mitä tykkäisitte kun menisitte ostamaan kalaa

ja pyydätte kalanmyyjältä et saiskos kirjolohta, niin myyjä alkais selittämään et se mikään vitun kirjolohi ole vaan sateenkaarirautu.

tässä vaan esimerkki pilkunnussimisesta, kumpikin tietää mitä kirjolohella tarkoitetaan mut myyjä haluu näpäyttää tietämätöntä asiakasta nostaakseen omaa statustaan.
20247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

sellaisen kauppiaan palveltavaksi, joka myisi minulle kirjolohta mukisematta.

Äänestä
  • Kekkose suosittelma nimi

    Äänestä

kai kalakauppiasta?

Äänestä
  • sen sepän kanssa

    Äänestä

itse asiassa me molemmat olemme väärässä ja että kyseessä onkin maailman suurin peräpuikko joka myyjä tulee hetken päästä löytämään rektumistaan.

Äänestä
  • näsäviisaille

    Äänestä

  • monte34 kirjoitti:

    näsäviisaille

    Aku Ankka osataan suhtautua takaiskuihin tyynesti.

    Äänestä

  • eli kommaisit ikään kuin kolmannessa persoonassa..?? =o)

    me olemme väärässä..mutta minä sanon toisessa persoonassani, että se on peräpuikko..xo)

    hauskaa..

    Äänestä

varmaan vakipaikaksi, koska kauppiaalla on selvästi henkilökohtainen suhde myymäänsä tuotteeseen. Taitaa olla kalamiehiä? Siltä saisi varmaan parhaat vinkit eri kalaruokiin. Noin minä tykkäisin.

Äänestä

päästä eroon asiakkaista.

Sinänsä sateenkaarirautu vaikuttaisi intiaanien antamalta nimikkeeltä. Pohjois-Amerikasta kun on lähtöisin.

Vaisi tietysti vastata nokkavasti "Sitä Kekkosen kirjoloheksi lanseeraamaa kalaa haluaisin".

Äänestä
  • näsäviisaudesta kun ymmärretään mitä toinen tarkoittaa mut halutaan silti päteä

    Äänestä

  • .

    Äänestä

Guuglasin. Koskaan kuullukkaa mistään sateenkaariraudusta.

Mitäpä siinä. Sanosin etten oo koskaan kuullukkaa semmosesta kalasta. Sen jälkeen saattasin vähän aikaa väittää vastaan. Tarkistaisin asian ja myöntäisin erheeni. Tosin PMS:ssä saattasin haistattaa paskat ja vannoa etten siihen kauppaan enää ikinä mene. =)

Äänestä

mitäpä siihi muutako et.."olkoo vaikka saimaannorppa, mutta anna sitä vatun kirjolohta"..mää oon pahalla päällä ny.. >.o(

Äänestä

oppikloppi menee työmaan varastoon hakemaan karahiomakonetta ja varastoämmä ei tiedä koko koneesta mitään... oppiklopin selitettyä juurta jaksain, millainen karahiomakone on, kirkastuu varastoämmän ilme ja tämä sanoo: ai kullimirkeli, olisit heti sanonu...

Seuraavalla kerralla oppikloppi pyytää varastoämmältä kullimirkeliä... Varastoämmä tekee työnjohtajalle valituksen oppiklopista, jonka kielenkäyttö on suorastaan hävytöntä... meillä täällä varastossa kun ei sellaisia ole... karahiomakoneita kyllä on...

Äänestä

Alotus! annan kämmenen.

Äänestä

kysyä tietääkö hän mitä Raamatussakin mainittu itsensä ylentäminen tarkoittaa.

Äänestä

rikokseen epäilty, tuomoistuimen toteama syyllinen jne.
opi sivistysanojen meritys dyslektinen maahanmuuttaja fugee



http://fi.wikipedia.org/wiki/Sosiaalinen_status

Jeesuksen maallinen edustajan satuksella
paavi sexus 69

Äänestä

...taidankin ottaa sitä tavallista rautua. Siinä kohtaa kalakauppiasta alkaisi vituttamaan..."Ois pitänyt kuitenkin ottaa pari rautua tiskille siltä kalastajalta vaikka olikin niin helvetin kallista".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


monte34 kirjoitti:

ja pyydätte kalanmyyjältä et saiskos kirjolohta, niin myyjä alkais selittämään et se mikään vitun kirjolohi ole vaan sateenkaarirautu.

tässä vaan esimerkki pilkunnussimisesta, kumpikin tietää mitä kirjolohella tarkoitetaan mut myyjä haluu näpäyttää tietämätöntä asiakasta nostaakseen omaa statustaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu