Etiketin rikkominen

N-

Mitä mieltä olette juhlissa etiketin rikkomisesta?

Tanssin wanhojen tansseja ensi kuussa ja minulla on polvipituinen, juhlava puku. Parillani on frakki, joten siinä jo ensimmäinen etiketin rikkominen. Parilleni on tulossa taskuliina samasta kankaasta kuin minun pukuni. Liekö sekään etiketin mukaista? Lisäksi liina haluttaisiin laittaa "näkyville" taskusta, frakkiinhan kuuluu, että taskuliinasta näkyy vain kaistale.

Mitä mieltä olette moisesta etiketin rikkomisesta? Etiketistähän sanotaan, että jos sitä haluaa rikkoa, se on tehtävä tyylillä. Ja eiväthän wanhojen tanssit ole mikään virallinen tilaisuus.

2

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyylillä, kerrankin

      Anna mennä vaan, nykyiset vanhojen tanssit iltapukuinen ovat menneet jo niin kauas siitä, mistä perinne aloitettiin, ettei mitään väliä. Parempi onkin, että iltapuvut jätetään iltapukujuhliin, eihän niihin muutenkaan pukeuduta keskipäivän tilaisuuksissa. Tansseihin on paras mennä tanssiasussa, ei välttämättä tanssiaisasussa.

    • kaikki käy

      Hei! Minun neuvoni on, että rikkokaa etikettiä täysin häpeilemättä ihan niin paljon kuin vaan haluatte! Vanhojen tansseissa se nimittäin vielä menee läpi ilman mitään motkotuksia, koska siellä pukeutuminen on muutenkin aika monimuotoista. Myöhemmin elämässä ehditte käydä ihan riittävästi juhlissa, joissa kuuluu oikeasti noudattaa pukukoodeja. Iloitelkaa, nauttikaa, vanhojen tanssit on ihana päivä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe