Olemme olleet yhdessä avopuolisoni kanssa jo 10 vuotta ja meillä on yksi lapsi. Tuntuu kauhean yksinäiseltä, mies ei osoita minkäänlaisia tunteita, ainoastaan silloin, kun on lähdössä töihin, joskus hän saattaa halata. Muulloin ei mitään huomionosoituksia. Ja seksiä emme harrasta koskaan hänen aloitteestaan. Nukkumaan mennessämme, kun menen hänen kainaloon, kääntää hän päänsä sivulle ja on ihan paikallaan osoittamatta minkäänlaista huomiota minua kohtaan. Monesti kyllästynkin siihen, enkä jaksa yrittää innostuttaa häntä seksiin. Aina en edes haluaisi, muuta kuin, että hän osoittaisi hieman hellyyttä. En tiedä, mitä tekisin? Olen yrittänyt puhua miehelle, mutta eipä siitä ole mitään apua ollut. Onko muilla kokemuksia vastaavista tilanteista?
Avoliitossa, mutta yksinäinen
Yksin avoliitossa
1408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jooo-o, avo- tai avio-, iiihan yhtä yksinäistä. Miehillä on joku vika tai vaiva, eivät ne tajua mitä on hellyys ja huomioiminen kuin ehkä sen 'punaisen sekunnin' kun on tarvis saada. Niin että sitten ollaan yhdessä yksinäisiä, mikä paradoksi !
Luulen että meidän laisiamme on paljon, paljon. Tämä on vain vaiettu 'vaiva', äitimme ja esiäitimme jo ovat vaienneet asian kuoliaaksi, sitä varten nämä nykymieähetkään eivät tajua asian päälle yyyhtäään mitään. Ja sitten vielä; hellyys ja 'rakkaus' ovat ehdollisia, niitä saa vain jos on ja käyttäytyy 'oikein', eli niin kuin mieäs haluaa.