Tietoa rypsiöljystä!

Kotimaisella kylmäpuristetulla rypsiöljyllä on oliivioljyäkin enemmän suosituksia terveysvaikutuksissa.

Rypsiöljyssä on muun muassa alfalinoleeni-,ja öljyhappoa sekä E-vitamiinia.

ALA Alfalinoleenihappo (ALA) kuuluu linolihappoon (LA) ohella välttämättömiin rasvahappoihin, joita on saatava ravinnosta, koska elimistö ei kykene muodostamaan niitä itse. Niiden liian vähäinen määrä ravinnossaon erittäin haitallista.

Alfalinoleenihappoa tarvitaan muun muassa solukalvojen kunnon ylläpitoon ja tulehduksilta suojaavien säätelijäaineiden muodostukseen. Alfalinoleenihaposta muodostuu elimistössä omega-3-rasvahappoja, joita ovat EPA (eikosapentaeenihappo) ja DHA (dokosaheksaeenihappo).

Rypsiöljyssä omega-6-rasvahappojen ja omega-3-rasvahappojen suhde on tasapainoinen (2:1). Tässä mielessä rypsiöljyä ei voi verrata oliiviöljyyn, jossa ei ole alfalinoleenihappoa eikä se voi siten muodostaa omega-3-rasvahappoja. Rypsiöljyssä on vähiten tyydyttyneitä rasvahappoja (6 prosenttia), ja juuri öljyn muodossa nautittuna se parantaa kolesteroliarvoja, mikäli sitä nautitaan tyydyttyneiden rasvojen sijasta. Kylmäpuristetun rypsiöljyn valmistuksessa lämpötila ei saa nousta yli 40asteen, jotta öljyn rasvahapot ja vitamiinit säilyvät luonnonmukaisina.

E-vitamiini rasvaliukoisella E-vitamiinilla on lisäksi antioksidanttivaikutusta. Se saattaa suojata monilta sairauksilta, kuten syövältä, näkö- ja muistihäiriöiltä, ihottumalta ja nivelrikolta.

TUTKIMUKSIA:

Tampereen yliopistollisessa sairaalassa tehtiin kolme vuotta kestänyt kaksoissokkotutkimus, johon osallistui 38 tervettä koehenkilöä. Kotimaisella kylmäpuristetulla rypsiöljyllä havaittiin enemmän suotuisia terveysvaikutuksia kuin vastaavalla oliiviöljyllä. Sen todettiin vähentävän oliiviöljyä tehokkaammin "pahan" LDL-kolesterolin kantaja-aineiden määrää veressä, mikä estää kolesterolin kertymistä verisuonten seinämiin. Lisäksi rypsiöljy havaittiin oliiviöljyä paremmaksi E-vitamiininlähteeksi. E-vitamiinin on todettu hidastavan LDL- kolesterolin "härskiintymistä". Rypsiöljyssä on yli 10 prosenttia veren kokkaroitumista estävää alfalinoleenihappoa, jota oliiviöljyssä ei ole lainkaan.
Tutkimuksessa selvitettiin kasvisöljyjen vaikutuksia muun muassa leptiini-nimiseen lihavuushormooniin, verisuonten toimintaan sekä rasvojen aineenvaihduntaa sääteleviin tekijöihin. Lihavuushormonin määrä väheni rypsiöljyn käytön myötä. Öljyä annosteltiin sämpylöissä, ruokaöljynä sekä salaatinkastikkeessa.

Asiantuntijana :
Fat, dosentti Into Laakso,
Helsingin yliopisto,
farmasian tiedekunta

Tässä teille, jotka jaksavat niin paljon rypsiöljyä haukkua.
9339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuossa nyt ei ollut mitään mikä saisi minun vaihtamaan oliiviöljyn rypsäriin.
Rypsiöljy sisältää edelleen ihan liikaa omega-6:sta joten sen käyttöä ei voi suositella. Ja rypsiöljy ei edelleenkään sisällä sitä tärkeää omega-3:sta jota saa kalasta. Rypsiöljyn omega-3:sta vain pieni osa muutetaan EPA:ksi ja DHA:ksi. Tämä yhdessä suuren omega-6 pitoisuuden kanssa tekee rypsiöljystä huonon vaihtoehdon.

Ja en nyt edes tiedä kuinka monetta kertaa väität että oliviiöljy ei sisällä omega-3:sta. Mutta hyvin jatkat valheittesi kirjoittamista täällä. Toivoen kenties että riittävällä toistolla omega-3:t häviäisi oliiviöljystä.

Ja mainitaan nyt tämäkin että tämä oli jälleen palstan vakiohäirikön aloituksia joita on tänäänkin tullut useita. Saa nähdä kerkesinkö edes ennenkuin hän vastasi itselleen.

Äänestä
  • laittaa aina vastaan samoin kuin lchf-kammoinen OjieW.

    Miksi Valtakunan virallinen instanssi THL ja sen johtaja Maailmallakin arvostettu Pekka Puska on kuin kirosana muutamien vastustajien suussa ?

    Äänestä

  • Panda-Suklaa,,,, kirjoitti:

    laittaa aina vastaan samoin kuin lchf-kammoinen OjieW.

    Miksi Valtakunan virallinen instanssi THL ja sen johtaja Maailmallakin arvostettu Pekka Puska on kuin kirosana muutamien vastustajien suussa ?

    THL ja PP siis sponsoroi rypsiöljyn mainostamista? Vai miten liität THL:n ja PP:n edellisiis viesteihin?

    Mainitaan nyt vielä erikseen että näitä kahta ei edellisissä viesteissä mainittu, vaan sinä toit nämä esiin. Mutta ilmeisesti sitten nämä alkaa olemaan vastustajien suuss kirosana, VHH-laisille ne on lähinnä vitsi.

    Äänestä

  • Kotimainen kylmäpuristettu rypsiöljy on hyvä vaihtoehto ja käyttipä mitä öljyä tahansa on omega 3 otettava kalaöljystä jotta siitä olisi ihmiselle jotain hyötyä.

    Äänestä

  • Helppoa.. kirjoitti:

    Kotimainen kylmäpuristettu rypsiöljy on hyvä vaihtoehto ja käyttipä mitä öljyä tahansa on omega 3 otettava kalaöljystä jotta siitä olisi ihmiselle jotain hyötyä.

    Ehkä se on OK, mutta huonompi vaihtoehto kuin oliiviöljy.

    Äänestä

  • Skäri. kirjoitti:

    THL ja PP siis sponsoroi rypsiöljyn mainostamista? Vai miten liität THL:n ja PP:n edellisiis viesteihin?

    Mainitaan nyt vielä erikseen että näitä kahta ei edellisissä viesteissä mainittu, vaan sinä toit nämä esiin. Mutta ilmeisesti sitten nämä alkaa olemaan vastustajien suuss kirosana, VHH-laisille ne on lähinnä vitsi.

    ei myöskään sponsoroimisesta

    IHMETTELIN VAIN SINUN paniikia aina kun puhutaan yleisistä ,hyviksi todetuista asioista !

    Olet ottanut liian kirjaimellisesti sanonnan : " VAIN ELÄVÄT KALAT UI VASTAVIRTAAN " ! ---?

    Milloin vastustamisesi ylettyy sinun itseesi ?

    Äänestä

Ensi kerralla kun referoit tutkimuksia tai vastaavia, olisi toivottavaa, että ymmärtäisit edes jotain sekä lukemastasi, että kirjoittamastasi.

"ALA Alfalinoleenihappo ... on saatava ravinnosta, koska elimistö ei kykene muodostamaan niitä itse. Niiden liian vähäinen määrä ravinnossaon erittäin haitallista."

ALA = kasvikunnan omega-3 -rasvahappo. Elimistömme ei tarvitse sitä välttämättä lainkaan, toisin kuin väitit. EPA on eläinkunnan omega-3 -rasvahappo ja se on se meille välttämätön rasvahappo. Elimistömme muuttaa saamansa ALA:n EPA:ksi, tosin erittäin huonolla hyötysuhteella, vain 5 % ALA:sta muuntuu EPA:ksi. Sen takia omega-3 -rasvahapot kannattaa ottaa suoraan EPA:na eikä lainkaan ALA:na.

"...rypsiöljyä ei voi verrata oliiviöljyyn, jossa ei ole alfalinoleenihappoa eikä se voi siten muodostaa omega-3-rasvahappoja."

Oliiviöljyssä on alfalinoleenihappoa toisin kuin väität. Mutta kasviöljyistä omega-3 -rasvahappoja ei kannata ottaa. Järkevämpiä lähteitä ovat rasvaiset kalat ja kalaöljyvalmisteet. Huonoksi omegalähteeksi kasviöljyt tekee huonon omega-3 -hyötysuhteen lisäksi se, ettei kasviöljyissä ole lainkaan elimistöllemme välttämätöntä DHA-rasvahappoa jota on sekä kalassa, että kalaöljyvalmisteissa.

"Rypsiöljyssä on vähiten tyydyttyneitä rasvahappoja (6 prosenttia), ja juuri öljyn muodossa nautittuna se parantaa kolesteroliarvoja..."

Höpö höpö, pelkkää mainosmiesten vedätystä. Mitä tarkoittaa kolesteroliarvojen parantaminen? Mitä parannetaan? Kokonaiskolesterolia? HDL-kolesterolia? LDL-kolesterolia? Triglyseridejä? Kerro millä tavalla rypsiöljy vaikuttaa kuhunkin kolesterolin osa-arvoon.

"...rypsiöljyn valmistuksessa lämpötila ei saa nousta yli 40asteen, jotta öljyn rasvahapot ja vitamiinit säilyvät luonnonmukaisina."

Siinä yksi tärkeimmistä syistä miksi rypsiöljyä ei tulisi käyttää. 99,9 % suomessa käytettävästä rypsiöljystä käytetään tavallisena rypsiöljynä jonka valmistusprosessissa lämpötilat nousevat jopa 200-300 asteeseen. Tällöin siinä olevat omega-6 -rasvahapot hapettuvat jolloin ne tulevat elimistöllemme haitallisiksi. Hapettuneet rasvahapot aiheuttavat elimistössämme inflammaatioita ja ne puolestaan ovat tärkein tekijä useiden sairauksien, kuten diabeteksen, syöpien ja sydän- ja verisuonisairauksien synnyssä.

Voita, kylmäpuristettua oliiviöljyä ja kylmäpuristettua kookosöljyä kannattaa käyttää ruoanlaitossa, margariineja ja muita teollisuusrasvoja kannattaa käyttää korkeintaan nahkasaappaiden rasvaamiseen.

Kirjoituksesi oli täynnä asiavirheitä, mutta en nyt jaksa muita virheitä korjata, etenkin kun tiedän, että kuulut siihen kirjoittajien ryhmään joka käy vain heittämässä tänne jonkin valheellisen paska-kirjoituksensa eikä kuitenkaan vastaa kirjoittamastaan. Saati kävisi kannastaan minkäänlaista keskustelua vaikka tämä on keskustelupalsta. Tarkoituksesihan on vain häiritä palstan normaalia keskustelua. Syy miksi puutuin kirjoitukseesi edes yllä olevan verran, on se, etten halua palstaa lukevien uskovan noita törkeitä valheitasi.

Älä ensi kerralla usko noin sokeasti mainoksia. Tai älä ainakaan tule tänne esittämään niitä totuutena...

Äänestä
  • V*ttu näitä Tolosen OliiviöljyApinoita, :=D

    Onko hyvä bisness? :=D

    Äänestä

  • yyppaa kirjoitti:

    V*ttu näitä Tolosen OliiviöljyApinoita, :=D

    Onko hyvä bisness? :=D

    Oletko mennyt aivan sekaisin? Missä mainitsin Tolosen? Myykö Tolonen oliiviöljyä? Mistä bisneksestä kirjoitat? Minä en tee muuta öljybisnestä kuin ostan kaupasta laadukasta oliiviöljyä.

    Vaikuttaa, että sinulla on jotain tekemistä rypsiöljybisneksen kanssa...

    P.S. Oletko juuri oppinut tekemään hymiöitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Herra X kirjoitti:

Kotimaisella kylmäpuristetulla rypsiöljyllä on oliivioljyäkin enemmän suosituksia terveysvaikutuksissa.

Rypsiöljyssä on muun muassa alfalinoleeni-,ja öljyhappoa sekä E-vitamiinia.

ALA Alfalinoleenihappo (ALA) kuuluu linolihappoon (LA) ohella välttämättömiin rasvahappoihin, joita on saatava ravinnosta, koska elimistö ei kykene muodostamaan niitä itse. Niiden liian vähäinen määrä ravinnossaon erittäin haitallista.

Alfalinoleenihappoa tarvitaan muun muassa solukalvojen kunnon ylläpitoon ja tulehduksilta suojaavien säätelijäaineiden muodostukseen. Alfalinoleenihaposta muodostuu elimistössä omega-3-rasvahappoja, joita ovat EPA (eikosapentaeenihappo) ja DHA (dokosaheksaeenihappo).

Rypsiöljyssä omega-6-rasvahappojen ja omega-3-rasvahappojen suhde on tasapainoinen (2:1). Tässä mielessä rypsiöljyä ei voi verrata oliiviöljyyn, jossa ei ole alfalinoleenihappoa eikä se voi siten muodostaa omega-3-rasvahappoja. Rypsiöljyssä on vähiten tyydyttyneitä rasvahappoja (6 prosenttia), ja juuri öljyn muodossa nautittuna se parantaa kolesteroliarvoja, mikäli sitä nautitaan tyydyttyneiden rasvojen sijasta. Kylmäpuristetun rypsiöljyn valmistuksessa lämpötila ei saa nousta yli 40asteen, jotta öljyn rasvahapot ja vitamiinit säilyvät luonnonmukaisina.

E-vitamiini rasvaliukoisella E-vitamiinilla on lisäksi antioksidanttivaikutusta. Se saattaa suojata monilta sairauksilta, kuten syövältä, näkö- ja muistihäiriöiltä, ihottumalta ja nivelrikolta.

TUTKIMUKSIA:

Tampereen yliopistollisessa sairaalassa tehtiin kolme vuotta kestänyt kaksoissokkotutkimus, johon osallistui 38 tervettä koehenkilöä. Kotimaisella kylmäpuristetulla rypsiöljyllä havaittiin enemmän suotuisia terveysvaikutuksia kuin vastaavalla oliiviöljyllä. Sen todettiin vähentävän oliiviöljyä tehokkaammin "pahan" LDL-kolesterolin kantaja-aineiden määrää veressä, mikä estää kolesterolin kertymistä verisuonten seinämiin. Lisäksi rypsiöljy havaittiin oliiviöljyä paremmaksi E-vitamiininlähteeksi. E-vitamiinin on todettu hidastavan LDL- kolesterolin "härskiintymistä". Rypsiöljyssä on yli 10 prosenttia veren kokkaroitumista estävää alfalinoleenihappoa, jota oliiviöljyssä ei ole lainkaan.
Tutkimuksessa selvitettiin kasvisöljyjen vaikutuksia muun muassa leptiini-nimiseen lihavuushormooniin, verisuonten toimintaan sekä rasvojen aineenvaihduntaa sääteleviin tekijöihin. Lihavuushormonin määrä väheni rypsiöljyn käytön myötä. Öljyä annosteltiin sämpylöissä, ruokaöljynä sekä salaatinkastikkeessa.

Asiantuntijana :
Fat, dosentti Into Laakso,
Helsingin yliopisto,
farmasian tiedekunta

Tässä teille, jotka jaksavat niin paljon rypsiöljyä haukkua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu