Mielipiteitä toimenpiteestä, menisitkö, oletko ollut, jos niin kokemuksia? Ja perusteluita myös kiiiiitos!
Miehen sterilisaatiosta
tabu?
9127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miksei miehet muuten tee tätä kovin usein, vai tekevätkö?
Itseäni naisena kiinnostaisi tietää olisiko tuo seurustelukumppani valmis tekemään sterilisaation, koska hän on maininnut, että adoptointi olisi fiksumpaa.
No itse voisin tehdä helposti sen strelisaation, mutta se edellyttää 30-vuoden ikää taikka 3 lasta, mitä taas minulla e i ole.
Missä iässä miehet voivat tehdä sterilisaation?
täytyisi perustella? Mulle on tehty sterilisaatioleikkaus - vasektomiako se on? Syy oli se, että en enää halunnut lapsia, joten ehkäisyasiat muuttuivat yksinkertaisiksi.
Meillä myös omakohtaista kokemusta siitä, saimme vaan aika erikoisia kommentteja muilta miehiltä silloin. Ikäänkuin mieheltä olisi viety miehisyys, pallit ja kyky, kaikki samalla kertaa.
Nainen pitää nukuttaa sterilisaatioon, ja se on aika iso riski kun mennään vatsanpeitteiden läpi. Miehelle tehtynä se on helpompi (en sano helppo mutta helpompi) tehdä, päiväkirurginen ja puudutus riittää.
pariskunnan tai miehen ikä ja elämäntilanne. Jos itse ja tututkin ovat aktiivisessa lisääntymisiässä, niin asiaa saatetaan kummeksua. En minäkään suosittele sitä kovin nuorille. Miehenkin mieli saattaa muuttua, esim. uuden parisuhteen myötä. Itse tein tuon kun olin jo pitkällä viidennellä kymmenellä. Tiesin, että en enää tee lapsia, tapahtui mitä hyvänsä muuten.
"Ikäänkuin mieheltä olisi viety miehisyys, pallit ja kyky, kaikki samalla kertaa."
Musta on erikoista, jos miehet suhtautuvat noin, mutta ajatus on tavallaan tuttu naisten osalta: kuinka moni nainen kokee naiseutensa katoavan kohdunpoistossa, vaikka olisivat jo ylittäneet hedelmällisen iän.
Jos on pallit potkittu jalkapallossa jo ruvelle, nii pelataan saman tien varman päälle. Eipähän tuu valituksia.
voisin joskus kuvitella menevänikin, mutta käytännössä en tiedä tuleeko tuollaista hetkeä koskaan eteen. Käytännössä se varmaan vaatisi ehdottoman varmuuden siitä, että haluanko jälkikasvua enää tai ollenkaan, mutta tuonkin kai voinee kiertää luovuttamalla pieniä vintiöitä jemmaan. Hyvänä puolena näkisin asiassa sen, että ehkäisy vakijutussa olisi kivan vaivatonta.
Menen steriloitavaksi, kunhan täytän 40. Siihen saakka Rouva Ratikalla on aikaa pyörtää pyhät puheensa. En ole tipan vertaa huolissani, että katuisin päätöstäni myöhemmin. Vaimo kun ei tuosta nuorru, enkä taatusi eronkaan sattuessa naisi itseäni 20-vuotta nuorempaa naista, jonka biologinen kello tikittäisi villisti.
Miehelleni tehtiin vasektomia jossain vaiheessa kolmannen lapsemme syntymän jälkeen.
Minä sain ehköisypillereistä kaikenlaisia oireita ja ei oikein seksikään haluttanut.
Sitten mieheni sanoi lukeneensa lehdestä, että miehelle sterilisaatio on paljon helpompi kuin naiselle. Ja hän myös sanoi olevansa valmis tekemään sen. Emme kumpikaan enää halunneet lisää lapsia.
Mieheni suhtautui koko juttuun kuin se olisi joku tosi kevyt ja helppo operaatio. Niin ei kuitenkaan ollut. Fyysisesti. Hän lähti uudella, hienolla retkipyörällään sairaalaan ja sanoi pärjäävänsä hyvin.
Muutaman tunnin kuluttua tuli soitto, että voisitko tulla hakemaan mua, kun en oikein pysty fillaroimaan kotiin. No, kyllä minä rakkaan mieheni tietty kotiin hain ja hyvänä ollaan pidetty toisiamme puolin ja toisin siitä lähtien. No complaints!
tarvis ainakaan miehen pistää rahaa tollaseen.:)
Siis että tarvittaessa ehkäisyyn löytyis kyllä muitakin konsteja ettei kumien kanssa silti tarvi alkaa sähläämään.