Kuinka pitkä on tällä hetkellä metalliliiton jono papereitten lähettämisestä rahojen tilille maksuun? Viimeksi olin lomautettuna kesällä ja nyt laitoin uudet paperit.
Metallin jono
odottelua
11360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
n. 2 vk
varmaan vuosaareen asti, ainakin. Siksipä en jonota.
näkyy jo hakunilassa, työttömiä metalliliiton duunareita alkoholismin partaalla. Sääliksi käy, no ei nyt sentään, itse valitsivat maksajan, minä YTK:lainen tässä vaan baareja katsastelen, löytyisikö kohtalokaveri.
Hyvin pyyhkii, päivärahat ajoissa tilillä, ihan niinkuin palkkakin.
on havaittu espoossa kommareitten liikehdintää, olisiko sama jono mikä hakaniemestä alkaa. En oikeasti jaksa seurata kun on näitä kes/kok palavereita siellä sun täällä, ja päätöksiäkin pitäisi tehdä.
Minua ei jono haittaa, olen YTK:n jäsen ja noissa palavereissa minunkin palkka päätetään, korotustoiveeni oli 700€/kk, ja vihreätä näyttää. Eli verottajalle uusi tieto pitää laittaa, n.7000€/kk olisi sitten ansiot. Sillä sitten aikoinaan saa hyvät ansiosidonnaiset. On se hyvä että liitto sai näin hyvin puhuttua palkankorotukset, itse eivät saaneet mitään mutta minä sain, onneksi olin palaverissa. On se hyvä olla raskaan raudan raataja.
Vain ääretön avuttomuutesi ylittä loputtoman tyhmyytesi.
avuton koska sain noinkin suuren palkankorotuksen, ja tyhmähän ei olisi osannut edes pyytää.
On hieno olla YTK:n jäsen. On se vaan niin tyhmää maksaa liikaa.
Köyhällehän kaikki on aina kallista.
Kyllä minä ainakin ihan ilman mitään ongelmia pystyn maksamaan ammattiliiton jäsenmaksut.
tiskillä, sosialistikommaritemokraatit, joko korvaukset juoksee ja jono kasvaa. Mukava olla YTK:n jäsen, korvaukset tulee jonottamatta.
loimaan kassan jono ansiosidonnaisiin päivärahoihin juuri tällä hetkellä on noin 8 viikkoa.
kahdeksaa viikkoa, kolme on maksimi. Nim. kokemusta on. Kommareitten liitoissa saattaa olla puolikin vuotta. Ja sossujen.
kommarit torvea soittaa, taitaa kassa voittaa. Jäsenillä rahapula, litton herroilla krapula.
Missä jonon pää, ei sitä tänne asti nää.