Luonnonkosmetiikka

Kyselijä...

Onko täällä luonnonkosmetiikan käyttäjiä? Kertoisitteko kokemuksia ja olisin erityisesti kiinnostunut parranajopuolesta. Olen nähnyt sellaisia partasuteja millä vaahdotetaan jotain ainetta ja sitten levitetään iholle ennen ajoa. Toimikoo sellaiset?

4

730

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iiv sään loraan

      No partasuti ja partasaippua ei välttämättä ole luonnonkosmetiikkaa sen paremmin kuin aerosolipullosta tuleva vaahtokaan. Itse asiassa ennen 60-lukua tämä taisi olla vallitseva metodi. Tämä toimii edelleen yhtä hyvin kuin ennenkin, mutta valitettavasti markkinat ovat muuttuneet siihen suuntaan, että partasaippuaa on nykyään vaikea löytää suurimpia kaupunkeja lukuunottamatta. Ainakin body shopista löytyy kuitenkin.

      Varsinaista luonnonkosmetiikkaa ainakin väitti valmistavansa edesmennyt Yves Rocher (tiedä sitten onko lopulta luonnollisempaa kuin muukaan teollinen kosmetiikka), jonka tuotteita myyviä liikkeitä myös suurimmista kaupungeista löytyy. Lisäksi nettikaupasta saa koko Suomeen. Itse käytän Yvesin puhdistus- ja kosteutustuotteita.

      • Suosittelen

        Yves Rocher ei ole luonnonkosmetiikka. Luonnonkosmetiikka on valmistettu puhtaista ja mahdollisimman luonnollisista raaka-aineista. Se että joku myy kasveista valmistettua kosmetiikka ei tee sitä luonnonkosmetiikaa. joten esim.Yves Rocher ja Body Shop ei ole luonnonkosmetiikkaa vaikka niin voisi luulla ellei asiasta ole enemmän tietoa. Itse käytän pelkästään luonnonkosmetiikkaa ja suosittelen sitä kaikille! Se on myös ollut hyväksi atoopiselle iholleni.
        Miehille luonnonkosmeettisia sarjoja on mm. weledalla ja Laveralla. kannattaa käydä esim.Ruohonjuuressa tai Ekolossa katsomassa valiokoimaa. Myös sokoksella suht.hyvä valikoima.


    • annamanna.

      Huomasin tämän vanhan viestiketjun. Tuon jälkeen Suomeen on tullut sveitsiläisen Farfallan miesten luonnonkosmetiikkasarja Feel Great Men. Mun mies käyttää näitä ja on tyytyväinen siihen että voiteet imeytyy nopeasti. Ja mä oon tyytyväinen siihen että nämä todella on luonnonkosmetiikkaa: 100% luonnollisista ainesosista ja kolmen tähden NaTrue -sertifioitua luomua.

    • luomu on kivaa

      Mun tuttu on käyttänyt jo jonkin aikaa saksalaista Alva-sarjan ihon hoitotuotteita ja ollut erittäin tyytyväinen. Aikaisemmin kävi ostamassa hoitolasta, mutta nyt tilaa suoraa kotiin bravashop-verkkokaupasta. Kantsii kokeilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe