olen kiinnostunut aloittamaan sukellusta mutta pari kysymystä on tullut mieleen:
1. mille kurssille pitää mennä?
2.mitä varusteita tarvitsen kurssille?
3.märkä- vai kuivapuku?
4.paljonko välineet maksavat?
vastatkaa jos tiedätte!
Apua!
1
572
Vastaukset
- rfsdc
meneekin sitten koko yö vastatessa...
Noh, lyhyesti:
1. Sukelluksen peruskurssille. Koulutusjärjestelmiä on monia, mutta Suomessa tavallisimmat on PADI:n Open Water Diver tai CMAS P1. Vähän riippuu tahosta mitä järjestävät. Mielipiteitä noista on monia paremmuuden suhteen (täälläkin varmaan esitetään), mutta molemmilla oppii sukeltamaan.
Katso joku paikallinen sukellusseura tai kaupallinen sukelluskeskus niin varmasti järkkäävät noita ensimmäisiä tasoja heti keväällä.
2. Yleensä riittää "perusvälineet" eli oma maski, snorkkeli ja ehkä räpylät. Kurssin järjestäjä tarjoaa yleensä puvun, liivin, regusetin, pullon jne.
3. Kuivapuku on Suomessa se järkevämpi pitkällä aikavälillä, mutta vaatii, että löydät tahon, joka vetää peruskurssinkin heti kuivapuvulla. Kaikki kait ei. Joissain aloitetaan märkyrillä, mutta on se vähän kalsea suomalaisissa avovesissä. Ehkä vähän helpompi oppia alkuun sillä, vähemmän kankea.
Perusvälineet saat alle satasella. Koko laitesukellussetti sitten märkyrillä ehkä 1000-2000egee ja kuiviksella tonnin enemmän. Riippuu ostatko kerralla hyvää vai budjetoitko.
Katso jonkun sukelluswebbikaupan valikoimaa ja laske:
Puku
Tasapainotusliivi
Regusetti
Painovyö tai vastaava painojärjestelmä
valaisin
puukko
jne, siinä kai ne tärkeimmät...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792059- 1751761
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691618Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241413Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1031406- 1001067
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1591056Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731037Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228866Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56820