Äitiyslomasijaiseksi palkataan vakituinen työntekijä?

Helena koo

Ei varsinaisesti liity vuorotteluvapaaseen, mutta läheltä liippaa, onko tällaisesta kenelläkään tietoa:

Olen jäämässä helmikuun alussa äitiyslomalle ja tilalleni aiotaan palkata äitiyslomasijaisen sijasta vakituinen työntekijä. Ja kovasti rauhoiteltiin että työpaikkani toki on turvattu äitiyslomani aikana, mutta mitenkäs kun paluun aika tulee? Jos ei vakituiselle ole tarjota toista työtä, ei häntä voitane irtisanoa noin vain? Vai onko se kuitenkin minun työpaikkani joka on vaarassa ja se olen minä joka joutuu muihin hommiin?

4

1619

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopioitu

      Työhönpaluuoikeus vapaan jälkeen
      Kaikkien perhevapaiden jälkeen työntekijällä on oikeus palata ensisijaisesti aikaisempaan työhönsä. Jos perhevapaalta palaavalle työntekijälle ei voida tarjota aikaisempia tehtäviä, työnantajalla on velvollisuus tarjota työntekijälle aikaisempaa työtä vastaavaa työsopimuksen mukaista työtä. Jos tämäkään ei ole mahdollista, työntekijälle on tarjottava muuta työsopimuksen mukaista työtä. Jos tällaisiakaan työtehtäviä ei ole tarjolla, työnantajan on selvitettävä, voidaanko työntekijän lomauttaminen tai työsuhteen päättäminen välttää tarjoamalla työntekijälle muuta sellaista työtä, josta tämä kokemuksensa ja edellytyksensä huomioon ottaen selviytyy. Muun työn tarjoamisvelvollisuuteen liittyy myös työnantajan velvollisuus järjestää työntekijälle sellainen koulutus, joka on tarpeen työn vastaanottamiseksi ja jota pidetään työnantajan kannalta kohtuullisena.


      Raskauteen ja perhevapaiden käyttöön liittyvä tehostettu irtisanomissuoja
      Työnantaja ei saa irtisanoa työsopimusta raskauden johdosta eikä sillä perusteella, että työntekijä käyttää oikeuttaan perhevapaaseen. Jos työnantaja irtisanoo raskaana olevan tai perhevapaata käyttävän työntekijän työsopimuksen, irtisanomisen katsotaan johtuneen työntekijän raskaudesta tai perhevapaan käyttämisestä, jollei työnantaja osoita irtisanomisen johtuneen muusta syystä.

      Raskaana tai perhevapaalla olevan työntekijän työsopimuksen voi päättää työntekijästä johtuvasta syystä ainoastaan silloin, kun perusteella ei ole liittymäkohtia raskaudentilaan tai perhevapaan käyttöön. Esimerkiksi jos työntekijän epärehellinen menettely selviää vastaa hänen perhevapaansa aikana, työnantaja voi - mikäli peruste täyttää asiallisuuden ja painavuuden vaatimuksen irtisanoa perhevapaalla olevan työntekijän. Tuotannollisilla tai taloudellisilla perusteilla perhevapaalla olevan työntekijän työsopimuksen saa päättää ainoastaan silloin, kun työnantajan toiminta päättyy kokonaan.

      http://www.tem.fi/files/25634/Tyosopimuslaki_esiteteksti_2010.pdf

      • Helena Koo

        Kiitos tästä, olen tähän toki tutustunut mutta edelleen epäselväksi minulle jää, miten tilalleni otettu VAKITUINEN työntekijä voitaisiin siirtää muihin hommiin, näen itse olevani siinä heikommalla, eli näkisin että se olen minä joka siirtyy toisiin hommiin? Koska tämähän kuuluu kategoriaan "perhevapaalta palaavalle työntekijälle ei voida tarjota aikaisempia tehtäviä, työnantajalla on velvollisuus tarjota työntekijälle aikaisempaa työtä vastaavaa työsopimuksen mukaista työtä". Ongelmana on , että hommani on sellainen etten halua vastaaviin tehtäviin koska tiedän mitä ne tässä firmassa ovat eivätkä ne vastaa haastetasoltaan läheskään tätä nykyistä pestiä (mitä pomo käyttikin perusteluna sille, miksei tähän palkata äitiyslomasijaista vaan vakituinen työntekijä). Tuntuu kuin olisi matto vedetty alta kiitoksena hyvästä työstä.


      • --
        Helena Koo kirjoitti:

        Kiitos tästä, olen tähän toki tutustunut mutta edelleen epäselväksi minulle jää, miten tilalleni otettu VAKITUINEN työntekijä voitaisiin siirtää muihin hommiin, näen itse olevani siinä heikommalla, eli näkisin että se olen minä joka siirtyy toisiin hommiin? Koska tämähän kuuluu kategoriaan "perhevapaalta palaavalle työntekijälle ei voida tarjota aikaisempia tehtäviä, työnantajalla on velvollisuus tarjota työntekijälle aikaisempaa työtä vastaavaa työsopimuksen mukaista työtä". Ongelmana on , että hommani on sellainen etten halua vastaaviin tehtäviin koska tiedän mitä ne tässä firmassa ovat eivätkä ne vastaa haastetasoltaan läheskään tätä nykyistä pestiä (mitä pomo käyttikin perusteluna sille, miksei tähän palkata äitiyslomasijaista vaan vakituinen työntekijä). Tuntuu kuin olisi matto vedetty alta kiitoksena hyvästä työstä.

        Liity liittoon. Voit tarvita apua perhevapaan päätyttyä. Jäsenmaksuista saa monissa liitoissa reilun alennuksen palkattomalta ajalta. Käytännössä joutuu maksamaan vain työttömyyskassan jäsenmaksun.


    • MerkkiNimiMerkki

      tässä vähän varaudutaan kenties ehkä siihenkin, että teet toisen lapsen, jäät hoitovapaalle tms. Mutta huolesi on aiheellinen, sillä ei vakituista voi irtisanoa sillä perusteella, että sinä palaat töihin. Toisaalta taas sinua ei voi irtisanoa, sillä irtisanomisesi voidaan katsoa äitiyslomasta johtuvaksi. Kannattaa kyllä ottaa jo nyt liittoon yhteyttä varmuuden vuoksi. Voisitko suoraan kysyä pomoltasi, että kumman on tarkoitus jatkaa sinun työtäsi sitten kun palaat takaisin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1295
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      88
      882
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe