Peppufinnit

Ja kyllä nolottaa.

Eli ei tarvitse sitten sen enempiä kääntää sitä veistä haavassa vastaamalla asiattomasti, asia on jo muutenkin tarpeeksi nolo. Muuten ihoni on ihan ok-kunnossa, mutta takapuolen alueella finnejä on hieman enemmän. Koko takapuoli niitä täynnä ei todellakaan ole, mutta ko. alueella pienikin virhe haittaa. Finnejä on erityisesti "poskien sisäreunoilla", ulkoreunoilla ei niinkään.

Mitkä ovat ihonhoito-ohjeet tässä tapauksessa? Olen koittanut kaikin tavoin: pesen usein ja paljon pesuaineella - pesen vain vedellä; rasvaan paljon - en rasvaa ollenkaan; käytän erilaisia hoitovoiteita (apteekista) - en käytä niitä ollenkaan; kuorin paljon - en kuori lainkaan. Juurikaan en muutosta ole huomannut missään. Mistä hitosta tämä oikein johtuu kun muuten iho suht ok???

5

1412

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      näin näkemättä että kyse on siitä, että "posket" hiertävät toisiaan tai hiostavat ja luonnollisesti ihohuokoset tukkeutuu ja tulee finnejä. kannattaa kiinnittää huomiota alusvaatteiden materiaaliin, kuten myös housuihinkin, etteivät ne hierrä. jos tuntuu ettei tästäkään vinkistä ole apua kannattaa kääntyä ihotautilääkärin puoleen jolloin saat ehkä parempaa apua kun itsehoito voiteet.

    • ::

      Pese huolellisesti sieltä alueelta saippuan kanssa ja elä kuori koska se rikkoo sen finnin ja niitä saattaa tulla lisää... kokeile niihin kohtiin sinkkivoidetta tai anna olla sen ilman rasvaa ja jos rasvaatkin niin laita ihan ohuen ohut kerros.

      Mitä pesuainetta käytät? Sinulla saattaa johtua jostain tietystä pesuaineestakin, koska minulla alkoi tulla käsivarsiin ja selkään ja sisäreisiin pieniä näppylöitä kun käytin Lactoline pesunestettä vaikka sen pitäisi olla hyväkin herkälle ja finniselle iholle.

      • mietoa on

        ainakin natusan on hyväksi todettu merkki ja sopii myös allergikoille hyvin.


    • avulias aatu

      Oletko varma, että ne on finnejä? Lapsellani oli alle kouluikäisenä suklaa-allergiaa. Pienenkin patukan tai levyn mussuttaminen sai nimenomaan takapuolen kukkimaan, mutta näppylöitä ei tullut muualle. Koko peba oli reisien yläosaan asti kuin jossain rokossa. Ei auttanut kuin rasvata koko ahterinseutu miedolla kortisonivoiteella. Yleensä kertarasvaus riitti, joskus joutui uusimaan rasvauksen.

      Jos kokeilet kortisonivoidetta, varo aineen joutumista limakalvoille äläkä myös laita rikkoutuneelle iholle. Jos kortisoni ei auta yhtään ekalla yrityksellä, kyseessä ei ilmeisesti ole allergia. Toinen mikä tuli mieleen tässä kirjoittaessani voi olla hiivatulehdus, joka voi kukkia mitä ihmeellisimmissä paikoissa, kuten huulten ympärillä, poskipäissä ja taipeissa.

    • Anonyymi

      Leikkaa raa'asta perunasta viipale ja laita kovan finnin päälle laastarin kanssa yöksi. Puhkeaa itsestään perunan ansioista. Ei puristelua tai arpea. Pese hyvin ja toista seuraavana yönä jos ei ekalla lähde. Yleensä kannattaa laittaa se perunaviipale kun alkaa olla tosi kypsä ja lähellä puhkeamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      382
      899
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      195
      687
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      66
      637
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      35
      614
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      62
      606
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      567
    Aihe