Haluan nopeasti naimisiin ja lapsia

elämä lyhyt

Olemme seurustelleet jo 1,5 vuotta. Elämä on tosi lyhyt. Milloin vain voi sairastua tai kuolla. Miksi odottaa? Itse haluisin jo mahdollisimman nopeasti naimisiin ja lapsia. Poikaystäväni haluaisi silti vielä miettiä. Miksi odottaa? Olemme kuitenkin onnelllisia ja rakastuneita. Elämä on elettävä nyt ja tässä. Huomisesta ei voi olla varma. Meidän molempien haaveena on kuitenkin naimisiin meneminen ja lasten saanti. Miksi ottaa riski, että joutuu menemään haaveen kanssa hautaan. Asiat voisi tehdä hetikin.

Itse olen tämän tajunut kun olen työni takia pyörinyt aika paljon kehitysmaissa, ja nähnyt kuinka sairaudet ja luonnonolot vievät nuoriakin. Siellä porukka osaakin siksi nauttia jokaisesta päivästä. Naimisiin mennään aikaisin. Lapsia tehdään aikaisin ja paljon. Miksi odottaakaa kun maa voi järistä kohta. Toinen syyni voi olla siinä, että jostain syytä viime vuosina moni ystäväni tai tuttu tai sukulainen tai läheinen on sairastunut tai jopa kuollut. Moni ei ole ehtinyt elää elämäänsä kun on vaan odotellut. Kuka tahansa voi saada melkein minkä tahansa taudin koska tahansa.

Täällä liikaa ajatellaan, että "sittenkun sitä ja tota, niin oon onnellisempi". Pitäisi vaan osata elää nyt. Miten saisin muutettua poikaystäväni mielen, ja etenemään nopeammin. Mitä hyötyä on seurustella alkuun vaikka 5 vuotta tai enemmänkin??

2

418

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *.*

      Ehkä tässä on kyse siitä, että minkä eri ihmiset kokee "elämisenä". Sulle se tärkein ja tavoiteltavin juttu voi olla naimisiin meno ja perheen perustaminen. Jollekin muulle se voi olla huoleton ja vapaa elämä, matkustelu tai vaikkapa vain kahdestaan eläminen rakkaan kanssa. Ajatellaan, että ensin halutaan nauttia tällaisesta elämisestä ja sitten myöhemmin, jos siihen tilaisuus on, muutetaan hieman elämää ja perustetaan perhe. Tämä on yksi vaihtoehto. Toinen on se, että toiset vaan haluaa ottaa rauhallisemmin. Vaikka kuinka perustelisit, että elämä on lyhyt. Eikö sekin ole sitä hetkessä elämistä, että eletään sen mukaan miltä tuntuu? Jos ei vielä tunnu hyvältä mennä naimisiin ja hankkia lapsia, voi vielä odottaa, eikä murehtia, että joskus se elämä päättyy. Eli kukin tyylillään. Tietysti jos parisuhteessa elävät ovat tässä suhteessa eri ääripäitä niin se vaatii aina keskustelua, yritystä ymmärtää toista ja kompromisseja.

    • jos...

      siltä tuntuu. Minäkin astuin hyvin nopeasti avioon (puoli vuotta seurustelun alettua), enkä kadu. Elämä toden totta on lyhyt, huominen voi kukaties jäädä viimeiseksi elonpäiväksi. Joka vuosi muutenkin kuolee lähemmäs puolisataa tuhatta suomalaista, kuka heistä lienee ehtinyt tehdä haluamiansa tärkeitä asioita elämissään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1289
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1059
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    4. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      31
      796
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      782
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      724
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      664
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe