille kirjoitetaan herjaavasti, koska ensinnäkin voidaan kirjoittaa anonyymisti ja toisekseen kukaan ei valvo. Nykyään tällaista törkeää kielenkäyttöä voi lukea vaikkapa Suomi24-keskustelupalstalta. Juuri tämän johdosta useimmat keskustelupalstat ovat menettäneet tarkoituksensa jo ajat sitten."
on toki huono mielestäsi koska et kestä lukea totuuksia tuontimiehestäsi joka lienee köyhästä maasta saapunut pummi ja rikollinen.
Tämä palsta on ihan hyvä siinä että se antaa oikean kuvan suomalaisten ajattelusta.
Muuta hyvää tässä palstassa ei sitten olekaan.
Ah, JapanilaisenMies! Kuinka miellyttävää huomata sinunkin vielä seuraavan tätä palstaa. En itse yleensä tänne paljoa kommentoi, enkä ole koskaan aikaisemmin kirjoituksiasi kommentoinut, vaikka mieleni olisikin tehnyt. Käytänkin nyt tilaisuutta hyväksi: Kiitos kirjoittamistasi.
Minun mielestäni tämä palsta on huono siksi, että tämä voi antaa erittäin vääristyneen kuvan siitä mitä suomalaiset oikeasti ajattelevat. Palstaa seurattuani olen havainnut, että tänne kirjoittelevat (poislukien muutamat rekisteröityneet naiset) lähinnä yhdet ja samat henkilöt nimimerkkejään vaihdellen - ja nämä henkilöt - miehet sekä naiset - ovat, jotkut heistä... sanoisinko ainakin lievästi mieleltään häiriintyneitä. Näiden henkilöiden kirjoituksien pohjalta ei mielestäni pitäisi vetää suuria johtopäätöksiä siitä, mitä normaalit, suuri ja hiljainen enemmistö suomalaisista, todella ajattelevat.
JapanilaisenMies. Oletko sattumoisin käynyt lukemassa mitä ja miten esimerkiksi joillakin suomalaisilla Thaimaan matkailu aiheisilla keskustelu sivuilla keskustellaan? Siis sivuilla, toisin kuin täällä, joita moderoidaan ja joissa rekisteröityminen on kunniassa. Vielä toinen kysymys nyt tilaisuuden tullen. Olen erittäin kiinnostunut Japanilaisuudesta yleensäkin ja Japanin kulttuuri (tai naisetkaan) eivät minulle ole entuudestaan aivan tuntemattomia. Haluaisin kuitenkin kysyä sinulta, että onko sinulla antaa vinkkejä netti osoitteista mihin Japanista ja japanilaisista kiinnostuneen kannattaisi tutustua?
Yksinäiset ja katkeroituneet suomalaiset haukkuvat maahanmuuttajia ja heidän kanssaan onnen löytäneitä. Jos olet jäänyt yksin niin sinussa se vika on ei muissa kuten maahanmuuttajissa tai heidän kumppaneissaan.
Puhutko nyt maahanmuuttajista vai maahantunkeutujista.
Noissa on selkea ero.
En tieda ketaan joka olisi haukkunut maahanmuuttajia tai heidan puolisoitaan. Mita maahantunkeutujiin tulee....
Siis palsta antaa lähinnä todellisen kuvan wannabe persujen törkeästä kielenkäytöstä ja kyvyttömyydestä pysytellä palstan aiheessa "Asuuko kultasi kaukana ulkomailla? Oletko liitossa ulkomaalaisen kanssa? Keskustele suhteesta ja arkipäivästä, kun kumppani on ulkomailla tai ulkomaalainen".
Me emme asu Suomessa, mutta siellä vieraillessamme saamme kokea lämmintä vieraanvaraisuutta ja asiallista ystävällisyyttä niin tuttavien, sukulaisten kuin palveluammateissa toimivien ihmisten taholta. Myös kotimaamme paikalliset ulkosuomalaiset muodostavat tiiviin ystäväpiirimme, eikä heistä tavallisista mukavista ihmisistä kukaan sortuisi palstan tyylisiin rimanalituksiin vain siksi, että osa meistä ulkosuomalaisista elää kaksikulttuurisessa suhteessa.
Eli en allekirjoita ollenkaan tuota mielipidettä, että palsta antaisi oikean kuvan suomalaisesta ajattelusta.
Mistä olisit kiinnostunut?
Deitti osoitteita minulla ei ole mutta muuta kyllä löytyy.
Oma suosikkini on tämä sivu
http://www.newsonjapan.com/
josta löytyy hyvin Japanin uutiset ja siitä vasemmalta sitten lisää linkkejä.
Tältä sivulta sitten löytyy hyvin Japanin uusia tuotteita ja ideoita
http://www.japantrends.com/
Ja jos olet kiinnostunut kielestä niin tämä on paras kokoelma siihen liittyviä linkkejä
http://www.csse.monash.edu.au/~jwb/japanese.html
Nyt jo kannattaisi laittaa se turpa rullalle puhuttaessa Halla-ahosta.
Toistan viela kerran etten ole Halla-aho.
Varovaisuutta tuohon apulannanjauhantaan.
Surullista on lähinnä se, että palstan häiriköt eivät ole niinkään räksyttäviä rasisteja, vaan verkoston läpi pudonneita mielenterveyspotilaita, jotka ovat samalla erittäin sivistymättömiä ilman alkeellisimpiakaan käytöstapoja. He ovat työkyvyttömyyteen saakka vinksahtaneita, yhdelläkin on siten aikaa roikkua palstalla kitisemässä huomiota 24/7.
Näillä yksinäisillä mielenterveystapauksilla ahdistus tiivistyy lähinnä pitkinä juhlapyhinä. Sehän heijastuu selvästi tällä palstalla. Ei voi edes ottaa tosissan heidän kirjoituksiaan, sillä ne ovat liiallisen alkoholin vaikutuksen alaisena kirjoitettuja katkeruuden ja ahdistuksen purkauksia.
Kaikkein surullisinta on se, etteivät he ymmärrä, tai osaa kunnioittaa perinteistä suomalaista joulurauhaa. Miten sellainen tapaus voi häpäistä isänmaamme teeskentelemällä olevansa suomalaisuuden puolestapuhuja?
No vastataan nyt, kun kerran ylempänä mainituksi seurankipeäksi luuseriksi ilmottauduit. Pipi pääsi poksahtaa vielä, jos ei yhtään saa suomalaistädin huomiota :-(
Ehkä alan tutkiskella Koraania ja viedä Suomeen muslimeja sitten seuraavassa elämässäni. Joulurauha sentään on täällä nykyisessä kotimaassani kunniassa, toisin kuin siellä kotosuomessa, näköjään. Täällä ei edes kaupat saa olla joulurauhan julistuksen jälkeen auki ennen kuin vasta maanantaina.
sulla on haukkua ihmisiä mielenterveys potilaiksi ,sun muuksi yksinäiseksi.Jos sulla ei ole hyvä olla suomessa,niin painu ukkos kehitysmaahan,voipi olla että muutaman vuoden päästä opit arvostamaan kotimaata paremmin.
suuttui!!!
Niinpä. Kerrataanpa vielä miten yhdelle sun toiselle tietoliikenteen häiritsijälle pitkän päälle tulee käymään:
http://m.digitoday.fi/?page=showSingleNews&newsID=20039827
Samaa mieltä monien (etenkin nimimerkillisten) kirjoittajien kanssa. Tosiaan tuolla lukee palstan kuvailu niin vaikea ymmärtää miksi rasistit yms. kokoontuvat tänne häiriköimään. Se on ollut myös inhottavaa täällä kun aloittaa jonkun keskustelun ja jotkut tulevat väittämään tietävänsä asioita joista eivät ole kuulleetkaan.
Jonkun trollin piti tähänkin kommentoida näin vaikka kirjoitin etten itse seurustele ulkomaalaisen kanssa:
"on toki huono mielestäsi koska et kestä lukea totuuksia tuontimiehestäsi joka lienee köyhästä maasta saapunut pummi ja rikollinen. "
Eihän sitä muuta syytä voikaan olla.......
En ole viitsinyt suljetulle palstalle hakeutua, jonka perustivat täällä nimimerkeillä kirjoittaneet koska en seurustele ulkomaalaisen kanssa niin tuntuisi jotenkin hölmöltä sinne tunkea?
koska se on vaan ulkomaalaisten kanssa seurusteleville eikö?
sellaisille, joita kiinnostaa eri kulttuurit, maat ja kulttuurierot ei taida oikein olla mitään palstaa. Tykkään matkustella ja tutustua ulkomaalaisiin, eikä siihen tarvita yhden yön suhteita yms. tai muuta kuten täällä heti oletetaan.
Onko se edes ihme kun muut kulttuurit kiinnostaa kun täällä on niin negatiivisia ihmisiä? käyttäisivät hekin kaiken mollaamisaikansa vaikkapa deittiprofiilien tekemiseen ja läheistensä auttamiseen!
Olisi hienoa jos tänne saataisiin joskus pakollinen rekisteröityminen!
siinä sitten näkisi kuka uskaltaa omalla nimimerkillä keskustella aitona itsenään ja vähitellen loppuisi tämän palstan rasismi.