Aina tuntuu naisilla olevan tarve huumorintajuisille miehille, joten nyt teidän naistenkin on aika tehdä asialle jotain.
Eli millaiset jutut saavat teidät nauramaan? Mitä miehen/pojan täytää sanoa tai tehdä saadakseen hymyn kasvoillenne? Kertokaa vaan yksilökohtaisesti.
Kertokaa myös nämä emomokat. (pieruhuumori ennestään tiedossa)
Valistakaa miehiä!!
Eli millaiset jutut saavat teidät nauramaan? Mitä miehen/pojan täytää sanoa tai tehdä saadakseen hymyn kasvoillenne? Kertokaa vaan yksilökohtaisesti.
Kertokaa myös nämä emomokat. (pieruhuumori ennestään tiedossa)
Valistakaa miehiä!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minut saa nauramaan lievällä sarkasmilla, tilannekomiikalla (äänenmuunnokset, imitaatiot..), vessavitsit
nauran oikeastaan lähes kaikelle! Ainoastaan liiallisuuksiin menevä rasismi-, luokittelu- tai selkeästi herjaava huumori saattaa mennä yli makurajan, tilanteesta ja äänensävystä riippuen.
En koe mokia oikeastaan noloina, sillä harvemmin nolostun, mutta jotain hauskaa muistamaani mokaa voin laittaa:
Lukujärjestyksessä oli aukko ja piti kiireesti käydä nostamassa rahaa lähimmältä automaatilta. Kävellen en olisi kerinnyt, joten päätin lainata kaverini pyöräksi luulemaani ei-lukittua pyörää koulun pihasta. Kipaisin kaupassa mutkan ja olin laittavinani pyörää tismalleen samalle kohdalle.
Seuraavan viikon luennolla eräs opettajistamme ihmetteli ääneen luokallemme kuinka oli etsinyt pyöräänsä (joka sopi täydellisesti lainaamani pyörän tuntomerkkeihin) ympäri koulua ja löytänyt sen tismalleen samalta kohtaa, mutta rakennuksen toisen siiven edestä.
Ja totesin itselleni, että en ole tavannut YHTÄÄN hauskaa naista. Naisten oma huumoritaju ei riitä vaan miehen pitää hauskuttaa naista.
Minun huumorintajuni on oivaltavaa ja rosoista. Vieraammassa seurassa en uskalla heittäytyä omaksi itsekseni mutta tutussa porukassa olen kuuluisa hyvästä huumorintajusta. Mua ei naurata vitsit niinkään, mutta tilannekomiikka, sellainen itselle nauraminen on ehdottoman hauskaa. Pitää osata nauraa itselleen ja mokilleen. Kun vielä löytää sellainen sielunkumppanin jolla on samantapainen pikkutuhma huumorintaju niin ei voi kuin nauraa vatsa kippuralla. Sitä heittää löylyä lisää koko ajan ja aina vaan jutut paranee.
No kaikki ei aina ymmärrä minua mutta pääasia että itsellä on hauskaa. Ja joskus on vaan omaa hauskaa :D
Kyllä mun jutut on miehiäkin naurattaneet....!
En tiedä sitten millaisia naisia olet tavannut! Onhan tämä mahdollista, että oot törmänny kaiken maailman neiteihin, hissukoihin tms tai sitten itselläsi on vaan pirun huono huumorintaju.
Tavallaan ei riitä, että on huumorintajua, vaan sen on vielä täsmättävä toisen kanssa tai toisen on ymmärrettävä sitä ilman, että tuntee olonsa kiusaantuneeksi. Esim. vessahuumori, sarkasmi, rasistiset/blondivitsit.
Huumorintajuun vaikuttaa kasvuympäristö (perheen humoristisuus) ja kaveripiiri... monet muut tekijät
Kuvittele esimerkiksi lestadiolaisia. Miksi lestadiolaiset tulevat usein helposti juttuun erilaisten ihmisten kanssa? - Heillä on paljon sisaruksia, he ovat tottuneet jakamaan ja välittämään.
Naisen/miehen luontevuuteen vastakkaisen sukupuolen kanssa vaikuttaa myös sisarusten määrä ja sukupuoli. Mikäli on pienestä asti tottunut touhuamaan veljestensä kanssa, kaverit aina olleet miehiä .. Etkö usko, että huumorintaju ja luontevuus kehittyy tiettyyn suuntaan?
Mun mielestä huumori pitäisi jakaa kahteen tai useampaan eri kategoriaan. Kuitenkin ainakin kahteen.
On olemassa huumoria, joka saa nauramaan. Se voi olla toisen (tai oma) tahaton reaktio johonkin asiaan (ampiainen, hämähäkki jne.), aiemmin mainittu tilannekomiikka tai sitten hauska improvisointi eri tilanteissa ja muut vastaavat tilanteet. Vitsit, kaverille sattuneet kommellukset yms.
Sitten on huumoria, joka ei aina naurata (mutta saa hymyilemään), mutta joka kuitenkin on huumoria. En tarkoita mustaa huumoria, ironiaa yms. vaan ns. älykästä huumoria. Mua viehättää se, kun jotkut ihmiset tietää paljon asioita, jotain nippelitietoa ja osaa tuoda tietämiään asioita hauskasti esille sopivassa tilanteessa.
Itsekin luen paljon kaikkea mahdollista, katselen dokumentteja.. eräs kaveri joskus sanoi, että mä tiedän ihan outoja juttuja (taisin selittää jotain maapallon ja kuun eroista kummankin pyöriessään akselinsa ympäri).
Kaikki ei ehkä pidä tätä huumorina, mutta mulle se on huumoria ja hauskaa siinä on se, että kaikki ihmiset ei sitä ymmärrä. Jos elää vain pientä elämäänsä, eikä ole kiinnostunut ympäristöstään ja asioista siinä, ei ymmärrä tätä huumoria, koska ei tiedä asioista.
Eikä tätä huumoria toteuttaakseen tarvi olla korkeasti koulutettuja älykköjä, vaan ystäväpiirissänikin on eräs ihan tavallinen duunari (mies), jolla vaan sattuu olemaan kiinnostusta ja älliä päässään, ja hän on oikeastaan yksi harvoista ystäväpiirissäni, jonka kanssa tällaista huumoria voi heittää.
Tämän huumorinlajin ideana on, että kuulija pystyy ymmärtämään asian. Ammattikohtainen tietous ei välttämättä aukea ulkopuolisille, mutta yleistietoon luettavat asiat pitäisi kyllä.
Tämän huumorin avulla voi helposti saada selville, kuka on kiinnostunut ympärillä tapahtuvista asioista ja ilmiöistä ja kuka seuraa aikaansa. Mua kiinnostaa ihmiset, jotka haluavat tietää asioista.
Tämä ns. älykäs huumori (voi olla huono ilmaisu, mutten nyt keksi parempaakaan. Toimii ehkä verrattuna pieruhuumoriin = typerä huumori), on mun mielestä hieno piirre ihmisessä. Sellaisen ihmisen kanssa pystyy yleensä keskustelemaan kaikesta maan ja taivaan välillä, ja sellainen ihminen usein tietääkin asioista jotain mielipiteittensä taustalla. Maan ja taivaan välillä tarkoittaa tässä tapauksessa kaikkea perinteisestä ihmissuhdedraamasta poikkeavaa esimerkiksi luonnonilmiöitä, kansantaloudellisia asioita, muita poliittisia asioita, rakennustekniikkaa.. kaikkea!
Pieruhuumorista pitävä ihminen nauraa kehontoiminnasta syntyvälle luonnolliselle ilmiölle, kaasun muodostumiselle. Mitä luulette liikkuvan sellaisen ihmisen päässä, joka nauraa pierulle? Oikeasti!?
Kerroppas millainen on sellainen ihminen, joka ymmärtää molempia huumorinlajeja?.On jotenkin vaikea kuvitella ihmistä, joka väittää omaavansa itseironiaa muttei muka ymmärrä Mr.Methanea.Tosikko on pahin ihmislaji mitä maa päällänsä kantaa, nämä ovat näitä ns."puite-ihmisiä", eli niitä, jotka "unohtavat" Times-lehden olohuoneen pöydälle kun tietävät että vieraita on tulossa.
Kyse ei ole teennäisestä tiedolla pätemisestä, vaan tilanteen ja keskusteluun piristämistä tiedon murusilla. Ei tämä huumori kaikille sovi.
Ystäväpiirissäni on melkoisen tavallisia tallaajia, kenelläkään ei ole tarvetta päteä toisten silmissä. Olemme nähneet toistemme mokailevan, olemme saunoneet sekaporukalla, olemme olleet mukana toistemme muuttuvissa elämäntilanteissa. Kyse ei siis ole todellakaan pätemisestä, vaan omaksutusta huumorista. Selitin aiemmin ehkä hiukan huonosti.
Kuka vain vähänkin nokkela tyyppi pystyy hallitsemaan molemmat huumorin lajit. Huumori on sitäpaitsi monella tavalla sellainen asia, jonka pystyy oppimaan.
Pointtini oikeastaan oli, että tietynlainen pienikin tietämys asioista voi elävöittää huumoria. Ei huumori ole pelkkää Pikku-Kalle -vitsien kertomista ja niille nauramista.
Huumori on myös erilaista eri ikäluokissa. Vanhemmiten huumori usein muuttuu 'älykkäämmäksi' opittujen asioiden ja kertyneiden elinvuosien karaistamana.
Ja kuten joku aiemmin mainitsi, huumoriin vaikuttaa tausta, ympäristö, kiinnostuksen kohteet, harrastukset moni muu asia. Tutussa kaveripiirissä huumori voi olla melko roisia, kun taas työpaikalla huumori liittyy monesti jollain tavalla työympäristöön. Tuntemattomien kanssa huumoria voi olla vaikka bussipysäkillä (olettaen, että joku joskus saa avattua suunsa tuntemattomien seurassa).
Ajatukseni oli, että sitä hersyvää nauruhuumoria löytyy lähestulkoon jokaiselta, mutta ns. älykäs huumori on mukava plussa.
Naiset aika harvoin on kauhean hauskoja. Esim. kuinka monta naiskoomikkoja on verrataen mieskoomikkojen määrään? Mä en edes tunne ketään naista kenenkä jutuille jaksaisin nauraa. Toisaalta en tunne juurikaan naisia XD