Proteiiniaamiainen auttaa

kj.mattila

Kananmuna-aamiainen voi auttaa kilojen karistamisessa.

Connecticutin ylipistossa tehdyssä tutkimuksessa verrattiin hiilihydraattivoittoisen, bageleista koostuneen aamupalan ja proteiinipitoisen kananmuna-aamiaisen eroa.

Koehenkilöiden syömien aamiaisten energiamäärä ja paino olivat identtiset. Kananmunia syöneet ihmiset kuitenkin kokivat olonsa kylläisemmäksi aamupalan jälkeen ja söivät seuraavalla aterialla selvästi vähemmän kuin bagel-rinkilöitä.

Tutkimuksen mukaan aamupalan vaikutukset kestivät koko päivän, ja kanamunia syöneiden energiansaanti jäi päivän mittaan pienemmäksi.

http://www.iltalehti.fi/laihdutus/200906039704914_lh.shtml

9

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymys !

      Vielä ennen joulua olit sitä mieltä, että tutkimuset ovat epäluotettavia. Miksi tämä on nyt yht'äkkiä muuttunut niin, että suorastaan roskapostaat tänne tutkimuksia ?

      • mielipide...

        SAA muuttua AINA kun asiat niin vaativat ja saavat näyttämään ne positiiviselta VHH:n kannalta.


    • Munayök!

      Mitä tehdä kun ei pidä kananmunasta yhtään, mikä olisi hyvä ateria aamulla?

      • ja syö salaatin kera. Viipaloi tomaattia ja kurkkua ja joukkoon smetanaa. Jos eilispäivältä jäi sienikastiketta tai kanapataa niin kaikki voi syödä aamiaisella. Minulla oli vielä joulukinkkua ja sitä söin munakokkelin kera tänä aamuna. Kyllä kananmuna on hyvää, en ymmärrä miksi et pidä siitä.


      • Munayök!
        kj.mattila kirjoitti:

        ja syö salaatin kera. Viipaloi tomaattia ja kurkkua ja joukkoon smetanaa. Jos eilispäivältä jäi sienikastiketta tai kanapataa niin kaikki voi syödä aamiaisella. Minulla oli vielä joulukinkkua ja sitä söin munakokkelin kera tänä aamuna. Kyllä kananmuna on hyvää, en ymmärrä miksi et pidä siitä.

        En vain pidä sen mausta, keitettynä menee silloin tällöin mutta paistettuna ei mitenkään.


      • Munayök! kirjoitti:

        En vain pidä sen mausta, keitettynä menee silloin tällöin mutta paistettuna ei mitenkään.

        Paistinpannulle voita ja siihen muna-kuohukermaseos niin kevyesti kuumentamalla siitä saa loistavanmakuisen aamuaterian. En paremmasta tiedä.


    • beach-fan

      Kananmunissa on paljonproteiinia. Proteiini on lihasten kasvuaine ja kun treenaa lujaa niin proteiinia on saatava. Ja hiilareita. Ilman niitä ei lihakset eikä sen myötä suorituskyky lisäänny.

      Voi sohvaperunoita, ensi kesänä näemme biitsillä. Jos kehtaatte tulle sinne.

      • tutkija z

        painoi kun oli 20 vuotias ?


      • Ne ovat täällä palstoilla etsimässä tietoa laihduttamisesta mutta kun eivät usko vähähiilihydraattisuuteen niin menevät ottamaan hiilihydraattivälipaloja ja lihovat entistä enemmän kun Puskan-setä niin sanoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3387
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2661
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1729
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1695
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1618
    Aihe