Kananmuna-aamiainen voi auttaa kilojen karistamisessa.
Connecticutin ylipistossa tehdyssä tutkimuksessa verrattiin hiilihydraattivoittoisen, bageleista koostuneen aamupalan ja proteiinipitoisen kananmuna-aamiaisen eroa.
Koehenkilöiden syömien aamiaisten energiamäärä ja paino olivat identtiset. Kananmunia syöneet ihmiset kuitenkin kokivat olonsa kylläisemmäksi aamupalan jälkeen ja söivät seuraavalla aterialla selvästi vähemmän kuin bagel-rinkilöitä.
Tutkimuksen mukaan aamupalan vaikutukset kestivät koko päivän, ja kanamunia syöneiden energiansaanti jäi päivän mittaan pienemmäksi.
http://www.iltalehti.fi/laihdutus/200906039704914_lh.shtml
Proteiiniaamiainen auttaa
9
149
Vastaukset
- kysymys !
Vielä ennen joulua olit sitä mieltä, että tutkimuset ovat epäluotettavia. Miksi tämä on nyt yht'äkkiä muuttunut niin, että suorastaan roskapostaat tänne tutkimuksia ?
- mielipide...
SAA muuttua AINA kun asiat niin vaativat ja saavat näyttämään ne positiiviselta VHH:n kannalta.
- Munayök!
Mitä tehdä kun ei pidä kananmunasta yhtään, mikä olisi hyvä ateria aamulla?
ja syö salaatin kera. Viipaloi tomaattia ja kurkkua ja joukkoon smetanaa. Jos eilispäivältä jäi sienikastiketta tai kanapataa niin kaikki voi syödä aamiaisella. Minulla oli vielä joulukinkkua ja sitä söin munakokkelin kera tänä aamuna. Kyllä kananmuna on hyvää, en ymmärrä miksi et pidä siitä.
- Munayök!
kj.mattila kirjoitti:
ja syö salaatin kera. Viipaloi tomaattia ja kurkkua ja joukkoon smetanaa. Jos eilispäivältä jäi sienikastiketta tai kanapataa niin kaikki voi syödä aamiaisella. Minulla oli vielä joulukinkkua ja sitä söin munakokkelin kera tänä aamuna. Kyllä kananmuna on hyvää, en ymmärrä miksi et pidä siitä.
En vain pidä sen mausta, keitettynä menee silloin tällöin mutta paistettuna ei mitenkään.
Munayök! kirjoitti:
En vain pidä sen mausta, keitettynä menee silloin tällöin mutta paistettuna ei mitenkään.
Paistinpannulle voita ja siihen muna-kuohukermaseos niin kevyesti kuumentamalla siitä saa loistavanmakuisen aamuaterian. En paremmasta tiedä.
- beach-fan
Kananmunissa on paljonproteiinia. Proteiini on lihasten kasvuaine ja kun treenaa lujaa niin proteiinia on saatava. Ja hiilareita. Ilman niitä ei lihakset eikä sen myötä suorituskyky lisäänny.
Voi sohvaperunoita, ensi kesänä näemme biitsillä. Jos kehtaatte tulle sinne.- tutkija z
painoi kun oli 20 vuotias ?
Ne ovat täällä palstoilla etsimässä tietoa laihduttamisesta mutta kun eivät usko vähähiilihydraattisuuteen niin menevät ottamaan hiilihydraattivälipaloja ja lihovat entistä enemmän kun Puskan-setä niin sanoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692703
- 632634
- 681782
- 241617
- 201540
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91470- 151382
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197- 291131