Hei
Itse osaan kyllä tasata paineen veden alla nenästä kiinni pitämällä. Joku joskus opetti, että puhalla nenän kautta kun pidät siitä kiinni, mutta ei siitä mitään tullut. Onko tuolla tapahtumalle olemassa joku termi ja mitä siinä käytännössä tapahtuu? Itse opin sen siis kokemuksen kautta, mutta en kyllä oikein tiedä mitä lihaksia käytän ja mitä hommassa tapahtuu. Olen yrittänyt opettaa sitä muille, mutta vaikea opettaa kun ei osaa selittää mitä siinä pitäisi tehdä, että paine tasaantuisi.
Kiitos vastauksista.
Termiä/tekniikkaa
3
906
Vastaukset
- grsegv
sekava viesti...
Noh, yritetään silti...
Kyseessä on ns. Valsalvan mekanismi keksijänsä Antonio Maria Valsalvan mukaan.
Suljettuja hengitysteitä vasten puhaltaminen (suu kiinni, nenä nipistettynä umpeen) kasvattaa painetta hengitysteissä, nenässä, nielussa ja poskionteloissa jolloin ilmaa pääsee eustaakkisen putken kautta poskionteloista välikorvaan lisäten sen painetta. Tällä saadaa paine-ero tasattua välikorvan ja korvakäytävän välillä eli tärykalvon molemmin puolin. Tämä taas on tärkeää, jotta ulkopuolinen paine ei rikkoisi tärykalvoa sisäänpäin paineen lisääntyessä (syvemmälle mentäessä). Toimenpide pitää toistaa tasaisin väliajoin syvyyden lisääntyessä.
Muitakin keinoja tämän aikaansaamiseen on, mutta tämä on varsinkin vasta-alkajille se yleensä helpoin tapa.
Ylös tultaessa (paineen keventyessä korvakäytävässä) ylimääräinen ilma (paine) pääseen virtaamaan pois välikorvasta samaa eustaakkista putkea pitkin ilman erityisiätoimenpiteitä.
Ei homma käytännössä hankala ole. Pidä suu kiinni, nipistä nenä kiinni ja koita hengittää ulospäin. Lisää tasaisesti voimaa kunnes korvissa "humahtaa". Pinnalla harjoiteltuna onnistumisen huomaa siitä, että korvat menevät lukkoon. Pinnanalla toimenpide pitää suorittaa heti kun korvissa tuntee painetta, jo ennenkuin tulee kipua.
Kannattaa aluksi toimia melko rauhallisesti, jotta ei aiheuta liian kovaa ylipainetta välikorvaan ja vaurioita tärykalvoa ulospäin.
Riittikö?- Reino44
Juu kiitos, hieno vastaus. Itse kokeilin ulospäinhengitystä voimakkaasti ja onnistui sitenkin. Aikasemmin olen ikäänkuin lykännyt ilmaa ulospäin jollain liikkeellä jossa kieli nousee kitalakeen kiinni, ei siis varsinaista ulospäin puhallusta. Kiitoksia vastauksesta.
- sujljhfgfrtr
Reino44 kirjoitti:
Juu kiitos, hieno vastaus. Itse kokeilin ulospäinhengitystä voimakkaasti ja onnistui sitenkin. Aikasemmin olen ikäänkuin lykännyt ilmaa ulospäin jollain liikkeellä jossa kieli nousee kitalakeen kiinni, ei siis varsinaista ulospäin puhallusta. Kiitoksia vastauksesta.
kyseessä on paineen tasaaminen! Nenästä vaan kiinni ja nielaiset, joillakin onnistuu ilman nenästä piteleminenkin, syvä nielaisu vain. Jos ei paine tasaannu, eli kipu korvissa hellitä, tai yltyy, niin väkisin ei pidä koittaa niellä. sitten vaan ilmaa liiviin senverran, ettet uppoa enää syvemmälle. Kokeilet hetken päästä uudelleen ja jos paine tasaantuu, jatkat laskeutumista. Jos paine ei tasaudu, niin pintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14580
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27576Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24511
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472