Mitä mietit..

Haitin tilanteesta?
Koskettaako sinua tapahtuma aidosti, vai onko tämä "vain jotain, mitä nyt media kailottaa"?
28126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

.

et onks toi Haiti ollu joku valtio olevinaan?????

.

Äänestä

*apua kannattaa toimittaa sinne, ettei he tule tänne...*

Äänestä
  • Paljon lämpimäpääkin kuin täällä.


    *tipuseni*

    Äänestä

se on liian kaukana, mutta jos siellä olisi ollut Suomalaisia, niin sitten olisi jo eri asia.

Toki minä olen sen omantunnon vaimennusroponi spr:n pörssipottiin laittanut ja liikuttuneena katsoin kun nuorimmainen kilisytteli ne keräysastiaan.

Äänestä

Täytyy myöntää, että vain pieni osa musta sai hetkeksi päivittelemään asiaa, mutta muuten olen ihan kuin ei mitään.. Omassa elämässä jo ihan tarpeeksi ja media tuputtaa toinen toistaan isompaa otsikkoa, siihen turtuu.

Onhan se kamalaa, näin on niin helppo sanoa ja musta tuntuukin siltä. Mutta näille ei voi mitään, ei kertakaikkiaan voi. Jos voisi maailma olisi jotain niin erilaista.

Äänestä

urugualainen yk-sotilas delaskin siellä

Äänestä

ei olisi globaalia tiedonvälitystä, me ei tiedettäisi siitä mitään.

Ja jos ihmisiä ei olisi 6 miljardia, niin luonnonkatastrofit olisivat hiton paljon pienempiä. Nythän jokaisessa maanjäristyksessä ja tulivuorenpurkauksessa on kauheet uhriluvut. Se johtuu pitkälti siitä, että meitä on niin paljon. Tää ei varmaan ole kovin humaani näkökulma, mutta on se toisaalta totta. Jos ihmisiä olis vaikkapa miljardi, niin uhriluvut olisivat melko paljon pienempiä.

Toki se koskettaa, mutta aika älyllisesti. Maailmassa on niin paljon kärsimystä, ja siitä kaikesta on tietoa saatavissa enemmän kuin ihminen jaksaa kantaa. Ei niitä voi kaikkia sydämelleen ottaa.

Montako kriisiä maailmassa on meneillään juuri nyt?

Äänestä
  • se välillä hiukkasen vähentää väkilukua

    Äänestä

Mitä tarkoitat aidosti? Siis tunnenko tuskaa ja surua tapahtuneesta? ... en. Harmistusta hiukan, paska juttu että sellaista tapahtuu. Ennemminkin toivon että he saavat apua ja asiansa kuntoon siellä maailmankolkassa. Punaisen ristin toiminta on taas kerran ylentänyt ja tuntuu että se sentään toimii oikein.

Vaikka asia ei kosketa minua ehkä tunnetasolla juuri lainkaan niin ajattelen niin että voisin lähteä vaikka ihan oikeasti sinne auttamaan jos minua jostain syystä tarvittaisiin ja tekisin sen siksi että se on oikein.

Äänestä
  • tekisit sen, mikä on oikein? Uhraisit omasta elämästäsi puolikin vuotta. Tunnetasolla koskettaa voisi vaikkapa suomen historialla.. lapset vietiin turvaan ja monet maat toivat suomelle apua. Mihin täältä ihmisyys on kadonnut?

    Äänestä

  • maniamania kirjoitti:

    tekisit sen, mikä on oikein? Uhraisit omasta elämästäsi puolikin vuotta. Tunnetasolla koskettaa voisi vaikkapa suomen historialla.. lapset vietiin turvaan ja monet maat toivat suomelle apua. Mihin täältä ihmisyys on kadonnut?

    "Karkotettiin" pois silmistä pois mielestä

    Äänestä

  • jätte fint kirjoitti:

    "Karkotettiin" pois silmistä pois mielestä

    pois sodasta. Ruokapulasta. Ymmärrän hyvin niitä äitejä, jotka laittoivat lapsensa lappu kaulassa ruotsiin.

    Äänestä

  • maniamania kirjoitti:

    pois sodasta. Ruokapulasta. Ymmärrän hyvin niitä äitejä, jotka laittoivat lapsensa lappu kaulassa ruotsiin.

    niitä nälkäänsä jääneitä, jotka äitinsä rakkautta eivät vuosikymmenten jälkeen voi enää ymmärrykseksi saada?

    Äänestä

  • maniamania kirjoitti:

    tekisit sen, mikä on oikein? Uhraisit omasta elämästäsi puolikin vuotta. Tunnetasolla koskettaa voisi vaikkapa suomen historialla.. lapset vietiin turvaan ja monet maat toivat suomelle apua. Mihin täältä ihmisyys on kadonnut?

    "Uhraisit omasta elämästäsi puolikin vuotta."

    ...

    En suinkaan.

    Minä eläisin elämääni puoli vuotta. Ei sen kummempaa.

    Äänestä

ei kosketa?

Usein ajattelen näin: Mene sinne, missä on hätä. Älä sulje silmiäs. En tahdo olla itsekäs. Tekoihin tuo logiikkani on johtanut jo monesti.

Äänestä
  • avustustöissä?

    Äänestä

  • kysymys. kirjoitti:

    avustustöissä?

    Olen tulevassakin.

    Äänestä

....

Äänestä

ettei koko maailman murheita voi kantaa.

Äänestä
  • .

    jos Suomessa tapahtuisi vastaava katastrofi lähtisikö sieltä avustustyöntekijöitä tänne? Ei!!!!!

    .

    Äänestä

  • näi o.... kirjoitti:

    .

    jos Suomessa tapahtuisi vastaava katastrofi lähtisikö sieltä avustustyöntekijöitä tänne? Ei!!!!!

    .

    Maa ilman luonnonvaroja ja työvoimakin on hinnoiteltu ulos.

    Äänestä

  • relaxed kirjoitti:

    Maa ilman luonnonvaroja ja työvoimakin on hinnoiteltu ulos.

    vaan paljastuin taas kylmäksi ihmiseksi. Voi anteeksi. Onneks noita maailmanparantajia piisaa kontraksi.

    Äänestä

  • relaxed kirjoitti:

    Maa ilman luonnonvaroja ja työvoimakin on hinnoiteltu ulos.

    .

    ilmoittautuis kuitenkin HETI turvapaikanhakijoiksi ja mahonkikalustot ja nahkasohvat heti tilaukseen

    .

    Äänestä

Kyllä se on kamala paikka kun tuollaista sattuu ja ihmisiä kuolee sekä vammautuu ja lapsia jää orvoiksi. Mut, jos ne haitilaiset on pelimiehiä, niin ne rakentaa siitä paremman ja vahvemman valtion nyt.

Vanhaa kuolee ja syntyy uutta.

Äänestä
  • kodilles ja kotiseudullesi kävisi noin.. haluisitko olla varma, että koko perheesi on kuollut? Etsisitkö rakkaitasi?

    Mitä sinä rakentaisit tuossa Haitin tilanteessa?

    Äänestä

Seurailen missä mennään, kun sattuu kuulemaan uutisia asiasta.

Päivän Iltalehdessä oli Joukon pilapiirroksessa sisältöä
http://www.iltalehti.fi/jouko/

Äänestä

(saatanan paskoja reissuja)

- Amuse bouche -

Äänestä

jokainen voi toki rukouksessaan heitäkin muistaa. Eniten muistamista tarvitsisivat kuitenkin ne, joiden epäonni ei syystä, tai toisesta koskaan välity ihmisten tietoon median välityksellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maniamania kirjoitti:

Haitin tilanteesta?
Koskettaako sinua tapahtuma aidosti, vai onko tämä "vain jotain, mitä nyt media kailottaa"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu