Otimpa eilen napalävistyksen ja ei se sattunut..Olen kohta nelikymppinen ja uskaltauduin sen ottamaan.Kyllä se tuoltä näkyy vaikka ei pyykkilautavatsa olekkaan ja kaunis.Piristimpähän omaa kevättäni ja räväytin..Muuten paras keino hoitaa napalävistystä on suihkutella ihan vedellä sitä niin useasti päivässä kun viitsii.Se paranee niin nopeiten.
Otin eilen napalävistyksen....
Tessaliina
61134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itellänikin on napakoru, otin noi kk sitten. Jotkut lävistäjät sanovat että pelkkä vesi riittää puhdistukseen, mutta parempi olisi käyttää jotai puhdistusainetta... (Monet läääkärit ovat suositelleet puhdistusaineen käyttöä)
esim.Septidin-liuosta sekä Bebanten-voidetta. Septidin on erittäin mieto pudistusaine, mutta silti se pitkällä aikavälillä voi aiheuttaa ihon kuivumista ja ärsyyntymistä. Siksi kannattaisikin ohessa käyttää desinfioivaa Bebanten-voidetta. Se kosteuttaa haavaa ja samanaikaisesti desinfioi sitä.
Mutta eiköhän tuossa tullut jo tarpeeksi juttua, että hyvät kevään jatkot vaan!
:)
Myös suolalios on hyvä ja halpa lävistyksen desifointi aine, veteen vaan suolaa ja sit hautoo sil hetken lävistyst.
Itse aina suihkus käydes suihkuttelin napalävistyst haaleel vedel aika pitkänkin aikaa, ja hyvin ja aika nopeesti parani.
Itseähän varten nämä lävistykset loppujenlopus otetaan, joten ei sillä ole väliä millanen vatsa on, kunhan vain itse pitää ja haluaa lävistyksen.
Mitään kosteusvoidetta ei kannata lävistykseen laittaa, ellei siinä erikseen mainita, et käy haavaumiin jne... Tosta Bebanten-voiteesta en tiedä mitään joten se voi olla siihen käyttöön sopiva.
Älä laita mitään Bepanthen-voidetta lävistykseesi.
Suihkuttele usein..sen mukaan kuinka hikoilet,
ainakin kerran päivässä kannattaa lävistyskoru ja sen ympärillä oleva iho puhdistaa vedellä suihkutellen,joskus tarvittaessa vaikka monestikkin päivässä jos alkaa antaa tulehdusoireita,liikuttele korua samalla kun suihkutat.Älä ikinä rasvaa lävistyksiä.
Minä olen käyttänyt sitä voidetta ja hyvin on auttanut parantamaan!
:)
ps. Suihkuttelu ei puhdista lävistystä kunnolla.
Hieno homma! Ole rohkeasti oma itsesi :)
Heippa. Luin aiheesi ja olen erittäin kiinostunut napakoruista. olen 15 vuotias ja haluaisin tietää että tekevätkö he napa lävistyksen ihan neuloilla vai joillain koneilla? en oikein tarkalleen tiedä ja siksi halusinkin kysyä sellaiselta jolla sellainen koru on! Sattuiko se, jos on vaikka vähäisen arka neuloille? Onko lävistys kipeä lävistämisen jälkeen? Jos voisit vielä kertoa että miten se koru oikein pujotetaan siihen, kun napaan on lävistetty reikä? jos siihen ensiksi tehdään neuloilla reikä ja ja neula otetaan pois niin pujoittaako siihen sitten vielä erikseen korun?!
olisin todella kiitollinen jos ehtisit vastata näihin kysymyksiin! =)