Onko tämä joku homo palsta tai jotain ????
Metroseksuaalit
tusimies
162816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Semmoisiahan me olemme, homoja. Laitamme partavettä ja kivan solmion niin seksuaalinen suuntautumisemme yht'äkkiä vaihtaakin polariteettiään. Kummallinen tämä maailma. Onneksi aina voimme vaihtaa takaisin moottoriöljy- ja Lapin kulta-t-paita-linjalle jos haluamme takaisin heteroiksi.
Ei tämä mikään Homo palsta ole tai ainaskin ei mua haittaa jos tänne homot kirjoittaa Metroseksualisuus on heteroiden juttu... "Tusimies"
pukeutumin vaatteet eivät miehestä homoa tee...
Mikä on tosimies? Onko tosimies se vanhan ajan juntti, joka vääntää kädet paskassa töitä, haisee hielle ja lialle ja pukeutuu verkkareihin ja tuulipukuun? Itse edustan nykyajan metroseksuaalia. Miestä, joka käy suihkussa, laittaa hiuksensa joka aamu, käyttää kosteusvoidetta, kallista parfyymiä ja tarvittaessa jopa meikkivoidetta. Ja silti olen aivan täysin hetero, väittäkööt nämä "tosimiehet" sitten mitä lystäävät. Ulkoasuni on siisti kaikin puolin: hiukset trendikkäästi kammattu, vaatteet ovat merkkivaatteita, iho on sileä ja siisti, sekä tuoksu miehinen ja hyvä. Asun kaupungissa ja olen kouluttanut itseni korkealle ja tienaan nykyisin aika mukavasti. Ajan uutta autoa, jota en suinkaan itse rassaa ja korjaile. Asun isossa, melkein kohta ihan itse omistamassani talossa.
Miksi näin? Yksinkertainen selitys on, että naiset pitävät siitä. Voi niin montaa kaunista mallityttöä olen duunannut, ettei vaivannäkö ole todellakaan mennyt hukkaan. Ja niin monta nättiä tyttöä olen tällaisen perusjuntin nenän edestä vienyt. Ketä nykypäivänä kiinnostaa mies, joka haisee ja näyttää pahalle? No niitä pullukoita, finninaamaisia ja kana-aivoisia tyttöjä, jotka eivät hyviä kundeja itselleen saa ja näin ollen turvautuvat "perus-pertsaan". Tähän muinaisaikaiseen fossiiliin, joka viis veisaa ulkonäöstään tai oikeastaan mistään muustakaan. Tätä perus-pertsaa kiinnostaa vain noppakorollan rassaus, kaljan lipittäminen lähiökapakassa ja tissikuvien katselu netissä (jälkimmäisen toki ymmärtää, kun ei oikeaa saa). Perus-pertsa on myös hyvin hyvin kateellinen metroseksuaalille, joka vie naisen perus-pertsan nenän edestä ennen kuin hän kissaa ehtii sanoa.
Perus-pertsa kuuluu poikkeuksetta alempaan yhteiskuntaluokkaan ja työskentelee esim. varastomiehenä, autonkorjaajana, kirvesmiehenä, levyseppähitsarina tai huoltomiehenä. Uudenmaan alueella perus-pertsat ovat pesiytyneet erityisesti Kontulaan, Korsoon, Hakunilaan, Jakomäkeen ja Keravalle. Tyypillisin asuntomuoto on vanha kerrostaloasunto, tai äidiltä perinnöksi jäänyt vanha haiseva puinen omakotitalo. Perus-pertsan naisihanne on poikkeuksetta Pamela Andersson, tai jokin vastaava DDD kupin perusblondi. Hänen keskimääräinen ansiotulonsa on yleensä alle parin tuhannen euron ja tästä hänen on joskus vielä maksettava elatusmaksuja, vuokrarästejä, maksamattomia puhelinlaskuja tai Corollaan uusi jakohihna. Perus-pertsa huvittaa itseään käymällä kerran vuodessa Kanarian saarten Puerto Ricossa ja grillaamalla HK:n sinistä pienessä pallogrillissään nurmikkopläntillä. Pertsa ei muutenkaan syö sushia, tacoja tai mitään mukamas eksoottista. Hän popsii perunoita ja ruskeaa kastiketta, satunnaisesti ehkä ostaa lihiksen kahdella nakilla lähikioskilta. Viinistä, tuontioluista tai konjakeista Pertsa ei pidä. Hän vetää keskikaljaa ja Koskenkorvaa, hakkaa vaimonsa ja naapurinsa ja joutuu loppuyöksi putkaan.
No juttua voisi jatkaa loputtomasti... Jokainen voi miettiä mihin luokkaan haluaa kuulua. Itse koitan välttää tulemasta koskaan perus-pertsaksi.
Hyvä teksti :)
Juuri näin se menee, suurin syy metroseksuaalien kyräilyyn lienee juuri perus-perttien kateus.
Myönnettäköön Jusalle 'Vuoden älykkö'-palkinto.
..tosin tekstistä paistaa että kirjoittaja on joku koulukiusattu nössykkä. Muistithan meikata tänään?
T: Turkulaiset
Totta puhut Jusa. Ei naisia todellakaan kiinnosta hikinen junttijätkä. Useat suomalaiset miehet sitten miettii, että miksi ihmeessä suomalaiset naiset kuolaavat ranskalaisia, italialaisia jne. miehiä. Selitys on juuri siinä, että siellä tämä miesten ulkonäöllinen kysymys on huomattu jo iät ja ajat. Suomi hiitää jälkijunassa ja vasta nyt viime vuosina on alkanut näkymään merkkejä tästä positiivisesta muutoksesta.
Tälläkin palstalla on vielä mukana näitä Suomi-juntteja, jotka eivät edes halua muuttua junttimaisuudestaan. Ulkonäkö on ihmisen (myös miehen) käyntikortti ja asia jonka toinen ensimmäisenä huomaa. Siksi ei ole mielestäni yhtään typerää, että myös miehet vihdoinkin laittavat itsensä "edustuskuntoon" lähtiessään ihmisten ilmoille. Ja samoin tuntuu ajattelevan myös oma ystäväpiirini.
Ja täysin naurettavaa on, kun muutama keskustelija yrittää kääntää ulkonäöstä huolehtimisen homoseksuaalisuudeksi. Onkos naiset myös lesboja, kun meikkaavat ja pukeutuvat hyvin?!
Jos ei nämä Suomi-juntit usko, että puhun totta, niin tehkääpä pieni gallup omille naisillenne. Kysykää kenet he ottaisivat, jos täytyisi valita:
1. David Beckham
2. Brad Pitt
3. Matti Nykänen
4. Vesa-Matti Loiri
Kaksi ensimmäistä edustaa ulkonäöllisesti metroseksuaalia ja kaksi jälkimmäistä taas Suomi-junttia.
Ja jokainen julkisuuden henkilö on varmaan myös homo?! Heidät nimittäin meikataan meikkivoiteella ja puuterilla ennen kuin he menevät TV-kameroiden eteen. Jokainen tervejärkinen siis varmaan jo tajuaa, ettei asioilla ole mitään yhtäläisyyttä. Taitaa olla Suomi-juntit niitä peräkamarin vanhoja poikia, jotka kateuksissaan yrittävät mollata paremman näköisiä naistennaurattajia.
Minulle on aivan sama, onko mies innokas penkkiurheilija vai viiniasiantuntija. Tuttavapiirissäni on molempia. Metroseksuaali tai perus-pertsa, mies on Mies kun hän tietää oman arvonsa mutta osaa myös käyttäytyä ihmisiksi. Miehekästä ei ole kehuskella alentuvaan sävyyn autoillaan tai asunnoillaan. Vielä lapsekkaampaa on rehennellä, millaista naista on "duunannut". Oikea, älykäs Mies ei lankea noin epäkypsään käytökseen, oli sitten perus-pertsa tai metroseksuaali. "Duunannut" naista? Voi elämä.
Ehkä tuo teksti oli provo, ehkä sen taustalla on todellakin uskomattoman pinnallinen ihminen, joka määrittelee miehuutensa autollaan ja naistensa ulkonäöllä. Olisi kuitenkin hyvä tämänkin rehentelijän muistaa, että hänen elämänsä olisi hyvin vaikeaa ilman tuota "alempaa yhteiskuntaluokkaa". Kukapa ne kalliit parfyymit vievät varastoista putiikkeihin elleivät varastomiehet, tai kuka sen uuden auton huoltaa, ellei autonkorjaaja?
Oikeasti älykäs, varakas ja koulutettu mies osaa myös käyttäytyä. Ellei osaa, on kyseessä jälleen omaa pienuuttaan materialla peittelevä onneton miehenkuvatus.
Toisaalta voitaisiin miettiä myös sitä, että koko metroseksuaalisuus on todella hyvin toteutettu kampanja saada tiettyjä tuotteita markkinoille kalliilla hinnalla. Ja kansahan ostaa, koska haluavat olla kaikkea sitä mitä trendilehdissä kehutaan. Onko kukaan ajatellut, että Mies voi pitää itsestään huolta, kouluttautua ja olla rahakkaassa työssä, ilman että lähtee mukaan noin puhtaaseen rahastukseen? David Beckham ja muut tunnetut "metroseksuaalit" ovat vain hyvin markkinoitua mallinukkeja.
Yeah! Näin se menee! Olet todella fiksu nainen!
Metroseksuaalit ovat orjia pahimmasta päästä! Pahinta on, etteivät he sitä edes ite tajua kaiken krääsän ja materian lumoissa.
Outo että nämä metroseksuaaleiksi (=teennäinen muotisana) itsensä lukevat näkevät vaihtoehtona itselleen vain lihavan, haisevan, ruman ja väkivaltaisen miehen. Näillä henkilöillä on todella mustavalkoinen, suppea ja ahdasmielinen ajatusmaailma.
Minä pidän itsestäni huolta, peseydyn, treenaan 5 kertaa viikossa, laitan hiukseni, käytän dödöä ja hajuvettä, olen korkeasti koulutettu ja tienaan hyvin. En ikimaailmassa kutsu itseäni metroseksuaaliksi, enkä halua olla sellainen! Mikään ei ole niin junttia kuin olla trendien armoilla oleva tahdoton lammas.
Tekstistäsi näkee hyvin nopeasti ettet ole oikeasti akateemisesti koulutettu. Nimimerkkisi on kyllä kiva.
Sitä nyt ei vain näe keskustelupalstalle kirjoitetusta tekstistä, miten joku on koulutettu!
Tarkoitatko minua? Olen DI, jos kiinnostaa.
Jos viittaat nimimerkilläsi koulutukseesi, en usko sinua. Et osaa edes pilkkua käyttää. Luulisi opettajalla olevan pilkkusäännöt hallussa.
Minkä takia (akateeminen) koulutus edellyttäisi hyvää kirjoitustaitoa? Onhan maailmassa paljon huonosti koulutettuja ihmisiä jotka osaavat kirjoittaa hyvin. Ja sitä paitsi eihän jonkun diplomi-insinöörin edes tarvitse osata kirjoitta hyvin ja tyylikkäästi.
Onkohan Jusa saarnannut tätä ilosanomaa koskaan vaikkapa baarijonossa perjantaina kello 23.59?
Kokeileppa, niin lähtisit kyllä kun märkä rätti 'perus-pertsojen' (lue=99.999 suomalaisista miehistä) taholta kohti lasarettia.
Juuri niin. Oikeassa olet.
Totta puhut! Maamme on täynnä näitä perus-pertsoja, jotka eivät tajua miten juntteja todellisuudessa ovatkaan. Oma aviomieheni (28v) käyttää meikkivoidetta ja kasvorasvaa. Kampaa hiuksensa geelillä päivittäin ja käyttää myös kuorintavoidetta. Hän on silti kaukana homosta tai nössöstä. Työskentelee myyntipäällikkönä ja valokuvamallina... On maaailman paras aviomies, eikä todellakaan mikään juntti =)
Metroseksuaali käsitteenä on vähän teennäinen.
Tässähän on kuitenkin menossa tämä perinteinen sotaviestiaihe, niin kuin monen muunkin foorumin aiheissa, eli juntit vastaan edistykselliset.
juntin tunnistaa helposti, mutta edistyksellinen onkin vaikeampi juttu.
Parhaiten sen tunnistaa ehkä siitä, että sellainen käyttäytyy/pukeutuu/omistaa/ajattelee siten, että juntti kiehahtaa, ja juntti sitten on valmis menemään nakkikioskin jonosta vaikka putkaan periaatteidensa puollustamisessa, vaikka ne olisi vasta nakkikioskin jonossa odotellessa syntyneitä.
Esim. juntti näkee jonossa edellänsä miehen jolla on laitettu raidat hiuksiin. Juntti ei ole välttämättä edes ajatellut ennen, mitä näkemästään ajatella, mutta on puolessa minuutissa valmis tulkitsemaan sen homoudeksi tai porvarimaisuudeksi.