Tapasin seitsemän kuukautta sitten miehen, jonka kanssa nyt olen seurustellut tiiviisti. Molemmat olemme eronneita. Minun erostani vasta vähemmän aikaa. Miehen mukaan olen hänen toinen suuri rakkautensa. Mitään tällaista hän ei ole kokenut eronsa jälkeen (10 vuotta). Minä en lähde koskaan pois elämästänne jne. hän puhuu. Avioliitto, josta hän haaveilee kanssani, alkaa nyt tuntua hänestä vaikealta. Elämämme yhteensovittaminen on ongelmallista. Hänen muuttonsa luokseni ja talon myynti, raha-asiat, ala-aste ikäinen poikani jne. Hän sanoo, että tunteet minua kohtaan ovat edelleen samat mutta muut asiat liian vaikeita ja hän haluaisi lopettaa suhteen.
Vaikea ymmärtää, että jos keski-ikäinen mies kohtaa suuren rakkauden, hän haluaa heittää kaiken menemään, koska muut asiat ovat vaikeita !!! Rakastan häntä syvästi mutta se taida riittää enkä halua juupas-eipäs miestä itselleni.
Onko muilla kokemuksia rakkaudesta, joka uhrataan muiden asioiden takia ???
Vaikea ymmärtää, että jos keski-ikäinen mies kohtaa suuren rakkauden, hän haluaa heittää kaiken menemään, koska muut asiat ovat vaikeita !!! Rakastan häntä syvästi mutta se taida riittää enkä halua juupas-eipäs miestä itselleni.
Onko muilla kokemuksia rakkaudesta, joka uhrataan muiden asioiden takia ???
Vastaukset 2
Vanhimmat
Riitä, aivan varmasti paljon suhteita kaatuu tämän tyylisesti, etenkin alkuvaiheessa. Valinnastahan toki on useimmiten kyse ja se pistää sitten helposti epäilemään pitkäksi aikaa oliko kaikki valhetta vai totta.
Hei! Minullakin lähes sama ongelma! Olen seurustellut naisen kanssa muutaman kuukauden ja uskon että rakastan häntä, mutta..... Aluksi ihastuttiin ja halusin vain olla hänen kanssaan, mutta nyt kun ajattelen meitä niin meissä ei ole paljoakaan yhteistä. Minua ärsyttää jotkut asiat hänessä ja olen yrittänyt saada vastausta siitä että korjaako hän nämä "heikkoiudet" mutta enpä ole vastausta saanut. Haluan rinnalleni vahvan itsensä hyväksyvän naisen, mutta hän ei sitä ole. Hänellä on paljon kaikenlaisia ongelmia, jotka minä nään heikkoutena ja se ärsyttää minua. Hän on hyvä ihminen, mutta varmaan lapsena liikaa hemmoteltu. Olen ajatellut jättää hänet, mutta luulen että hän ottaa sen raskaasti ja enkä voisi antaa ikinä anteeksi itselleni jos hän tekee sit jotain itselleen.