Oletko koskaan käynyt oikeassa älykkyystestissä (en tarkoita näitä netissä pyöriviä testejä)? Yllättikö testin tulos sinut?
Oletko käynyt älykkyystestissä?
tubu.
11189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olen nelikymppinen nainen ja testi on tehty minulle kahdesti. Ensimmäisellä kerralla olin noin 20-vuotias ja tulokseksi tuli 119. Olin erittäin hämmästynyt, koska minulla oli erittäin huono itsetunto vielä tuolloin ja kaikki ihmiset ympärilläni olivat saaneet minut vakuuttuneeksi siitä että olen tyhmä.
Sen jälkeen paitsi testin antaman itsearvostuksen myös monen muun elämänkäänteen jälkeen itsetuntoni ja varmuuteni kasvoivat ja muutuin myös ihmisenä.
Viimeksi testi tehtiin pari vuotta sitten, ei ihan kokonaisena, vaan muutamalla osa-alueella. Tulos oli kirjallinen: keskitasoa selvästi älykkäämpi.
Tänä päivänä sen huomaan itsekin siitä että en voi lakata ihmettelemästä joidenkin ihmisten tietämättömyyttä ja jopa tyhmyyttää mielestäni täysin normaaleissa asioissa. Olen myös huomannut että kaltaisiani naisia taitaa olla enemmänkin, koska meillä ne kumppanin tärkeimmät hakukriteerit ovat älykkyys ja huumorintaju. Ja sehän on tosiaankin semmonen paketti miehessä jota ei ihan helpolla löydä, ainakaan vapaana.
Voisin mennäkin, jos siinä testattaisiin kaikki osa-alueet eli matemaattisen päättelyn sisäksi sosiaalinen, verbaalinen, kädentaidollinen ja tunneälykkyys. Mensan testiin en menisi, vaikka päättely pelaakin hyvin ja matematiikkaakin on tullut opiskeltua. Sen testaama alue kun on niin suppea, ettei kerro vielä mitään.
on mielestäni siinä suhteessa hyvä ettei koulutustason pitäisi vaikuttaa saatuun tulokseen. Kaikki ovat siinä suhteessa testissä samalla viivalla. Olen kuullut esim. erään siivoojan saaneen testissä Mensan jäsenyyteen vaadittavan tuloksen.
Eihän se koulutus korreloikaan älykkyyttä, vaan motivaatiota. Jos haluaa opiskelee, jos ei niin ei. Ei ne muutkaan älykkyystestit koulutusta mittaa. Tunneälykkyys syntyy jo lapsena vuorovaikutuksessa. Tuo mensan testi nyt vaan on hyvin suppea.
Veikkaisin että älykkyyteni olisi varmaan aika keskimääräinen. Eli omaan mielestäni keskiverron tilanhahmotuskyvyn, laskeakkin osaa, neliöt erotan ympyröistä ja ymmärrän lukemani useimmiten. Olen hyvin varma että testin tulos yllättäisi minut olisi tulos mikä tahansa :)
Osaatko vastata onko ÄO:lla mitään tekemistä lahjakkuuden kanssa ja voiko idiootti omata korkean pistemäärän. Joku muukin voi vastata jos sille tuntuu.
jollakin tietyllä osa-alueella, käsittääkseni. Lahjakkuus ja älykkyys sotketaan aika usein keskenään. Voisin hyvin kuvitella, että vaikka joku Downin syndroomaa sairastava saattaisi olla musiikillisesti huippulahjakas ja omata absoluuttisen sävelkorvan vaikka ÄO olisi selvästi alle 100. Luultavasti itse saisin melko korkeat pisteet jos testattaisiin esim. kielellistä lahjakkuutta vaikka ÄO:ni on vain jonkin verran päälle keskiverron. Minut testitulos hieman yllätti. Olin kuvitellut olevani ihan sitä keskitasoa.
Ei ole ollut tarpeeksi hyvää syytä siihen miksi olisin käynyt. Mitä minä moisella tiedolla tekisin? Mitä siitä hyötyisin? Olen minä testannut jollain nettitestillä ns. älykkyyttäni, joskin en ymmärtänyt sitä, mitäköhän älykkyydellä lopultakin tarkoitetaan jos nuo testit sen selvittävät. Meinaan sitä kun toinen toistaan tylsempiä risuaitoja ja palikoita olisi pitänyt valita sopiviksi vaihtoehdoiksi. En kokenut minkäänlaista ahaa-elämystä, en liioin älykkyyteni mittaamista noilla palikkatesteillä. Muistaakseni sain tulokseksi 146 tai jotain sinne päin. Jos haluatte itse osallistua turhanpäiväiseen ja tylsään palikkatestiin niin osoite sinne on:
http://alykkyystestinet.virtual29.nebula.fi/timed.htm
Netin testit eivät voisi ikinä vastata oikeata testiä joka kestää useita tunteja.
En minäkään ole hakemalla hakeutunut koskaan testiin, sellainen tehtiin minulle työvoimatoimistossa, kun harkittiin uudelleenkoulutusta vakuutusyhtiön piikkiin, ja haluttiin varmistaa että älliä riittää korkeakouluopintoihin. Eivät ilmeisesti uskoneet päältä päin ;)
Myös työkyvyn kuntoutusarvionnissa saatetaan tehdä tämä testi tai sen osa-alueita.
moisten testien tärkeyden/välttämättömyydenkin nykyaikana. Aikana, jona ihmisten älykkyyttä/tärkeyttä mitataan juuri tuon kaltaisilla testeillä. Tottakai tuollaiset testit seulovat tarkoitushakuisesti ns. jyvät akanoista nousujohteista uraputkea ja yrityksen tuottavuutta silmälläpitäen. Minusta nuo testit ovat tosi kylmiä/tylsiä/tunteettomia. Niin kai niiden tarkoitus on ollakin. Pelottaa vain ajatus siitä, että ihmiskunta on menossa siihen suuntaan, että kaikki ja kaikkialla, jotka töihin hakeutuvat, valitaan älykkyysosamäärän perusteella virkoihinsa. Jopa niihin virkoihin, joissa sydämen älyä ja empatiaa tarvittaisiin. Ampuuko visioni sittenkään kovin pahasti metsään, jos ajattelen, että tulevaisuuden yhteiskunnat rakentuvat paljolti matemattis-trikonomotristen älykköjen varaan, joiden tukena on sitten tiedenerot (esim. ilmastomuutos/Mann). Ei hyvältä näytä sanon minä.
Pelkosi on aivan turha. Persoonallisuustesteihin, esim. sosiaalialalle pyrkivät passitetaan.
Itse olen käynyt kuusi tuntia kestävässä älykkyystestissä, jossa mitattiin monia eri osa-alueita. Siinä ei siis mitattu pelkkää matemaattista lahjakkuutta. Tuosta sain kimmokkeen kokeilla sellaista nettitestiäkin (varmaan saman tyyppinen kuin sinunkin tekemäsi). Ilmeisesti nekään testit eivät aivan huuhaata ole, sillä sain saman tuloksen kuin tuosta oikeasta testistäkin.
En, ja miksi pitäisi? Mitä sillä tiedolla teksisi? Itse tietää aika hyvin oman pollansa ja tuskin se kovin paljon testin tuloksesta poikkeaisi.